در همین بخش

صفحه نخست > خبر و گزارش > تبعیض تقنینی آشکار

تبعیض تقنینی آشکار

ما زنان افغان، اعم از شیعه و سنی و سایر مذاهب، خواستار بازنگری و اصلاحات جدی در تمامی قوانین رسمی کشور، به نفع زنان و اطفال هستیم
چهار شنبه 15 آپریل 2009

زمان خواندن: (تعداد واژه ها: )

ما زنان افغان امروز" 26 حمل 1388" گردهم آمده ایم، تا اعتراض خویش را برعلیه موادی از قانون احوال شخصیه اهل تشیع، که در آنها به کرامت انسانی زنان توهین گردیده است اعلام کنیم و از ریاست جمهوری، شورای ملی، وزارت عدلیه، سازمان ها و نهادهای بین المللی و دیگر مراجع ذیربط، موارد زیر را خواهانیم.

1. در قوانینی که در شورای ملی به تصویب می رسد، اصول حقوق انسانی رعایت گردد.

2. تساوی حقوق و وجایب زن و مرد، طبق قانون اساسی جزء جدایی ناپذیر حقوق اتباع افغانستان شمرده شده است. بنا براین شهروندان افغانستان اعم از زن و مرد، شیعه و سنی و یا سایر مذاهب، باید در قوانین آینده ی کشور، از حقوق، امتیازات و وجایب برابر، مساوی و عادلانه برخوردار باشند.

3. قانون احوال شخصیه اهل تشیع، تبعیض تقنینی آشکاری را در مغایرت با ماده ی 22 و عدم تفاهم با مواد 24 و 54 قانون اساسی کشور، بر زنان و اطفال تحمیل می نماید و کرامت بشری زنان را پاس نمی دارد. بنابراین روند بازنگری و اصلاح این قانون باید شتاب یافته و توسط گروهی متشکل از زنان ، حقوق دانان و علمای با صلاحیت طی مراحل گردد.

4. ما به طور اخص، خواهان رفع موارد توهین آمیز این قانون به کرامت انسانی زنان، مانند: بازیچه قرارگرفتن زنان جهت برآوردن "تمتعات جنسی"، "آرایش برای مردان" و "اطاعت بی قید و شرط از مردان" هستیم.

5. در حالی که فتواهای معتدل و پیشرو که برابری و عدالت را محور قرار داده و حق زنان بر ارث از اموال غیر منقول را در نظر گرفته و زنان و اطفال را در برابر تعدد لجام گسیخته ی ازدواج ها، مورد حمایت قرار می دهند موجود است و بر مبنای آن ها اکثر قوانین خانواده و احوال شخصیه مسلمانان اصلاح شده اند، چرا قانونگزاران افغانستان، آن ها را از نظر انداخته اند؟ بنابراین ما امیدواریم که قانونگزاران افغانستان، عدالت و برابری را که جزء حقوق مشروع زنان و اطفال نیز هست، محور قرار داده و با توجه به فتواهای جدید و تجارب اصلاح قوانین در دیگر کشورها، این قانون و سایر قوانین پذیرفته شده در کشور را نیز اصلاح نمایند.

6. ما از قانونگزاران و اولیای امور می خواهیم: تا فریاد خواهران خود را بشنوند و آنان را یاری کنند. قطعا قانون هم می تواند به یاری آنان بشتابد و هم می تواند دست متعدیان را در تخطی باز بگذارد و دامنۀ تجاوز به کرامت انسانی زنان و اطفال را گسترش دهد. بگذارید صدای زنانی که در طی سال های متمادی جنگ و وحشت، در رثای مرگ و قتل و شکنجه و زندانی شدن فرزندان وطن گریسته اند، شنیده شود.

7. ما از جامعۀ بین الملل می خواهیم: که حق و عدالت را محور اقداماتشان در افغانستان قرار داده و همان گونه که با تروریسم و مواد مخدر در مبارزه اند، از مبارزه بر علیه حق تلفی و تبعیض حقوق زنان نیز، غفلت نورزند. مبادا که به بهای جان هزاران سرباز داخلی و خارجی کرامت انسانی زنان زیر پاگردد.

