Kabul Press, World Media Home, Associated with RAHA in exile

 

 

No Censorship!

Letter to Editor

RAHA PEN CLUB, Afghanistan Centre

English

Portuguese

Spanish

Pashto

E- Afghanistan/Web Hosting

 

امنيـت و اعتبار در افغانستان الکترونيکی

کانيشکا پيوند

برای بسياری ممکن است که اين سوال پيش آمده باشد که افغانستان استعداد تجارت گسترده روی اينترنت را دارد و يا خير.  من معتقدم که آری افغانستان استعداد بسيار خوبی برای تجارت ديجيتالی يا آنلاين دارد و خوشحالم که برای اولين بار در تاريخ کشور پروژه افغانستان الکترونيکی و تجارت ديجيتالی افغانستان را در مقاله ای با عنوان " افغانستان الکترونيکی تخيل و رويا نيست" طرح کرده ام.  اکنون در اين مجال کوشش می کنم تا مسايلی را طرح کنم که هر کسی که می خواهد وارد دنيای ديجيتال شود، بايد آن را در نظر داشته باشد. البته هنگام وارد شدن به قصد داد و ستد و تجارت، همواره بايد افراد کارشناس و متخصص را در اختيار داشت و دانش خود را نسبت به موضوح به روز و معتبر نگاه داشت. در دنيای ديجيتال مانند دنيای (به اصطلاح) واقعی ما با همان دروغ ها و نيرنگ های هميشگی مواجهيم. برای همين داشتن اطلاعات، ابزار های لازم و اقدام لازم و به موقع می تواند مانند همين دنيای (به اصطلاح) واقعی ما را از آسيب ها مصون دارد. کارشناسان تجارت الکترونيکی نکات گوناگونی را برای کار موفق روی شبکه پيشنهاد می کنند که کوشش می کنم در اين مجال به برخی از آن ها اشاره کنم:

 يک:اينترنت و شبکه از اتصال کمپيوترهای مختلف درست شده و هر کمپيوتر که به شبکه وصل می شود، يک علامت مشخص دارد و آن آ. پی IP می باشد. آی. پی بصورت اعداد رديف شده که مشخصات عمومی کمپيوتر را می توان از روی آن بدست آورد. وقتی فردی و يا حتا يک روبات Robot  می خواهد يک آدرس الکترونيکی را در مرورگر وب مانند اينترنت اکسپلورر Internet Explorer  باز کند، در قسمت آدرس Address Bar  نام قلمرو اينترنتی Domain را تايپ می کند و پس از دستور باز شدن يا فشار دادن دکمه اينتر Inter به شکل اتوماتيک نام يک سايت مثلا www.google.com ,  www.yahoo.com  تبديل به همان اعداد اصلی می شود که آی. پی گفته می شود. سه حرف www نيز مخفف وب گسترده جهانی World Wide Web  می باشد. وقتی مرورگر وب اين درخواست را از فرد دريافت می کند، با خواندن آی. پی صفحه ای که درخواست شده، از کمپيوتر اصلی Server در مرورگر به نمايش در می آيد. دانستن اين نکته مهم است که افراد فقط می توانند به اطلاعاتی دسترسی داشته باشند که از طرف مالک و مدير سايت اينترنتی Web Master  تاييد شده باشد. برخی از صفحات و اطلاعات محرمانه قلمداد می شوند که مدير سايت با قرار دادن آدرس های مخفی و نام شناسايی و کلمه عبور  User and Password به افراد خاصی که مورد تاييد وی باشند، اجازه ورود می دهد. بسياری از خرابکاران اينترنتی، با بدست آوردن آی. پی و نام شناسايی و کلمه ی عبور به اطلاعات دست پيدا می کنند و دست به خرابکاری Hack  می زنند. برای نمونه چند روز پيش بود که سايت رسمی خانم کانداليزا رايس، وزير امور خارجه ی ايالات متحده مورد حمله قرار گرفت و فعاليت اين سايت برای مدت چند ساعت متوقف شد.

دو: شبکه های مالی روی اينترنت معمولا دارای نرم افزار های Software مراقبتی و امنيتی هستند که امنيت شبکه را بالا ببرد. مشتريان اين شبکه های مالی با ديدن آرم يکی از اين نرم افزارها و يا کمپانی آن اطمينان بيشتری حاصل می کنند و می توانند خريد مطمئن تری انجام دهند. يکی از اين نرم افزارها، نرم افزار مشهور وری ساين Very Sign می باشد که برای بالا بردن امنيت شبکه ها بکار می رود. از مشتريان مشهور وری ساين شرکت بين المللی تجارت الکترونيکی گلد ماين Gold Mine می باشد. در اينترنت سرقت های الکترونيکی فراوانی صورت می گيرد و بارها ديده شده است که فردی برای خريد الکترونيکی اقدام به پرکردن فرم خريد Order Form  می کند و در اين فرم ها برای کسر پول از حساب وی بايد چهار شماره ديجيتالی کارت اعتباری Credit Cart خود را وارد کند. اگر چنانچه مشتری از بدشانسی به يکی از فروشگاه های تقلبی اينترنت سری زده باشد، بطور اتوماتيک تمام پول در حساب وی خارج می شود و حساب به صفر می رسد. برای پيشگيری از چنين حالاتی داشتن اطلاعات از شبکه ای که خريد می کنيد و همچنين تجربه ديگران نيز کارا خواهد بود. در صورت نداشتن اين امکان، تاييد يکی از کمپانی های امنيتی مشهور مانند وری ساين جای هرگونه شبهه را برطرف خواهد کرد.

