صفحه نخست > خبر و گزارش > دانا روهرا باکر در نامه ای به هیلاری کلینتون خواستار حمایت آمریکا از جریان (…)

دانا روهرا باکر در نامه ای به هیلاری کلینتون خواستار حمایت آمریکا از جریان فدرالیسم در افغانستان شد

کابل پرس
پنج شنبه 14 جون 2012

زمان خواندن: (تعداد واژه ها: )

همرسانی

کابل پرس?: دانا روهرا باکر عضو ارشد کنگرس آمریکا و یکی از منتقدان سرسخت حکومت کرزی، در نامه ای به هیلاری کلینتون وزیر امور خارجه آمریکا، از او خواسته است که سیاست آمریکا در قبال حمایت از حکومت فاسد کرزی تغییر کرده و در عوض آن از خواست مردم اوزبیک، تاجیک، هزاره، تورکمن، بلوچ و پشتون هایی که با طالبان نیستند، برای حکومت غیر متمرکز فدرالی حمایت شود.

در نامه ی آقای باکر که یک نسخه از آن به کابل پرس فرستاده شده آمده که آمریکا تا چه وقت باید خون بدهد تا خانواده ی حامد کرزی ثروتمند تر شود.

باکر در نامه ی خود نوشته که در دسامبر 2012 حکومت افغانستان تایید کرد که کمپانی نفتی دولت چین، سه منطقه ی نفتی در سرپل و فاریاب را استخراج کند. این منابع نفتی بصورت تخمینی 87 میلیون بشکه نفت دارد. قرارداد نفتی حکومت افغانستان به همراه کمپانی نفت چین و شرکت وطن گروپ بسته شده است. وطن گروه متعلق به برادران پوپل، عموزاده های حامد کرزی می باشد و گزارش شده قیوم کرزی برادر حامد کرزی شریک عمده ی وطن گروپ است.

باکر در نامه خود با اشاره به اتهاماتی که حکومت بر ژنرال دوستم بسته و همچنین طرح ترور ناموفق محمد محقق در بامیان، پرسیده که چرا آمریکا باید از حکومت کاملا فاسد کرزی حمایت کند و چرا کمپانی های آمریکایی اجازه استخراج منابع افغانستان را نداشته باشند.

باکر می گوید وطن گروپ یکی از وسایلی ست که خانواده کرزی از جنگ افغانستان غنی و ثروتمند شود. این کمپانی در سال 2002 را اندازی شده و در حالی که برای حمل تجهیزات آمریکا قرارداد داشته، به طالبان رشوه پرداخت می کرده است. باکر تاکید می کند که حمایت از فساد خانواده کرزی اعتبار آمریکا را در منطقه زیر سوال می برد. چرا باید آمریکایی ها کشته شوند و چرا باید کشورشان در بدهی بیشتر فرو رود تا امنیت را برای استخراج منابع برای حزب کمونیست چین تامین کند؟

انتقادات دانا روهرا باکر از کرزی و حلقه ی اطراف وی چندان برای حامد کرزی سخت و گران تمام شده بود که چندی پیش کرزی در تماسی تلفونی با هیلاری کلینتون، از او خواسته بود تا مانع سفر دانا روهرا باکر به افغانستان شود. کرزی در مصاحبه ای با سی ان ان گفته بود که دانا روهرا باکر را به افغانستان راه نخواهد داد. مگر اینکه موضعش را تغییر داده به مردم و قانون اساسی افغانستان احترام بگذارد. هیچ خارجی نمی تواند در جایی از کشوری بخواهد که قانون اساسی خود را تغییر دهد. آيا ما از آمریکا خواسته ایم که قانون اساسی خود را تغییر دهد؟ کرزی می گوید که ازادی بیان را قبول دارد اما در سطح هر کشور. ما آزادی بیان در افغانستان داریم و او (دانا روهرا باکر) آزادی بیان در آمریکا دارد. اگر یک وکیل پارلمان افغانستان بگوید آمریکا به پنج قسمت تقسیم شود قبول می کنید؟