8. ما از زنان و فعالان حقوق بشر و نهادهای جامعۀ مدنی می خواهیم: تا چشمان شان را بر تعدی به کرامت بشری زنان نبندند و نگذارند تا باردیگر با سوء استفاده از مذهب و یا نژاد و قوم، حقوق قانونی اطفال و زنان مورد تعرض قرار گیرد.

9. ما زنان افغان، اعم از شیعه و سنی و سایر مذاهب، خواستار بازنگری و اصلاحات جدی در تمامی قوانین رسمی کشور، به نفع زنان و اطفال هستیم.

در پایان:

ضمن گرامی داشت یاد شهدای فعالین حقوق زن از مقامات عالی دولت، به ویژه قوای امنیتی و نظامی، می خواهیم تا بر اساس وظایف قانونی شان تمام عاملین قتل و کشتار و تعرض به حقوق زنان را به پنجه عدالت بسپارند.

تظاهرات گسترده فعالان حقوق زنان!

در تظاهرات چند رنگی امروز صدها نفر شرکت ورزیده بودند، از یک طرف فعالین حقوق زنان قانون دموکراتیک میخواهند از طرف دیگر قشر زنان مذهبی دیکته شده توسط شیخ آصف محسنی به مخالفت علیه فعالین حقوق زنان شعار دادند و از قانون شیخ محسنی دفاع نمودند واز سوی دیگری گروه مردان خشمگین با دشنام های رکیک و شعارهای زن ستیزانه شان زنان را دشمنان دین خطاب نمودند و تلاش داشتند تا با خشم و قهر بالای زنان حمله ورشوند که پولس مانع آنها شد. مردان شعار میدادند مرگ به حقوق بشر و مرگ به سیما ثمر

چهار شنبه 15 آوريل 2009

واژه های کلیدی
حقوق کودکان و زنان

پيام‌ها

 • سلام به هموطنان عزیز.
  با این گونه اخبار و یا اعلامیه ها روی افتاب پوشیده نمی شود .
  هیچ زن شیعه مخالف این قانون نیست لطفا استفاده های سیاسی را از قانون خصوصی یک ملت کنار بگذارید
  آنان که داد از مساوات و برابری حقوق زن و مرد به روش غربی می زنند باید بدانند که در کشور های غربی بیشتر زنان از کرامت انسانی محروم است و بازیچه های لب سرک برای مردان و پسران بی کار است . اگر واقعا در غرب زن ارزش می داشت هیچ مرد زن را مانده با مرد دیگری ازدواج نمی کرد و رسما ازدواجشان رسمیت نمی یافت و یا هیچ زن با زن دیگری پیمان زناشوی نمی بست و رسمی نمی شد ، پس خنده دار است که کسانی با استفاده از نام حقوق زن می خواهند آن قدر مساوات را بیارند که زن و مرد هیچ فرقی نداشته باشد و نظام طبیعت از بین رود و یک نبر د خونین را باید همیشه بین زنان و مردان در جریان باشد. این هست منظور حقوق بشر غربی. ....

  • خانم محبوبه ! برای من جالب است که یک زن چنین نظر دارد . من از شما یک سوال دارم . ایا شما میخواهید که شوهر تان برای شما امر کند که چه وقت نان بخورید، بیرون بروید، دستشویی بروید، چند بار با او س انجام بدهید ..... اگر جواب شما بلی است پس فرق میان شما وقطی نسوار شیخ اصف محسنی ویا گاو گوسفند در چیست (حیوانات حداقل اختیار یکجا شدن خود را دارند حیوان نر دیگر نمیتواند به زور این کار با حیوان ماده انجام بدهد)

  • محبوبه جان!
   چرا وقتی که از حقوق بشر حرف میزنیم شما فکر میکنید که از غرب آمده کسانی این حرف را میزنند که به عنوان انسان به خودنگاه نمیکننددر قرآن هم امده است که حقوق زن و مرد مساوی هست و در مورد حرفی که گفتید ازدواج رسمی هر انسای آزاد هست که خود برای زندگی اش تصمیم بگیرد تو فکر میکنی اینجا ازدواج رسمی هست شاید اسمش ازدواج رسمی باشد اما بدتراز ازدواج رسمی هست با ازداج رسمی وغیررسمی نیست زنان را میبینی که شوهر دارند ودر کنارش هم ارتباط نامشروع پس بستگی بخود انسان دارد.ما زنان حقوق مساوی با مردان داریم .این در قرآن آمده است چرا ما مسلمانان وقتی ی چیزی به ضررمان باشد میگوییم از غرب آمده است .بیایید که به خودمان دروغ نگوییم!

