صفحه نخست > دیدگاه > انتخابات > هزاره ها در کنار هموطنان خود به داکتر بشردوست رای می دهند

هزاره ها در کنار هموطنان خود به داکتر بشردوست رای می دهند

مردم در کابل، ننگرهار، لغمان، کنر، غزنی، بامیان، لوگر، خوست، پکتيا، پکتيکا، پروان، کاپيسا، بغلان و بدخشان بصورت خيره کننده ای از داکتر بشردوست استقبال کرده و اين شانس او را برای پيروزی افزايش چشمگيری داده است.
يكشنبه 26 جولای 2009

زمان خواندن: (تعداد واژه ها: )

همرسانی

کابل پرس: مردم در کابل، ننگرهار، لغمان، کنر، غزنی، بامیان، لوگر، خوست، پکتيا، پکتيکا، پروان، کاپيسا، بغلان و بدخشان بصورت خيره کننده ای از داکتر بشردوست استقبال کرده و اين شانس او را برای پيروزی افزايش چشمگيری داده است.

در همين حال برخی رسانه های بين المللی مانند واشتنگتن پست به بررسی انتخابات از منظر ترکيب قومی افغانستان زده اند. روزنامه واشنگتن پست چاپ آمريکا در شماره امروز خود نوشته است که هزاره ها نقش کلیدی را در انتخابات افغانستان بازی خواهند کرد. بيشتر هزاره ها می گويند آنان همراه با سایر هموطنان خود به داکتر بشردوست رای می دهند.

روزنامه ی واشنگتن پست می نویسد هزاره ها در دوره های مختلف تاریخی به جبر کوچانده شده و با پاکسازی های قومی روبرو بوده اند و فقط می توانستند شغل های دست پایین داشته باشند. اين روزنامه به فيلم " گودی پران" نيز اشاره می کند که ماجرای يک خانواده هزاره را در بردارد و توسط دولت افغانستان ممنوع اعلام شد.

اين روزنامه در ادامه با اشاره به نامزدی داکتر رمضان بشردوست، نامزد مشهور و مستقل می افزاید که او بدون توقف به نقاط مختلف افغانستان سفر کرده و اصلاحات در حکومت و عدالت اجتماعی را توصیه می کند.

روز گذشته نيز خبرگزاری اسوشیتد پرس در خبری نوشت که داکتر بشردوست در خوست بسر می برد و در آنجا با مردم دیدار می کند.

رمضان بشردوست تاکنون به ولايات مختلف در شرق، جنوب، مرکز و شمال و شمال شرق افغانستان سفر کرده است. او می گويد کمر خود را بسته، آستین خود را بر زده تا مردم افغانستان را از شر کرزی خلاص کند.

رمضان بشردوست تنها نامزدی ست که با بيش از ده هزار امضا و شماره کارت رای دهی هوادارانش در انتخابات شرکت کرده است. او با 24 هزار و 450 رای و کبوتر سپید، روز هفتم ماه می سال روان رسما وارد رقابت های انتخابات ریاست جمهوری شد!

روزنامه واشنگتن پست می نويسد يکی از چالش های عمده ی حامد کرزی که برای انتخاب مجدد خود تلاش دارد، رای هزاره هاست که بيش از بيست درصد از واجدين شرایط رای دهی می باشند و در انتخابات رياست جمهوری قبلی درصد بالایی از آنان در برنامه ی رای دهی ثبت نام کرده بودند.

کرزی و سایر نامزهای انتخابات ریاست جمهوری افغانستان تلاش های فراوانی را برای بدست آوردن رای هزاره ها روی دست گرفته اند. محمد محقق يکی از متهمان نقض حقوق بشر به اردوی کرزی پيوسته و کريم خليلی متهم ديگر نقض حقوق بشر نيز به عنوان معاون کرزی انتخاب شده است. اما با اين وجود اعلام حمايت اين دو تن نتوانسته به حمايت گسترده مردم هزاره افغانستان از حامد کرزی بيانجامد. بيشتر هزاره ها می گويند آنان همراه با سایر هموطنان خود به داکتر بشردوست رای می دهند.

اشرف غنی احمد زی طالب نکتایی پوشی که همچنان تابعيت آمريکا را دارد و بصورت غيرقانونی در انتخابات شرکت می کند، با پنهان کردن گذشته ی خود، سنگ دوستی با هزاره ها را به سینه می زند. اشرف غنی احمدزی خود در ساختن حکومت فاسد کرزی نقش کليدی را ايفا کرده و اکنون به دروغ های معمول انتخاباتی روی آورده است.