در مقابل اظهارات کرزی، دانا روهرا باکر در نامه ای خبری که به کابل پرس نیز ارسال شده می گوید او از کرزی و هیچ رهبر فاسد دیگر پوزش نمی خواهد. افغانستان به دلیل بی کفایتی کرزی و حلقه ی وی در حال شکست است. دانا روهرا باکر می گوید وقتی کرزی می گوید که نفرت دارد از اینکه یک خارجی درباره اصلاح قانون اساسی افغانستان سخن بگوید، باید به او یاداوری کرد که این قانون اساسی توسط خارجی ها نوشته شده است. کرزی این قانون اساسی را از آن جهت بسیار دوست دارد که توسط یک پشتون آمریکایی زلمی خلیل زاد پیش نویس شده و او همچون کرزی معتقد است که گروه قومی اش باید بر تاجیک ها، تورکمن ها، اوزبیک ها و هزاره ها سلطه داشته باشد.

دانا روهرا باکر می گوید ساختار کنونی قانونی اساسی اجازه داده که کرزی و خانواده اش از پول کمک آمریکا غنی شود و او به من اجازه نداده تا به افغانستان بیایم چون می داند که تحقیقاتی را درباره دزدی وی از پول آمریکا برای مبارزه با تروریزم و کمک به مردم افغانستان پیش می برد.

پیشتر دانا روهرا باکر در نامه ای به دفتر حسابرسی دولت آمریکا، خواستار تحقیق درباره اختلاس و دزدی حامد کرزی و خانواده اش از کمک های مالی آمریکا به افغانستان شده بود. او در نامه ای به دفتر حسابرسی دولت آمریکا که کاپی آن به کابل پرس? ارسال شده، با اشاره به درخواست حکومت باراک اوباما برای کمک دو و نیم میلیارد دالری به افغانستان در بودجه سال 2013 اين کشور، خواستار شفافیت در مورد شده و گفته که اتهامات زیادی در رسانه ها و اسناد افشا شده ویکی لیکس درباره خانواده حامد کرزی و دست داشتن آنان در اختلاس منتشر شده است.

او می گوید اکنون زمان آنان است تا اطمینان بیابیم چقدر حکومت کابل دغل باز بوده و چقدر پول در آنجا ما به هدر داده ایم. در نامه ی خبری که از دفتر آقای دانا روهرا باکر همراه با نامه ارسال شده، برای مثال آمده که برادر حامد کرزی، محمود کرزی قرض های بی بهره دریافت کرده تا از کابل بانک سهام بخرد. کابل بانک مرکز رسوایی های مالی، اختلاس گسترده و فساد سیاسی با دستکاری معاملات بودجه پروژه های آمریکا و نیروهای ائتلاف می باشد.

پس از رسوایی مالی کابل بانک، مقامات قضایی افغانستان در یک زد و بند مشکوک، محمود کرزی متهم اصلی رسوایی مالی را آسوده گذاشته اند تا با دست بازتری به فساد ادامه دهد.

چندی پیش دانا روهرا باکر در گفتگویی اختصاصی به کابل پرس گفته بود که تیم کرزی توسط آی. اس. آی اداره می شود و از گفتگوی فراگیر درباره فدرالیسم هراس دارد!

دانا روهرا باکر می گوید افغانستان نباید تجزیه شود اما باید سطوح مدیریتی مختلف همچون آمریکا در آن بوجود آید که مردم در مناطق خود قدرت تصمیم گیری داشته باشند و نه اینکه کابل همه تصمیم ها را اتخاد کند. او می گوید که در جریان است که موضوع فدرالیسم در میان مردم افغانستان راه یافته و به نظر او افغانستان فدرال بهتر است که مردم در محلات، پولیس، اداره مکتب و...اداره ولایت را خود بر عهده داشته باشند و کابل به مسایل کلی تر بپردازد.

