صفحه نخست > دیدگاه > مردم هزاره مصوبه زن ستیزانه شورای علما را محکوم کرده و حفظ و ارتقای حقوق (...)

مردم هزاره مصوبه زن ستیزانه شورای علما را محکوم کرده و حفظ و ارتقای حقوق زنان را وظیفه خود می دانند!

هزاره اینترنشنال
چهار شنبه 7 مارچ 2012

زمان خواندن: (تعداد واژه ها: )

همرسانی

کسانی همچون قیام الدین کشاف و شیخ آصف محسنی که شورای علمای افغانستان (همچنین شورای علمای شیعه) را رهبری می کنند، از آن دست مرتجعینی هستند که در طول تاریخ با فتواها و فرامین ارتجاعی خود، زمینه های نسل کشی و کشتار مردم ما را فراهم کرده اند. این عده با خود عهد بسته اند که تا قدرت دارند علیه حقوق انسانی افراد سنگر بگیرند و نگذارند سرزمین ما به سمت آبادانی، صلح و ارتقای حقوق بشر پیش برود.

مصوبه اخیر شورای علمای افغانستان که نمونه ای از مصوبات دشمنان انسانیت و تمدن یعنی گروه طالبان است بصورت واضح حرمت و کرامت انسانی را نشانه رفته و به زنان به عنوان موجودی پَست و تحقیر شده می نگرد. این مصوبه می تواند زمینه ساز نقض وسیع حقوق زنان شود و با تمام ارزش های انسانی مخالفت دارد.
شبکه سراسری مردم هزاره، این اقدام شورای علمای افغانستان را به شدت محکوم کرده و حفظ و ارتقای حقوق زنان را به عنوان عضو اصلی یک جامعه وظیفه همه ی اقشار مردم از هر قومیت و تبار می داند. زن ستیزی با ارزش های انسانی و ارزش های جامعه هزاره تضاد کامل دارد.

عکس از استاد نجیب الله مسافر

جنایات تاریخی و ادامه دار علیه مردم هزاره هرچند ضربات سنگینی بر ملت ما وارد کرده اما با این وجود ما هرگز به دختران و زنان که عضو اصلی جامعه ما هستند به دیده تحقیر نمی نگریم. همه ما وظیفه داریم دوشادوش دختران و زنان جامعه خود برای بدست آوردن حقوق خود تلاش کنیم.

شبکه سراسری مردم هزاره معتقد است که بدون حضور فعال و همه جانبه زنان، ما جامعه ای معلول و فلج داریم که هر لحظه امکان اوج گرفتن خشونت در آن وجود دارد. حضور گسترده زنان در امور مختلف به گونه ای تضمین کننده ثبات و پیشرفت جامعه ما می باشد.

شبکه سراسری مردم هزاره لازم می داند ضمن پاسداشت و قدردانی از تمام زنان و دختران جامعه هزاره، از آنان بخواهد برای تغییرات اساسی در جامعه و سرنوشت مردم هزاره، فعالیت های خود را بیشتر کرده و تغییرات را از محیط خانواده تا محیط بزرگتر اجتماعی، همراه و همگام با مردان به پیش ببرند. ما امیدواریم زنان هزاره در عرصه های مختلف اجتماعی، سیاسی، فرهنگی و اجتماعی رشد کرده و جایگاهی را که شایسته ی آنان است بدست آورند. ما اطمینان داریم که زنان هزاره تمام تلاش خود را در این راه انجام می دهند و علاوه بر آن، از هیچ کوششی برای خوبی فرزندان خود و مردان خود فروگذار نیستند. ما از زنان هزاره می خواهیم که به تلاش های خود برای تغییر مثبت در زندگی فردی و اجتماعی ادامه دهند. مردم هزاره برای مقابله با ظلم و ستم تاریخی در افغانستان و رشد در زمینه های مختلف، باید همه با هم همکار باشند و در این زمینه سهم زنان هزاره مهم و اساسی است.
شبکه سراسری مردم هزاره قبلا از مردان جامعه هزاره خواسته بود که برای حفظ و ارتقای کرامت انسانی زنان تلاش های بیشتر به خرج دهند. لازم است که باز هم این خواسته را تکرار کند.

