صفحه نخست > دیدگاه > دفاع از قرآن

دفاع از قرآن

محمد اکرام اندیشمند
يكشنبه 26 فبروری 2012

زمان خواندن: (تعداد واژه ها: )

همرسانی

" زانکه از قرآن بسی گمره شدند
زین رسن قومی درون چه شدند
مر رسن را نیست جرمی ای عنود
چون تو را سودای سر بالا نبود "

حریق نسخه هایی از قرآن کریم در بگرام توسط نیروهای امریکایی یک عمل قبیح، غیر اخلاقی و در تضاد با حقوق بشر است. به خصوص اگر این کار بصورت عمدی صورت گرفته باشد جرمی علیه بشریت محسوب میشود؛ چون مسلمانها قسمتِ عظیمی از جامعه ی بشری را تشکیل میدهند. و حرمت گذاری به قرآن کتاب مقدس آنها بخشی از حقوق بشری آنها است که سایر جوامع انسانی مکلف به رعایت این حق هستند.

اگر احترام غیر مسلمانان به قرآن کریم به عنوان کتاب مقدس مسلمانها از وظایف انسانی و اخلاقی آنها است، وجایب و مکلفیت مسلمانها در برابر قرآن کریم کتاب مقدس خود شان چیست؟

بدون تردید هر مسلمانی در جهان اعم از عالم دینی و آدم عامی مسلمانان پاسخ این پرسش را میداند که عمل به قرآن نخستین وجایب و فرایض آنها را در برابر این کتاب مقدس تشکیل میدهد.

از سه شنبه دوم حوت 1390 خورشیدی(21 فبروری 2012)نخستین روز تظاهرات مردم در بیرون فرودگاه بگرام تا روز شنبه ششم حوت در ولایات مختلف بنام دفاع از قرآن کریم ده ها نفر کشته و زخمی شدند. اما پرسش اصلی این است که چنین روش دفاع از قرآنکریم توسط پیروان قرآن تا چه حد بر آموزه ها و تعالیم این کتاب مقدس آسمانی انطباق دارد و تا چه حد بازتاب دهنده ی عمل این مظاهره چیان مسلمان بر مبنای احکام قرآن است؟

پاسخ به پرسش بالا در قرآن روشن است. قتل یک انسان و قتل یک مسلمان از روی عمد و بدون حکم محکمه نه تنها حرام و نامشروع است، بلکه گناه عامل و مرتکب چنین قتلی به حدی سنگین و بزرگ است که قرآن او را قاتل تمام بشریت میخواند. او بر مبنای حکم قرآن مورد لعنت و غضب خدواند قرار می گیرد و برای ابد در آتش سوزان جهنم می سوزد.

(من قتل نفسا بغیر نفس او فساد فی الارض فکانما قتل الناس جمیعا و من احیاها فکانما احیاالناس جمیعا. سوره مائده آیه 32)
(و من یقتل مؤمناً متعمداً فجزاوه جهنم خالداً فیها و غضب الله علیه و لعنه و اعد له عذاباً عظیما. سوره نساء آیه 93)

با توجه به این احکام قرآن در دوآیه ی بالا، آیا تظاهرات مردم در افغانستان بنام دفاع از قرآن که به قتل و جراحت ده ها تن انجامید عمل نامشروع و ناجایز در مخالفت و تعارض با قرآن نیست؟ اما چرا بنام دفاع از قرآن و پیروی از قرآن عملی انجام میشود که با قرآن تعارض دارد؟

پرسش دیگری نیز به پاسخ نیاز دارد .

تفاوت قرآنسوزی غیر مسلمانان کافر امریکایی در بگرام با قرآن سوزی طالبان مسلمان در مسجد مسلمانان چیست؟

طالبان روز 28 اسد 1389 با حمله انتحاری در مسجد ناحیه دوم شهر فراه، جمعه هفدهم میزان 1389 با حمله انتحاری در مسجد جامع شهر تالقان، پنجشنبه 23سرطان 1390 با حمله انتحاری در مسجد قندهار، یکشنبه پانزدهم عقرب 1390 با حمله انتحاری در نماز عید قربان در حسن تال بغلان، جمعه هژدهم قوس1390 با حمله انتحاری در مسجد غازی آباد کنر، و . . . ده ها نفر را به قتل رساندند و ده ها جلد قرآنکریم را در آتش انتحار و انفجار خود در این مساجد سوختاندند.
اما چرا شماری از مردم در شهرها و ولایات علیه قرآنسوزی امریکایی ها بنام دفاع از قرآن به کوچه و خیابان می برآیند و حتا تعدادی از نمایندگان مردم در پارلمان به عنوان مدافع قرآن گلون پاره میکنند و از جهاد علیه امریکاییان سخن میگویند، اما در برابر قرآنسوزی طالبان سکوت میکنند؟ و چرا این طالبان قرآن بدست بنام پیروان قرآن و حافظان قرآن، حتی حرمت قرآن را در مساجد نگه نمیدارند و از سوزاندن قرآن و ریختن خون مسلمانان در مقدس ترین مکان عبادت خداوند دریغ نمیکنند؟ پاسخ این پرسش ها چیست و رفتار مسلمانانی که بنام دفاع از قرآن بر ضد قرآن عمل میکنند در کجا ریشه دارد؟