تلاش ها برای جلب آرای مردم هزاره ی افغانستان در حالی صورت می گيرد که درصد بالایی از اين مردم در گفت و گو با رسانه های مختلف از نامزدی داکتر رمضان بشردوست حمايت می کنند. يک کارگر هزاره به واشنگتن پست گفته است که نمی خواهد مسایل قومی برجسته شود چرا که اين مساله کشور را خراب کرده است. به نوشته ی واشتنگتن پست بيشتر هزاره ها رمضان بشردوست را انتخاب کرده اند.

" من بشردوست را دوست دارم، او مشکلات ما را درک می کند". جواد باشنده ی 25 ساله کابل اين جمله را به واشتنگتن پست گفته است. جواد می گويد بشردوست مانند نامزدهای ديگر نيست که با موتر های لوکس کمپاين کنند. بشردوست به پارک شهر نو رفته بود تا مستقیم با مردم صحبت کند.

يک مرد 61 ساله نيز به واشنگتن پست گفته است که ما تغيير کی خواهيم، رهبران جديد می خواهيم .

بشردوست در بازار پر سر و صدای خوست، به خبرنگاران گفته است که فاصله ی زیادی ميان مردم عادی و دولتمردان در پايتخت است. او گفته است که در 20 آگوست با انتخاب وی ما شاهد تحول بنيادی خواهيم بود. بشردوست ادامه داده که حمايت طيف گسترده ای از مردم پشتون را با خود دارد و اين پديده ای تازه در افغانستان است. مردم در کابل، ننگرهار، لغمان، کنر، غزنی، بامیان، لوگر، خوست، پکتيا، پکتيکا، پروان، کاپيسا، بغلان و بدخشان بصورت خيره کننده ای از داکتر بشردوست استقبال کرده و اين شانس او را برای پيروزی افزايش چشمگيری داده است.

از کابل به بامیان

تعداد انگشت شمار به نام جهاد از هیچ چیز صاحب همه چیز شدند در حالیکه کلک شان در جهاد خون نشده است. لازم به تذکر است که کرزی و عبدالله در کمپاین تبلیغاتی خود را مجاهد و وارثین مجاهدین معرفی میکنند در حالیکه چپن طلائی کرزی ونکتائی دالری عبدالله برابربه چندین سال معاش یک مجاهد معلول است.

يكشنبه 19 ژوئيه 2009, نويسنده: داکتر رمضان بشردوست


از پروان به کاپیسا

ما چنین رییس جمهوری میخواهیم که از خود ما باشد، مثل ما باشد و در بین ما باشد نه اینکه پوستر و عکس های لوکس خود را برای ما روان کند

پنج شنبه 16 ژوئيه 2009, نويسنده: داکتر رمضان بشردوست


از کابل به پروان

بعد از آن با سرک شمال رو برو میشوم که از سرک پخته فقط نام آنرا دارد. در حالیکه آقای کرزی در اعلانات کمپاین ریاست جمهوری خود ادعای ساختن 5500 کیلومتر سرک را میکند. سرکی که با نورم و استندرد بین المللی ساخته شده باشد در افغانستان وجود ندارد.

دو شنبه 13 ژوئيه 2009, نويسنده: داکتر رمضان بشردوست


از غزنی به پکتیکا

4 ماه معاش معلمین را از سال 1387 به ماه جوزا 1388 داده اند. یعنی هفت ماه با تأخیر آنهم معاش 4000 افغانی که پول نان خشک برای یک فامیل دو نفره نه میشود. دلیل این تأخیر: معاش معلمین را رئیس حیف و میل کرده. معاش 4 ماه سال 1388 را هنوز نداده است./ از هر ولایت افغانستان که به ولایت دیگر سفر کنیم متأسفانه در بین راه دشت ، خار و خاک است و چند قلعه و بازار پراکنده. از غزنی به پکتیکا من شاهد چنین واقعیت دلخراش بودم اما از آب بند سردی که در(1346) ساخته شده متأسفانه هم درست استفاده نمیشود.

شنبه 11 ژوئيه 2009, نويسنده: داکتر رمضان بشردوست


از کابل به غزنی

خیمه کمپاین را در پارک سنائی نصب کرده و از چند ساعتی که پیش رو داشتم استفاده کرده کمپاین را آغاز کردم. از ریاست رادیو تلویزیون ملی غزنی دیدن کرده و بعد در بازار غزنی کمپاین را منتقل کردم.

