صفحه نخست > خبر و گزارش > فروش مواد غذایی و استفاده از امکانات حمل و نقل برای پناهجویان افغانستانی (...)

فروش مواد غذایی و استفاده از امکانات حمل و نقل برای پناهجویان افغانستانی در استان فارس ممنوع شد

دوشنبه 2 جولای 2012

زمان خواندن: (تعداد واژه ها: )

همرسانی

منبع: سایت کلمه

محدودیت‌های تازه برای مهاجران غیر‌قانونی؛ اسلامی و انسانی، یا نژادپرستی؟!

ممنوعیت فروش مواد غذایی و ارائه خدمات حمل و نقل به اتباع خارجی غیرمجاز

کلمه – گروه اجتماعی: در ادامه روند اعمال محدودیت ها برای اتباع خارجی مقیم کشور، دولت در برخی استان ها نانوایی ها و تاکسی ها را به همراه دیگر خدمات دهندگان حمل و نقل و فروشندگان مواد غذایی، ملزم کرده که به اتباع خارجی غیرمجاز خدمات ارائه ندهند و برای تشخیص غیرمجاز بودن هم از آنها خواسته است که از اتباع خارجی کارت اقامت بخواهند!

دولت احمدی نژاد که در سالهای اخیر با وجود هزینه کرد میلیاردها تومان بودجه، هنوز نتوانسته مشکل حضور اتباع غیر مجاز خارجی در کشور را حل کند، اکنون در حالی قصد دارد برای تحت فشار قرار دادن مهاجران غیر قانونی، آنها را از حقوق انسانی اولیه همچون غذا و جا به جایی محروم کند که می تواند به جای آن لااقل از تجربیات دهها کشور دنیا در نحوه برخورد با پدیده مهاجران غیرقانونی استفاده کند تا چنین تصویر ضد انسانی و نژادپرستانه ای از دولت و ملت ایران به نمایش نگذارد.

به گزارش کلمه، این محدودیت های شدید در حالی برای اتباع خارجی غیرمجاز وضع می شود که بر اساس آیه قرآن (وَ إِنْ أَحَدٌ مِنَ الْمُشْرِکِینَ اسْتَجارَکَ فَأَجِرْهُ حَتَّى یَسْمَعَ کَلامَ اللَّهِ) صاحبنظران معتقدند در موازین اسلامی حتی پذیرش درخواست پناهندگی غیر مسلمانان نیز بر پیامبر اسلام(ص) واجب بوده است و حال آنکه اکثر اتباع خارجی غیر مجاز حاضر در ایران، افغان هایی هستند که از جنگ و پس از آن از زیر سلطه طالبان گریخته و به کشور همسایه و مردم همکیش خود پناه آورده اند.

اما به نظر می رسد مسئولان دولت ناکارآمد فعلی همواره به این بهانه متوسل می شوند تا ناتوانی های خود در اداره کشور را فرافکنی کنند و به وجود مهاجران خارجی نسبت دهند؛ همانند رحیمی معاون اول احمدی نژاد که هفته قبل به جای اعتراف به ناتوانی دولت از ایجاد اشتغال، ادعا کرده بود حضور افغان ها در کشور باعث بیکاری جوانان ایرانی شده است!

این در حالی است که بر اساس کنوانسیون حقوق پناهندگان ۱۹۶۷، حقوقی همچون آزادی رفت و آمد و حق مالکیت برای پناهندگان به رسمیت شناخته شده و هیچ مبنای قانونی و شرعی هم وجود ندارد که پناهجویان و مهاجران غیر قانونی را از حقوق ابتدایی همچون غذا خوردن و حمل و نقل محروم کند؛ جز دستور دولت فعلی که نه تنها چنین محدودیت های غیر انسانی را بر صدها هزار تبعه خارجی غیر قانونی که غالب آنها افغان ها هستند روا داشته، بلکه ایرانیان را نیز تهدید کرده که اگر به این افراد غذا بفروشند یا آنها را سوار کنند، مجازات خواهند شد!

ممنوعیت فروش کالا و مواد غذایی به مهاجران غیر قانونی

در استان فارس، مسئولان دولتی فروش کالا و مواد غذایی و ارائه خدمات عمومی و بهداشتی را به اتباع خارجی غیر مجاز ممنوع کرده و هشدار داده اند که با کسانی که به فروش کالا و ارائه خدمات به این افراد اقدام کنند، به شدت برخورد خواهد شد.