آنتولوژی شعر شاعران جهان برای هزاره
آنتولوژی شعر شاعران جهان برای هزاره

مجموعه شعر بی نظیر از 125 شاعر شناخته شده ی بین المللی برای مردم هزاره

این کتاب را بخرید

پيام‌ها

 • داناروهرا باكر حق دارد كه تشويش جان ومال امريكا را دربقاى كشور دزد ييشه وفساد كر كه درجهان مقام دوم را إحراز كرده است نمايد وملت امريكا نادان نيست كه فرزندان شانرا بخاطر ثروتمند شدن خاندان كر زى فدا نمايند ونسل دوم كرزيها مانند كنك ويرينس كشور با مردم برخورد كند وسر نوشت مليت را بدست قاجاقبران دهد وهر جى زود تر جامعه جهانى با اين دزدان قرن حاضر كه كوى سبقت را از دزدان دريائى سومالى ربوده اند تصفيه حساب كنند ونكذارند كه فرزندان شان بيش ازين در بقاى شهنشاهى اقتصادى محمود كر زى وعزيزالله كرزى شراب خواره بى شرم كه بأسر سفيد هر شب را با دختران ١٨ساله روسى مى خوابد وامروز هر روسييى روس نام عزيز الله كر زى را مانند عزيز الله روزى سمنكانى اشنا است لعنت به اين خانواده زانى ومى خواره كان معروف . ( يكى از مهاجرين افغانى مقيم ماسكو)

