صفحه نخست > دیدگاه > انتخابات > در وجود بشردوست، دوست مردم افغانستان ما می توانیم اقتدار ملی را حفظ و تقویه (...)

در وجود بشردوست، دوست مردم افغانستان ما می توانیم اقتدار ملی را حفظ و تقویه نماییم

انتخابات ریاست جمهوری
جلال ابادی
پنج شنبه 13 آگوست 2009

زمان خواندن: (تعداد واژه ها: )

چندی قبل نامزدان محترم هر یک داکتر رمضان بشردوست، یما،صافی، محمد یونس نصیر و احمد سرور احمدزی از طریق کانالهای تلویزونی گفتگوی در باره مسایل امنتیی داشتند.

قابل دقت و بررسی است که یک کاندید بنام سرور احمدزی از جای خود بلند شده و محترم بشردوست که مظهر وحدت ملی کشور است انرا تهدید می نماید.

سرور احمدزی گفته بود که وی با طالبان ،حکمتیار و حقانی صحبت می کند و برای انها وزارت، ولایت و سفارت خانه را می دهد.

بشر دوست اظهار میدارد که این پروگرام عملی نیست، سرور احمدزی از جا برخاسته و خطاب به بشر دوست می گوید که طالبان، حقانی و گلبیدین از قوم وی بوده و اظهار میدارد که من یک پشتون هستم.

این اظهارت وی یک شرم و عار به قوم پشتون است و پشتونها از همچو اشخاص بی تربیه عار دارند و هرگز به وی رای نخواهد دادند.

این عمل غیر انسانی سرور احمدزی از فرهنگ فامیلی وی منشا گرفته است زیرا سرور احمدزی پسر کاکا قوماندان زرداد و قوماندان شمالی است، که سکهای انسان خور زرداد را کسی فراموش نکرده است.

اینکه وی اظهار می دارد که طالبان قوم وی است اصلا سرور احمدزی در حقیقیت قوم پشتون را به چشم حقارت دیده است که گفته می توانم که اصلا کسی که اصول پشتنوالی را که کمک به دیگران است به چشم حقارت بنید خود پشتون نیست.

ناگفته نباید گذاشت که سرور احمدزی در مجالس گفته است که ریس جمهور امریکا اوباما به وی گفته است که وی ریس جمهور اینده افغانستان است.

با همچو اظهارت غیر مسولانه فاصله مردم را از امریکا دورتر کرده میرود که باید دولت امریکا از وی بازخواست کند.

برای سرور احمدزی ما توصیه می کنیم که بهتر است در دکان شراب فروشی که در کالفیورنیا امریکا بنام ( سیون الیون) دارد به شراب فروشی خود ادامه بدهد خوب خواهد بود.

اما راجع به بشر دوست باید گفت که وی قوم،مذهب، سمت و سرحدات لسانی را از بین برده و خود را افغان خطاب نموده است در طول این هشت سال یگانه کاری خوبی که در کشور شده که مردم بشردوست را شناخته اند، زیرا وی از هر نوع خط تبعض و تفاوت گذشته و یک شخص شناخته شده در سطع ملی و بین المللی است.

مردم ما از کارکردگی وی در وزارت پلان و ولسی جرگه اگاهی عام و تام دارند.

ما همه هویت مشترک داریم و در شخصیت مشترک با هم یکجا و متحد می شویم، زیرا ما اهداف مشرک و سرنوشت مشترک داریم و انرا دوست داریم و این مشترکات در وجود داکتر بشر دوست به چشم می خورد که با هم وجه مشترکی داریم، یعنی وطن مشترک، جامعه مشترک و ارمان مشترک.

پس چطور می توانیم هماهنگی و یکپارچکی سیاسی و ملی خود را حفظ نمایم؟

متوان جواب گفت که در صورتی می توانیم که حکومت مشترک داشته باشیم، بشر دوست برای حفظ و تقویت وحدت ملی یگانه نامزد قابل اعتبار مردم است که می تواند جامعه مشترک سیاسی و ملی را در یک حکومت ملی بوجود بیاورد و تضمین کند.

حکومت فعلی احمدکرزی به مثابه جامعه مشترک سیاسی و ملی مردم عمل نکرده است، زیرا این حکومت مظهر اراده ای ملی و سیاسی مردم افغانستان نبوده است.

در وجود بشر دوست، دوست مردم افغانستان ما می توانیم اقتدار ملی را حفظ و تقویه نمایم.

وی می تواند مردم افغانستان را یاری رساند که وحدت ملی، هویت ملی، شخصیت ملی، اهداف ملی و سرنوشت ملی داشته باشیم.

مردم کشور خصوصا جوانان و روشنفکران باید از دقت و احتیاط لازم کار بگیرند و به شخصی رای بدهند که وی اعتقاد به سرزمین مشترک، ملت مشترک، هویت ملی مشترک، سرنوشت ملی و سیاسی مشترک، اقتصاد مشترک و جامعه ای سیاسی مشترک که متضمین عدالت برای عموم مردم باشد داشته باشد .

