Kabul Press, World Media Home, Associated with RAHA in exile

 

 

No Censorship!

Letter to Editor

RAHA PEN CLUB, Afghanistan Centre

English

Portuguese

Spanish

Pashto

E- Afghanistan/Web Hosting

پر خواننده ترين سايت اينترنتی افغانستان

کابل پرس من!

برای مطالعه ی تازه ترين اخبار جهان اينجا را کليک کنيد

خبری، تحليلی و انتقادی

کابل پرس می خواهد تحولی در عرصه ی ژورناليزم افغانستان باشد

مهمترين رويدادهای افغانستان  

 اين صفحه را می توانيد هر ساعت برای خواندن اخبار جديد افغانستان  Refresh کنيد

فقط با ذکر ماخذ و آدرس سايت کابل پرس  می توانيد از مطالب ، عکس ها و آثار ديگر در کابل پرس استفاده کنيد

اخبار روز 3شنبه  7 قوس سال 1385

۲۶راکت آماده پرتاب به كابل كشف شد

مدير مبارزه با جرايم جنايي فرماندهي پوليس كابل اعلام كرد: نيروهاي پوليس ۲۶راکت آماده پرتاب به پايتخت را شب گذشته در ولسوالی  موسهي  ولايت كابل كشف كردند.

 عليشاه پكتيا وال  امروز به خبرنگاران گفت : اين راکت ها توسط دهشت افكنان آماده پرتاب شده بودند كه هدف آنها ايجاد وحشت در ميان شهروندان است.

وي تاكيد كرد: تاكنون كسي در اين ارتباط بازداشت نشده است و پوليی مشغول تحقيق هستند.

كرواسی سربازان بيشتری به افغانستان اعزام می ‌كند

وزير دفاع كرواسي كه سرگرم ديدار از کشور است در ملاقات با  حامد كرزي  اعلام كرد: كرواسي در نظر دارد، سربازان بيشتري به افغانستان اعزام كند.

براساس بيانيه دفتر مطبوعاتي رياست جمهور ،  بريسلاف ران سويك  گفت: كرواسي در سال ۲۰۰۷ميلادي تعداد سربازان خود را در قالب نيروهاي بين‌المللي كمك به امنيت افغانستان در شمال كشور افزايش خواهد داد.

در اين بيانيه به تعداد سربازان اعزامي اشاره نشده، اما به نقل از ران- سويك آمده است: كرواسي كه جنگ را پشت سر گذاشته، ارزش صلح را به خوبي درك مي‌كند و آمادگي خود را براي تجهيز و آموزش اردوی ملي افغان اعلام مي‌دارد.

تعداد سربازان كرواسي در کشور هم اکنون به ۱۶۰نفر مي‌رسد.

وزير دفاع كرواسي در مدت اقامت خود در کشور تاكنون‌از شهرهاي هرات، قندهار، مزار شريف و كابل ديدن كرده است.

هفت ميليون كودك از آموزش محروم هستند

موسسه بين‌المللي كمك رساني  اكسفام  با انتشار گزارشي اعلام كرد:درحال حاضر با توجه به روند روبه‌رشد حضور كودكان در آموزش،هفت ميليون نفر از كودكان افغانستان به مکتب نمي‌روند.

اين گزارش تاكيد دارد كه از هر پنج دختر ، يك نفر امكان تحصيل در دوره ابتدايي را پيدا مي‌كند و در مجموع بيش از نيمي از كودكان كشور به مکتب نمي‌روند.

در گزارش موسسه اكسفام آمده است: از سال ۲۰۰۱ميلادي تاكنون، گرچه شمار شاگردان به پنج برابر افزايش يافت اما از هر ۲۰دختر تنها يك تن موفق به راهيابي به مقطع بالاتر از ابتدايي مي‌شوند.

به نوشته اين گزارش ، معلمان از سواد لازم برخوردار نمي‌باشند و از سويي معارف هم نياز به سرمايه‌گذاري بيشتري دارد.

در بخشي از گزارش اين موسسه آمده است: ايجاد مکاتب اكنون يكي از اولويت‌هاي كشور مي‌باشد زيرا بيش از نيمي از كودكان در فضاي باز درس مي‌خوانند.