بر اساس اعلام اداره کل امور اتباع و مهاجرین خارجی استانداری فارس، در این باره با مجمع امور صنفی، دانشگاه علوم پزشکی، سازمان صنعت، معدن و تجارت استان فارس و نیروی انتظامی و مراجع قضایی استان هماهنگی صورت گرفته تا با فروشندگان کالا و ارائه دهندگان خدمات به اتباع خارجی غیرمجاز به شدت برخورد شود.

غلامرضا غلامی، مدیر کل اتباع و مهاجرین خارجی استانداری فارس، دلیل این تصمیم را “آغاز فصل تابستان و منطقی بودن نگرانی کارشناسان بهداشت دانشگاه علوم پزشکی از شیوع بیماری های مسری به واسطه اتباع خارجی غیرمجاز که به علت ورود غیرقانونی، هیچ کدام مراحل قرنطینه را هنگام ورود به کشور طی نکرده اند” ذکر کرد.

روزنامه عصر مردم، چاپ شیراز، روز چهارشنبه هفتم تیرماه به نقل از این مقام دولتی نوشت: برای رفع نگرانی مردم شریف استان فارس به ویژه شهر مقدس شیراز، آمادگی کامل داریم تا با همکاری سایر دستگاه های مرتبط نسبت به برخورد قانونی و پلمب برخی مراکز از جمله نانوایی ها و اغذیه فروشی ها و مراکزی که با بهداشت مردم سر و کار دارند اقدام کنیم.

نانوایی ها و سوپرمارکت ها از اتباع خارجی کارت اقامت بخواهند

این مقام مسئول همچنین از اصناف و مردم استان خواست که هنگام فروش کالا و ارائه خدمات به اتباع خارجی از آنها کارت اقامت بخواهند! و در توجیه اجرای این طرح اظهار داشت: حفظ امنیت روانی جامعه در خصوص فعالیت سالم اتباع خارجی و اینکه فاقد هرگونه خطر انتقال بیماری های واگیردارباشند یکی از خواسته های غیرقابل اغماض مردم مهمان نواز استان فارس و خدمتگزاران آنها در بدنه دولت محسوب می شود.

مدیرکل اتباع و مهاجرین خارجی استانداری فارس در ادامه با بیان اینکه در طرح برخورد با اصناف و نهادهایی که به اتباع غیرمجاز خدمات ارائه می کنند، سوپرمارکتی ها و نانوایی ها و مکان هایی که به رعایت بیشتر بهداشت فردی و اجتماعی نیاز دارند، در اولویت برخورد قرار دارند، گفت: کارفرمایان و صاحبان حِرَف و مشاغل در استان فارس برای دور ماندن از عواقب قانونی این طرح، کافی است قبل از ارائه خدمات به اتباع بیگانه، از هویت آنها با رؤیت کارت و مجوز اقامت قانونی آنها اطمینان حاصل کنند.

وی با تأکید بر اینکه هر یک از شهروندان برای اطمینان یافتن از ناقل نبودن اتباع خارجی که در اماکن عمومی از جمله اتوبوس و وسایل نقلیه و صف نانوایی ها حضور می یابند، می توانند مشخصات هویتی اتباع را مطالبه و رؤیت کنند و اتباع نیز ملزم به همراه داشتن کارت و مجوز اقامت قانونی خود هستند.

این مقام دولتی توضیح نداده که این اجازه را چه کسی و به چه حقی به عابران – و نه پلیس و ماموران رسمی دولتی – می دهد که در اتوبوس و صف نانوایی جلوی اتباع خارجی را بگیرند و از آنها مجوز اقامت بخواهند؛ و نفهمیده که تبعات چنین رویارویی هایی بین شهروندان ایرانی و اتباع خارجی مقیم کشور تا چه حد خطرناک و تصویری که این اظهارات از ایران به دنیا ارائه می کند، تا چه حد غیر انسانی و نژادپرستانه خواهد بود.