و این صفات نیک در وجود داکتر بشر دوست نهفته است.

در اخر اضافه می کنم که (د سرور احمدزی بدتمیزی پښتنو ته د منلو وړ ندی)

واژه های کلیدی
انتخابات در افغانستان
آنلاين بنگريد :
loading...
loading...

پيام‌ها

 • جلال ابادی !

  از نصایح شما به جای بشر دوست من تشکر میکنم . خوده بسیار زحمت دادی , همچنان به جای بشر دوست مه عرض کنم که در افغانستان ما فقط مشکل پشتون داریم , خواهشاء این مشکل اتفاق و نا اتفاقی پشتون ها را ببر پیش ملاه های پاکستانی , جای که راه رفتن را برای مردم پشتون ما یاد دادند و پیچکاری غیرت و پشتون والی و پشتونستان و غنده گردی را به بدنشان زده بودند , پوره قوم پشتون را به جهالت نگه داشته اند تا بتوانند سرشان یا حکومت کنند یا حکومت را برای دیگران توسط ایشان بگیرند . مثلاء احمد شا ابدالی پک پشتون بود برای کمک نمودن به اعراب جاهل برای چه سیزده بار به هندوستان حمله کرد . و یا شاه شجاع در غلاف چرا با انگریز ها دوست بود و یا کرزی چرا نوکر امریکا است و یا چرا امیرالمونین ملاه عمر خان خسر عثما بن لادین ساخته خود را . و یا چرا ما زیارتی به نام دهلکی بابا در میتر لام داریم . با حفض احترام و عزت هراران پشتونی که حاضراء برای افغانستان واقعاء از جان خود بگزرند , رهبران پشتون همیشه مورد استفاده قرار گرفته و در خفا باقی پشاتین افتخار به دست اورد های ملاه عمر خسر عثامه نموده و یا داشته اند . بگو مگوی افسانه سر منگسک را اینجا قطار نکو , برای بهتر نوشتن کتاب بخوان و این جنگ های زرگری پشاتین را در بین خودشان بگو . اگر به جلال اباد زنده گی میکنی از ابب و هوا و وضع مردم باخبر بساز همه را . عاشق جلال اباد هستم . سر زمین .

  repondre message

  • بلی به ادامه ی مقاله ی خودتان مبنی بر بد بودن فقط رهبران پشتون. «سرزمین» جان!معلو م نیست واقیعاَکه خودت سر زمین هستی یا اینکه نامت زیرزمین است و از شرم به ما سرزمین می گویی.از دست راکت های رهبران تاجیک و پشتون زیر زمینی را به کس نمی دادی و حالا سرزمین می شوی و فقط پشتون ها را دو و دشنام میدهی.جناب عالی چنین می اندیشند که ففط پشتون ها پیچکاری شده اند و فقط پشتون ها خاین و وطن فروش و جانی هستند.خیلی بی سوادِ بی حافطه ای! کج کلاه خان مسعود هم آب پاکستان را نوش جان کرد و اینکاره شد یعنی «قورمه ی نان و مُلی شد».قوماندانان مسعود و خودش آنقدر احمق و حیوان بودند که به افراد خانواده ی خود هم برای فرو نشانی حس قدرت خواهی و شهوت، ترحم نکردند.او پاکستانی بود و بعد روس شد و در ایام جنگ ها از روده ی فرانسه تغذیه می شد.ربانی صاحب واه واه. درین مورد دیگر گفتن ندارد و حاجت به توصیف اضافی هم نیست.و چیزی دیگری که از تاریخ می دانستی حمله ی احمد شاهِ پدر لعنت به هند بود. کمی تو هم تاریخ بخوان و غیر از به هم بستن جملات کج و کوله،اندکی هم بر محتوای نوشته هایت بیفزای. محمود غزنوی اتنگه لعنت هم پشتون بود که به هند حمله کرد؟ جواب آن را از تومی خواهم چون دوست دارم که برای اولین بار کتابی را در دستت ببینم. شما مرض دارید. زخم شمارا بشر دوست تینچر زده. از تلخی، در برابر هر دفاعی از بشر دوست نمی دانید چگونه دُق دُق و چار خیز بدوید و در ودیوار را جفتک بزنید. آن جلال آبادی خوب می داند چگونه شما تاجیک نما های ناتاجیک را که تاج تاجیک را هر گزبرفرق خود احساس نکرده اید و از ناصر خسرو(من هرگز به پی خوکان نریزم، مر این قیمتی دُر لفظ دری را) غزلی هم نخوانده اید، سوخت بدهد. باید ما تاجیک ها از آنجه که شما جناب عالی در نوشته تان قلقله کرده اید بشرمیم و شما را در جمع خود به حساب نیاوریم. فکر کنم شما یکی از آن تاجیک نما های نا تاجیک جاسوس هستید که حرف خوش سرتان بد می خورد.روز تان خوش و استخوان کج کلاه خان و نکته نا سنجی پدرام همراه تان.