در گزارش از كشورهاي كمك‌كننده به افغانستان خواسته شد ، ۵۶۳ميليون دالر براي بازسازي هفت هزار و ۸۰۰ مکتب طي پنج سال آينده در افغانستان سرمايه‌گذاري كنند.

موسسه بين‌المللي اكسفام با انتقاد از كشورهاي كمك‌كننده كه بودجه لازم را در اختيار دولت افغانستان قرار نمي‌دهد، اعلام كرد : دولت سالانه ۱۲۶ميليون دالر براي بهبود معارف هزينه مي‌كند.

 براساس بررسي‌هاي انجام شده افغانستان به ۵۳هزار معلم آموزش ديده براي مکاتب ابتدايي و به ۶۴هزار معلم ديگر طي پنج سال آينده نياز دارد .

بنابراعلام اكسفام ، ۳/۱درصد از معلمان را زنان تشكيل مي‌دهند و معلمان ۳۸دالر معاش در ماه دريافت مي‌كنند و به همين علت روند جذب افراد به معارف بسيار كند مي‌باشد.

در اين گزارش از فساد اداري در وزارت معارف به عنوان ديگر مشكلات نظام آموزشي ذكر شده است كه درحال حاضر ۲۰هزار معلم‌بدون حضور در مکتب معاش دريافت مي‌كنند.

گزارش اكسفام حاكيست: آموزش در افغانستان رايگان است ولي ۸۵درصد دانش آموزان پول پرداخت مي‌كنند كه در مقايسه با درآمد سرانه ۲۹۳دالري مردم كشور در سال به شش دالر براي هر دانش‌آموز مي‌رسد.

در گزارش مزبور نوشته شده است كه دولت درپنج سال آينده ۲۱۰ميليون دالر براي‌چاپ كتاب و آموزش ۱۱۶هزار معلم كه‌نيمي از آنان را زنان تشكيل مي‌دهند نياز دارد.

 سران ناتو اوضاع افغانستان را بررسی می کنند

امروز 26 رييس جمهور و صدراعظم کشورهای عضو ناتو در شهر ريگای ليتوانيا گرد هم می آيند تا علاوه بر چشم انداز آينده اين سازمان، درباره استراتژی نيروهای اين سازمان در افغانستان مذاکره کنند.

در همين حال شبکه ان بی سی آمريکا گزارش داد که جورج بوش در صدد اعزام نيروهای بيشتر به افغانستان می باشد.

جورج بوش نيروهای بيشتری به افغانستان اعزام می کند

روزنامه واشنگتن پست در شماره امروز خود نوشت که جورج بوش در صدد اعزام نيروهای بيشتر به افغانستان می باشد. اين روزنامه با توجه به نشست 26 رييس جمهور و صدر اعظم کشورهای عضو ناتو در شهر ريگای کشور ليتوانيا افزود که بوش به سران ناتو گوشزد خواهد کرد که برای پيروزی در افغانستان بايد نيروهای تازه نفس با تجهيزات نظامی بيشتری به اين کشور کسيل کرد. اين روزنامه با توجه به ادامه ناآرامی ها ادامه داد که چنانچه ناتو در افغانستان شکست بخورد، علاوه بر اينکه خاطره شکست آمريکا در ويتنام تکرار می شود، ناتو نيز در آستانه شکست قرار خواهد گرفت.

مردم  ولسوالی محمد آغه ولايت  لوگر از سوي شورشيان تهديد شدند

شماري از مردم  ولسوالی محمدآغه  ولايت لوگر به خبرنگاران گفتند كه شورشيان آنان را تهديد كردند كه از فرستادن دختران خود به مکتب پرهيز كنند.

به گفته آنها، فرد يا افرادي با انداختن شب نامه به منازل مردم ، آنان را تهديد كرده‌اند.

به گفته مردم محمدآغه در اين شب نامه از كارمندان محلي دولت در منطقه هم خواسته شد در محل كارشان حاضر نشوند.

گفته مي‌شود در اين شب نامه‌ها كه توسط افراد حزب اسلامي گلبدين حكمتيار و گروه طالبان در محمد آغه پخش شده است، از نيروهاي اردوی ملي و خبرنگاران خواسته شد كه مشاغل خود را ترك كنند.

