Kabul Press, World Media Home, Associated with RAHA in exile

 

 

No Censorship!

Letter to Editor

RAHA PEN CLUB, Afghanistan Centre

English

Portuguese

Spanish

Pashto

E- Afghanistan/Web Hosting

پر خواننده ترين سايت اينترنتی افغانستان

کابل پرس من!

برای مطالعه ی تازه ترين اخبار جهان اينجا را کليک کنيد

خبری، تحليلی و انتقادی

کابل پرس می خواهد تحولی در عرصه ی ژورناليزم افغانستان باشد

ورود به نمايشگاه  اختصاصی  کابل پرس

فقط با اجازه رسمی نجيب الله مسافر  و يا مديريت کابل پرس می توانيد از عکس های اين نمايشگاه استفاده کنيد. با متخلفين برخورد قانونی صورت خواهد گرفت. علاقمندان به خريد عکس ها می توانند با ما تماس بگيرند

تراژیدی و تماشا

" نگاهی بر نمایشگاه یک عکاس سرشناس افغان"

برای ورود به نمايشگاه دايمی عکس های نجيب الله مسافر اينجا را کليد کنيد

کوتاه درباره ی نمايشگاه اينترنتی عکس های نجيب الله مسافر

محمد غزنوی

" گذشته، حال و آینده" ؛ موضوع نمایشگاهی است از مجموعه عکس های استاد نجیب الله مسافر عکاس مشهور و ممتاز کشور در سایت کابل پرس؛ که طی چندسال فعالیت مستمر و موفق وی در زمینهء عکاسی و ثبت هزاران سوژه از زیباترین لحظه ها و تصویر بهترین جلوه ها و خاطره هایی از طبیعت و اشیا و آدم ها؛ ترتیب شده و با پیامهای بلند اجتماعی- انسانی، در گوناگونی های دلپذیر و پرتاثیر، در معرض دید دوستداران هنر و خریداران اثر، به نمایش گذاشته شده است.

نجیب الله مسافر؛ از  پدیده های نو تاریخ تصویرگری و از چهره های مستعد و مبتکر هنرجهانی و جاودانی عکاسی در افغانستان است؛ که طی چندسال فعالیت در زمینهء عکس و تصویر؛ هزاران سوژه اثر ناب و نایاب از  موضوعات گوناگون، به ثبت رسانده و گنجینه یی از بهترین عکس های استثنایی را در تاریخ معاصرعکس و هنر، وارد کلکسون خاطرات بشر بخصوص مردم جنگ زوده و جفادیدهء افغانستان نموده استاکثری از عکس ها و اثرهای استاد مسافر، به شدت استثنایی و تکرار ناشدنی اند و سوژه ها و ابژه ها، آنچنان دقیق و درست انتخاب شده  و سریع و به موقع، شکار شده اند که برای خیلی ها خارق العاده جلوه می کنند و برای بینندهء دیرباور، با شک و تردید، قبول می افتند.

در نمایشگاه حاضر؛ عکاس ابتدا گذشته های غمبار و پرغبار کشورش را با نگرش ژرف و شگرف هنری، زنده و مستند به تصویر کشیده و همزمان با اولین تجربه های هنری خویش در عکس؛ توانسته است سوژه های گویایی از حکمروایی طالبان و پیامدهای سیاه سلطهء آنان درکشور و همچنین مناظر مخوف و وحشتناکی از ویرانی های جنگ و تفنگ، را به ثبت برساند و نفرت از پدیده های جنگ و خشونت را، تابلوی زندهء تاریخ کند و به بینندهء خویش بگوید که بر انسان این سرزمین، در گذشته ها چه گذشته و مردم این آب و خاک، از خشونت جنگ و ناامنی و وحشت خودشکنی و تحمل ناپذیری؛ چه ها کشیده و اینک از دامان چه خون و خاکستری، برخاسته و با چه آهنگ و فرهنگی، به پیشواز مدنیت و مردم سالاری نوپای کشور شان، رو آورده اند!

نمایشگاه؛ در ادامه باعبور از تراژیدی دلگداز گذشته و مرور نوستالژی دیده نواز فراموش شده؛ نگاه های پرسشگر و ذهن جستجوگر بیننده را به تماشای تصویرهای نوین و تازه ترینی از امروز، مهمان می کند و در بهاری از گل ها و لبخندها، ترانهء زندگی و آزادی زن و مرد و کودک و بزرگ این مرزو بوم را، به نمایش می گذارد و بناهای بلند سازندگی و بازسازی را در سایه های سُربی و خاکستری خرابه ها و ویرانه ها، رو به آسمان آزادی و آبادی، بالا می برد و فصل نوینی از برادری و بزرگواری مردم افغانستان را در استقبال از دموکراسی، بلند و شکوهمند به نمایش می گذارد و آیندهء سرشار از روشنایی و شکوفایی را فراروی همه تصویر می کند؛  و سرانجام، با نگاه تلفیقی به افق های دور دیروز  از زاویهء امروز؛ یکبار دیگر به همگان یاددهانی می کند که اگر از شرایط موجود؛ به راستی و درستی، استفاده به عمل نیاید و در تحکیم پیوندهای ملی و تامین برادری و برابری، در سایهء امنیت و آرامش وطن، وفاق و اتفاق نشود؛  بازهم، همان گذشته های ویران و پرتاوان، تکرار شده و همان نتیجه های تلخ و تاریک، درانتظار خواهد بود و آفتاب افتخار و اقتدار وطن، بازهم به همان باطلاق جنگ و تفنگ، افول خواهد کرد و همان شب و شکست، بار دیگر مردم و مملکت را در سایهء سیاهی ها و تباهی های خود محو خواهد کرد.