ممنوعیت حمل و نقل اتباع خارجی غیر مجاز

محدودیت در زندگی روزمره اتباع خارجی غیر مجاز البته چندان جدید نیست و مختص استان فارس هم نیست. دو هفته پیش هم مدیرکل اتباع و مهاجرین خارجی استانداری خوزستان از سختگیری های جدید بر مهاجران غیر قانونی سخن گفته بود.

حسین دهدشتی در این زمینه به مصوبه شورای عالی امنیت ملی اشاره کرده بود که بر اساس آن، حمل و نقل و جا به جایی اتباع خارجی غیرمجاز ممنوع است و برای رانندگان و شرکت های مسافربری که نسبت به حمل و نقل و جابجایی اتباع خارجی غیرمجاز اقدام کنند، مجازات تعیین شده است.

این مقام دولتی همچنین به ایسنا گفته بود: مجازات آن در مرحله نخست، توقیف خودرو و معرفی راننده متخلف است. در صورت تکرار تخلف، خودرو متخلف به مدت شش ماه توقیف و راننده متخلف به مراجع قضایی معرفی می‌شود.

ممنوعیت اقامت افغان ها در ۳۱ شهر از ۱۴ استان ایران

فشار بر اتباع خارجی، که بیشترشان مهاجران افغان هستند، فقط مختص به اتباع خارجی غیر مجاز نیست و حتی افراد مقیم مجاز و قانونی هم با مشکلات و محدودیت های زیادی مواجه اند. چندی پیش خبرگزاری مهر فهرستی از شهرها و استان های کشور را منتشر کرد که مهاجران افغان حق سکونت و زندگی کردن در آنها را ندارند.

استان هایی که نام آنها در این فهرست آمده و در برخی شهرهای آنها سکونت و اقامت اتباع افغان ممنوع شده، شامل تهران٬ اصفهان٬ مشهد٬ مازندران٬ کرمان٬ فارس٬ خراسان٬ سمنان٬ قم٬ قزوین٬ خوزستان٬ زنجان٬ ایلام٬ البرز٬ گلستان٬ گیلان و لرستان هستند.

این در حالی است که بر اساس اعلام دولت، خردادماه آخرین مهلت اتباع افغانی غیرمجاز برای خروج از کشور تعیین شده بود و دولت گفته بود که قصد دارد از آغاز تیرماه ۱۳۹۱ آخرین مرحله طرح ساماندهی اتباع خارجی غیرمجاز را به اجرا بگذارد.

محدودیت تحصیل برای اتباع غیر ایرانی

گزارش این خبرگزاری همچنین حاکی است، پذیرش اتباع غیرایرانی در رشته هایی همچون فیزیک اتمی، فیزیک (گرایش هسته ای)، مهندسی هسته ای، مهندسی فناوری اطلاعات (گرایش امنیت اطلاعات، امنیت شبکه، مخابرات امن)، مهندسی هوافضا (کلیه گرایش ها) و مهندسی شیمی (گرایش صنایع پالایش، پتروشیمی، شیمیایی، معدنی، گاز، عملیات پتروشیمی) در آزمون سراسری دانشگاه ها و موسسات آموزش عالی در سال جاری ممنوع اعلام شده است.

علاوه بر این، دولت پذیرش دانشجوی خارجی در کلیه رشته هایی که منجر به ایجاد تعهدات استخدامی در این رشته ها برای دولت شود را نیز ممنوع دانسته و در عین حال اعلام نکرده که چرا بدون چنین تعهدی، هم اجازه تحصیل در رشته های مذکور به اتباع خارجی داده نمی شود.

در دفترچه آزمون سراسری امسال، سازمان سنجش آموزش کشور از همه اتباع غیر ایرانی داوطلب خواسته بود که محل تحصیل خود را با توجه به شرایط و ضوابط مربوط و رعایت مناطق ممنوعه در هنگام تعیین رشته انتخاب کنند، و تاکید کرده بود که در غیر این صورت قبولی آنان کان لم یکن تلقی شده و از ثبت نام و ادامه تحصیل آنان ممانعت به عمل خواهد آمد.