  • سلام به هموطنان و خواننده گان ارجمند.
   احتراما به اطلاع دوستداران دموکراسی و جوانان وطندوست پاره از حقایق را بعرض میرسانم٬ امید مورد استفاده قرار گیرد.
   اقای روباکر اولین شخصیت سیاسی امریکا بود که در مورد افغانستان می اندیشید , موصوف از حاکمیت و سلطه پاکستان٬ امریکا را هوشدا رمیداد٬بر طبق برنامه پشنهادی او امریکا تصمیم به ساقط کردن حکومت پاکستانی به اصطلاح طالبان را پیریزی نمود٬ ماه ها قبل از یازده سپتمبر۲۰۰۱ گروه فعال افغانها در امریکا یکجا به کندهار رفتند و اماده گی گرفته شد تا از کندهار لشکری تهیه و به کابل روانه شوند٬ برای این مقصد پشتون و گل اقا شیرزی استخدام شد ٬ البته معاشات ده هزار دالر برای شان بر علاوه مصارف از جانب امریکا پرداخته میشد٬ نگارنده عضو هیات بودم ٬ اقای غلام غوث وزیری رییس دفتر اعلیحضرت سرپرست و نفر اول بود٬من در همه جریانات قرار داشتم٬ پاکستانی ها مانع همکاری گل اقا شیرزی میشد وشیرزی قصد فرار را داشت اما موظفین امنیتی هیات مانع فرار او شدند٬ درباز پرسی او تقاضا ی معاش نمود همانا اقای وزیری به تیم امریکایی ها هدایت داد برایشان معاش داده شود.همه کار ها در جنوب وسایر نقاط کشور هم اهنگ گردیده بودولی پاکستانی ها موضوع را از طریق خود قابل حل دانستند ووعده دادند که انیکار مشکلاتی برای پاکستان ایجاد میکندو گویا سایر اقوام افغانستان به انتقام جویی میپردازند و میگفتند دوستم خواب را بر پاکستانی ها حرام خواهد کرد.هرچند به نظامیان پاکستانی اطمینان داده میشد ٬ انها میگفتند افراد دوستم را درجنگ جلال اباد تجربه کرده اند(زمان داکتر نجیبالله). سر انجام این حرکت به تعویق افتاد.اکنون که پاکستان نزد بادارش روی سیاه شده و دریافته ا ند که امریکا د یگر فریب نمی خورد همه برنامه های خود را بوسیله اقای کرزی عملی میکنند.حالا امریکا برای سال ۲۰۱۴ متحدین خود را از داخل کشور جمع و جور مینماید.
   چرا شمال در مقابل طالبها شکست میخوردند؟ حمایه اردوی پاکستان و سطح پایین دانش سیاسی و شمشیر برهان تبلیغاتی زیر نام شریعت اسلامی٬ اما اکنون در ظرف بیشتر از یک دهه تغیرات و حضور غرب این شمشیراز کار افتاده٬ امریکا نیازی به حضورصد هزار سرباز ندارد.اکنون جنگ جبهه یی وجود ندارد در عملیات خرابکارانه اردوی پاکستان دو و یا گروپ ده نفری طالب میباشد, برای سرکوب همچو عملیات ها صد سرباز پولیس کافی است. تخمینا امریکا تا سال ۲۰۲۴ در حدود پانزده هزار سربازدر افغانستان خواهد داشت. این تعداد هر نوع معامله پنهانی پاکستان را خنثی میکند.
   کرزی میهراسد که بعد از رفتن قوای خارجی شرایط برایش دشوار نشود. زیرا پالیسی های پیدا و پنهان ان اززیر عینک دودی امریکا مراقبت میشود. برنامه روباکر پالیسی امریکا بعد ۲۰۱۴ و هموار نمودن راه بدیل وهمکار مطمن که جامعه افغانستان از ان حمایه نمایند میباشد.کرزی نه نزد حامیان جمهوری خواه ونه نزد دموکراتها به خود روی مانده.هر چند کرزی میخواهد برادرش قیوم کرزی را جا نشین خود سازد٬ اما چند موضوع این پیشنهاد را نمی پذیرد.قیوم کرزی مامور سیا میباشد٬ دوم اینکه مریضی سرطان معده دارد٬ و همچنان بابرادر خود ولی کرزی شریک در مواد مخدربوده است وشریک با حاجی باغچو پسر خاله اش میباشد٬ ولی پا فشاری حلقات نظام پاکستان بالای اینده در تعین جانشین کرزی با امریکا به بن بست رسیده است. ساقط کردن کرزی قبل ز ۲۰۱۴ صرف از جانب قدرت شمال اسانتر و قانونی تر به نظر می اید.
   روباکر طرفداران ناراضی بن اول و رهبران شمال وپشتونهای ضد طالبی و ضد کرزی را یکجا برای مقابله با سرکشی های حلقات نظامی پاکستان را دستور کارخود قرار داده است . لجاجت کرزی چون لجاجت ملا عمر در دادن اسامه برای امریکا یکسان است.هر چند تغیر نظام ریاستی به پارلمانی در سال ۲۰۰۹ به جبهه ملی تحت زعامت استاد ربانی داده شده بود اما کرزی جبهه ملی انوقت را از هم پاشید در غیر ان کرزی بار دوم به ادامه ماموریت در نظر امریکایی ها نبود٬ گروه های جبهه ملی بوسیله مارشال فهیم تار و مارگردید با یکدست شدن مارشال با کرزی این برنامه به تعویق افتاد.کرزی و اتمر وزیر داخله وقت مانع حرکات صلح امیز جرگه اول اکتوبر ۲۰۰۹ انترکانتیننتال کابل شدند که ریاست جرگه را اقای غلام غوث وزیری رییس دفتر اعلیحضرت بدوش داشت٬ اما باوجود تلاشهای سفارت پاکستان و کرزی جرگه دایر شد٬ که عده از مشران جنوب ٬ شرق٬ با سایر بزرگان قومی و مذهبی با اشتراک بعضی اعضای ولسی جرگه با پشتیبانی مردم کابل دایر شد همانا نظام غیر متمرکز از جانب جبهه ملی نه بلکه درین جرگه از جانب رهبری جرگه اعلام شد٬ که ا مروز فرا گیر و مورد توجه سیاستمداران کشور قرار گرفته است.امریکا میداند که دفاع کشورتوسط نیرو های شمال تحت زعامت احمد شاه مسعود بر ضد پاکستان فراموش همه اقوام به شمول پشتونهای وطن دوست ٬ پاکستان ستیز نگردیده و کسی نمیتواند مقاومت ضد پاکستانی را از یاد ببرد.
   اقای روباکر اسناد قوی و معتبری را که دال بر خیانت کرزی میشود بدست دارد که باعث رویارویی کرزی گردیده است.روباکر در جریان جهاد از چالبازی پاکستان میدانست اما چاره جز تحمل نداشتند و منتظر عنصر زمان بودند که اکنون وقت مناسب ان فرا رسیده است.
   تلاشهای عجولانه کرزی و اطرافیانش برای حذف سیاستمداران شمال با پلان نظامیان پاکستانی از دید مردم پوشیده نیست او فکر مکند با ترور یکی دو نفر ارام خواهد شد در حالیکه مشکلات اش بعد از ترور اقای ربانی و سایر شخصیت ها جهادی مربوط به شمال جبهات قوی را برعلیه خود ایجاد نموده است.
   با احترام
   الله یار کابلی مامور سابقه وزارت امور خارجه