دیدن عکس های استاد نجیب الله مسافر؛ هر انسان هنرور و ژرفنگر را، دلدادهء داشتن خود می کند و داشتن این عکس های استثنایی و دست نیافتنی؛ ارج و ارزش هنر را بالامی برد و عشق و عطش عکاسی را نیز در دل و جان علاقمندان و شیفتگان عکس و تصویر، زنده می کند و تشنگان هنر و اثر را، در سراغ سوژه ها به شکار لحظه ها سرگرم می سازد و به ثبت زیبایی ها در دنیای پرتماشای فتوژورنالیزم، کامیاب و شرفیاب می فرماید.

سوانح مختصر عکاس

 برای ورود به نمايشگاه دايمی عکس های نجيب الله مسافر اينجا را کليد کنيد

شما می توانيد مقالاتتان را درباره اين نمايشگاه به آدرس سردبير ارسال کنيد

فقط با اجازه رسمی نجيب الله مسافر  و يا مديريت کابل پرس می توانيد از عکس های اين نمايشگاه استفاده کنيد. با متخلفين برخورد قانونی صورت خواهد گرفت

اگر می خواهيد سايت اينترنتی مخصوص خود را داشته باشيد!

اگر بدنبال افزايش اعتبار می باشيد!

و اگر ارتباطات گسترده و ارزان می خواهيد

دريافت کتاب افغانستان الکترونيکی (ميزبانی وب)

 

کابل پرس من!

 ديروز، امروز و فردا

نمايشگاه عکس های

 نجيب الله مسافر در کابل پرس

نجيب الله مسافر: دوست دارم بيانگر واقعيت ها از طريق لنز کمره به جهان باشم و اکنون خوشجالم که کابل پرس وب سايت خبری، تحليلی و انتقادی، واقعا خدمتکار فرهنگيان و هنرمندان است. اميدوارم اين سايت حرفه ای که می خواهد تحولی در عرصه ی ژورناليزم افغانستان باشد، همچنان با قدرت ادامه دهد.

اولين نمايشگاه اينترنتی عکس در افغانستان را با مجموعه ای نفيس از کارهای نجيب الله مسافر، بصورت اختصاصی روی سايت کابل پرس برگزار می کنيم. اين نمايشگاه از تاريخ پانزدهم ماه ثور سال 1385، بصورت دايمی آغاز شده و بازديد از آن، فقط با وارد شدن به سايت اينترنتی www.kabulpress.org  ممکن خواهد بود.

 نمايشگاه دارای سه بخش می باشد: ديروز، امروز و فردا!

32 عکس، زوايای مختلفی از افغانستان غمگين را در ديروز می نماياند. کودکان، خشونت، ويرانی و تلاش برای زنده ماندن، سوژه های اين عکس های آقای نجيب الله مسافر، عکاس حرفه ای افغانستان می باشد. 287 عکس ديگر  برش هايی  از افغانستان امروزاند، با سوژه هايی مانند کار، تلاش برای زيستن، فرار از خشونت، زندگی کودکان، زنان و مردان، انتخابات، ديدارها و مراسم رسمی مقامات، پول، حملات انتحاری، بازار، تاريخ، محيط زيست، بازسازی، خبرنگاران، نقاشی، تياتر و موسيقی، شادی، مهر، دنيای ديجيتال، گرسنگی، اجتماعات مردمی، برف، ورزش، بزکشی، گودی پران، خواندن و نوشتن، بودا و آداب و فرهنگ.

فردا در ده عکس از نجيب الله مسافر، رويش و اميد توامان است.

علاقمندان می توانند ضمن بازديد از اين نمايشگاه، در صورت تمايل نسبت به خريد هرکدام از عکس ها در اندازه های مختلف اقدام کنند.

همين جا هم از صاحبان جرايد افغانستان و بيرون، راديو و تلويزيون ها و نيز مديران سايت های اينترنتی و دارندگان وبلاگ خواهش می کنم تا اين خبر را منتشر کنند.

کابل پرس، پرخواننده ترين سايت اينترنتی افغانستان که با روش خبری، تحليلی و انتقادی منتشر می شود، می خواهد تحولی در عرصه ی ژورناليزم افغانستان باشد.

کامران ميرهزار

کابل، بهار 1385

Top Global Newspapers: Asia    Latin America    Africa   Europe   USA    Canada    Australia  

فقط با ذکر ماخذ، نام نويسنده و  تاريخ انتشار می توانيد از مطالب ، عکس ها و آثار ديگر در کابل پرس استفاده کنيد                Members Login

As the mind has no boundaries, the RAHA concept does not have frontiers and is opposed to information and cultural control by global communication entities whether media conglomerates, states or local governments, or religions


Kamran Mir Hazar: Editor-in-Chief / Afghanistan/ Kabul/ Mobile: 0093 799390025/ Email: editor at kabulpress.org

info at kabulpress.org   reader at kabulpress.org

Copyright© Kabul Press, World Media Home 2004 -2006

کليه ی حقوق بر اساس قوانين کپی رايت  محفوظ و متعلق به سايت کابل پرس می باشد