آنتولوژی شعر شاعران جهان برای هزاره
آنتولوژی شعر شاعران جهان برای هزاره

مجموعه شعر بی نظیر از 125 شاعر شناخته شده ی بین المللی برای مردم هزاره

این کتاب را بخرید

پيام‌ها

 • مرگ بر خامنه ای تریاکی

  • مرگ و گوی سگ بر صورت، جيرهخواران رژيم ولايت فقيه در افغانستان!
   مرگ بر محمد کاظم کاظمی، شاعر دربار خامنه ای، که وطن و هموطن را به چند «تومان منقش به تصوير خمينی» ميفروشد!
   مرگ و تف لعنت بر کرزی و دو معاون لات و بی غيرت و تروريست کرزی ، که اگر عالم را آب ببرد، آنان را خواب ميبرد!
   لانه جاسوسی ايران در کابل، به نام سفارت(؟) بايد نابود گردد!
   در افغانستان بايد مريدان وحشی خمينی و خامنه ای، تعقيب و تعزير و مجازات شوند!
   اگر کرزی، چمدان های پول احمدی نژاد را نگرفته بود، حد اقل اکنون می توانست يک اعتراض درجه پنجم (!) صورت دهد!

 • و مرگ بر آ نها ئیکه هویت خود را با بی حرمتی فرو ختند و با نصب پوستر های خمینی فاشیست و تجلیل از مرگ این خونخوار تاریخ بشریت و
  فرزند نامشروع هتلر جلال و شکوه جاده های کابل را ازرونق انداخته بودند.

 • برخورد دولت ایران و برخورد اکثریت مردم ایران مقابل پناهندگان شباهت صددرصد با قوانین دولت هتلر دارد، که علیه یهودی ها وضع کرده بود.
  سوال من از مردم شریف ایران است، که ایشان چطور با این ننگ بزرگ در تاریخ وطن شان کنار خواهند آمد؟

 • با امدن خامنه ای اوضاع دشوار شد. من یک ساله بودم که مهاجر به ایران شدم. ۱۸ سال در مشهد بودم و انجا مدرسه رفتم و درس خواندم. دوستان ایرانی زیادی در انجا هنوز دارم. متاسفانه انسان اول از احساسات کمک میگیرد و شاید بعد از عقل و منطق. دولت کنونی ایران از این خاصیت ها برای رسیدن به اهدافش سود میبرد. مثل دولت پاکستان و افغانستان که افکار عمومی را سو استفاده میکنند. ما کاش یک خمینی در افغانستان میداشتیم که با مشتی بر دهان دشمن میزد.ما کرزی و نجیب کابلی و خرم و وردک و غیره داریم که خود دشمن را به خانه اوردند.

 • من خودم یک پناهند ایرانی هستم، ۳۰ سال است که از مردم و میهنم دورم و با شما هم زبانان مردم خراسان بزرگ(افغانستان) هم درد هستم چون هر کجا که باشم باز چشم و دلم برای سرزمینم است.
  من در اروپا هستم اینجا در سرزمین دمکراسی هم بارها و بارها حق مرا پایمال کرده اند. میدانید چرا؟ چون کوشیده ام تا جنایتهای حکومت جمهوری اسلامی در ایران را افشا کنم و حکومت و دولت کشوری که در آن زندگی میکنم را به زیر پرسش برده ام که هتا چرا در ایران کنونی سفارت خانه دارید؟ شما که می گویید ایرانیان تروریست هستند ولی خود با حکومت تروریست ها داد و ستد میکنید و هتا هنگامی که احمدی نژاد با آن همه ستم و تجاوز و کشتارها به زور دوبار رئیس جمهور شد نماینده فرستادید و به آن تازی منش یهودی زاده تبریک گفتید.
  آری هم زبانان ایرانی و خراسانی (افغان)، بیایید بیش از این بر بخت خود گریه نکنیم که گریه هیچ دردی را دوا نکرده و تنها چشمانمان را شستشو میدهد تا بهتر ببینیم. پس اکنون زمان بهتر دیدن است.
  ما ایرانیان رانده شده و گریخته از میهن، بیش از ۵ میلیون هستیم. اکنون اندیشه کنید که این ۵ میلیون همه با هم برخیزند و به ایران بروند. یا هتا نخست همه با هم به سفارتخانه های حکومت ننگین در ایران رفته و بدونه جنگ و جدال سفارتخانه ها را پس بگیرند. شما مردم افغانستان هم مگر نه اینکه بیش از ۳ میلیون هستید؟ مگر نه اینکه کشور شما هم مرز با ایران است؟ اگر همه با هم دست از تازی پرستی بردارید، و تنها و تنها هم میهن دوستی را برگزینید، نخست با هم یک نیروی بزرگ خاهید و سپس می توانید دست نشانده های طالبان و امریکا و روس و یا هر خود فروخته و خائنی را سرنگون کنید و کشور خود را پس بگیرید.
  آنچه که از مهمترینها است این است که نخست باید دست از بیگانه پرستی و تازی پرستی و شرق و غرب پرستی بردارید و تنها و تنها مردمان خود را یاری کنید تا با هم مزدوران را ادب کرده و آنان را به سزای کارهای زشت خود برسانید.
  این سخن ها تنها برای شما مردم افغان نیست، بلکه به شما می گویم تا شاید مردم خودم هم بخانند و بفهمند و از جایی آغاز به هم میهن دوستی داشته باشند.
  تا ما مردم دوستی را نیاموزیم و به هم زبان و هم میهن خود ارج نگزاریم و دست از بیگانه پرستی بر نداریم، هرگز روی خوش زندگی را نخاهیم دید.
  اگر به امید معجزه از سوی الله و یا اسلامش نشسته ای پس بنشین تا طالبان و آمریکا برای تو معجزه کنند و مردم ایران هم بنشینند تا حزب الله برای آنان معجزه کند که ۳۵ سال است هر روز معجزه کرده و می کند.

