Kabul Press, World Media Home, Associated with RAHA in exile

 

 

No Censorship!

Letter to Editor

RAHA PEN CLUB, Afghanistan Centre

English

Portuguese

Spanish

Pashto

E- Afghanistan/Web Hosting

فوتبال برتر در کابل پرس ورزشی

کابل پرس من!

برای مطالعه ی تازه ترين اخبار جهان اينجا را کليک کنيد

خبری، تحليلی و انتقادی

کابل پرس می خواهد تحولی در عرصه ی ژورناليزم افغانستان باشد

سايت ها و وبلاگ ها تنها می توانند به کابل پرس لينک بدهند. هر نوع استفاده ديگر ممنوع می باشد

والنتاین زیباترین سنت تاریخ

عشق در الگوهای رفتاری مردم افغانستان

 هنوز یک واقعیت بیمار است

هادی ميران

ولنتاین؛ میلیونها قلب عاشق فرا رسیدن این روز را انتظار کشیده اند. میلیونها دسته گل تقدیم قلبهای عاشق میگردد و میلیونها نامه و کارت تبریک به آدرس قلب های تپنده سرازیر میشوند. ولنتاین که زیبا ترین سنت ماندگار یونان باستان است  درحقیقت تجلیل از ناب ترین باور وعواطف انسانی است؛ باور وعواطفی که دربستر آن گلهای هزاران استعداد انسانی شکوفه بسته اند و هزاران شهکار و تمدن انسانی چهره برافراشته اند. ولنتاین هم مثل هر پدیده دگر، درگردش تاریخ  دست خوش نگرشهای متفاوت گردیده است؛ نگرشهای که این پدید ء زیبا را دراشکال متفاوت تعبیر وتفسیر کرده اند. دگرگونی های سریع و گاهی خشونت باردرعرصه های متفاوت زنده گی، چشم انداز انسانها را نیز متحول میسازند. باورهای انسانی که همواره از مرز احساس عبور میکند، ازتغیر و تحول چشم اندازها، رنگ و بو میگیرد. عاشقی اگرچه امروز رنگ و بوی دیروز را ندارد ودربستر زمان همگام با سایر باورهای انسانی متحول گردیده است، اما بدون تردید تا درازنای عمر آدمیزاد درکوره خاکی ،یکی از زیباترین باور و احساس انسانی خواهد بود. فقدان عشق و علایق عاشقانه در روابط انسانها، گرایش های خشونت بار را گسترش می بخشد و منزلت آدمها را تامرز درنده خویی تنزل می بخشد.

برای عشق و دلبسته گیهای عاشقانه، تعبیر و تعریف یکدست و یکسان وجود ندارد. اما آنچه که با قاطعیت میتوان گفت: عشق نه خیال است  ونه هوس  بلکه یکی از زیبا ترین استعدادها و قابلیت ها انسانی اند که دردرخشش آن بسیاری از واقعیت های تلخ زنده گی شرین میگردد. دلبسته گیهای عاشقانه زمانیکه از مرز احساس عبور میکند و تبدیل به یک باور زلال میگردد، نیروی مهار ناپذیزی میشود که دل بی کوه بی ستون را می شکافد و ازسنگ  خدای عشق می آفریند. تحقیقات روان شناختی کمبود عواطف و محبت را در دوران طفولیت، عوامل گرایش های خشونت بار بر میشمارند؛ عواملی که قبل ازهمه چیز استعداد عاشقی را دربند می کشد. مفهوم این جمله این است که حضور حضرت عشق در کانون راوبط انسانها، همزیستی مسالمت آمیز را رونق بیشتر می بخشد. 

تقدیس عشق و دل سپردن، در گستره ء ادبیات فارسی و تمدن مشرق زمین، شهکاریهای ماندگاری را به میراث گذاشته است.

