صفحه نخست > دیدگاه > نگرانی مردم فاریاب از افزایش ناامنی ها درین ولایت

نگرانی مردم فاریاب از افزایش ناامنی ها درین ولایت

قلیچ افشاگر
پنج شنبه 15 مارچ 2012

زمان خواندن: (تعداد واژه ها: )

چندین ماه می شود که شهروندان فاریاب ،از جمله مردم ولسوالی های چهار گانه اندخوی از وجود دزدان مسلح نبود امنیت در بعضی از نقاط و نواحی این ولایت شاکی هستند. این شهروندان می گویند با وجود اینکه نیرو های امنیتی پولیس ملی در ساحات مختلف فاریاب واطراف آن به منظور تامین امنیت شهروندان مستقر هستند، اما به دلیل نامشخص نمی توانند جلو دزدان مسلح را در شب بگیرند.

طی ده سال گذشته مردم افغانستان در انتظار آمدن صلح و ثبات پایدار و سراسری در کشورشان بوده و هستند و این خواسته اصلی هر افغانی است تا در پرتو امنیت و ثبات دائمی و پایدار بتواند برای رشد و آبادانی و ترمیم خرابیهای موجود در کشورش همت گمارد . اما در نگاهی به اوضاع امنیتی افغانستان به خوبی پیداست که نا امنی ها همه ساله در این سرزمین تشدید شده و گروههای تروریستی و مخالف دولت بر تحرکات و فعالیتهای خود به شدت افزوده اند .

وضعيت امنيتي درفارياب نیزدراين روزها به مشكلات جدي برخورده است ، مسؤلين امنیتی چون قوماندان امنيه آمرامنيت ، جنايي، مواد مخدر، قومانداني قطعه منتظره ، قومانداني امنيه اندخوي وچندین ولسوالي های ديگر را به افراد فاقد درايت ، ازکابل بگونه اجاره استخدام نموده اند .ازسبب نا بلدي وبي كفايتي آنان ، ناامني ها گسترش يافته است، حوالی ساعت 6 بجه صبح روز سه شنبه 4 دلو 1390 دکان صرافی محمد علی در قلب شهر اندخوی به سرقت رفت. درلیل 12/ 13 دلو 1390 یک دوکان زرگری را در شهر میمنه واقع در چهار سمتوات ، حدود 18 کیلو گرام طلا را فاصله درچند متري مقام ولايت به غارت بردند!

چندین ماه می شود که شهروندان فاریاب ،از جمله مردم ولسوالی های چهار گانه اندخوی از وجود دزدان مسلح نبود امنیت در بعضی از نقاط و نواحی این ولایت شاکی هستند. این شهروندان می گویند با وجود اینکه نیرو های امنیتی پولیس ملی در ساحات مختلف فاریاب واطراف آن به منظور تامین امنیت شهروندان مستقر هستند، اما به دلیل نامشخص نمی توانند جلو دزدان مسلح را در شب بگیرند.

بیشتر از دوماه می شود که چندین منازل از طرف شب توسط دزدان مسلح به غارت برده شده و در صورت که پولیس ملی گشت زنی های مرتب در شب هنگام داشته باشند هیچ دزدی جرئت وارد شدن به منازل مردم را نخواهند داشت، مردم از ترس اینکه دزدان مال و ناموس شان را به غارت نبرند، در این هوای سرد زمستان از طرف شب تا صبح خواب ندارند. اگر دولت و پولیس واقعاً به مردم خدمت می کنند، باید این غارتگران مال مردم را در کمترین زمان دستگیر نمایند.