  • نوشته شما مرا به یاد شوخی خدا بیامرز کاکایم انداخت.

   • خدا بیامرز کاکایم پسر نداشت و از جمله هفت دخترش یکی را بچه پوش نموده و( جان آغا) مینامید. وقتی به سن شمولیت مکتب رسید اداره مکتب از او اسمش را پرسیده بود در جواب طبق معمول جان آغا گفته بود. اولیای امور متعجب شده و از او تقاضای تذکره کرده بودند .در جواب با خجالت گفته بود من جان آغای بی تذکره هستم... اما حالا با تعجب میبینم که جان آغای تذکره دار خود را بی تذکره خوانده مضمون مینویسد.
   • شرم آور است که مردی خفن زیر نام شریف زن به حق او تعرض میکند.
   • تو به چه حقی این قانون ضد انسانی را در حق زنان عادلانه میخوانی ؟
  • به جواب خانم محبوبه!

   با وجود اینکه در 1371 شیخ الحدیث آیت الله محسنی رهبری تنظیم حرکت اسلامی، غلام برجسته و فروخته شده ایران، با ناموس مردم بازی میکرد و تحت تنظیم خویش هزاران پیر و جوان را در آن زمان بقتل میرسانید، با آن هم امروز تعداد مردم فریب سخنان اخندی ولی را میخورند.
   تمام مردم میدانند که قانون شخصیه شیعیان ساخت شخص محسنی میباشد که در سن پیری غم شهوت خود را خورده است.
   با وجود که خودم نیز مسلمانم(نه شیعه و نه سنی) لعنت میفرستم به قاتل ملت محسنی و طرفداران این قانون.

   چون نمیترسم: وحید

  • ارش جان!

   دقیقاً خانم محبوبه باید جواب بدهد!

  • ba arz salam wa khasta nabashid kedmat tamami shuma khanindagan in web site bayad arz bedaram inke qanon ahwal shaksia ra Ayatullah Muhsini nasakhta ke maa bayad o ra moured inteqad qarar bedehim chon ke o ham mesl man o to yak aadam aadi ast wa bas. pas baray taghirat dar in qanoon bayad ab dar asli zad... was salam.

 • Ay mardome badbakht ta kay frebe akhond hara mekhored.Lanat bar MOHSENE qatel.Tabakay Donya ba koja raseda ast wa shoma ta ba kay ba en molla hae jane wa doshmanane Eslam wa Ensanyat gosh medehed.Ay HAZARA ha magar waqeae AFSHAR ra faramosh
  krded.Trahe aan ham MOHSNE QATEL wa JANE bood.

 • سلام عرض میکنم خدمت همه دوستان!
  به نظر بنده قانون اخیری که وضع شده را یک طالب به نام ملامحسنی وملاعمر دوم تدوین کرده نه تنها باعث انزجار مردم افغانستان وجوامع بین المللی شد بلکه ما هم متوجه شدیم که طالبان بیخ گوش ما هست .آن هم نه در مدرسه ملا محسنی بلکه در حرامسرای ممحسنی!محسنی که همه میدانند کی بوده وهست!زمانه هست که حالا محسنی میآیدو از قانون میگوید.نفرین به ملا محسنی نفرین!در چه جایی زندگی میکنیم که هنوز هضم این موضوع برای مردم سخت هست که زن هم یک انسان است .زن هم حق و حقوق دارد.مردانی که فقط جسم زن را میبینند نه کرامت واحساسات وعواطف و مهمتر از هم انسان بودن زن را!متاسفم که یک زن افغان هستم!