 سه: ممکن است که شما نامه های الکترونيکی E-Mail زيادی را دريافت کرده باشيد که از آدرس های مشهور فرستاده شده اند و از شما می خواهند که با وارد کردن شماره کارت اعتباری، اطلاعات خود را برای استفاده از امکانات آن شبکه بروز Update کنيد، در حالی که اين شبکه براستی چنين نامه ای را نفرستاده است. اگر شما به اين نامه های پاسخ دهيد، هيچ جوابی دريافت نخواهيد کرد. اين نامه ها به نامه های هرز يا اسپم Spam مشهورند و ناخواسته به آدرس های مختلف فرستاده می شوند. برای نادرست بودن اين ادعا کافی ست که شما بدانيد آيا قبلا از کمپانی و شبکه صاحب آدرس اين نامه درخواست اطلاعات را کرده بوديد و يا خير. کمپانی های تجاری معتبر نامه های هرز را هيچگاه برای افراد ارسال نمی کنند و بلکه تنها برای کسانی نامه می فرستند که درخواست کرده باشند. در بيشتر مواقع اين نامه های هرز به نام دختران فرستاده می شوند و گاهی يک عکس را نيز با خود دارد. نامه يک ضميمه Attachment  نيز دارد که از شما خواسته می شود اين ضميمه را باز کنيد. اين ضميمه ها بصورت سربسته Zip می باشند و اگر شما فريب جملات عاشقانه و احساساتی را بخوريد، بازکردن فايل File ضميمه مساوی می شود با ويروسی شدن کمپيوترتان و مهيا شدن مکانی مناسب برای ذخيره و انتشار ويروس. در اين مواقع ناچاريد که سيستم عامل مانند ويندوز Windowsرا عوض کنيد. توصيه می شود که پيش از باز کردن نامه برای اطمينان آن را با نرم افزارهای ضد ويروس  Anti-Virus کنترل کنيد و چنانچه نامه هرز شناخته شد، آن را به قسمت نامه های هرز بفرستيد تا سيستم های امنيتی آدرس الکترونيکی يا ايميل شما در مقابل چنين نامه هايی واکنش نشان دهند.

چهار: اگر يک شرکت تجاری داريد و می خواهيد اعتبار بيشتری بين مشتريان و رقبای خود بدست آوريد، هيچگاه از آدرس های الکترونيکی رايگان استفاده نکنيد. آدرس های الکترونيکی رايگان که سايت هايی مانند ياهو دات کام، ام. اس. ان دات کام و... واگذار می کنند، هيچ اعتبار تجاری را به همراه ندارند بلکه به اعتبار تجاری شما نيز لطمه وارد می کند. اين آدرس ها، آدرس های رايگان می باشد که هر فردی در نقطه ی دنيا می تواند چنين آدرس هايی را ايجاد کنند و  خود را به هر نامی معرفی کنند. هيچ مشتری به اين آدرس ها اعتنا نمی کند و بلکه نسبت به حقيقی بودن فعاليت ها مشکوک می شوند. برای اينکه بتوانيد اعتبار لازم را بوسيله اينترنت کسب کنيد، بهتر اين است که با هزينه مبلغ کمی يک سايت اينترنتی مستقل داشته باشيد که علاوه بر اينکه اطلاعات درباره شرکت و آدرس های تماس را در آن می گنجانيد، آدرس های الکترونيکی خود را داشته باشيد. مثلا اگر نام شرکت شما ايکس x می باشد، شما می توانيد سايت اينترنتی www.x.com  را برای خودتان ثبت کنيد. در اين سايت اينترنتی می توان عکس ها و تصاويری از کالاها و خدمات عرضه شده توسط شرکت شما قرار گيرد. می توانيد پيشينه شرکت را برای بازديدکنندگانتان تشريح کنيد و به شکل های مختلفی اطمينان افراد را جلب نماييد. علاوه بر اين شما با داشتن قلمرو مخصوص خود، آدرس های الکترونيکی را از آدرس اصلی خود داشته باشيد و برای فرستادن و دريافت نامه با نام و نشان تجاری خودتان اقدام کنيد. مثلا شرکت ايکس با سايت www.x.com  می تواند آدرس الکترونيکی info@x.com  و يا services@x.com  و يا هر نامی که مناسب تشخيص داديد، ايجاد کنيد. البته به خاطر داشته باشيد که برای فعال شدن يک قلمرو Domain شما علاوه بر ثبت آن، نياز به ميزبانی وب Web Hosting داريد. ميزبانی وب علاوه بر در اختيار گذاشتن فضا، امکانات مديريت فضا، ساختن بانک های اطلاعاتی Data، اطلاع دقيق از تعداد و کيفيت بازديد کنندگان و... را نيز با خود دارد. برای کسب اطلاعات بيشتر در اين زمينه می توانيد به سايت www.kabulpress.org  بخش افغانستان الکترونيکی مراجعه کنيد.