از سوی دیگر حمله به افراد سرشناس، نگرانی های "فزاینده" مردم اندخوی را بدنبال داشته است، و حتی در برخی موارد مردم علیه حکومت و دستگاه های امنیتی اعتراضات خویش را بیان داشتند ، حمله اخیر روز پنچشنبه 20 دلو 1390 ساتنمل عبدالاحد همراه بایک دریور تکسی حوالی ساعت 9 قبل از ظهر در چهار راهی ولسوالی قرمقول ولایت فاریاب توسط افراد مسلح ناشناس به قتل میرسد، روز های دوشنبه وپنجشنبه روز بازاردر ولسوالی های چهار گانه اندخوی معمول است ، روز های بازار در اندخوی گشت وگذار مردم نسبت به سایر روزها زیادتر میشود، درچنین روز روشن چطور مخالفین میتوانند یک ساتنمل پولیس را ترور کنند؟ دریور تکسی بنام بابه آغه نام داشت بجز از غریبی کار دیگری نداشت .

واژه های کلیدی
آنلاين بنگريد :
loading...
loading...

پيام‌ها

 • خیلی وقیحانه اوغانهای ناقل در قلب سرزمین ترکان پشتون کوت ساختند. منشاء اکثر ناامنی ها در شمال همین ناقلین استند که با طالبان همکار اند.

  repondre message

 • درود به شما
  یگانه راه حل اینست که تمام ترکان باید مسلح شوند تا بتوانند از خانه و از محل کار خود دفاع نمایند تمام این دزد ها طالب های فراری و وحشی هستند که میخواهند زندگی مردم عادی را بر هم بیزنند

  repondre message

 • Salam ba Kabulpress.
  Dostan aziz ma khulasa baretan megom ke Rahmat rahis shakhsi faqidi sawad wa qatil 1000 hamwatani Faryabi mah, ke da rasi rabari wolyat basha dega che oimd daren aminyat. Shakhsi dega ke chand medati ba reyasti aminyat takya zada bud bah awordani amri Fahim oraa ham taliban ba sazay amlish rasnd. .

  repondre message

 • سلام به خوانندگان گرامی کابل پرس ودرود به کلیه هموطنان عزیزإ محتوای جزیی این نبشته وگذازش آقای قلیچ بیانگر واقعیت تلخی است که مردم وشهروندان بومی پیرامون پرابلم خوبش مکث جدی نموده وراه وچاره بیرون رفت را سراغ نمایند.بنابه درک ودرد از فاکت های تاریخی مشکلات موجود کشور در وجود نام وکلمه افغان وافغانی نهفته است.وقتیکه ما به همه باشندگان کشور افغان وافغانی خطاب نماییم وآنگاه ؛حق شکایت وشکوه را نداشته باشیم. این افغان ها هستند که ،کشور را خونستان وگورستان تبدیل نموده ودر راستای خواهیشات دون قبیله ایی به آنچه وبه همه جنایت دست میزنند.این قبیله ها از سوی احزاب طراز فاشیستی ورژیم فاسد ومنحط رهبری میشوند وهمچو اعمال وحرکت ایشان گونه اهداف استراتیژی بوده وکنون نیز همین طور است.در شرایط جاری دو نیروی بالفعل وبالقوه وجود دارد .یکی قدرت اهریمنی وقبایلی تحت رهبری کرزی ؛فاروق وردک،گلبدین وعمر اند ودیگری نیروی تمدن وفرهنگ ودانش واحترام به حق تعین سرنوشت شهروندی است که از سوی ملیت های بومی ودانشمندان دادخواه وعدالت پسند،پذیرای گرم میشود.بنابراین نیروهای اصیل ووطن پرست ودادخواه وعدالت را شناخت واز وجود ایشان نیروی تمرکز یافته را تدوین وتکوین وتولید نمود ومبارزه وپیکار همه وهم گامی را آغاز نمودودر جهت تداوی سرطان خبیس در جامعه ؛اسباب ووسیله را در دست گرفت .
  از حبیب قویاش.

  repondre message

پیام، نظر، تفسیر یا نقد؟

تعديل از پيش

اين سخنگاه از پيش تعديل مي‌شود: نظر شما پيش از تأييد مديران سايت ظاهر نخواهد شد.

كى هستيد؟
وصل
پيام شما

براى درست كردن پاراگراف، كافيست كه خط خالى ايجاد كنيد.

جستجو در کابل پرس