  • خوب نی دانم نام اصلی تان است یا نام مستعاربه هرحال ازاینکه اینطوربامنطق جواب داید خیلی خوشحال شد م اماباید به عرض شمابرسانم که محسنی قانون ازخودشان اعلام نکردند بلکه قانون اسلام را گفتند واگرشما مخالف قانون اسلام هستید می تواند ازهمان قانون غربی که همانا زنان رامثل یک کالا تبادله می کنند پیروی کنید چون انها تازمانی پیمان زن وشوی دارند که اززن دیگری خوششان نیاید وزن ازمرد دیگری خوشش نیاید واگرخوششان امد می تواند بدون کدام قید وشرطی بااورابطه س انجام دهد واگرمرد درروزبا چندین زن ونیززن باچندین مرد س انجام داد ازاد باشدبله این قانون برای مردها خیلی خوب است می توانند هروقت که دلشان خواست س باهرزنی انجام دهند ولی چون دراسلام بیرون رفتن زن بدون عزره شرعی حرام است این قانون طالبان است برو..............به گفته های مخالف اسلام گوش نکن وانسانیت خودت راحفظ کن انها ازشما به مثل کاغذ تشناب استفاده می کنند تازمانی که مورد استفاده هستید استفاده می کنند وزمانی که ازکارافتادید شما رادورمی اندازند هماطوری که درقانون بین المللی برای زنان وجود دارد وانهازنان رابرای شهوت خود می خواهند نه چیزدیگرراستی اگرخیلی دلتان می خواهد ازحقوق خودتان دفاع کنید می توانید دریکی ازخانهای شهرکویته برای خودتان دکان بازکیند یا دریکی ازکاوارهای اورپا مشغول رقص باشید مثل تمام زنان ازادی خواه بین المللی

  • محترم آقای مبین از کویته:
   فکر میکنم کویته یک شهر اسلامی است وشما خود اعتراف نموده اید که اگر کسی بخواهد دوکان (فاحشه خانه) باز کند درین شهر امکاناتش میسر است. من از غرب طرفداری نمیکنم ولی بخدمت تان به عرض میرسانم ، که من هم زمانی جوان و بچه افغان بودم. زندگی را در شرق وغرب تجربه نموده ام. بدکاری ، فحشا لواتت و همجنس بازی در تمام جهان بشر چه اسلامی وچه غیر اسلامی وجود داشته تنها منحصر به غرب نیست. و در غرب هم آن چه برداشت شماست از حقیقت دور است. اینرا باید بدانید که غرب ازخوشگزرانی وعیش وعشرت به این موفقیت های چشمگیرساینس وتکنالوژی نرسیده اند بلکه با زحمت وپشت کار خستگی ناپذیر، واینها آنقدر در کار وشغل ومسایل روزمره مشغول بوده مانند شرقی های گدا ومفت خوار وقت زیاد برای مسایل جنسی ندارند.,علاوتا اکثرا" انسان دوست ، مشفق ومهربان به فامیل و اولاد وخویشاوندان شان هستند. اگر در شرق احترام به بزرگان واحترام زن به مرد به جبر وزور وروی مجبوریت های اجتماعی واقتصادی ومرام ومقاصد خاص است ولی در جوامع غربی اکثرا" بدون احتیاج اولاد به والدین وزن به شوهر ودوست با دوست فقط وفقط روی توافق واحترام متقابل میباشد. همچنان آزادی های اجتماعی به اساس قوانین مجوزه بوده به ندرت در مسایل جنسی از زور وجبر کار گرفته شده وعامل آن به شدیدترین جزامحکوم میشود. اما در شرق که خودت میدانی وشاید جوانی را سپری کرده باشی ویا در جریان باشی، باهمه سخت گیری وکنترل وتوصیه های دینی ومذهبی چه فجایع ، جرم وجنایاتی که در خفا دور ازنظروالدین وقوم واقارب بوقوع نمیپیوندد ؟ که اکثرا" بخاطر نام ونشان ورسوایی از محیط فامیل خارج نگردیده پنهان میماند. اگر قبول نداری،از تازه ترین واقعات ، سوات پاکستان که ویدیوی آن در سرتاسر جهان به نشررسید، فرار پسر ودختر در ارزگان و قتل آنها توسط خونخواران، بنام دین و دختر مظلوم دربامیان که شکمش توسط پل ریش پاره شده جنین را خارج ساخته اند. امید است همین چند مثال کافی باشد. اکنون قضاوت با شماست.