  • سگ صفت پولنی ولا , پاچه گیر بایان , مگر غیر اوغان کسی نام قبیله و قوم و محل خود را در پهلوی نامش برای فریب دادن دیگران ذکر میکند؟
   خوب بود تور غر و اسپین غر و سلیمان غر مینوشتی .
   همان آش و همان کاسه خاله ثریا و گلشن ارا همان تحلیل های اوغانی .

 • نوش جان کرزی انقدر دزدیده تا اولاد اولاد طالب بخورد بس است
  سیاست امریکا غلط است کرزی امریکا را فریب داده است
  هرکه اب از دمی شمشیر نوشد نوشش بود.

 • بادرود به خردمندان و لعنت بر یاوه سرایان بی مغز!
  هرچند که گذشتم نیافتم دلبری
  روهر باکر نادان برای مطلب خود دلبری کند.
  میگویند شب تا صبح قصه و لیلی و مجنون بود و در صبح هنوز یکتعداد نفهمیده که لیلی زن بود یا مرد .
  زمانی امپراتوری پارس از مصر بود تا اقمار روس و مرز های تبت و هندوستان .
  که بنام امپراتوری پرشیا یاد می شد و امروز افغانستان کوچک که حتا به بحر راه ندارد . ندانم کارهای شاهان خود کامه ,جاهلین تاریخ وضعیت را به اینجا رسانیده که هیچ وقت سردمداران افغانستان به اساس خردمندی با جهان دست و پنجه نرم نکرده به اصطلاح عوام بی خلطه فیر کرده اند و مانند کرم پیله خود را محصور به پوسته خود کرده اند و هنوز هم با یاوه گویی ها آنقدر این خرافات و کوتاه نظری ها را دامن می زنند. که فکر می کنند نادان روهر باکر حضرت مشکل کشای شان است . و اینبار اواز طرف الله گک آمده تا امت اش را کمک کند . که از افغانستان 34 کشور کوچک کرم مانند بسازند و این کرم های قومی در کله همدیگر زده و همدیگر را خورده و خود و سرزمینی را که افغانستان نام دارد از بین ببرند و آن رویای را که جمهوری انیران اسلامی ایران و انیران پاکستانی به آن فکر می کنند. و خارجی های مرموز دارند.
  این است تفسیر سوره مدنی روهر باکر و قرائت آن برای بی بی کلنتون .
  اما دشمنان افغانستان بدانند .امروز افغانستان آنقدر ضعیف نیست که نادان روهر با جمله کرانش سازی بزنند و کسی برایش حاضر به رقصیدن باشد .
  افغانستان با اقوام متفاوتش شبیه به باغی می ماند که گل های قسما قسمدر آن به چشم میخورد واینها همدیگر را تکمیل می کند. و زبان پارسی و پشتو و بقیه مانند ستون فقرات این فرهنگ تبلور دارد .
  من فکر نکنم که یک روهر باکر عقده ئی بتواند با آزان اش کلنتون را سر نماز ایستاده کند تا در حق اشرار جنگ طلب دعای خیر کند. و این عقاید شخصی و بزنس شخصی اوست با ستون پنجم خرابکار و جانی محقق سه زنه و برادر مسعود یتیم بچه و دوستم بی سواد و بقیه کسانی که بدنبال ایشسان نفس نفس زنان دنبال طعمه می گردند.
  امروز افغانستان با حاکمیت قانون برای همه مردم از هر قومی که باشد یکسان عمل می کند ولی این کسانی که از آزادی بیان برای برهم زدن منافع ملی افغانستان و اختلافات قومی بهره برداری می کنندو روزی باید به این اعمال نابخردانه باید پاسخ بدهند.

  آنلاین : http://www.youtube.com/watch++cs_INTERRO++v...

 • dana rohera bakar bad karda jack zada ast.

