Kabul Press, World Media Home, Associated with RAHA in exile

 

 

No Censorship!

Letter to Editor

RAHA PEN CLUB, Afghanistan Centre

English

Portuguese

Spanish

Pashto

E- Afghanistan/Web Hosting

فوتبال برتر در کابل پرس ورزشی

کابل پرس من!

برای مطالعه ی تازه ترين اخبار جهان اينجا را کليک کنيد

خبری، تحليلی و انتقادی

کابل پرس می خواهد تحولی در عرصه ی ژورناليزم افغانستان باشد

سايت ها و وبلاگ ها تنها می توانند به کابل پرس لينک بدهند. هر نوع استفاده ديگر ممنوع می باشد

توافقنامه افغانستان بعد از نشست برلین

جایی برای وقفه در اقتصاد افغانستان وجود ندارد

 ادرین ادرواردس، سخنگوی نماینده خاص سرمنشی ملل متحد در افغانستان

 همانگونه که قبلأ آغاز نمودیم، یک تعداد موضوعات آتی در هفته آینده وجود خواهد داشت. ما انتظار داریم تا در بهار رئیس اجرائی دفتر مبارزه با مواد مخدر و جرایم ملل متحد – آقای ماریا دکوستا را در اینجا ببینیم.  همچنان در روز های آینده انتظار آمدن شخصی را از دفتر هماهنگی امور بشری ملل متحد داریم. درروز های آینده ما بسیار مصروف خواهیم بود  و بزودی تاریخ دقیق این رویداد ها را بعد از دریافت به اطلاع شما میرسانیم.    

توافقنامه افغانستان بعد از نشست برلین

از زمان نشست بورد مشترک هماهنگی و نظارت در اوایل این ماه در برلین تا اکنون کمتر فرصت دست داد تا با شما در مورد پیشرفت ها در رابطه به توافقنامه افغانستان و استراتیژی انکشاف ملی افغانستان و همچنان چه توقعی از آن داشته باشیم، صحبت نماییم.

توافقنامه هنوز هم یک سند تازه است و بصورت رسمی در اول حمل سال آینده (21 مارچ) یکساله میشود که بازهم چهار سال دیگر برای تطبیق در پیش خواهد داشت. نشست برلین به کار های که در حال انجام شدن است و کار های که صورت نمیگرد و همچنان در کدام موارد به تعدیل ضرورت است را بررسی کرد. از آنجائیکه در سال 2006 ما شاهد ناامنی های بالاتر از حد توقع بودیم، پرسش کلیدی که در محور این جلسه میچرخید و از سوی بعضی از رسانه های بین المللی نیز دنبال شد این بود که آیا کار ها در مسیر درست خود در حرکت است یا خیر.

رویهمرفته، به نظر یوناما یک تعهد اطمینان بخش از جانب شرکای بین المللی حاضر و همچنین از جانب خود حکومت افغانستان برای انجام کار های اساسی وجود داشت. هشت معیار اولی توافقنامه افغانستان تا حال بدست آمده است که به بورد مشترک هماهنگی و نظارت اجازه تمدید زمانی میان چهار الی نو ماه  برای سه مورد دیگر را مانند ( تسوید و تصویب قوانین معادن، مطالعه بازار کار و انحلال بانک های دولتی که تا هنوز جواز نگرفته اند) میدهد. کار های اساسی در پیش است و به اعتقاد ما توافقنامه افغانستان و استراتیژی انکشاف ملی افغانستان اسناد درست برای رسیدن به این هدف است.

یکی از اهداف اساسی جلسه این بود که راه های عینی برای تسریع تطبیق توافقنامه از راه بالابردن موثریت و تقویه بورد مشترک هماهنگی و نظارت جستجو نماید. یوناما بر ضرورت رسیدگی جدی به چالش های که افغانستان به آن مواجه است، خصوصاً تقویه سکتور خصوصی و ساختن نهاد های قوی حقوق بشر و حاکمیت قانون، تاکید داشت. باثبات سازی افغانستان هدف است که ما همه در سال 2007 برای آن کار خواهیم کرد و این کلیدی است برای ثبات در تمام منطقه.