 • قابل توجه محجوبه خانم:

  من هم مسلمان استم و به خدا، کتب مقدس اش وپیامبر گرامی حضرت محمد"ص" اش ایمان دارم، وفکر میکنم که شما قانون احوال شخصیه اهل تشیع افغانستان تا هنوز درست نخوانده اید؟!

  مواردی درین قانون جود دارد که مشخصا به کرامت انسانی زن توهین شده است و من یک کاپی ازاین قانون را با مهر وزارت عدلیه در اختیارخود دارم مثلا در صفحات72،109، 117" بحث کوچه وبازاری مربوط آدم های بی شرم وبی حیا را مطرح نمودند.

  ماده صدم: دخول به زوجه قبل ازبلوغ ممنوع است، هرگاه به واسطه ی دخول (مرد به زن) افضا گردد،دیه کامل یک زن و نفقه ی مادام العمر زوجه برعهده ی افضا کننده است هرچند که اورا طلاق دهد.
  ماده یکصدوسی وهفتم: شما بخوانید!
  ماده یکصدو چهل وسوم: شما بخوانید!
  دها موارید دیگر به عنوان نقصه درین قانون وجود دارد، به نظرم آدم های با شرم وحیا نمیخواهند که بحث دخول مرد به زن را کوچه بازاری بسازند؟

  من مربوط به نژاد ترک ومغول میباشم ودختران خانواده ما، درسن 9 و 14 سالگی آماده ازدواج نمی باشند با نژاد دیگر کاری نداریم ومتقابلا دیگران هم به ما کاری نداشته باشند وازسوی دیگر لطفآ خواهران ما را وادار به روزه گرفتن وازدواج درسن 9 ویا 14سالگی ننمایند.

 • قابل توجه محبوبه!
  حقوق بشر غربی و شرقی ندارد، حقوق بشر یعنی تمام انسانها از هرگوشه دنیا با هر رنگ و نژاد و از هر جنس (مرد و یا زن) و هر مذهبی باید دارای حقوق برابر باشند. هرگاه حقوق بشر افغانی یا اسلامی یا مسیحی شود، دیگر حقوق بشر آن مفهوم اصلی خود را از دست می دهد. پس در آن زمان حافظان دین ادعا خواهند کرد که آنانیکه هم کیش ما اند از حقوقی برخوردارند که دیگران نیست، شاید بگویند که دیگران باید نابود شوند، چون حقوق بشر اسلامی شد. نمونه های آنرا شاید خودت شینده باشی که طالبان در افغانستان تطبیق می کردند. نمونه ای دیگر آن هفکران شما با تحریک محسنی در حادثه دیروز مکتب معرفت، با خشونت و زور سنگ و کلوخ شیشه های مکتب را شکستند تا عقیده شان را تحمیل کنند و بگویند که کسی حق تظاهرات علیه این قانون را ندارد. یا خود تلویزیون جناب شب پیشتر از تظاهرات علیه راهپیمایی مدنی و حق طلبانه زنان چیزفهم کابل اعلامیه نشر می نمود. نمی دانم محبوبه شما آیا به این زنان حق تظاهرات (حق بشری) را می دهید یا نه؟ حتما جواب تان این است که حق بشری اسلامی با چنین تظاهراتی مخالف است. و آنانی که در تظاهرات شرکت کرده اند کافر اند. از وضعیت زنان در افغانستان چقدر آگاهی دارید؟ آیا می دانید که زنان در این کشور از حقوق برابر با گوسفندان برخوردار نیستند. خواهش می کنم یک سوال را از خودت و دوستان نزدیکت بپرس که هرگاه زنی آمادگی جنسی کافی نداشته باشد، میشه باهش با زور نزدیکی کرد. (چیزی که این قانون به آن صراحت دارد). بهرحال به یک چیز باور داشته باش که دنیا و آنانی که به انسان بودن زنان باور دارند هر گز نمی خواهد نسلها در قرنهای آینده در صفحات تاریخ با این گزارشی سیاه که در این عصر چنین قانونی که لکه ننگی برای بشریت است، تطبیق می شد. زیاد نترس که ایمانت خط خطی شود، روی مفکوره هایت می توانی تعمق کن چون به قرآنی که باور داری، صدها بار به تاکید گفته که تعقلو، تتفکرو...

