صفحه نخست > خبر و گزارش > تظاهرات تورکان افغانستان در شهر بن آلمان: ما استبداد، قبیله سالاری، تریاک، (…)

تظاهرات تورکان افغانستان در شهر بن آلمان: ما استبداد، قبیله سالاری، تریاک، زن ستیزی و راسیسم نمی خواهیم!

سه شنبه 6 دسامبر 2011

زمان خواندن: (تعداد واژه ها: )

همرسانی

فدراسیون فرهنگی توركان افغانستان با اتحاد شبكه سرتاسری مردم هزاره، شورای اتحادیه هزاره ها در اروپا، فدراسیون فرهنگی غرجستان، انجمن فرهنگی هزاره های مونشن آلمان و انجمن هزاره های هالند، مظاهره وسیعی را با اشتراك جمعیت كثیری از شخصیت های فرهنگی، اجتماعی، علمی و سیاسی از ممالك آلمان، ایتالیا، هالند، دنمارك، اتریش، بلژیك و سویدن در مخالفت با اهداف اغواگرانه حلقات شووینستی و انحصارگر قبیله حاكم افغانستان در جلسه بن جرمنی براه انداختند.

درین مظاهره تورك های افغانستان با داشتن دیدگاه های مشترك و همآهنگ شده همه جانبه با حلقات وسیعی از روشنفكران و محافل فرهنگی جامعه هزاره، اوزبیك، و توركمن صدای اعتراض خود را برعلیه عملكرد های زورگویانه، سركوبگرانه، مستبدانه و انحصارگرانه قبیله فاشیستی حاكم بلند نموده و خواهان آن شدند كه حلقات سیاسی و فرهنگی مربوط به افغانستان و نیروهای حامی صلح و دموكراسی در جهان این حقایق تلخ و مزمن را در رابطه با حل نهایی معضلات این كشور ویرانه از یاد نبرده و متوجه باشند كه علت اصلی تمامی بدبختی ها در كشور ما در نبود عدالت اجتماعی و عدم قبول واقعیت های عینی جامعه ماست.

مظاهره حوالی ساعت هشت صبح در شاهراه متوصل ساختمان تدویر كنفرانس بن دوم در مسیر عبور كارتیش مقام های اشتراك كننده كنفرانس، با صف بندی مظاهره چیان و بلند نمودن شعار های منعكس كننده خواسته ها ایشان و حضور پررنگ ژورنالیستان توام با فلم فرداری، عكس برداری و مصاحبه ها تحت تدابیر سخت امنیتی با احاطه محل تدویر مظاهره توسط پولیس آلمان آغاز گردید.

« ما مخالف هر نوع معامله با طالبان هستیم » ، « بجای مذاکره با طالبان، آنان باید محاکمه شوند» ، « دیگر استبداد بر علیه اقوام غیرپشتون بس است » ، « مشاركت ملی، اساس ایجاد ملت است » ، هزاره هنوز سركوب میشود « زبان تورك های چندین ملیونی افغانستان در انزوا است » ، « ما استبداد قبیله، فروش تریاک، زن ستیزی و نژادپرستی را نمی خواهیم » ، « ما در افغانستان ساختار فدرالی میخواهیم » اینها همه شعار های اصلی مظاهره چیان بودند كه با برخی از فوتو های مستند جنایت قبیله حاكم برعلیه مردم محكوم و به خصوص هزاره ها حمل مینمودند.

در ختم مظاهره حوالی ساعت 2 بعدالظهر میتینگ با شكوهی به گردانندگی محترم حاجی توفیق ارزگانی تدویر یافته و سخنرانان مجلس هریك محترم علی محقق نسب روحانی دیگر اندیش، محترم پروفیسور توردیقل میمنگی، محترم علی زاده، و محترم علی هوشمند یكی پی دیگری صحبت نموده و خواسته های مظاهره چیان را توام با شرح حوادث مناسبات سیاسی و اجتماعی و واقعیت های تلخ جامعه انعكاس دادند.
میتینگ به ساعت چهار بعدالظهر با بیانیه دكتور اكبرهمت فاریابی رئیس عمومی فدراسیون توركان افغانستان و قرائت قطعنامه خاتمه یافت.

همكار خبری ففتا
از شهر بن آلمان

آنتولوژی شعر شاعران جهان برای هزاره
آنتولوژی شعر شاعران جهان برای هزاره

مجموعه شعر بی نظیر از 125 شاعر شناخته شده ی بین المللی برای مردم هزاره

این کتاب را بخرید

پيام‌ها

 • زنده باد اتحاد سرتاسری تورکان بر علیه استبداد.