به صورت مشخص:

Ø       این نشست از موضوع رهبری افغانستان در بخش های امنیتی، بازسازی و فعالیت های انکشافی حمایت کردند.

Ø       کشور هسپانیه را منحیث 23 عضو خود پذیرفت.

Ø       این نشست مسئله ایجاد کار از طریق کیفیت مصارف انکشافی را بررسی کرد.

Ø       با ایجاد اصلاحات در وزارت امور داخله موضوع انتخاب بر اساس شایستگی، آموزش و فراهم نمودن بهتر تدارکات را بررسی کردند. تعهد تازه نسبت به برنامه دایاگ یا خلع سلاح گروه های مسلح غیر قانونی نیز صورت گرفت که این به نوبه خود برای دست بالا داشتن حکومت در استفاد از نیرو ضروری است.

Ø       این نشت همچنان موضوع تسریع بخشیدن پروسه قانونگذاری را بررسی کرد.

Ø       موضوع انتخابات آینده به شمول مسیردهی تقویم انتخابات و فراهم آوری فرصت برگذازی انتخابات همزمان بحث شد.

جایی برای وقفه در اقتصاد افغانستان وجود ندارد

 چنانچه شما آگاه هستید طی زمستان جاری یک تیمی از کارمندان  صندوق بین المللی پول بررسی ایرا تحت برنامه کاهش فقر و تسهیلات رشد اقتصادی صندوق بین المللی پول در کابل انجام دادند.

 بصورت کل شاخص های عمده اقتصادی افغانستان مثبت بوده و اجراء برنامه ها در طی نصف اول سال 7/2006 قناعت بخش ارزیابی گردیده است.

 توقع میرود امسال رشد تولیدات ناخالص ملی به 8 فیصد برسد. اگر چند این رقم نسبت به سال گذشته کمتر است اما باآنهم رشد مناسب به شمار مییاید. در سال گذشته نسبت خشکسالی تولید غلجات 9 فیصد کاهش یافت، اما این مشکل از طریق فعالیتهای قوی در عرصه ساختمانی و خدمات جبران گردید. با در نظر داشت این جریان و بهتر شدن رشد زراعتی در سال آینده، فکر میگردد که رشد تولیدات ناخلص ملی به 12 فیصد خواهد رسیده و متعاقبا به 10 فیصد کاهش خواهد یافت.

 تورم اقتصادی بطور سالانه در حال پایین شدن است. شاخص قیمت کالاهای مصرفی در کابل در ماه سپتمبر 2006 به 5.4 فیصد تنزیل یافت. البته  افزایش بطی در کرایه،  بلند رفتن قیمت مواد غذایی و انرژی را بطور وسیع جبران مینماید. تورم سالانه ملی، که کابل و 5 ولایت دیگر را در بر میگیرد در ماه سپتمبر 5.2 فیصد بوده است.

 عواید ملی بطور دوامدار در حال رشد بوده و از نصف اول هدف تعیین شده 10.6 ملیارد افغانی عبور نموده است. قیمت تبادل اسعار بطور ثابت باقیست.

 با وجود شاخصهای مثبت، صندوق بین المللی پول لازم میداند،  که باید اقدامات جدی روی اجندای اصلاحات بشمول رسیدگی به فرصتهای محدود کاریابی، فقر و فراهم آوری زمینه رشد سکتور خصوصی اتخاذ گردد.  جزئیات یافته های تیم مذکور در سایت انترنیتی صندوق بین المللی پول موجود است.

