در همین بخش

صفحه نخست > دیدگاه > 2014 و نگرانی های مردم افغانستان

2014 و نگرانی های مردم افغانستان

محمد غنی (امیری عمار)
چهار شنبه 19 دسامبر 2012

زمان خواندن: (تعداد واژه ها: )

افغانستان کشورکه با تاریخ 5000 ساله در جنوب اسیا که حتی قلب اسیا خوانده میشود تا هنوزبا بازی های سیاسی، نظامی ،اقتصادی، و فرهنگی بیگانگان دست و پنجه نرم میکند وبا سپری نمودن ده ها حکومت متزلزل که اندک بعد ازجاده سیاست منصرف و سرنگون شدند حال در مسیر 2014 تحت بمباردمان نگرانی های مردم قراردارد.

حدود یازده سال از روی کار امدن دولت جمهوری اسلامی افغانستان با حمایت گسترده نظامی و اقتصادی جامعه بین المللی می گذرد که بشتراز 44 کشور خارجی حضور نظامی دارند وبشتر از 60 ملیارد دالر به این کشور کمک کشور های خارجی سرازیر شده اما هنوز هم از سرنوشت این کشور که بعد از سال 2014 جی خواهد شد چیزی روشن و امیدوار کننده در دست نیست و تحت شعاع نگرانی های مردمی قرار دارد و صحبت های گوناگون و ضد و نقض پیرامون این مسله هرروز محافل داغ سیاسی و سر خط خبر های رسانه های داخلی و بین المللی را به خود جلب نموده است.

مردم افغانستان نگران این هستند که زمانی نیروهای خارجی در پایان سال 2014 این کشور را ترک کنند شاید مشکلات زیادی همچو بیکاری، رکود اقتصادی، بدتر شدن وضعیت امنیتی، زندانی شدن زنان در چاردیوار خانه ها و حتی مسلح شدن افراد غیر مسول و تکرار وضعیت دهه ها قبل از روی کارامدن حکومت کرزی دامن گیر این کشور خواهد شد.

گزارش اخیر سازمان شفافیت که دولت افغانستان را به عنوان فاسد ترین کشور جهان معرفی نموده و گزارش اخیر سازمان بین المللی بحران که در ۵۱ صفحه به نشر رسید و ګفته شده بود که این کشور یک بار دیکرپس از 2014 داخل خانه جنگی خواهد شد نگرانی های مردم را هر روز افزایش می دهد.

قرار گرفتن عنوان 2014 در سرخط خبرهای رسانه های داخلی و خارجی و بگروند دادن 2014 در پس منظر خبرها دیکر مولف های افزایش نگرانی ها مردم بعد از 2014 است.

در مقابل دولت افغانستان و جامعه بین المللی هموراه تلاش نموده که پایان سال 2014 را از عینک عدم نگرانی دیده و افغانستان را پس از سال 2014 از دریچه روشنایی و استقرار یک نظام دموکراتیک و پایداربه مردم جلو بدهد.

همان طوری که حامد کرزی هموراه در صحبت های اش این نگرانی ها را تبلغات رسانه های بیرونی خوانده و تاکید می کند که نیروهای افغان تا پایان سال 2014 مسولیت کامل امینت افغانستان را گرفته و مردم به فضایی آرام زعیم اینده شان را که بهتراز حکومت وی کار خواهد کرد انتخاب نمایند. صحبت های که همواره واکنش کارشناسان مسایل سیاسی و امنیتی افغان را با خود داشته است.

امیدواری دولت افغانسان، تاکید جامعه بین المللی برای حمایت از دولت افغانستان پس از سال 2014 و دست اورد های یک ده اخیر در بخش های نظامی، اقتصادی، تعلیمی ... روزنه های است که پیام امیدواری را به مردم افغانستان می دهد چیزی که تحت شعاع نگرانی های مردم قرار گرفته است.