شنبه 11 ژوئيه 2009, نويسنده: داکتر رمضان بشردوست


از لوگر به خیرخانه

اهالی خیرخانه کابل مثل اهالی ارزان قیمت کابل و اهالی برچی کابل نشان دادند که شعور سیاسی و تجربه زنده گی شان دیگر اجازه نمی دهد که قربانی شعار شکارچیان حرفه ای شود که قیمت یک جوره نکتائی و دریشی شان معادل یک سال معاش افراد عادی این ناحیه و تمام ناحیه های کابل است چه رسد به قصر ها، موتر هائی لوکس و حساب هائی بانکی شان.

جمعه 10 ژوئيه 2009, نويسنده: داکتر رمضان بشردوست


از کابل به پکتیا

وقتی وارد گردیز، مرکز پکتیا شدم . در جستجوی پارک یا باغ یا احاطه مناسب برای نصب خیمه شدم اما در تمام گردیز یک پارک و یک باغ وجود ندارد. خیمه را در کنار سرک نزدیک پل خوست نصب کردم. از دفتر رادیو خصوصی پکتیا غژ، از رادیو و تلویزیون ملی و از چند بازار عمده شهر دیدن و با مردم گفت و شنودی داشتم.

دو شنبه 6 ژوئيه 2009, نويسنده: داکتر رمضان بشردوست


از کابل به لوگر

بعد از ظهر بطرف بره کی برک در حرکت شدم: نا امن ترین منطقه لوگر. من ساعت 11:30 با موتر کمپاین "کرزی کوچ" وارد بره کی برک شدم

شنبه 4 ژوئيه 2009, نويسنده: داکتر رمضان بشردوست


از لغمان به کنر

من بار دیگر مطمئن شدم که تصمیم من مبنی بر منحل کردن انجوهای دزد چه قدر به نفع ملت بوده است. اما آن زمان آقای کرزی بعنوان رئیس جمهوری و آقایان عبدالله وزیر امورخارجه، اشرف غنی احمد زی وزیر مالیه، امین فرهنگ وزیر بازسازی ، علی احمد جلالی وزیر داخله ، حنیف اتمر وزیر انکشاف دهات نه تنها از انجو های منحل شده دفاع کردند

چهار شنبه 1 ژوئيه 2009, نويسنده: داکتر رمضان بشردوست


در کابل چه می گذرد؟

در کابل ، در جلال آباد ، در لغمان ، ولایاتی که تا امروز کمپاین کردیم یک گله مردم از من دارند: "بشردوست صاحب ما پوستر و عکس های دیگران را نمیگیریم اما پوستر های شما را میخواهیم چرا به همه ما نه میدهید. به خصوص پوستر های کلان".

شنبه 27 ژوئن 2009, نويسنده: داکتر رمضان بشردوست


داکتر بشردوست از کابل تا ننگرهار

داکتر بشردوست: در اولین تماس با این شهر من احساس نکردم که در یکی از شهر های بزرگ افغانستان وارد شده ام چون تاریکی بر شهر حاکم بود و هست: عدم موجودیت برق یکی از مشکلات اساسی اهالی جلال آباد است؛ البته با هزاران مشکلات دیگر. بعد از صرف طعام ، نزدیک ساعت ۹:۳۰ به جستجوی یک مکان مناسب برای نصب خیمه شدیم.

سه شنبه 23 ژوئن 2009


داکتر بشردوست در غرب کابل!

داکتر بشردوست: در ده افغانان و کوته سنگی علاوه بر تشریح مختصر پروگرام و اهداف، اشاره هائی به امیتا بچن های افغان داشتیم که عکسها و پوسترهای رنگارنگ شان در و دیوار، نه تنها کابل، بلکه افغانستان را پر کرده است. افغانستان بالیود سیاسی دنیا شده است.


گزارش خواندنی روزنامه نيويارک تايمز درباره داکتر رمضان بشردوست


گفتگوی رادیو آزادی را با داکتر بشردوست بشنوید


داکتر بشردوست در ارزان قیمت!