 ژورنالستان ایکه علاقمند پیگیری مسایل اقتصادی و شرایط تجارتی در افغانستان هستند، صندوق بین المللی پول فردا گزارش سال 2007  خود را در رابطه با تجارت در جنوب اسیا به نشر می رساند. گزارش مذکور از ساعت 9 صبح به وقت واشنگتن مطابق 6:30 به وقت کابل در سایت صندوق بین المللی پول به نشر میرسد. http://www.doingbusniss.org/southasia

 فعالیت های وزارت احیا و انکشاف دهات در کندهار

از آنجائیکه ممکن خبر باشید، یک تعداد از فعالیت های انکشافی از سوی دولت در بهار امسال در جنوب کشور  به راه می افتد. محمد احسان ضیاء - وزیر احیا و انکشاف دهات در نیمه سفرهای خود که با هدف ایجاد فشار بر پیشرفت ها میباشد، قرار دارد.

وزارت احیا و انشکاف دهات به ما میگوید که جناب وزیر این هفته به کندهار بازگشته تا از یک تعداد پروژه های جدید، بشمول ساخت کلینیک های جدید، مکاتب، سرک ها و بازسازی خانه های تخریب شده، دیدن نماید.

 این یک بخشی از تلاش عمده انکشافی در حال جریان وزارت احیا و انکشاف دهات و شرکای آن در کندهار میباشد که بصورت مستقیم باعث بهبود زندگی اجتماعات روستایی در ولایت میگردد.

 وزارت از فرصت بهتر شده امنیتی استفاده نموده و اخیرأ بیش از ٣٥ تن از کارکنان خود را به ولایت فرستاده تا بر تطبیق پروژه ها فشار وارد نمایند. در حال حاظر ٥.٨٠٠  بیجا شده داخلی در کندهار از سوی وزارت احیا و انکشاف دهات حمایت میگردد.

 حدود ٦٥٣ پروژه از سوی اجتماعات مشخص گردیده  و تاکنون ١٣٥ پروژه آن امضاء شده، و شاهد حدود ٥٠ پروژه دیگر در این هفته خواهیم بود.

 شهریار مدیر ارتباطات وزارت احیا و انکشاف دهات -  070652860

داود معاون مدیریت ارتباطات – 0799879466.   

 ظرفیت سازی دولت در کندز توسط یوناما

 یوناما یک سلسله ورکشاپها را برای مسئولین دولتی، اعضاء پارلمان و نمایندگان جامعه مدن

 به مقصد مشارکت اساسی مردم در تمام تصمیم گیریهای مربوط به پروژه های انکشافی مجتمعات شان تکمیل نمود.

 با انجام این ورکشاپها برنامه انکشاف ولایتی نهایی گردیده و اکنون منتظر تایید کمیته انکشاف ولایتی میباشد.

 این نوع برنامه های آموزشی بخاطر آن تهیه میگردد تا مردم بدانند که چطور آنها میتوانند برای حصول کمکهای مالی برای آغاز پروژه های جدید درخواست نمایند.

 شرکت کنندگان این ورکشاپها مشتمل اند بر رییسان دیپارتمنتهای دولتی، اعضاء شورای ولایتی، تمام مدیران ولسوالیها، ژورنالستان، بزرگان مجتمع و جامعه مدنی، موسسات ملل متحد، اعضاء جامعه مدنی، و سازمانهای غیر دولتی ملی و بین المللی.

 طی این ورکشاپهای جلساتی در مورد توافقنامه افغانستان، استراتیژی توسعه ملی (ANDS) و اهداف انکشافی هزاره (MDGs) نیز تدویر یافت.  

 يونيسف در افغانستان در سال 2007 بالای حفاظت اجتماعی، کار و قاچاق اطفال تمرکز می کند.

 یونیسف پلان کاری حفاظت از طفل را که از بودجه 2.6 میلیون دالری برخوردار است با وزارت کار و امور اجتماعی، شهدا و معلولین امضاء نموده است.