دولت برای رفع این نگرانی های جی باید کند؟

دولت افغانستان باید تلاش نماید تا با حمایت جامعه بین المللی افغانستان، پس از سال 2014 را با منظر از پشرفت، برقراری صلح، تامین امنیت سرتاسری و وضعیت خوب اقتصادی نه تنها با شعار دادن بلکی با توانمند کردن نیروهای هوای و زمین افغان، جلب سرمایه گذاری های خارجی و داخلی، راه اندازی برنامه های خوب اقتصادی، کاهش بیکاری و زمینه های جذب مجموع از فارغ تحصلان دوره های لسانس دانشکاه های دولتی و موسیسات تحصیلات عالی خصوصی و راه اندازی پروسه شفاف وبدون زدوبندهای سیاسی پشت پرده صلح از یک طرف نگرانی های مردم را برطرف کرده و از سوی دیگر با حمایت قوی مردم روانه برگزاری انتخابات شفاف وعادلانه ریاست جمهوری و گرفتن مسولیت های امنیتی از نیروهای خارجی به نیروهای افغان شود.

تا باشد که مردم افغانستان دیکر یکجا با دولت روی پای خود استاد شده و نگرانی های مردم همرا با قطع شدن امید بیکانکان از دست درازی در امور داخلی وخارجی این کشور برای همیشه پایان یابد.

واژه های کلیدی
آنلاين بنگريد :

پيام‌ها

 • برادر نویسنده , ترا خدا دیگه این تاریخ لعنتی 5000 هزار سال را یاد نکن که ختده ام می گیرد ,اگر یک کشور تاریخ به قدامت داشته باشد او کشور باید به کره ماه برود حال انکه وطن من در قرن هیچ خوابیده است , کشور من 5000هزار از جامعه مدنی عقب است از هر نگاه چه روبنا چه زیر بنا چه را مقایسه می کنی به تاریخ 5 هزار ساله.در ضمن گفته اید که 2014 چه و چه . همین نوینسده ها ی محترم هستند که همه داد می زند 2014شما بگوید یعنی چه همه مردم را شما به تشویش می اندازید هیچ نمی شود صرف سیاست تعغیر می کند کلبی میرود مقصود می اید ترا خدا این قدر داد نزنید مردم بیچاره ما همه به ناراحتی به سر می برد که چه می شود و شما هیزم اتش نحرکه هستد وخیزم را به دشمن می برید تا اتش را اتش نهگدارد.. به امید بیداری جامعه از خواب زمستانی.

 • برادر محترم محمد غنی (امیری عمار) ،
  پریشان نباشید، تا سال 2014 همه جنگسالاران باهم متحد میشوند و مردم ستمیدیده افغانستان افتخار یک دولت جنگسالار، مافیای مواد مخدر، طالبان، و حکمتیار را خواهند داشت. بعد همه چیز گل و گلزار میشود. اگر باور ندارید، پس نقل قول های زیر را بخوانید:
   خبرگزاری بُخدی
  امروز ١٠ قوس ١٣٩١
  زلمی رسول وزیر خارجه کشور،
  از مقامات پاکستان خواسته است تا شمار بیشتری از زندانیان طالبان را از بند آزاد کند.
   افغان پیپر
  جنرال دوستم نیز طالبان را برادر خود خطاب کرد.
  و"خون را نباید با خون" شست، من حاضرم شخصا بر گردن ملا عمر و رهبر شبکه حقانی گل بیندازم و آنها را چون برادر خویش در بغل بگیرم".
   روزنامه 8 صبح
  قسیم فهیم
  برادران ناراض را باید راضی ساخت.
  "ما بپذیریم اگر چیزی با دیگران تقسیم‌شدنی است، قدرت سیاسی است، هرچه است این را بدهیم برای کسانی‌که آن‌ها ناراض هستند".
   افغان پیپر
  عطا نور
  والی بلخ حاضر به ایتلاف با حزب حکمتیار است
   dailyafghanistan.com
  صلاح الدین ربانی
  چندی پیش که در پاکستان برای مذاکره با مقامات پاکستانی بر سری رها کردن سران طالبان سفر کرده بود، در نتیجه مذاکره باعث آزاد کردن چند تن از سران طالبان شد.

 • salam mohammad ghani amiri khobi haji rayes khob ast I mil adrs to chiya

جستجو در کابل پرس