اگر می خواهيد سايت اينترنتی مخصوص خود را داشته باشيد!

اگر بدنبال افزايش اعتبار می باشيد!

و اگر ارتباطات گسترده و ارزان می خواهيد

پنج: طراحی Design مناسب، زيبا، جذاب و در عين حال منسجم يک پايگاه تجاری آنلاين

می تواند به لحاظ روانی اطمينان ايجاد کند و مشتری را زمان ببيشتری روی صفحات شما نگاه دارد. چنانچه يک سايت اينترنتی زيبايی و يکدستی نداشته باشد، مطمئنا بر تهداد بازديدکنندگانش تاثير می گذارد. در ضمن مسايل فنی نيز هستند که بايد دسترسی افراد را به بخش های شبکه آسان کند. برخورد بازديد کنند به يک پيوند شکسته Broken Link مستقيما اعتبار تجاری را هدف قرار می دهد.

شش: يک سايت اينترنتی موفق هميشه ارتباط تنگاتنگی با مشتريان و بازديدکنندگان دارد. سايـت های اينترنتی با ثبت نام بازديدکنندگان، در صورت تمايل آنان، برايشان اطلاعات در باره محصولات و خدمات را از طريق شبکه پست کرده و در زمان های مشخص اطلاعات را بروز می کنند. در بعضی از سايت های بزرگ، انجمن های گفتگو بصورت اتاق های کنفرانس آنلاين Online Conference Room راه اندازی شده است که مشتريان و صاحبان خدمات و توليد همه با هم درباره کيفيت و عرضه محصولات گفتگو کنند. گاهی هم بعضی از سايت ها گفتگوهای آنلاين خريدار و فروشنده Live Chat را دارند، بعضی ديگر نيز با تابلوهای اعلان  Message Board دارند که افراد می توانند در گروه های تعريف شده عضو شوند و درباره موضوعی خاص نظراتشان را تايپ کرده و با کليک کردن دکمه ای آن را برای مطالعه در اختيار ديگران بگذارند. سايت های اينترنتی موفق ارتباط معقول و منطقی با مشتريان را هميشه در دستور کار خود دارند.

 هفت:  پس از فروش و عرضه خدمات بايد برنامه های پشتيبانی را هم عيار کرد تا مشتری در جريان استفاده از کالا يا خدمات از آن بهره مند شود. در بيشتر مواقع بسته های نرم افزاری در هنگام ارتقا Upgrade به اطلاع مشتريان رسيده می شود و گاهی با قيمت کمی کالا را با نوع ارتقا يافته آن تبديل می کنند و يا حتا رايگان واگذار می شود.

در پايان اين مقاله ياداور می شوم که بالا بردن امنيت و اعتبار روی شبکه اينترنت هميشه الزاما با اقدامات مشخص بدست نمی آيد و گاهی خلاقيت ها در شکل ارايه کار نيز اهميت فوق العاده ای دارد. اميدوارم روزی در افغانستان شاهد شبکه های گسترده تجارت ديجيتال باشيم.

      صفحه ی نخست

آگهی و اعلان شما در اينجا

سايت داکتر رمضان بشردوست

دريافت کتاب افغانستان الکترونيکی (ميزبانی وب)

ثبت قلمرو اينترنتی

طراحی وب

ميزبانی حرفه ای وب

پنج هزار مگابايت فضا

دوهزار و پنجصد ايميل

دارای تمام امکانات امنيتی

پهنای باند صد و پنجاه گيگابايت

تماس:      0799390025

Top Global Newspapers: Asia    Latin America    Africa   Europe   USA    Canada    Australia  

فقط با ذکر ماخذ، نام نويسنده و  تاريخ انتشار می توانيد از مطالب ، عکس ها و آثار ديگر در کابل پرس استفاده کنيد                Members Login

As the mind has no boundaries, the RAHA concept does not have frontiers and is opposed to information and cultural control by global communication entities whether media conglomerates, states or local governments, or religions


Kamran Mir Hazar: Editor-in-Chief / Afghanistan/ Kabul/ Mobile: 0093 799390025/ Email: editor at kabulpress.org

info at kabulpress.org   reader at kabulpress.org

Copyright© Kabul Press, World Media Home 2004 -2006

کليه ی حقوق بر اساس قوانين کپی رايت  محفوظ و متعلق به سايت کابل پرس می باشد