 • سلام دوستان!
  نخست نفرین بر قبیله و قبیله سالاری وبر کسانی که بینش واندیشۀ قوم گرایانه دارند. سپس از شما دوستان می پرسم ، شمای که برای ایستاده گی در برابر قبیله سالاری تظاهرات کرده اید ، و خشم خودرا نسبت به این پدیدۀ نفرین برانگیز و غیر انسانی ابراز داشته اید. می پرسم که چرا عمل کرد خودتان قبیله گرایانه است ؟ چرا شعار خود شما قوم گرایانه است؟ چرا راهپیمایی تان ویژۀ یک قوم (تُرکان)است؟ چرا دیگران را نیز با خود شریک نه ساخته اید؟ چگونه بر ضد قبیله سالاری تظاهرات میکنید؟ در صورتی که خود تان شعار قبیله گرایانه دارید. تُرک کیست ؟ پشتون چیست؟ هزاره چه کسی است؟ و تاجیک کدام است؟ از دید من اگر از همۀ مردمان افغانستان دعوت میکردید ، همه ، شمارا همراهی میکردند ، و این تظاهرات تان پررنگ تر و مأثر تر میشد. مطمئن باشید که تا هنگامی که کار کرد ها و شعار های خود ما چنین قوم گرایانه باشد ، چنین نیز با ما بر خورد خواهد شد. چند قرن است که در این منجلاب گندیده و روان کاه ، دست وپا می زنیم ، در صورتی که یک گام آنسوتر ، خوش بختی ها در انتظار ماست. راستش همه عادت کرده ایم به این لجن ، همه همین جا ، جا خوش کرده ایم . کسی نیست که تنها وتنها یک گام کوتاه بردارد تا از آن بیرون بیاید و مزۀ زنده گی بیرون از محدودۀ قبیله را بچشد ، و به دیگران نیز از محدودۀ بیرون از لجنزار قبیله تعریف کند، تا دیگران نیز به هوش بیایند و بدانند که زنده گی دیگری هم هست. دیگر بس است ؛ زمان آن رسیده است که به خود بیاییم. خوب است که نام اقوام را از کار کرد ها و شعار های خویش حذف کنیم و در این راه گام نخست را خودما برداریم.

  • روح الله جان تورکان افغانستان از همه دعوت کرده بودند تا درین مظاهره شرکت داشته باشند. ولی با تاسف که فقط تورکان ما حاضر به شرکت شدند.

  • دوست عزیز روح الله جان
   فرموده شما بكلی درست است و منطق دارد و من شخصآ طرفدار همین نظر انسانی شما هستم.
   روح الله جان گرامی! من خودم یكی از شركت كنندگان همین مظاهره میباشم. و تا جاییكه من خبر دارم توركان افغانستان آخرین گروپ هستند كه تصمیم به مظاهره گرفتند، اما قبل از آن كسانیكه اجازه مظاهره و جای را گرفته بودند ، از تورك ها دعوت نكردند كه همه یكجایی بر علیه بی عدالتی ها مظاهره مینمودند .
   مگر فدراسیون توركان فراخوان را برای همه گی داد ولی تعداد اندكی هم كه از چپی های دیروز آمده بودند ، با شعار های از كار افتاده كمونستی خود ، از ما جدا تجمع كردند . و شعار های ایشان هنوز ( اصطلاحات ( ارتجاع ، كمونیسم ، امپریالیسم و سوسیالیزم بود .
   به نظر من شما به ناحق تورك های اوغانستان را ملامت كردید . من فكر میكنم كه مهم اینست كه روشنفكران اقوام با همدیگر صادق باشند تا اعتماد بوجود بیاید .
   سلامت باشید
   فیض علی

 • ترک ها خوشان به اندازهء خون ریزی نموده اند که تاریخ شاهد ان است . حالا نواده های ترک عثمانی که باقی مانده بودند بعد از تجاوزات در شمال افغانستان به خاطر فقر و بدبختی از دست جنگ های سی ساله فرار نموده اند و به اروپا جا خوش نموده و از شکم سیری در مقابل قبیله سالاری در مبارزه ایستاده اند . عجب دنیای شده .

  • اسلامگرایی و نژاد گرایی دو زهری است که هرگز از خون مردم افغانستان بیرون نخواهد رفت ( حد اقل تا سه چهار نسل بعد) . هر گروهی را که می بینی دهل نژاد خودرا می زند ولی دیگران را نژاد پرست می خواند. کار از کار گذشته است.

  • براد مه نمی فاموم که همی هزاره ها ره خدا راه گوم کرده یا انسان؟؟؟؟ زبانشان فارسی..خوده در دمبی ترک ها اویزان کردند که ما را تورک قبول کنید !!!!و با سواد های هزاره بجای اینکه گله های ره گومی بیسواد هزاره را با سواد و با فرهنگ بسازند...این مظلومین بدبخت را دوباره به طرفی گله ...شدن و قبیله شدن سوق و رهنمای می کنند..و شب و روز با ساز و اواز سرودی تورک بودن را بفارسی تبلیغ می کنند....ایا این هزاره ها یک بار از خود سوال کردند که:این تورک های تورک زبان این هزاره های فارسی زبان راتا چه اندازه در همه ابعادی فرهنگی تحمل می کنند؟؟؟؟همین طوری که فارسی زبانان هزاره را در طول تاریخ منحیث پیکری خود قبول کردند......فارسی زبانان با هزاره های در همه عرصه های فرهنگی...دینی..مذهبی...همسایه داری وووووووو با تحمل ..بردباری..وهم کاری متقابل زیست کردند.اخیریک هزاره ای با عقل پیدا می شود که این راه گوم ها ره نشان بده که : کوه از دشت چه فرق داره؟؟؟؟؟؟