مردم لوگر با ابراز نگراني از چنين وضعيتي اعلام كردند كه شورشيان با ارسال نامه‌هايي به رهبران مذهبي و ملايان منطقه به آنان دستور دادند كه عليه نيروهاي دولتي و خارجي مستقر در کشور هم اعلام جهاد كنند.

يك غير نظامي در هلمند كشته شد

دفتر مطبوعاتي نيروهاي بين‌المللي كمك به امنيت افغانستان ،ايساف،  در بيانيه‌اي اعلام كرد: در تيراندازي نيروهاي سازمان پيمان آتلانتيك شمالي(ناتو) در ولايت هلمند يك غيرنظامي كشته شد.

در اين بيانيه آمده است: اين فرد به علت عدم توجه به اخطار نيروهاي ناتو مبني بر توقف موتر خود در ولسوالی  گرشك  به قتل رسيد.

بنابر اعلام ايساف، ناتو تحقيقات خود را درباره اين حادثه آغاز كرده است.

چند روز قبل دفتر مطبوعاتي ناتو از اقدامات جديدي براي جلوگيري از حملات انتحاري عليه نيروهاي خود در کشور خبر داده بود.

ناتو از رانندگان موترها خواسته است، ضمن رعايت فاصله با موترها و تانک های اين سازمان، به اخطارهاي ناتو توجه كنند كه در غير اين صورت هدف تيراندازي قرار خواهند گرفت.

پوليس مانع انتقال ۵۰۰كيلوگرم مواد مخدر به ايران شد

فرمانده پوليس ولايت هلمند اعلام كرد: پوليس طي عملياتي مانع انتقال ۵۰۰كيلوگرم مواد مخدر از اين ولايت به ايران شد.

 نبي جان ملاخيل به خبرنگاران گفت : اين مقدار مواد مخدر از يك موتر در ولسوالی  گرشك  بدست آمد.

وي افزود: دو فرد در اين ارتباط بازداشت شدند و پوليس اميدوار است كه افراد بيشتري را شناسايي كند.

قابل ذکر است که افغانستان در سال زراعي گذشته از ۱۶۵هزار هكتار سطح زير كشت خشخاش شش هزار و ۲۰۰ترياك توليد كرد كه از نظر توليد مواد مخدر در صدر كشورهاي جهان قرار دارد.

اخبار روز 1شنبه  5 قوس سال 1385

يك مسوول استخبارات طالبان بازداشت شد

دفتر مطبوعاتي وزارت امور داخله باانتشار بيانيه‌اي از بازداشت  ملا مولا داد يك مسوول استخبارات گروه طالبان ولايت زابل در ولايت ارزگان در جنوب كشور خبر داد.

دراين بيانيه آمده است: اين عضو امنيتي طالبان همراه با ۱۱جنگجوي اين گروه طي عمليات پاكسازي نيروهاي پوليس در ولايت ارزگان دستگير شدند.

اين عمليات در منطقه فيروز ولسوالی   خاص  ولايت ارزگان انجام شد كه طي آن  ملا عبدالباري  از فرماندهان طالبان نيز بازداشت شده است.

ولسوالی خاص در نزديكي ولايت ناآرام زابل واقع است.

يك نظامي نيروهاي ناتو و ۵۰نفراز افراد طالبان كشته شدند

فرماندهي نيروهاي بين‌المللي كمك به امنيت افغانستان موسوم به "ايساف" طی بيانيه ای اعلام كرد: يك نظامي نيروهاي ناتو و ۵۰نفر از افراد گروه طالبان در درگيري خونين ميان طرفين در جنوب کشور كشته شدند.

در بيانيه ايساف كه صبح امروز منتشر شد،آمده است: درگيري روز شنبه نزديك شهر" تيرين كوت" در ولايت ارزگان روي داد كه طالبان بعد از حمله نيروهاي ايساف دست به حمله متقابل زده و يك سرباز ناتو را كشتند.

نام و مليت اين سرباز مشخص نشده‌است اما اغلب سربازان ايساف را در اين ولايت سربازان آمريكايي و هالندي تشكيل مي‌دهند.

ايساف اعلام كرده كه با كشته شدن اين نظامي نيروهاي ناتو، جنگنده بمب افكنهاي ناتو وارد عمل شده و با هدف قرار دادن مواضع شورشيان ۵۰نفر از آنها را كشتند.