 • salam dostan man ham tarafdar harf khanom mahboba hastam begzared nameshawad hama chez ra ba gharb barabar konem shahed mazary waqt rahbar shod hatta az dast gozashtan basar dokhtaran kochek khod dary mekard wa enra begoyem tabez ast!!!!!!!!!!

 • به عرض سلام خدمت تمامی خوانندگان این سایت
  زن هم انسان است و از کرامت و حیثیت انسانی برخوردار است همان کرامت و حیثیت که یک مرد دارد زن هم دارد پس چرا میاییند و بین اینها فرق قایل میشوندو در قانون میارند که زن باید تابع مرد باشد. اگر ازدواج هم صورت میگیرد به اساس توافق طرفین صورت میگیرد در اینجا هم نمیتوان گفت که زن باید تابع باشد. برخورد با زنان در جوامع مختلف و جغرافیایی مختلف و قوانین هر کشور فرق میکند. اگر در کشور های غربی زنان با زنان ازدواج میکنند نظر به قانون واجتماع شان مشکلی ندارند.
  به نظر من هیچ زن نمیخواهد که آله دست یا بازیچه شوهر یا هر کی باشد اگر چنین باشد تصمصمیم گیرنده در تمام عرصه های زندگی یک زن کس دیگری باشدو پس فرق بین انسان و حیوان یا یک شی بی جان چی شد؟

  • سلام سحر خانم
   این تنها زنها نیست که در حق شان ظلم میشود در حق ما مردها نیز از طرف خانوادهای بی سواد ما که هر گاه بازیچه آخوندهای خود نما بوده است, چنین ظلم میشود.
   98% ازداج های افغانها بدونی رضایت طرفین انجام میگردد.
   بخدا قسم من 16 سال است که از افغانسستان دورم خانوادم مرا نامزاد کرده با یک دختری که نه من او را در زندگی دیدم,و نه او من را دیده خانوادم من را مجبور میکنند که با او ازدواج کنم , با ور کنید من در یک حالت قرار گرفتم یا روی افغانستان حط چلپا بیکشم «بر نگردم » و یا روئی زندگی خود حط چلپا بیکشم .
   باور کنید کسانیکه از اسلام داد میزند همه شان برای منافی شخصی شان از اسمی مقدس اسلام استفاده میکند از تمام مردم عزیز خود خواهشمندم که به قرآن مراجعت کند نه به آخوند.
   دین مقدس اسلام همیشه داد از حقوق بشر میزند نه مرگ بر حقوق بشر .
   کلمه بشر و یا حقوق بشر از اسلام گرفته شده «حقوق بشر از محمد<ص> بجاه مانده , شاید بعد از گزشت 1378 سال پدیده دیگر با خود گرفته باشد , همینکه کلمه بشر به میان میاید واضیح است که بشر بشر است چه زن چه مرد چه خورد چه بزرگ دارای حقوق مساوی میاشد چون در قرآن آمده که "هیچ کس بر کسی برتری ندارد"

 • Mahboa! I think you and the idiot Mohseny need a doctor that you are seriously ill.

  • من واقعا" به جرات وعقاید وروشن بینی خواهران وبرادران عزیز هموطنم افتخار مینمایم که در مقابل ظلم وزورگویی جنایتکاران وتاجران دین قدعلم نموده از حقوق خواهران مظلوم شان شجاعانه دفاع مینمایند. ولی تاسف بحال آنعده خواهران وبرادرانیکه با همه انکشافات وپیشرفت های ساینس و تکنالوژی و واقعیت های عینی وثابت هنوز به موهومات و توصیه ها و گفتار طالبان بی سواد و ملا های عمامه پوش که فقط چند جمله عربی را از کتابهای کهن وهزارساله آموخته اند، گوش فرامیدهند وفرق بین سیاه وسفید را نمیتوانند. محبوبه جان که اگر واقعا" محبوبه باشد، تاسف بحال شما وامثال شما. با این افکار تان سزاوار هر نوع ظلم وجبرهستید.