 • .

  ملت شریف وبزرگ افغانستان همیشه سربلند وستم ستیز:
  اکنون که دور جدید انتخابات ،فصل نوین تقدیر سرنوشت فرارسیده است تاشما فرزندان صادق میهن بزرگ ومتمدن وتاریخی، با دستان سخاوت گستر واندیشه ی سبز تان ،سرنوشت نسل ستم ستیز هزارستان را سبز رقم زنید.
  مدیریت وهیئت تحریریه جوانان هزارستان ،بنا بر مصلحت عام،شناخت از وضعیت کشور وسیاست های جهان دموکراسی وعدالت خواهی وبنا بر مسئولیت فرهنگی وتعهد دربرابر نسل همیشه سرفراز هزارستان وتعهد در برابر خون شهیدان راه آزادی وعدالت خواهی ومخصوصا خون همیشه جاری خورشید آسمان مروت وجوانمردی وپیشوای سرخ جامگان تاریخ ،سرسلسله ستارگان راه شیری شهادت وآزادی ،بابای امت ،شهید بابه مزاری، از فرزند راستین میهن ،شکوه هزارستان،فخر امت،تلألؤی خورشید آمال وآرزوی خلق عدالت خواه وستم ستیز، داکتر رمضان بشردوست حمایت نموده به عدالت اجتماعی،جامعه مدنی،برادری وبرابری همه اقوام ساکین در افغانستان رأی می دهیم.

  برادر وخواهر هم سرنوشت وطن:
  بیایید به کسی رأی بدهیم که دستش به خون هیچ انسان افغانستانی آلوده نیست.
  به انسانی رأی بدهیم که انسانیت را پاس دارد وکرامت انسانی شهروند شهروندان افغانستان را حرمت نهاده جامعه مدنی مبتنی برکرامت انسان بنانهد.
  بیایید به انسانی رأی بدهیم که به هیچ گروه خون آشام وابستگی نداشته باشد وقانون انسان محور مبتنی برعدالت را دررگ رگ وجودمان تزریق نموده کشوررا برتارک تاریخ برنهاده برپیشانیش آزادی وعدالت اجتماعی را حک کند.

  برادر وخواهر هم سرنوشت:
  بیایید به داکتر رمضان بشردوست رأی بدهیم تاتعصب قومی در پرتو انسان گرایی،منطقه گرایی در سایه قانون محوری،راند خواری در تشعشعات مردم سالاری وشایسته محوری،تبعیض عریان دوصدساله شاه پرستی در شط عدالت وقانون،وتمامیت خواهی دینی واریستوکراسی در سایه حکومت خدا وانسان، رنگ بازند تا برمبنای مشیت خدا در اراده انسان، افغانستان سرزمین خلیفه خدا درقالب دموکراسی مردم سالار وخداپرست باشد.

  آری برادر وخواهر هم سرنوشت:
  بیایید به داکتر رمضان بشر دوست، رأی بدهیم تا ازکرامت انسانی وحق شهروندی متساوی برخوردار باشیم وافغانستان سرای عدل ومهر برای همه ی فرزندان این خاک پاک باشد ومهرورزی آئین دولت داری رئیس جمهور محبوب ما داکتر رمضان بشر دوست باشد
  وعدت دیدار ما پای صندوق های سرنوشت.
  دست حق یار تان وخدای عدالت ومهر نگهدارتان باد.

  www.jawanan.ning.com

  .

  repondre message

  • سلام بر همه وطنداران عزیز.اغای همکار از یکطرف از بشر دوست حمایت میکنی .میگوی که بکسی رای بدیهید که دستش بخون کسی اغوشته نباشد واز طرفی با نوشتن مقاله مترانه ات از مزاری وراه او به نیکی یاد نموده واو را شهید میخوانی . ایا این مکن است که بشر دوست را با باند مزاری -خلیلی -محقق-اکبری -ربانی -کرزی-سلام راکیتی -ملا عمر و- سیاف ودها دزد وقاتل دیکر با هم جمع نموده ویا در یک ترزو وزن نمای. وجناب شما با این کار تان میخواهید تا جمع ضدین نمایید. به نظر من را بشر دوست از با شهدا وانهایکه هنوز متاسفانه شهید نشده اند با هم یکی نیست.

پیام، نظر، تفسیر یا نقد؟

تعديل از پيش

اين سخنگاه از پيش تعديل مي‌شود: نظر شما پيش از تأييد مديران سايت ظاهر نخواهد شد.

كى هستيد؟
وصل
پيام شما

براى درست كردن پاراگراف، كافيست كه خط خالى ايجاد كنيد.

جستجو در کابل پرس