كرزي بر نابودي كشت خشخاش در کشور تاكيد كرد

 حامد كرزي  در نشست واليان كشور بر نابودي كشت خشخاش تاكيد كرد.

براساس بيانيه دفتر مطبوعاتي رياست جمهور ، وي در اين نشست گفت: نبايد كشت جايگزين ، نرسيدن كمك براي تخريب مزارع خشخاش و بي‌ثباتي بهانه‌اي براي جلوگيري از كشت خشخاش باشد.

وي خطاب به واليان گفت : خشخاش نبايد ديگر لكه ننگي براي افغانستان به حساب آيد و واليان هيچ بهانه‌اي براي تخريب نكردن كشت خشخاش ندارند.

وي تاكيد كرد: ناامني در هلمند ريشه در توليد ترياك دارد كه مي‌توان با جلوگيري از كشت خشخاش به روند تامين ثبات در كشور كمك كرد.

كرزي از واليان خواست تا مقامات دولتي كه در كشت خشخاش دست دارند و يا به امر دولت توجه ندارند معرفي كنند تا از كار بركنار و با آنان برخورد قانوني شود.

پوليس دستور آزادي كارمند سازمان ملل در كابل را صادر كرد

يك كارمند سازمان ملل متحد در كابل پس از ۳۳روز بازداشت، به دستور پوليس و سارنوالی كشور آزاد شد.

وي كه متهم به انفجار در يكي از مهمانخانه‌هاي كابل بود، پس از آزاد شدن تاكيد كرد كه دخالتي در اين انفجار نداشته است.

وي در گفت وگو با رسانه‌ها مدعي شد: شماري از كارمندان سازمان ملل به علت اختلافات كاري، وي را به پوليس معرفي كردند.

وي از اينكه پوليس و سارنوالی پس از بررسي‌هاي لازم دستور آزادي وي را صادر كردند، از آنان قدرداني كرد.

افغانستان به آزمون ناتو تبديل شده است

يك هفته‌نامه انگليسي درگيريهاي مسلحانه كنوني در کشور را به آزموني براي ارزيابي تواناييهاي "سازمان پيمان آتلانتيك شمالي" (ناتو) توصيف كرد.

اكونوميست در گزارشي در شماره جديد خود از ماموريت ناتو در کشور دفاع كرده و با اشاره به مخالفت برخي كشورهاي اروپايي با افزايش نيروها در افغانستان آورده است: برخي سياستمداران كوتاه‌بين اروپايي اتحاد كشورهاي عضو ناتو را به مخاطره انداخته‌اند.

"برخي سياستمداران پيش بيني مي‌كردند با پايان‌يافتن جنگ سرد و فروپاشي اتحاد شوروي، ناتو نيز مانند پيمان ورشو از ميان خواهد رفت، ولي هفده سال از آن زمان گذشته و ناتو پابرجا و حتي فعال تر از دوران جنگ سرد است." بر اساس اين گزارش، در نشست هفته آينده ناتو در لتوني موضوعات مختلفي از جمله آينده ناتو بررسي خواهد شد.

در اين گزارش تصريح شده كه نيروهاي ناتو تنها نيروهاي شكست خورده در افغانستان نيستند، بلكه انگليسيها در قرن نوزدهم و روسها در قرن بيستم نيز دچار همين سرنوشت شدند.

۲۵جنگجوي طالب در ولايت قندهار كشته شدند

مسوولان محلي ولايت قندهار اعلام كردند كه در درگيري نيروهاي پليس ملي اين كشور با شورشيان مسلح مخالف دولت در ولسوالی "ژيري" اين ولايت ۲۵تن از افراد طالبان كشته شدند.

به ادعاي اين مسوولان در اين درگيري علاوه بر كشته‌شدن چهار غيرنظامي، دو نفر از مردم عادي هم كشته شدند.

به گفته آنان، جمعه شب يك هليکوپتر نيروهاي سازمان پيمان آتلانتيك شمالي(ناتو) هم به يك  موتر شخصي در قندهار حمله كردند كه‌تمامي سرنشينان آن كشته شدند.