در ارزان قیمت عکس ها و پوسترهای تعدادی از کاندیدان دیگر بر روی در و دیوار ملکیت های دولتی و خصوصی دیده می شد. داکتر بشردوست می گوید: " من با شوخی می گفتم که آقای کرزی و ...قبل از من از شما دیدن کرده اند. " مردم پاسخ می دهند: کرزی صاحب و امثالشان در خواب هم این منطقه را نمی بینند. افراد شان مثل دزد شب آمده در هر جا که دلشان خواسته بدون اجازه مالکین دوکان،خانه و ... عکس ها و پوستر های خود را نصب کرده اند.

جمعه 19 ژوئن 2009


چگونه از رمضان بشردوست حمايت کنيم؟

داکتر رمضان بشردوست بارها اعلام کرده است که فقط کمک های مردمی را می پذيرد. برای کمک به داکتر رمضان بشردوست از دو طريق می توان وارد شد.

کمک های مالی:

داکتر بشردوست برای برپایی يک کمپاين گسترده در زمان تبليغات نياز به کمک مالی شهروندان افغانستان دارد. برای کسانی که در خارج از افغانستان زندگی می کند ارسال مثلا صد دالر آمريکايی کار چندان سختی نيست. اما جمع شدن اين کمک ها می تواند کمک شایانی به برگزاری کمپين آينده ی انتخابات کند.

شماره حساب داکتر رمضان بشردوست:

Beneficiary: Ramazan Bashar Dost

Account number: 0505701000461618 AFN

SWIFT CODE: AFIBAFKA

Account with: Afghanistan international Bank (AIB ) Intermediate Bank:
Commerz Bank

SWIFT CODE: COBADEFFXXX
Account no: 400870105400 USD

شهروندانی که کمک مالی به حساب آقای بشردوست ارسال می کنند، بهتر است يک ايميل نيز به ايشان و يا کميته ی دفاع از ايشان ارسال کنند:

ايميل داکتر بشردوست : bashardost bashardost.org

ايميل کميته ی حمايت از داکتر رمضان بشردوست: info ramazanbashardost.com

کمک برای برگزاری کمپاين:

شهروندان افغانستان در گوشه گوشه ی افغانستان و جهان می توانند برای کمک به داکتر رمضان بشردوست برای برگزاری کمپاين کمک کنند. در کنار راهنمايی، نظرات و پيشنهادات برای برگزاری هر چه بهتر کمپاين، افراد می توانند در شناسایی داکتر بشردوست به سایر افراد اقدام نمايند.

دست در دست يکديگر و با حمايت از داکتر بشردوست، انتخابات ریاست جمهوری را تبديل به محکمه ابتدایی دزدان، خاينان و جنایتکاران کنیم!

سایت کميته ی حمايت از داکتر رمضان بشردوست


سایت شخصی داکتر رمضان بشردوست


پيوند (لينک) دادن به سایت انترنتی کمیته ی حمایت از داکتر رمضان بشردوست

اگر شما سایت انترنتی يا وبلاگ داريد، می توانيد يکی از تصاويری را که مناسب با طراحی سایت و يا وبلاگ شما می باشد را انتخاب کرده و با دادن پيوند (لينک) به سایت کميته، حمايت خود را از داکتر رمضان بشردوست نشان دهيد. معمولا سایت ها و وبلاگ ها روش های مختلفی برای نشر تصاوير دارند. شما می توانيد مستقيم تصاوير زير را ذخيره کرده وسپس منتشر کنيد و يا اينکه با قرار دادن کدهای مربوط به هر تصوير در صفحه ی وب خود، آن را نمايش دهيد. دريافت کد تصاويرDr. Ramazan BashardostDr. Ramazan BashardostDr. Ramazan Bashardost

اخبار و گزارش های مربوط به انتخابات رياست جمهوری افغانستان در سال 1388 را قدم به قدم در کابل پرس بخوانيد

واژه های کلیدی

انتخابات در افغانستان
آنتولوژی شعر شاعران جهان برای هزاره
آنتولوژی شعر شاعران جهان برای هزاره

مجموعه شعر بی نظیر از 125 شاعر شناخته شده ی بین المللی برای مردم هزاره

این کتاب را بخرید

پيام‌ها

 • زنده باد مردم علم و عمل داکتر بشردوست.

 • Benazare man bashrdost insani shayesta wa tahsil karda mebashd wa eshan metawanad Afghanistan ra az in chalish nejat dehad.