 • kojast khorasani hai
  koja ast parsi ra pas bedaremha
  koja ho kone gak ha ke darakht ra ham da kone shan beznan baz ham megam ke zere sayesh meshe

 • اینگونه اقدامات غیر اسلامی و غیر انسانی رژیم آخوندی ایران اگر از یک طرف ماهیت اصلی آنرا که در عقب اخوت اسلامی و گویا وجوه مشترک فرهنگی پنهان نگهداشته میشودف افشا میسازد؛ از جانب دیگر ماسک مشتی از مزدبگیران روشنفکر افغان را که در ایران از امیتیازات خاص و فوق العاده برخوردار اند نیز میدرد. با اینگونه اقدامات کاظم کاظمی، مظفری و ده ها چهره منفور دیگر چگونه جرئت خواهند کرد که در بین افغانان مظلوم و بیچاره و بی پناه که خریدن نان خشک نیز از انها سلب گردیده است ظاهر شوند. پیشنهاد من به سایت افشاگر کابل پرس این است تا اقداماتی را سازماندهی نماید تا طیف وسیع از هموطنان را با ماهیت رژیم آخوندی و نوکران داخلی آنها آشنا و آنرا بیشتر و بهتر رسوا و افشا ساخته و مراکز گویا فرهنگی ایران را در کشور ویران ما که ایران یکی از عاملین ان است مسدود سازند. به امید روزی که رژیم آخوندی سرنگون گردد.

 • هزاره های بیعقل عکس های خر خمینی را به خانه های شان اویزان کرده به حیث امام زیارت و ماج میکردند ولی این امام هزاره ها وسایراخند های برسرقدرت در ایران ازین هزاره ها استفاده مقطعی سیاسی وابزاری کردند ومیکنند طورمثال زمانیکه هزاره ها درمقابل مسعود میجنگیدند این امام واخند های ایران برای هزاره ها عکس امام شان خمینی را به هزاره به کمک میفرستاد وبرای مسعوداسلحه ومهمات کمک میفرستاد اکنون اخند های ایران این هزاره ها بدرد شان نمیخورد انها رامثل اشغال بیرون میاندازد تا دو باره عکس های خمینی را ماچ کرده دست خالی چشم گریان ازعکس خمینی که خودش جام زهر نوش جان کرده بود وهیج کاری از ان ساخته نبود کمک طلب نماید