شرین و فرهاد، لیلی و مجنون، یوسف و زلیخا، وامق وعذرا وخیلی چهره های نمادین دگر، درحقیقت نماد از تقدیس و تبلور احساسات و باورهای عاشقانه در ادبیات فارسی است که هزاران عارف، حکیم، نوسینده و شاعر از آن تجلیل کرده اند وآن را ستوده اند. فرهنگ عاشقی تبلور باورهای زلال انسانی است که هر قلب تپنده را درجستجوی معبود مقدس فرا میخواند و از آسمان سبز محبت  برکویر آرزوها هزاران پرده باران می فشاند. فرهنگ عاشقی، درواقعیت بستر تولید هنرهای والای انسانی است که درامتداد تاریخ منجر به خلق شهکاریها و تمدنهای بی شمارگردیده است. قصر زیبای زن تیمور کورگانی، درثمرقند، قصه پرداز دلبسته گیهای عاشقانه ء کسی است که تا مرز پرستش برایش دل افشانی میکرد.

اما عشق درافغانستان و درسنت ها و هنجارهای حاکم برروابط اجتماعی مردم افغانستان، هنوز هم پدیده غریب ومحصور درمزرهای قومی و اعتقادی است. سنت ها زمانیکه در بستر تفکر و اندیشه های اسارت بار قومی تولید و باز تولید میگردد، درواقعیت هزاران باورهای ناب انسانی و تخیلات شهکار آفرین انسانها را دربند میکشد. واقعیت این است که عشق در الگوهای رفتاری مردم افغانستان، هنوز یک واقعیت بیمار است. قرنها است که این باور قشنگ و احساس زیبا، درحصار عصبیت های قومی وکج اندیشی های مذهبی اسیر است وزخم برداشته است. درهنجارهای حاکم بر روابط اجتماعی مردم افغانستان، به ندرت اتفاق می افتد که دلبسته گیهای عاشقی  بدور از سایه سنگین سنت های قومی به برگ و بار بنشیند. سنت های وهم انگیز همواره  دربرابر دوقلب عاشق دیوار آفرین بوده اند و گذر از این دیوار گاهی بهای سنگینی را بر عابران آن تحمیل کرده اند.

ولنتاین برهمه قلبهای عاشق مبارک باد.  

دزدی علنی و آشکار

اگر افزايش اين قيمت ها توسط مردم پرداخت نشود از نظر حقوقی کدام جرمی مرتکب نشده و قانونا نبايد تحت تعقيب قرار بگيرند

رمضان بشردوست

دموکراسی و ولنتاین دوسنت زیبا

 وستایش انگیز روم باستان

جعفر رضايی

افغانستانِ پاکستان

کارتونی از عتيق شاهد

قانونی، سياف و باقی وکلای عزيز

سه کارتون از عتيق شاهد

از ديو و دَد مَلولم و اِنسانم آرزوست

نگاهی به وضعيت رسانه ها، حقوق بشر

 و عدالت در افغانستان
کامران ميرهزار

اگر می خواهيد سايت اينترنتی مخصوص خود را داشته باشيد!

اگر بدنبال افزايش اعتبار می باشيد!

و اگر ارتباطات گسترده و ارزان می خواهيد

نوشته شده در روز 25 دلو  سال  1385 - ساعت 24 به وقت کابل

آگهی و اعلان شما در اينجا

دريافت کتاب افغانستان الکترونيکی (ميزبانی وب)

ثبت قلمرو اينترنتی

طراحی وب

ميزبانی حرفه ای وب

پنج هزار مگابايت فضا

دوهزار و پنجصد ايميل

دارای تمام امکانات امنيتی

پهنای باند صد و پنجاه گيگابايت

تماس:      0799390025

صفحه ی نخست

 
 

Top Global Newspapers: Asia    Latin America    Africa   Europe   USA    Canada    Australia  

سايت ها و وبلاگ ها تنها می توانند به کابل پرس لينک بدهند. هر نوع استفاده ديگر ممنوع می باشد                Members Login

As the mind has no boundaries, the RAHA concept does not have frontiers and is opposed to information and cultural control by global communication entities whether media conglomerates, states or local governments, or religions


Kamran Mir Hazar: Editor-in-Chief / Afghanistan/ Kabul/ Mobile: 0093 799390025/ Email: editor at kabulpress.org

info at kabulpress.org   reader at kabulpress.org

Copyright© Kabul Press, World Media Home 2004 -2006

کليه ی حقوق بر اساس قوانين کپی رايت  محفوظ و متعلق به سايت کابل پرس می باشد