  • خوب به قول شما این کلمات ازکتاب کهن وقدیمی جزخرافات نیست وتاامروزنیزکلیه مسلمانان جزخرافات وکلمات کهن چیزی درنمی دانسته اند ودین مبین اسلام بریک سری کلمات قدیمی وکهن استواربوده اگرازنظرشما این کلمات قدیمی وکهن است بگوئید که عصرتکنالوژی یعنی هم جنس گرایی که درکشورهای اورپایی مد شد تااین حد که ریئس جمهورامریکایا وزیرخارجه ان راازاد اعلام می کندواگرشما مسلمان هستید شاید بدانید که تا اکنون بیش ازپنج نوع کتاب مسیح چاپ شده است ولی ازقران شریف فقط یک نوع است پس با این وجودمی شود فهمید که هنوزاین کلمات کهن درکارروزمره انسان مسلمان چقدرمفید است خوب شمابرودنبال ساینس وتکنالوژی وکاری باعقاید پدرومادرشماکه شاید مسلمان باشند نداشته باش وبرودنبال همین عصرجدیدبین المللی شاید روزی .......

  • مبین جان: فکر میکنم شما از سیارهء دیگری در کویته ، محل مسکونی طالبان و بنیادگرایان تشریف فرماشده اید.وهیچ اطلاعی از قندهار ودیگر ولایات افغانستان که در پهلوی زن ودختران وپسران جوان شان پسران برهنه رو را برای مقاصد جنسی ورقص وپایکوبی نگه داری میکنند بی خبر هستید؟ ویا اینکه آن را نادیده ویامشروع می پندارید؟ فرق در این است که در غرب همه چیز بداخل چوگات وقانون مانند صیغهء اهل تشیع که نوعی از فحشا است به موافقه ء دوفرد بالغ به رضا ورغبت طرفین صورت میگیردولی درشرق تمام این واقعات جبرا" وبدون رضای پسر ویا دختر بوقوع می پیوندد. شما که از تمام وسایل و تسهیلات زندگی که همه به ابتکار دانشمندان غرب بوجود آمده همه روزه استفاده نموده ولحظه بدون این وسایل مانند برق، موتر، رادیو، تلویزیون و صد ها وسایل دیگر وهمین کمپیوتریکه پیام شما را به سر تاسر جهان وحتی کرات سماوی میرساند، نمیتوانید زندگی کنید ، چگونه ادعا میکنید که غرب در اشتباه است و طالبان وملا ها، راه درست را می پیمایند؟ بلی من در غرب مرفه با تمام آزادی های فردی واجتماعی با فرزندان وفامیلم زندگی میکنم و هیچ مشکلی از هیچ نگاه ندارم اگر خواسته باشم مناسک دینی خودرا در مساجد که در هر گوشه وکناروجود دارد ویا در هر محفل ومحضر عام بدون کوچکترین مداخله ویا توهین وتحقیرباشندگان این سرزمین اجرا مینمایم. ولی قلب ووجودم را بی عدالتی، بدبختی ، گرسنکی، ظلم واستبداد زورمندان ورهبران زور گو، به درد می آورد. و با اظهاردرد واحساساتم ازطریق همین سایت بی نظیر کابل پرس، قدری به غم ورنج بی پایانم تسکین میدهم . به نظرشما اگر نوآوری وتغیر به قوانینی که به درد جامعهء امروزی نمیخورد، گناه است، پس وای بحال شما وامثال شما اگر بیشتر ازین درجهل وبدبختی هم فرو روید، سزاوارآن خواهید بود.

 • به به عجب غوغایی ، بروید زنان خود را دوست داشته باشید که بسا گوهر های گرانبها هستند . من همیشه وقتی بیرون می روم از خانمم اجازه می گیرم . و در عین حال از تصویب این قانون که بر گرفته از قانون مقدس اسلامی است حمایت می کنم . قانون اروپایی نظام خانواده ها را تا پایین سطح سقر سقوط می دهد ای هموطنان هوشیار باشید به طبل اروپا نرقصید که پای شما در سیاه چاه بد نامی فرو خواهد رفت .

جستجو در کابل پرس