Kabul Press کابل پرس

کابل پرس سانسور نمی کند. کابل پرس يک رسانه ی آزاد است.

پذيرش > فرهنگی > بصیر آهنگ شاعر و روزنامه نگار هزاره در مدژين، در پایتخت شعر

بصیر آهنگ شاعر و روزنامه نگار هزاره در مدژين، در پایتخت شعر

يكشنبه 19 ژوئیه/ جولای 2015, بوسيله‌ى کامران میرهزار

امسال بصیر آهنگ شاعر و روزنامه نگار هزاره پای به مدژين/مدلین این پایتخت شعر گذاشت تا با شعرهایش از درد و رنج مردم خود برای هزاران تن از مخاطبان واقعی شعر بگوید. بصیر بیشتر به ایتالیایی شعر می آفریند و در این چند سال با توانایی که در زبان ایتالیایی بدست آورده، موفقیت های خوبی در زمینه ی شعر داشته است. هر چند من ایتالیایی نمی دانم اما شعرهایش را که او برایم به زبان خودمان برگردانده و یا شعرهایش که به زبان انگلیسی ترجمه شده اند را خوانده ام. در شعر او، زمان به شیوه ی خاصی به جریان در می آيد. آنچه که به سیال ذهن در ادبیات معروف است را می توان در شعر او بخوبی دید. برش های زمانی در صد وچند سال حکومت ظلم در سرزمینی که نام جعلی افغانستان را با خود دارد؛ در شعر بصیر آهنگ رنگ و بوی تراژدی را دارند و وقتی زمان حال و آینده نیز بر آن افزوده می شوند، رنگ و بوی مبارزه و رنگ و بوی آزادی.

مدژين فرصت خوبی برای بصیر است که با شعر زنده ی امروز جهان بیشتر آشنا شود و فرم های مختلف شعر را از نزدیک و در حالی که شاعران شان در کنارش است لمس و درک کند. من اطمینان دارم پس از این شعر بصیر آهنگ رشد بیشتری خواهد کرد.

فستیوال بین المللی شعر مدژين 25 سال پیش توسط فرناندو رندون شاعر و فعال کلمبیایی و یارانش راه اندازی شد و در این 25 سال، این فستیوال به یکی از بهترین فستیوال های شعر جهان تبدیل شده است.


International Poetry Festival of Medellin, July 2015Hazara poet and journalist Basir Ahang#Poems for the #Hazara: A...

Posted by Kabul Press on Sunday, July 12, 2015

برای دیدن عکس های بیشتر از فستیوال بین المللی شعر مدژين اینجا را کلیک کنید.

پيام‌ها

  • گمان میبرم، جناب کامران میر هزار باید ازین پس اجازه دهد ، شعر های خوب معاصر فارسی، در یک ستون ویژه در کابل پرس فرصت نشر پیدا کند ؛ زیرا اکنون صفحهء « رها پن» متوقف است؛ چه دلیلی دارد که سردبیر دانشمند کابل پرس از نشر شعر معاصر( حتا طنز منظوم) در صفحه پر ارج کابل پرس ، خودداری میفرماید!برای جناب بصیر آهنگ طلب توفیق مزید میکنم . احترام.

يك پيام ، يك تفسير ؟

سخنگاه براى مشتركين

براى شركت در اين سخنگاه، شما بايد از پيش ثبت نام ميكرديد. خواهشمند است كلمه شناساييتان را كه دريافت كرده ايد در زير مشخص كنيد.اگر ثبت نشديد، بايد ثبت نام كنيد.

ارتباطنام نویسی آيا كلمه ورود را فراموش كرديد؟