همه می دانیم که مردم هزاره سرکوب شده ترین مردم افغانستان و جهان می باشند. ظلم و ستم علیه مردم هزاره بیش از یکصد و پنجاه سال دوام داشته و دشمنان مردم هزاره از هیچ جنایتی علیه ما دریغ نکرده اند. در این میان زنان جامعه هزاره بیشتر از مردان هزاره قربانی ظلم و نابری بوده اند. بخش زیاد این ظلم و نابرابری از جانب دشمنان مردم هزاره، بر تمام مردم هزاره اعمال شده که زنان در معرض آسیب بیشتر بوده اند. مردم هزاره شاهد حملات وحشیانه دشمنان مردم هزاره طی یکصد و پنجاه سال بوده و در این مدت قتل عام شده، به برده گی گرفته شده، به زور از خانه رانده شده و زمین و سایر اموال شان چپاول شده است. تبعیض علیه مردم هزاره هنوز تا هنوز بیداد می کند. این تبعیض در بارزترین نمونه، توزیع ناعادلانه ثروت و دارایی ملی را در افغانستان شامل می شود. همین تبعیض است که سالانه باعث مرگ و میر هزاران کودک و زن هزاره می شود. افغانستان بیشترین رقم مرگ و میر زنان و کودکان را در جهان دارا می باشد و در مناطق هزاره نشین بیشترین این مرگ و میر صورت می گیرد. محاصره جغرافیایی مردم هزاره و نبود امکانات صحی، انرژی، راه و …در افزایش مرگ و میر نقش اساسی دارد. حتا بخش زیادی از مرگ و میر در مناطع هزاره نشین که گفته می شود در نتیجه بلایای طبیعی است، در حقیقت در نتیجه تبعیض علیه مردم هزاره است. در همه این موارد این زنان و کودکان هزاره است که بیشترین قربانی را می دهند.

عکس از چشم سوم
با این وجود، باید بپذیریم که مردان هزاره نیز در نقض حقوق زنان هزاره سهیم می باشند. گرچه مردان هزاره نسبت به دیگران در افغانستان با دید بازتری نسبت به زنان می اندیشند ولی هنوز جامعه هزاره یک جامعه مردسالار است. مردان در بسیاری موارد یکجانبه تصمیم می گیرند و در تصمیم گیری ها زنان سهم اندک دارند. مردان هزاره با نقض حقوق زنان هزاره در بسیاری موارد، چند همسر دارند. چند همسری در جامعه هزاره باعث آسیب پذیری خانواده و جامعه هزاره شده است. مردان هزاره باید دید بازتری نسبت به زنان داشته باشند. برخورداری زنان از حقوق انسانی، باعث رشد و پیشرفت سریع جامعه هزاره می شود.

ما ضمن احترام به نوع نگاه دینی مردم مان، از آن ها می خواهیم فراموش نکنیم که ملایان متعصب بارها فتوای قتل عام مردم ما را به جرم هزاره بودن صادر کرده اند. هر چه ما تفسیر خود را از دین با حقوق برابر زن و مرد نزدیک تر کنیم، رشد بهتر و سریعتری خواهیم داشت. به کرامت انسانی زنان هزاره احترام بگذاریم. زمینه های تحصیل و مشارکت آنان را در عرصه های مختلف فراهم کنیم. با هم، زن و مرد، درباره امنیت و سلامت خانواده و مسایل مختلف چاره اندیشی کنیم. با هم، زن و مرد بهتر می شوانیم با مشکلاتی که گریبانگیر بیشتر مردم ماست مقابله کنیم.

تجربه چند سال اخیر در جامعه هزاره ثابت کرده که مردم ما، با دید بازتری نسبت به دیگران با حقوق زنان برخورد می کنند. اما این کم است. کافی نیست.

ما باید با درک این مسایل و آن ستمی که بصورت سازمان یافته علیه مردم ما صورت می گیرد منسجم شویم. ما باید بدون در نظر گرفتن جنسیت، زن یا مرد، منطقه، بامیان، دایکندی، غزنی، غور، بادغیس، هرات، بلخ، هلمند، بدخشان، پروان، بغلان، پنجشیر و.. یا در نقطه نقطه جهان که میلیون ها پناهجو و پناهنده هزاره زندگی می کنند، دست به دست هم دهیم. بدون در نظر گرفتن مذهب، دین و عقیده با هم باشیم. با یکجای شدن مردم هزاره است که ما می توانیم بر نابرابری تاریخی غلبه کنیم. ما بسیاریم، ما قدرت داریم و قدرت ما در یکجای شدن ماست.