بعضی از تحلیلگرانی که در این روزهای اخیر به ریشه یابی تظاهرات مردم در واکنش به قرآنسوزی امریکائیان پرداخته اند فقر و بیکاری را عامل این اعتراضات تلقی میکنند. به باور آنها ده سال حضور غربی ها و صرف ده ها ملیارد دالر برغم وعده های زیاد در ایجاد تحول و تغیر هیچ تحولی را در زندگی آنها نیاورد و مشکل فقر و بیکاری آنها را برطرف نساخت. آنها نارضایتی و عقده های متراکم شده ی خود را از دولت فاسد و نابکار و حضور حامیان غربی شان به بهانه ی دفاع از قرآن در برابر قرآنسوزی امریکائیان در کوچه و خیابان نشان دادند.

بعضی از نقش طالبان و مخالفان دولت در این تظاهرات سخن میگویند که گویا دست آنها در عقب این خشم و اعتراض مردم قرار دارد.

شاید عوامل مذکور بخشی از پاسخ به پرسش های بالا باشد. اما پاسخ اصلی را باید در این گفته ی مولانای بلخی رومی جستجو کرد که: نبودِ اندیشه و افکار متعالی و عدم نگاه بلند و رو به بالا، قوم و جامعه ای را که هر چند طناب قرآن بدست دارند بدرون چاه و بسوی قهقراه میبرد.

بیماری جهل و نآگاهی، فقر فرهنگی و سیاسی، ضعف در خردورزی و عقلانیت، ناتوانی های اقتصادی و اجتماعی و بیشتر از همه جهل و بی خبری از آموزه ها و احکام قرآن، انگیزه و عامل اصلی در رفتار افراد، اقوام و جوامع مسلمانی است که بنام قرآن بر ضد قرآن عمل میکنند. دقیقاً مصداق این قول مولانای بلخ:

مر رسن را نیست جرمی ای عنود

چون ترا سودای سر بالا نبود

آنتولوژی شعر شاعران جهان برای هزاره
آنتولوژی شعر شاعران جهان برای هزاره

مجموعه شعر بی نظیر از 125 شاعر شناخته شده ی بین المللی برای مردم هزاره

این کتاب را بخرید

پيام‌ها

 • اخوان و طالب دو برادر هستند. وای به حال ملت که روشنفکرش یک اخوانی باشد.

 • گفته ها محترم اندیشمند صاحب را تایید میکنم اگر خداوند به مردم ما کمی عقل میداد حالا ما درین وضع نمیبودیم.

 • به آقای اندیشمند،
  درین هیچ جای شَک نیست، که طالبان جاهلترین، نوکرترین، بی رحم ترین، سیاه دل ترین و.... دشمنان مردم افغانستان اند. اگر باشد که مردم علیه آنها اعتراض کنند، باید هر روز به خیابان ها بریزند، زیرا این وحشیان هر روز چندین بار انسان میکشند، گردن میبرند، قرآن میسوزانند و ویران میکنند.
  چون اینها دشمن ما اند، از دشمن توقع جزء آدم کشتن و خشونت چیزی دیگری را نباید داشت. از دشمن کسی گِله ندارد. بلکه علیه آنها باید جنگید. فرزندان ما در اردوی ملی و پولیس ملی با قبول بزرگترین قربانی مقابل آنها میجنگند و هر روز در سنگر ها شهید میشوند.
  اما امریکا و ناتو که خود را بحیث "دوست" و "کمک کننده مردم افغانستان " معرفی میکنند، زمانیکه عمل شان ( نه یکبار، بلکه ده سال متواتر) مقابل مردم خشن تر از دشمنان ما باشد، باید مردم مأیوس شوند و از خشم به سرک ها برآیند. ازینکه طالبان ازین نوع تظاهرات ها سؤاستفاده میکنند، این قصور مردم نیست، بلکه گناه به اصطلاح "دوستان" ماست، که مردم را به ستوه آورده اند.
  اگر قرار باشد، که همه ای این تظاهرات ها در کابل، لوگر، پروان، غوربند، فیض آباد، لغمان، کنر، ننگرهار، کاپیسا ، هرات، قندز، سمنگان، تخار، اروزگان و جاهای دیگر همه و همه توسط طالبان برنامه ریزی شده باشد، پس باید از " دوستان بین المللی" خود بپرسید، که درین ده سال دروطن ما چه کار کرده اند؟