 • من تقریبا دوازده سال قبل مدت كوتاهی در ایران بودم، ولی نه بطور مهاجر. از آن زمان تاكنون درد شما را احساس میكنم و متیقن به اینم كه این احساس كافی نبوده و نیست. اگر تا بحال مثل مهاجر در آنجا میبودم، شما را واقعا درك كرده و شریك درد دل تان میگشتم. همانجا میسوزد كه آتش در آنجاست.
  در آن دوران با اكثر ایرانیهایی كه در تماس میشدم، همه یكصدا از اعمال آخوند ها مینالیدند. مظالم گوناگون جامعه را فرا گرفته بود كه اینك به اوج خود رسیده و به زودی تحولی در آن دیار رخ خواهد داد.
  این آخوند های رزیل خون مردم خودرا مكیده و آنها را به خاك ذلت نشانده ، به این هم بسندگی نكرده كه دست به مداخله در كشور های دیگر میزنند. در باره جنایات و خیانات این پست فطرتها هرچه بنویسی و بگویی كم است.
  اینها عقده هایی كه از تحریمات دارند بالای مهاجرین جبران میكنند.
  این موجودات وحشی در ظلم و جنایات سر فاشیستهای هیتلری را هزاران بار خاریده ودر زیر ابا و قبای آخوندی نام بشریت را به لجن كشانیده اند.
  شما بهتر میدانید كه در داخل ایران فقر، فحشا، اعتیاد و صد ها بد بختیهای دیگركه تخم شانرا این آخوندها كاشته اند بیداد میكند.
  وقتی اینها با ملت ایران اینگونه پیش آمد كنند، طبیعی است كه عمل دیگر در برابر مهاجرین از اینها انتظار نباید داشت.
  نمیدانم این مهاجرین ما چه گناه نا بخشودنی را مرتكب شده اند كه محتاج این حیوانات درنده گشته اند.
  شاعر میگوید
  من نمیگویم مرا ای چرخ سرگردان مساز هر چه خواهی كن ولی محتاج نامردان مكن
  من نمیتوانم كه همه ایرانی ها را با این خونخوارها مقایسه كنم، زیرا در بین ایرانیان هم كسانی پیدا میشوند كه شاید بیشتر از ما از این بیشرمان و دنباله روان شان متنفر باشند.
  اما چا ره چیست
  به گفته عوام ما بالای سر آسمان دور و پایین هم زمین سخت و راه گریز موجود نیست. این بن بست واقعا معمای بزرگی است. ولی در هر حالش امید را نباید از دست داد.
  بقول شاعر
  غبار غم برود حال خوش شود حافظ تو اشك دیده از این رهگذر دریغ مدار
  با عرض حرمت : صورتگر

 • استفاده ابزاری ازدین تحت عنوان اسلام ناب محمدی وولایت مداری را با عملکردهای غلط آن ماسک ظاهری اسلام راآنچنان ازچهره این رژیم برداشت که چهره زشت ودروغین آن مانندروز نمایان شد.حالا مسلمانان بایدازسردمداران این رژیم تاوان پس بگیرند.اینهاتحت نام دین ومذهب طوری سوء استفاده کردندکه چندین نسل راازاسلام روگردان کردندوبرای نسل های آینده مشکلات فراوانی به وجودآورده انداگرازبیرون خوب نگاه بیندازیم انسان رابیادآن ملای انگلیس می اندازدکه سالهاخودش رابعنوان پیش نمازجاانداخته بودومردم ساده آنروزبه اواقتدا می کردند.مابایدهوشیارباشیم هیچگاه دین توسط کفارصدمه ندیده چون کفرش صریح است وهمه میدانند.آنچه که کمردین راشکسته منافقین دانازبان وتوده نادان مردم است.

 • Dolate iran bayad khejalat bekeshad waghen sharmawar hast .on ahmadinejad ke aslan boi az riyasat naborde . omade reise jomhor shode bere bozesho becherone

 • آتش زدن خانه های افغان های مهاجر و معذرت خواهی ما
  http://www.afghan-german.com/t...
  ویدیوی یک فرد شریف ایرانی