 فعالیتهای امسال یونیسف که بالای حفاظت اجتماعی، کار اطفال و قاچاق اطفال متمرکز است شامل ادغام مجدد 3,500 طفل متاثر از جنگ در 9 ولایت؛ ایجاد یک مکانیزم رسیدگی به حفاظت اطفال در ولایات از طریق همکاری با شبکه های حفاظت از طفل؛ ظرفیت سازی برای کارکنان اجتماعی؛ جلوگیری از قاچاق بین السرحدی در سرحدات شرقی و غربی؛ و ایجاد مراکز معلومات و تماس جوانان برای استفاده جوانانی که در مکتب شامل نیستند/بی کار هستند خواهد بود. این مراکز جوانان دسترسی آنان را به معلومات در مورد صحت، مشاوره حقوقی، آموزش و استخدام تسهیل می کند.

همچنین یونیسف یک پلان کاری را با وزارت احیاء و انکشاف دهات به امضاء رسانده است. این پلان که از بودجه 9.3 میلیون دالر امریکایی برخوردار است 700,000 متعلم و 340,000 تن از کسانی که از اطفال مراقبت می کنند را مستفید می سازد. این پلان دسترسی به آب آشامیدنی صحی و بهبود بهداشت محیطی را در مکاتب و تاسیسات صحی فراهم خواهد کرد.

تحویل دهی ویدیو به یونیسف

یونیسف در گرامی داشت پنجمین سالگرد جلسه خاص برای اطفال و اجندای پذیرفته شده آن با عنوان "ساختن دنیایی مناسب برای اطفال" خواستار تحویل دهی ویدیوهای یک دقیقه ای شده است. از جوانانی که زیر سن 25 سال باشند دعوت شده است که یک ویدیوی یک دقیقه ای در مورد موضوع این رقابت تحویل دهند. موضوع این رقابت گفتن این مطلب به دنیا است که جوانان در مورد دنیایی که در آن زندگی می کنند چه فکری دارند و چگونه باعث ایجاد تغییر در آن می گردند.

 این ویدوهای یک دقیقه ای باید الی 30 مارچ 2007 دریافت گردند. در مورد معلومات در ارتباط با اشکال قابل قبول و نحوه تحویل دهی، لطفا به آدرس ذیل مراجعه نمایید:

 http://www.unicef.org/voy/takeaction/takeaction_1690.html

 

از ديو و دَد مَلولم و اِنسانم آرزوست

نگاهی به وضعيت رسانه ها، حقوق بشر

 و عدالت در افغانستان
کامران ميرهزار

اگر می خواهيد سايت اينترنتی مخصوص خود را داشته باشيد!

اگر بدنبال افزايش اعتبار می باشيد!

و اگر ارتباطات گسترده و ارزان می خواهيد

نوشته شده در روز 23 دلو  سال  1385 - ساعت 24 به وقت کابل

آگهی و اعلان شما در اينجا

دريافت کتاب افغانستان الکترونيکی (ميزبانی وب)

ثبت قلمرو اينترنتی

طراحی وب

ميزبانی حرفه ای وب

پنج هزار مگابايت فضا

دوهزار و پنجصد ايميل

دارای تمام امکانات امنيتی

پهنای باند صد و پنجاه گيگابايت

تماس:      0799390025

صفحه ی نخست

 
 

Top Global Newspapers: Asia    Latin America    Africa   Europe   USA    Canada    Australia  

سايت ها و وبلاگ ها تنها می توانند به کابل پرس لينک بدهند. هر نوع استفاده ديگر ممنوع می باشد                Members Login

As the mind has no boundaries, the RAHA concept does not have frontiers and is opposed to information and cultural control by global communication entities whether media conglomerates, states or local governments, or religions


Kamran Mir Hazar: Editor-in-Chief / Afghanistan/ Kabul/ Mobile: 0093 799390025/ Email: editor at kabulpress.org

info at kabulpress.org   reader at kabulpress.org

Copyright© Kabul Press, World Media Home 2004 -2006

کليه ی حقوق بر اساس قوانين کپی رايت  محفوظ و متعلق به سايت کابل پرس می باشد