شبکه سراسری مردم هزاره

www.HazaraPeople.com
www.facebook.com/mardomehazara

شبکه سراسری مردم هزاره متعلق به مردم هزاره در هر جای جهان برای دفاع از حقوق آنان، در هر جای جهان بويژه افغانستان است. این شبکه با نگاه به قوانین حقوق بشر بويژه بیانیه جهانی حقوق بشر که هرگونه تبعیض و ستم را نفی می کند و به انسان ها برای بدست آوردن حقوق شان، حق راه اندازی گروه و اجتماع را می دهد، راه اندازی شده است.

آنلاین :

شبکه سراسری مردم هزاره

آنتولوژی شعر شاعران جهان برای هزاره
آنتولوژی شعر شاعران جهان برای هزاره

مجموعه شعر بی نظیر از 125 شاعر شناخته شده ی بین المللی برای مردم هزاره

این کتاب را بخرید

پيام‌ها

 • زنده باد بر شما. امید که همه اقوام موضع شورای علما را محکوم کنند و راه خود را از طالبان جدا دارند.

 • اینکه شما ها مصوبه زن ستیزانه را محکوم میکنید کاری خوبی است، اما که به شما تن چند انسان مجهوالهویه این حق را داده است که از آدرس هزاره ها سخن بگویید؟ مگر هزاره ها شما را انتخاب کرده که خود را نماینده ای سراسری هزاره ها جاه زده اید؟

 • ما سخت مخالف مصوبه زن ستیزانه شورای علما هستیم، و هر گز نمی گذاریم که یک بار دیگر زنان افغانستان زندگی مقید و پر از رنج و درد را تحمل کنند. اراده ما راسخ است و به جهانیان به اثبات میرسانیم که زنان افغانستان از هیچ نگاه از دیگر زنان دنیا کم نیستند. افسوس به حال این علماء به دادن فتواهای فرسوده مردم افغانستان را به 100 سال به عقب میکاشند.ای کاش این فتوا های ایشان بالای خود شان تطبیق کنند ولی حقیقت اینست که این کار را نمی کنند. باید ما سعی کنیم که موکراسی را به معنای اصلی آن در این کشور سرتاسری کنیم و از مزایای آن مستفید شویم. من بالای قوم هزاره صدا میکنم که هرگز در مقابل همچو فتوا ها مورال و خود را از دست ندهند و به مبارزه خود ادامه دهند.

 • شما خوب درخشیدید و در حقیقت چشمان و گوشانی سران قبیله کر و کور بوده و میباشد . کاری میکند که نه در قوطی است و نه در عطار !!انهم قرن بیست و یکم ...

 • روز جهانی زن را به زنان درددیده تبارم تبریک میگویم و لعنت میفرستم بر شورای علما و طالبان که در ضدیت با حقوق زنان قرار دارند.

 •  بیسیارنویسنده به حق بیان داشته
  اعزاز

 • بسیار کار خوبی است من همیشه تاکید کرده ام بر رشد عقلانی و فکری
  اینکه به همه چیز از خارج ان نگاه کنیم
  وقتی میخواهیم یک جامعه را بنگریم و حرف بزنیم نباید خودمان را جزو ان جامعه بگذاریم و نباید خودمان را جزو جامعه ی رقیب هم بگذاریم
  وقتی که بیطرف نگاه کنیم و خودمان را انسان بگیریم نه مرد و نه مسلمان و نه یهودی و نه مسیحی و نه پختو و نه ازبک و نه تاجیک میفهمیم که تمام زنان در جامعه ی افغانستان به خاطر جنگها و دشمنان انسانیت زجرها کشیده اند

Kamran Mir Hazar Youtube Channel
حقوق بشر، مردم بومی، ملت های بدون دولت، تکنولوژی، ادبیات، بررسی کتاب، تاریخ، فلسفه، پارادایم و رفاه
سابسکرایب

تازه ترین ها

اعتراض

ملیت ها | هزاره | تاجیک | اوزبیک | تورکمن | هندو و سیک | قرقیز | نورستانی | بلوچ | پشتون/افغان | عرب/سادات

جستجو در کابل پرس