  • سلام بنهایت خدمت مردم شریف افغانیستان تقدیم میدارم از شما وطن دوست خواهشمندیم رای خود را به یک شخصی وطن پرست که خدمتگزار ملت افغانیستان باشد نه نوکر خارجی ها .کرزی/اشرفغنی /عبدالا کفششششش پاکن خارجیها است .رای خود فقد به بشردوستتتتتتتتتتتتتتتتتتتتتتتتتتتتتتتتتتتتتتتتتتتتتتتتتتتتتتتتتتتتتتتتتتتتتتتتتتتتتتتتتتتتتتتتتتتتتتتتتت موفق باشید محمد علم اکبری

  • نمیدانم با این همه چرا هیچکس بشردوست را جدی نمیگیرید. شاید هم او هیچگاه حرفی جدی نداشته گاهی به این میتازد و گاهی هم به ان ولی هیچگاهی گپ اصلی را یعنی مشروعیت این نظام و این سیستم را نزده است

  • اقای کابلی!

   برای اولین بار است که با یک بچه کابلی هفته فام معرفی میشوم واقعا جای تعجب است علتش شاید مها جرت و دوران جنگ باشد.

 • salam be tamame afghanistanihaye ke dar dakhel va kharej az keshvar hastand man motmaennam ke inbar ba hozor shoma azizan dar dakhel ba ray dadan va digaran dar kharej az keshvar ba ersale komak metavanim yek shakhsira entekhab konim ke payan dahandeya tamame ranjhaye melate ma bashad ba tashakor az hame va be omide pirozeya daktar ramezan bashar dust

 • بشر دوست کاندید مردم افغانستان در انتخابات ریاست جمهوری است،همه با هم بدون تعلقات قومی و مذهبی از بشر دوست حمایت می کنیم.

 • رای به بشر دوست رای ملت درد دیده افغانستان است.

  یکی از طروق حل مشکل طالبان اوردن فشار بالای شیوخ وهابی عرب و دولت پاکستان است که تا حال نتیجه نداده است و راه حل دومی عبارت است از:

  انتخاب یک زعیم امین- قاطع- پاک نفس و دارای تحصیلات عالی و مسلکی است./

  و با انتخاب یک زعیم امین در قدم اول جلو هرنوع فساد و به هدر رفتن سرمایه ملی و بین المللی را خواهیم گرفت.

  و در قدم دوم ازین سرمایه ها در مقابله با اشرار که از طرف پاکستان و ایران و شیوخ عرب برای بدبخت نمودن مردم افغانستان که علت ان صرف خود خواهانه است تجهیز تغذیه و تمویل می شوند- استفاده درست کرد.

  من متیقن است که دول جهانی علاقه دارند که به افغانستان کمک کنند ولی ما با انتخاب درست کاری کنیم که مفاد این کمک ها نه تنها به دورترین نقطه افغانستان برسد بلکه حتی زندگی نسلان اینده مارا نیز تضمین کند!!!

  پس برادر هموطن من رای راستین و صادقانه تو سرنوشت ترا برای همیشه تغیر خواهد ...

 • تمام مردم درد رسیدھ ومحروم بہ بشردوست رآی میدھند بشردوست میتواند عدالت اجتماعی را تحقق ببخشدومردم راازچنگ ظالمان نجات دھد [بی ریا] سمنگانی ازبیک

 • salam man yek bar nazar dadam vali chera chap nashoda namidanam baz ham megam agar mekhahin ke keshvare abad va azad va be mahromin vaqean residegi shavad hame ba ham be daktar ramezan bashar dust ray medahim afghanha dar dakhel ba ray dadan va afghanhaye kharej ba komakhaye ke metavanand bokonand ba tashakor

 • Bashar Dost vaqean delsoz mardo ast omid varam ke mardom ham inra dark konad!

 • نتنها هزاره ها بلکه تمام اقوام افغانستان تصیم دارند که به بشردوست رای دهند که خود یک ازبک هستم ولی به بشر دوست را میدهم چراکه حالا ما باید این وطن ویران را آباد کنیم و هموطنان عزیز یک چیز دیگه را برای تان بگویم که هیچ وقت خارجی ها به نفع ما کارنمیکنند و حتماً کدام هدف شوم دارند.

Kamran Mir Hazar Youtube Channel
حقوق بشر، مردم بومی، ملت های بدون دولت، تکنولوژی، ادبیات، بررسی کتاب، تاریخ، فلسفه، پارادایم و رفاه
سابسکرایب

تازه ترین ها

اعتراض

ملیت ها | هزاره | تاجیک | اوزبیک | تورکمن | هندو و سیک | قرقیز | نورستانی | بلوچ | پشتون/افغان | عرب/سادات

جستجو در کابل پرس