صفحه نخست > خبر و گزارش > آخرین خبرها از وضعیت پناهجویان افغانستانی در کشورهای اتحادیه اروپا، ناروی، (…)

آخرین خبرها از وضعیت پناهجویان افغانستانی در کشورهای اتحادیه اروپا، ناروی، یونان، اندونزی و استرالیا!

کابل پرس
يكشنبه 25 مارچ 2012

زمان خواندن: (تعداد واژه ها: )

همرسانی

کابل پرس?: آمارهای تازه ای که منتشر شده نشان از افزایش چشمگیر پناهجویان در سال 2011 در کشورهای اتحادیه اروپاست. بر اساس این آمار در سال 2011، 301 هزار پناهجو در 27 کشور اتحادیه اروپا ثبت شده اند. از میان این پناهجویان 9 درصد پناهجویان افغانستانی می باشند که حدود 28 هزار تن می شود. پس از افغانستان به ترتیب کشورهای روسیه با شش درصد، پاکستان پنج درصد، عراق پنج درصد و صربستان 5 درصد، بیشترین تعداد پناهجویان ثبت شده در سال 2011 را در کشورهای اتحادیه اروپا داشته اند.

از جمع 301 هزار پناهجوی ثبت شده در سال 2011، ده درصد از آنان پناهجویانی هستند که از سال 2010 در اتحادیه اروپا دوسیه داشته اند و 90 درصد آنان پناهجویان تازه ثبت شده اند.
گزارش های حاکی از آن است که کشورهای اروپایی سیاست های پناهنده پذیری خود را تغییر داده و سیاست های سختگیرانه ای را در پیش گرفته اند که در بیشتر موارد مخالف کنوانسیون پناهندگان و پروتوکول های الحاقی آن است. طوری که از میان 301 هزار پناهجوی ثبت شده در اتحادیه اروپا در سال 2011، بیش از 80 درصد آنان در وضعیت نامعلوم بسر می برند و یا با پاسخ منفی اداره های مهاجرت کشورهای عضو مواجه شده اند.

فعلان حقوق بشر در ناروی فعال تر می شوند

از ناروی گزارش می رسد که گرچه دولت این کشور سیاست های سختگیرانه ای را در قبال پناهجویان روی دست گرفته اما فعالان حقوق بشر این کشور از حالت پراکندگی خارج شده و اقدام به تشکیل گروه های ويژه ای برای دفاع از پناهجویان و جلوگیری از بازگشت اجباری آنان کرده اند. این فعالیت های گرچه اکنون به وسعت فعالیت ها در کشوری چون استرالیا نرسیده اما به مراتب نسبت به سال های قبل چشمگیر تر شده است. برخی گزارش های حاکی از آن است که گروه هایی برای رفتن به میدان های هوایی ناروی و ایستادگی مقابل پولیس برای جلوگیری از بازگشت اجباری در حال شکل گرفتن است.

فعالتر شدن گروه های حقوق بشری در ناروی از آن روی اهمیت دارد که اواخر سال گذشته دولت مافیایی کرزی قرارداد بازگشت اجباری کودکان پناهجو که درخواست آنان از سوی اداره مهاجرت این کشور رد می شود را امضا کرد. گزارش ها حاکی از آن است که با توجه به وخیم تر شدن وضع امنیتی افغانستان انتقادات سخت و تندی از دولت ناروی در داخل این کشور آغاز شده و اقدام این کشور برای راه اندازی مرکزی در کابل جهت نگهداری از کودکان احتمالی بازگشت داده شده را در هاله ای از ابهام فرو برده است.

با این حال طبق گزارش های اداره مهاجرت ناروی همین اکنون یک هزار و 173 پناهجوی کودک که زیر 17 سال سن دارند، با پاسخ منفی نهایی از سوی این اداره مواجه شده اند. از این میان 203 تن از آنان از کشور افغانستان، 163 تن از روسیه، 111 تن بدون تابعیت، 111 تن از عراق و 87 تن از ایران می باشند.

400 پناهجوی افغانستانی تازه وارد در استرالیا

رسانه های استرالیایی گزارش کرده اند که در سه هفته گذشته حدود 400 پناهجوی تازه افغانستانی موفق شده اند تا با عبور از آب های بین المللی خود را به استرالیا برسانند. طبق این گزارش ها این پناهجویان در بازداشت گاه های مخصوص برای پناهجویان جابجا شده و درخواست پناهجویی آنان در حال بررسی ست. برخی رسانه های استرالیا نوشته اند که شانس قبولی و شناخته شدن به عنوان پناهجو در استرالیا دو برابر بیشتر از کشورهای اتحادیه اروپا و انگلستان است. در میان کشورهای اروپایی همچنان ناروی علی رغم سختگیر شدن اداره مهاجرت این کشور، با توجه به قوانین ويژه برای حفظ و مراقبت از کودکان، وضعیت برای پناهجویان کودک به مراتب بهتر از سایر کشورهای اروپایی توصیف شده است.