 • بادرود به خردمندان ولعنت برجاهلان!
  البته اتفاتی که برای افغانها در سراسر جهان مخصوصا در ایران و پاکستان می افتد همه پیوند سیاسی دارد چراکه جمهوری انیران اسلامی وقتی در شطرنج سیاست بین الملی زیچ می شود . باز میخواهد اذهان جهان را بطرف دیگر ببرد و آنهم فشار آوردن به افغانهاست.
  البته مثلی است که میگوید : چیزی گندم تر و چیزی آسیاب کند .
  البته 10 سال از یجاد دولت جمهوری افغانستان میگذرد و عدة زیادی از هم میهنان ما از پاکستان و ایران به افغانستان بر گشتند .
  و حتا از اروپا و آمریکا و سراسر جهان عدة که شرایط زندگی بهتر نسبت به ایران و پاکستان داشتند
  میگویند که گلیم عاریه تا نیم روز است و این هم میهنان ما باید به افغانستان برگردند تا از یک طرف بالای دولت فشار وارد شود و از طرف دیگر اینها همان کاری را که برای ایران می کنند . در کشور خود انجام بدهند .و کشور ما توسط پاکستانی ها و اعراب و غیره اشغال نشود.
  من خودم 7 سال ایران زندگی کرده ام و نر و ماده آخند و ایران را در هوا می شناسم ولی تا جمهوری اسلامی مانند مرغ زیرک در دو حلقه بند است نه مردم ایران روی خوشی را می بینند و نه افغانهای که در ایران نشسته و داس در کلوخ تیز می کنند.
  ننگ بر آن افغانانی که در افغانستان سالگرد وفات خمینی بدبخت ولعین را تجلیل می کنند. خمینی کسی است که به دختر 7 ساله مریدش در نجف رحم نکرده . ای مردمان ایران و افغانستان تابکی شما سرتان را زیر برف مخفی می کنید ؟و شکارچی ها شما را به آسانی میگیرد.
  تعدادی زیادی از افغانها که در ایران معتاد شده بودند با تحفه اعتیاد ایران برگشتند ولی اینهای که چرخ اقتصاد جمهوری انیران را بحرکت در می آورد با کار شاقه و مزد اندک خود را مانند جوک در ایران و پاکستان چسپانده اند . سرمایه هر کشور مردم هوشیار و روشن آن کشور است.
  اما متاسفانه اینهای که در ایران و پاکستان هستند هنوز تحت همان تبلیغا دشمنان تن به ذلت می دهند و لی برای مملکت خود گامی بر نمی دارند .
  یک طرف طالبان خود را در بغل آی اس آی انداخته و بر ضد مرمش و مملکتش نوکری و غلامی می کند و از طرف دیگر مهاجرین خود را تکه پوست در ایران و پاکستان انداخته و ذلت در کشور ایران وپاکستان بهتر از سربلندی و آزدی در کشور خود می دانند.
  شاید عقاید من با شما ها فرق داشته باشد ولی گفتار من دوای تلخ است که شما را شفا می بخشد و اگر آن را دوباره استفراق کنید . تا ابد همین آش و همین کاسه و همین افغان مهاجر و همین دو همسایه دشمن ما ایران و پاکستان خواهد بود.
  پیش از آن که دیر شود بر گردید به افغانستان کشور بزرگ و شرایط اش نسبت به ایران و پاکتر بهتر است ولی غیرت میخواهد.
  کسانی که در اروپا و آسترالیا و آمریکا هستید . اکثریت شما در آنجا باردوش جامعه هستید و از پول سوسیال زندگی می کنید و دیگر بازار سرخ و سبز را برای کسانی که در افغانستان است نشان ندهید که همه خود را برای رسیدن به آنجا از راه قاچاق در آب غرق و بکشتن می دهند.

 • من ایرانی هستم و از بابت این خبر متاسفم. امیدوارم روزی خانه شما هم آباد شود تا در خانه خود با آرامش و به دور از دغدغه های مهاجرت زندگی کنید. تصور میکنم این خبر بیشتر جنبه تبلیغی دارد که افراد غیر قانونی به فکر اخذ مدارک قانونی باشند. ضمنت دیدم که به هزاره ها در همین صفحه توهین میکنید من دوستان هزاره را دیده ام و ملت بسیار آرام و متین هستند.

 • haha ajab kishvare khare asta iran lanaty khoda bar aziragam mosalmany ke iran dara anha ensan nestan balki az ayvam ham batar astan tof

Kamran Mir Hazar Youtube Channel
حقوق بشر، مردم بومی، ملت های بدون دولت، تکنولوژی، ادبیات، بررسی کتاب، تاریخ، فلسفه، پارادایم و رفاه
سابسکرایب

تازه ترین ها

اعتراض

ملیت ها | هزاره | تاجیک | اوزبیک | تورکمن | هندو و سیک | قرقیز | نورستانی | بلوچ | پشتون/افغان | عرب/سادات

جستجو در کابل پرس