نيروهاي ناتو مستقر در جنوب کشور عمليات هليکوپتر اين سازمان را تائيد كردند، اما كشته‌شدن افراد غيرنظامي را تكذيب نمود.

سازمان ملل خواهان ارايه كمك به ولايات فاقد كشت خشخاش در کشور شد

 آنتونيو ماريا كوستا  رييس مبارزه با مواد مخدر و جرايم سازمان ملل  از كشورها و نهادهاي فعال در کشور خواست تا به ولاياتي كه خشخاش نكاشته‌اند ، كمك كنند.

وي با انشتار بيانيه‌اي در كابل اعلام كرد: براساس بررسي‌هاي سازمان مزبور در افغانستان ، اكنون شش ولايت مواد مخدر توليد نكرده‌اند.

كوستا با بيان اينكه بخش مبارزه با مواد مخدر اين سازمان در افغانستان كه انگليس رهبري آن را به عهده دارد، تصميم گرفته است كه به هر يك از اين ولايات ۵۰۰هزار دالر كمك شود.

وي افزود: هشت ولايت ديگر سال گذشته زراعي خشخاش كمتري توليد كردند كه بايد به زندگي مردم در اين ولايات توجه شود و از آنان خواسته شود كه ديگر خشخاش كشت نكنند.

كوستا يادآور شد كه ناامني يكي از عوامل توسعه كشت خشخاش در افغانستان مي باشد ولي عامل عمده در افزايش توليد كشت خشخاش عدم توسعه يافتگي كشور است.

ناتو براي پيشگيري از حمله انتحاري اقدامات جديدي را در کشور ‌به اجرا گذاشت

دفتر مطبوعاتي نيروهاي سازمان پيمان آتلانتيك شمالي (ناتو) در بيانيه‌اي از اجراي اقدامات جديدي براي پيشگيري ازحملات انتحاري عليه نيروهاي ناتو در كشور خبر داد.

ناتو در اين بيانيه براي پيشگيري از حملات انتحاري عليه نيروهاي خود در افغانستان از رانندگان خواست با فاصله از موترها و تانک های ناتو حركت كنند.

در بيانيه اين دفتر تاكيد شد : ناتو براي آگاهي مردم و رانندگان افغان تلاش دارد تا تصاويري را در موترهای خود نصب كند و از رانندگان مي‌خواهد فاصله مجاز را با اين موترها رعايت كنند.

همچنين ناتو هشدار داده است درصورتيكه رانندگان به اين اخطارها توجه نكنند به نيروهاي خود اجازه تيراندازي داده است.

 در اين بيانيه آمده: نيروهاي ناتو همانطور كه وظيفه تامين امنيت را در کشور به عهده دارند، وظيفه دارند تا از جان خود نيز محافظت كنند.

ادامه اخبار>>>

اگر می خواهيد سايت اينترنتی مخصوص خود را داشته باشيد!

اگر بدنبال افزايش اعتبار می باشيد!

و اگر ارتباطات گسترده و ارزان می خواهيد

 

آگهی و اعلان شما در اينجا

دريافت کتاب افغانستان الکترونيکی (ميزبانی وب)

ثبت قلمرو اينترنتی

طراحی وب

ميزبانی حرفه ای وب

پنج هزار مگابايت فضا

دوهزار و پنجصد ايميل

دارای تمام امکانات امنيتی

پهنای باند صد و پنجاه گيگابايت

تماس:      0799390025

 

 صفحه ی نخست

Top Global Newspapers: Asia    Latin America    Africa   Europe   USA    Canada    Australia  

فقط با ذکر ماخذ، نام نويسنده و  تاريخ انتشار می توانيد از مطالب ، عکس ها و آثار ديگر در کابل پرس استفاده کنيد                Members Login

As the mind has no boundaries, the RAHA concept does not have frontiers and is opposed to information and cultural control by global communication entities whether media conglomerates, states or local governments, or religions


Kamran Mir Hazar: Editor-in-Chief / Afghanistan/ Kabul/ Mobile: 0093 799390025/ Email: editor at kabulpress.org

info at kabulpress.org   reader at kabulpress.org

Copyright© Kabul Press, World Media Home 2004 -2006

کليه ی حقوق بر اساس قوانين کپی رايت  محفوظ و متعلق به سايت کابل پرس می باشد