  • گوسپند عزیز. هزاره ها قدر سواد را بهتر از شما میدانند. خلق تورک هزاره در مکتب و سوادآموزی از همه پیش است. به خود زحمت تفرقه افکنی بین تورکان را نده که این اتحاد ریشه ای و تاریخی است.
   پایدار باد اتحاد تورکان برای سرنگونی استبداد.

  • تورپی جان! اگر تو سواد میداشتی برای اموختن و انسان شدن بتورکی می نوشتی و حرف می زدی....تو از فقری فرهنگی برای انسان بودن و انسان شدن از ادب و فرهنگی و زبان اجدادی من داری بهره می گیری...یانه 4 پای؟؟؟ تمام افتخارت دوستم است..چنگیز..تیمور لنگ..وجوختای..و بز کشی..زیاد خوردن ودر اروپا که می دانی چه خطابت می کنند.....

  • Hazara xalqının türk və onlar türk dünyasının ən xoş gəlmisiniz.

 • Axe Sadeq e sag chi mekona. Sadeq tu ra chi ba tazahorat. Tu sawad nadari bachesh boro ranget a gom kon.Wahshi amada bar zed e diga wahshi tazahorat dara.lol

 • ترک بازی هزاره ها هم یک چیزی مضحک است واقعا. ترک امروز بیشتر هویت زبانی است تا نژادی. هزاره ها هم که فارسی زبان هستند. حالا تو خود حدیث مفصل بخوان از این مجمل!

  ملل امروز جهان با هویت فرهنگی و زبانی تعریف میشوند تا نژادی!

  • به اطلاع تمام آن دوستان ( چای بیار ) هزاره و غیر هزاره كه بالای همزبانی هزاره ، هم فرهنگی و مشتركات ایشان با فارسی زبانان تآكید میكنند میرسانم كه یكبار به فاجعه سالهای جنگ كابل برگردند و به یاد بیاورند كه همین هم زبان ایرانی هزاره ها به هم زبان دیگر شان كه تاجیكها بودند، سلاح داد تا هزاره را قتل عام كردند . بعدازین میخواهید كه هزاره از هویت اصلی و آبائی خود انكار كند . این حالا ناوقت است و هزاره بیدار است و دوست و دشمن خود را به خوبی میشناسد.
   هزاره تورك

  • اینکه ملا ربانی و ملا مزاری در کابل چه غلطی کرده اند، ربطی به تاجک در بدخشان و هزاره در بامیان ندارد. من از واقعیت عینی جامعه سخن گفتم که ترکبازی هزاره ها یکچیزی بیهوده است. هویت ترک امروز زبانی است نه نژادی! مشترکات فرهنگی هزاره ها با ترک زبانان چه است؟

 • Hazara türk xalqı irqçilər, terrorçular və Əfqanıstan, Pakistan və İran hökumətləri tərəfindən hücum altındadır. Bu Hazaras dəstək Beynəlxalq hərəkət buyurun. Daha çox məlumat üçün müraciət edin:
  www.facebook.com/Turkicpeople

 • صلح دوستان و عدالت خواهان!
  در صدد هستیم تا در ادامه اعتراضات خویش مبنی بر توقف کشتار سیستماتیک هزاره ها در پاکستان جنبشی را در شبکه اجتماعی فیس بوک تنظیم کنیم تا علاوه بررساندن صدایمان به گوش کاربران وسیع این شبکه, توجه رسانه های ملی و بین المللی را نسبت به چنین اعتراض هایی افزایش دهیم. لهذا از همه صلح دوستان خواهش می شود تا پروفایل و کاور صفحه خویش به رنگ سیاه درآورند. تصمیم داریم تا با یک دست کردن عکس پروفایل و کاور جمع وسیعی از کاربران از این شبکه اجتماعی نیز جهت اعتراضی مدنی دیگر استفاده نماییم.
  زنده است عدالت. زنده است صلح.
  www.facebook.com/groups/hazara...

 • Lol. Sadeq tu ra chi ba i kara? Boro pizzaita sawda kon ya sage dan khane mardom bash

Kamran Mir Hazar Youtube Channel
حقوق بشر، مردم بومی، ملت های بدون دولت، تکنولوژی، ادبیات، بررسی کتاب، تاریخ، فلسفه، پارادایم و رفاه
سابسکرایب

تازه ترین ها

اعتراض

ملیت ها | هزاره | تاجیک | اوزبیک | تورکمن | هندو و سیک | قرقیز | نورستانی | بلوچ | پشتون/افغان | عرب/سادات

جستجو در کابل پرس