 • این سناتور امریکایی یک وختی همین رهبران به اصطلاح جهادی را خاینین و جنګ سالاران می نامید و حالا از موقف شان در پیوند به فدرالی شدن افغانستان حمایت میکند و محقق معامله ګر، دوستم معامله ګر و احمد ضیا ی رانده شده از قدرت را آزدایخواه می نامد. به صفت یک افغان جای شرم است که هر نسخه ی که یک خارجی برای تان میدهد قبول میکنید. نمی دانم چی وخت شما از خود یک ابتکار خواهید کرد و خود تان بخود نسخه خواهید نوشت!!! جای افسوس است که جوان های ما در تبصره های خود هنوز هم حلقه ی غلامی را به ګردان اویزان کرده و از اظهارات یک خارجی که هزګر نتوانسته اند مرهمی برای درد های مردم افغانستان باشد حمایت میکنند. فکر نکنید که با این تبصره ها کاری خوب کرده اید، بلکه شما با این کار تان دیګر هم به خندق غلامی فرو رفته و نسل بعدی را غلام خوبی از خوب بجا میګذارید.

  • آنقدر که در صحبت هایت را تبعیض آمیز نوشته کردن حتما" پشتون بی عقل هستی. بی عقل نمیتواند 30 سال از قوم و خاکش دفاع نماید، اینها بی عقل و وطن فروش نیستند مگر شما ها پشتون های لعنتی هستید که نه کشوررا اداره کرده توانستید بلکه پارچه پارچه وطن به کشورهایی مثل پاکستان مردار به هیچ فروختید. انشاالله که بعداز انتخابات 2014 خواهد فهمیدید که قدرت 300 ساله کون زی های اوغان های پدرلعنت چطور ازدستش میرود.

  • به زبان و لهجه خودت میګم که بچه پدر، ان لالایم...بګیر همی دانا روهرا باکر و تمام رهبر های جهادی را در کونت بزن و نامت روهرا باکر زی بان. به ګفته خودت، تو که در این ۳۰۰ سال نتوانستی کاری کنی در سال ۲۰۱۴ هم بدی کرده نمی توانی و مثل انتخابات سال ۲۰۰۹ با چشم اشک پر از صحنه کنار خواهد رفتی!!!

 • آقای روهکرمرده یک شخص پلید و تفریقه انداز می باشد وی هیچ حق ندارد که در مسایل داخلی افغانستان نول بزند بخاطریکه افغانستان یک مملکت مستقل دارای سه قوه و رئیس جمهور منتخب می باشد بنا وی هیچ حق ندارد. در حال حاضر حکومت مرکزِی افغانستان اینقدر توان ندارد که مقابل جهادیان او شرافگن ایستاده گی بکندو و وقتیکه دولت غیر متمرکز شودو چند تن از سران اشرار و شر افگن سر قدرت است و بزودترین فرصد در بدل پول حماسیه گان وطن زیر تسلط را به فروش می رساندو افغانستان خانه تمام افغانها می باشد و هیچ کس حق ندارد که افغان های بیرادر را از هم دیگر جدا سازد. و روهگرمرده خو به هیچ صورت حق ندارد. وی اگر اینقدر دلسوز و صادق به افغانها می باشد. سر پاکستان و ایران فشار وادرد نماید تا افغان ها زیر چتر صلح زنده گی نمایند. ایران که در مقابل انها می جنگد به او عکسل العمل نشان دهد . بجای تجزیه افغانستان در مقابل پاکستان اقدام نماید که فرزندان امریکا را در افغانستان بقتل می رساند. در مقابل جنگسالاران که بعنوان مجاهدین زمین ناموس و اموال مردم مظلوم را چور کرد. و هنوز هم بعنوان مختلف سر قدرت استند. ( شاهد خان پکتیاوال)

Kamran Mir Hazar Youtube Channel
حقوق بشر، مردم بومی، ملت های بدون دولت، تکنولوژی، ادبیات، بررسی کتاب، تاریخ، فلسفه، پارادایم و رفاه
سابسکرایب

تازه ترین ها

اعتراض

ملیت ها | هزاره | تاجیک | اوزبیک | تورکمن | هندو و سیک | قرقیز | نورستانی | بلوچ | پشتون/افغان | عرب/سادات

جستجو در کابل پرس