  باز هم حملات هوایی ناتو فاجعه آفرید!
  http://www.afghanpaper.com/nbo...

 • تفاوت بین اعمال طالبان و عساکر ناتو به رهبری امریکا برای قربانیان این جنایات دو روی یک سکه است.

  حمله هوایی ناتو بر مکتب دخترانه در ننگرهار!!
  http://www.afghanpaper.com/nbo...

  • شما ها زیاد از حمله هوای امریکا بر یک مکتب در استان جلال آباد یاد اوری نمودید .طالبان را وادار ساخید تا از رفیقای خود پس نمانند . امروز تاریخ 27 فبروری در مقابل دروازه میدان هوای جلال آباد یک نفری خود را کفانیده و بیش از 15 هم وطن مارا شهید ساختند . من می گویم امریکای که می کشد اونها خو برای آدم کشی آمده اند. بیگانه اند .مسلمان نیستند، اوغان نیستند، پشتون نیستند ،از ننگرهار نیستند و می کشند تا کشته نشوند ولی این پشتون ها چرا؟این اوغانها چرا؟ این مسلمانها چرا ، این طلبه های کرام به قول خلقی ها و اوغان ملتی ها چرا؟ و این ننگرهاری ها چرا هم خود را می کشند و هم هم وطنان ،هم دینان وهم هم ولایتی های خود را . امریکای ها قران می سوزند انها که براین عقیده ندارند. انها می خواهند که احساسات تند شما ها را نابود کنند . ولی شما ها طالب ها چرا ؟ هم قران را می سوزید هم قران خوان را می کشید. شاید بگوید که در ضرورت روا باشد . اگر در ضرورت روا باشد کشتن ،سوختن وبستن این ضرورت تنها برای شما است یا دیگران هم ضرورت میداشته باشند. ضرورت تنها وتنها در تمام ادیان الهی برای بقای بشریت ، حیات انسان و رفاه مردم دنیا اجازت است . نه برای نابودی بشریت نه برای بدبخت ساختن انسان و نه برای بخاک خون کشیدن مردم دنیا . این نشان دهنده آن است که شما ها جاهیلید ،قاتیلید و کافرید . شما ها دشمن بشریت ،قاتل انسان و خونخوارانی فروخته شده و مغز خشکیده ی بیش نیستید

 • آقای نیزک تاجک،
  برای من امریکا و طالبان عامل و معلول همدیگر اند/ به معنی دیگر، اینها دو روی یک سکه اند.

 • تظاهرات مردم حق انهاست ولی نباید با خشونت همراه گردد. چیزی که مرا به این تحریر واداشت اینکه در شهر مزارشریف مرکز ولایت بلخ والی قبلا مسلمان و مجاهد استاد اعطا محمد حالا همه مردم بخصوص علما را به اصطلاح به بند کشیده و مانع ان شده که تظاهرات سالم را برای تنفر ایشان از این عمل را نشان دهند.

  • عطا کاری بسیار خوب کرده . برای مردم جاهل و متعصب افغانستان یک دیکتاتور ضروری است . تا قانون انسانی را بالایشان تطبیق کند . نه قران عربی را .

  • به دوستان سلام ! یگانه کار خوب ، نیک ، پسندیده ، انسانی و خردمندانه معلم عطا همین است که نگذاشته شهریان مزارشریف خود را ناحق به کشتن دهند . عطامحمد خان نور فقط در همین کارش می ارزد به یک مرحبا !

 • جان برادر فرهاد
  قانون انسانی که نزد شما وجود دارد نباید تظاهرات بدون خشونت را منع قرار داده باشد. شما یک مراتبه انرا دقیق شوید. اعمال مستبدانه اعطا والی بلخ خشونت بار ضد ازادی انسان است که هیچ نمی تواند موجه باشد. بنا نباید از طرف شما تایید میگردید اگر شما اگاه و مدافع حقوق انسانی انسان ها هستید. در غیر این....
  با احترام.

  • حسین جان بنده خدا درود تقدیم است ! فراموش کردید تظاهرات گذشته که به دفترملل متحد حمله نمودند و چند نفر را کشتند و چند دیگررا زخمی کردند . برادر در بین تظاهرچیان فقط دو نفر مبلغ کار کشته کفایت میکند که جمع مردم احساساتی ، بیسواد و نادان را به طرف خشونت بکشاند . مبلغین طالب امروز آنقدر شدید کار میکنند تا اوضاع و زنده گی آرام مردم شمال را بشکنانند . برادران همین بس است و یکبار به مسلمانان دنیا ببینید که همه عیش میکنند و شما خود را به کشتن میدهید . چرا چرا چرا ؟

 • تر جمان امریکایها در بگرام خود اعتراف کرده که من عربی بلد نبودم چند جلد قران را در کنار بعض کتاب های کهنه که دوراه استهلاکی شان خلاص شده بود گذاشته بودم .و سر باز امریکا همه را جمع اوری کرده با یکمقدار کاغذ های باتله اتش زده و قران هم سو خته است . هم اکنون قضاوت به شما که تر جمان افغان مقصر است یا سرباز امریکایی و بعدش تظاهرات با خشونت و چندین کشته و زخمی را هم به دنبال داشت . اینجا صد در صد کاسه زیر نیم کاسه بود که بیشتر به نفع طالبان تمام شد و طالبان هم خوب ماهی مطلوب شان را گرفت . وای برحال مردم غریب نادان !!1

  • احمدجان!
   شما نوشته اید:
   اینجا صد در صد کاسه زیر نیم کاسه بود
    به نظرمن صحیح آن این است که زیرکاسه نیم کاسه بود
   خیلی خندیدم زیرا همیشه تعدادی می نویسند ولی متوجه منطق کلام شان نمیشوند.
    اگر زیرنیم کاسه کاسه پنهان شود معلوم دار است
   ولی اگر نیم کاسه ای زیرکاسهء سالم پنهان باشد دیده نمیشود.

 • احمد جان این تر جمان افغان بوده است اما بطور یقین تر جمان افغان خودش از همان قماشهای طالب بوده است .
  در حد تر جمانی کار کند اما کلمه عربی را در حد که نتواند تشخیص بدهد خیلی اغراق امیز است .

  • ای بنازم زود رسی و تیز بینیت را آقای نظر راست ودروغش به گردن راوی ولی می گویند دلگی مشر ترجمانها در زندان بگرام و فرد با اعتماد نزد امریکای ها محمود فارانی برادر داود فارانی و مسعود فارانی است
   که در این 10 سال با معاش 40 هزار دالر ماهانه ترجمانی امریکای ها و زندانی ها ( بندی) ها را می کند . اکثرا از بندی ها خود جنابشان استنظاق هم می کند.

 • جناب آقای اندیشمند را سلام و احترام تقدیم داشته آرزومندم صحتمندو باسعادت باشند
  دوست عزیز نوشتهء شما را مطالعه نمودم مگر متاسفانه از آن سر در نیاوردم و ندانستم که شما چه چیزی را میخواهید ثابت نمایید و چه چیزی را میخواهید مردود شمارید فقط اینقدر دانستم که شما مانند همیشه به هردوسر دهل میکوبید و من این عمل شما را در زمرهء سیئات شما درج نمی کنم زیرا المأمور مجبور....
  در ضمن میخواهم توجه شما را به مقاله یی که این جانب درهمین سایت کابل پرس? تحت عنوان ( اسلام ناب محمدی ) به نشر سپرده ام جلب نموده از شما دعوت نمایم که در صورت امکان آنرا به باد انتقاد گرفته چکیده های فکریتان را درهمین سایت وزین به نشر بسپارید تا همه گان آنرا مطالعه نموده به معلومات خویش بیفزایند
  چشم به راه پاسختان هستم
  عزیز یاسین

Kamran Mir Hazar Youtube Channel
حقوق بشر، مردم بومی، ملت های بدون دولت، تکنولوژی، ادبیات، بررسی کتاب، تاریخ، فلسفه، پارادایم و رفاه
سابسکرایب

تازه ترین ها

اعتراض

ملیت ها | هزاره | تاجیک | اوزبیک | تورکمن | هندو و سیک | قرقیز | نورستانی | بلوچ | پشتون/افغان | عرب/سادات

جستجو در کابل پرس