بازداشت 72 پناهجوی افغانستانی و ایرانی در اندونزی

روزچهاردهم ماه جاری میلادی رسانه های اندونزی از بازداشت 72 پناهجوی افغانستانی و ایرانی در اندونزی خبر دادند. این پناهجویان در جاوای غربی بازداشت شده اند و قصد داشتند با عبور از آبهای اندونزی، خود را به جزیره کریسمس در استرالیا برسانند.

هزاران پناهجو در یونان گرفتار شده اند!

در یونان هزاران پناهجوی افغانستانی همچنان در تلاش برای رساندن خود به کشورهای اروپایی می باشند. آنان که در شرایط بسیار ناگوار اقتصادی قرار دارند، در تلاش هستند که از راه های مختلف خود را به ایتالیا و سپس ساایر کشورهای اروپایی برسانند. در این میان از فعالیت های خشن گروه های نژادپرست این کشور علیه پناهجویان کاسته نشده و آمدن فصل بهار فرصت حملات بیشتری علیه پناهجویان به آنان می دهد. در همین حال طبق روال سال های قبل، عبور غیر قانونی پناهجویان از یونان و رسیدن به کشورهای اروپایی، با توجه به گرم شدن هوا، افزایش بیشتری پیدا خواهد کرد.

گروه تروریستی طالبان علت اصلی فرار مردم از افغانستان

گزارش های مختلف از کشورهایی که مقصد نهایی پناهجویان محسوب می شوند حاکی از آن است که بیش از 80 درصد پناهجویان حملات مرگبار گروه تروریستی و نژادپرست طالبان را بصورت فردی و جمعی، علت اصلی پناهجویی خود اعلام کرده اند. تهدید ها و حملات طالبان به شکل های مختلف از جمله مسدود کردن راه ها، حملات انتحاری، بمب گذاری، ممانعت از درس و تحصیل و حتا کار در شکل های فردی و جمعی، علت اصلی پناهجویی محسوب می شود و سیاست های نژادپرستانه دولت کرزی و همراهی آن با طالبان و کوچی ها در بوجود آوردن خشونت بر اساس علایق قومی، بخش دیگری از علت پناهجویی محسوب می شود.

در همین حال برخی از سازمان های بین المللی که بواسطه نفوذ عناصر قبیله ای افغان در آن ها با سیاست های کرزی همراهی می کنند و همچنین لابی های دولت مافیایی کرزی و قبیله گرایان در دستگاه های استخباراتی غرب تلاش دارند که پناهجویی هزاران افغانستانی را که با حلقه اصلی اداره دولت اشتراک قومی ندارند را به علت های اقتصادی ربط دهند تا بر اساس کنوانسیون پناهجویان به آنان پناهندگی داده نشود. از سوی دیگر گزارش ها حاکی از آن است که بیش از 90 درصد پناهجویانی که مربوط به قوم پشتون از کشور افغانستان و پاکستان می باشند، علت اصلی پناهجویی خود را فشار خانواده و اطرافیان برای پیوستن به گروه طالبان اعلام می کنند. این موضوع دو سوی امیدوار کننده و نا امید کننده را نشان می دهد. از طرفی نشان دهنده گریز بخشی از جماعه پشتون از طالبان است و از سوی دیگر همراهی بخش زیادی از آنان با طالبان.

همه اینها در حالی ست که قراردادهای بازگشت اجباری پناهجویان که دولت مافیایی کرزی منعقد کرده با کشورهایی بوده که بیشترین پناهجویان آن را پناهجویان افغانستانی غیر پشتون تشکیل می دهد.

آنتولوژی شعر شاعران جهان برای هزاره
آنتولوژی شعر شاعران جهان برای هزاره

مجموعه شعر بی نظیر از 125 شاعر شناخته شده ی بین المللی برای مردم هزاره

این کتاب را بخرید

پيام‌ها

 • ناشنالیسم یک ایده ای است که در دنیای امروز جایی ندارد
  بیشتر کسانی که در دنیای پیرامون خود فکر میکند به این حقیقت پی میبرد که کره ی زمین مرکز جهان نیست و کره ی زمین تمام جهان نیست
  شاید کره ی زمین یکی از سیاران در منظومه ی خورشیدی باشد
  و انسانها متعلق به این سیاره است که این یک نقطه مشترک است که امروز سیاستمداران و اکثر مردم این سیاره از این اندیشه که ما متعلق به یک کشور هستیم بیرون بیاید و همه خود را متعلق به یک سیاره بدانند که باهم باید تلاش کنند در این منظومه ی خورشیدی در کهکشان راه شیری چیزهای جدید پیدا کنند
  همانقدر کی مردم به اروپا مهاجرت میکنند همانقدر هم از اروپا به بقیه جاها مهاجرت میکند این یک چرخه است
  از امریکا به استرالیا از استرالیا به امریکا از امریکای جنوبی به امریکا از امریکا به کانادا . از کانادا به امریکا و هند و چین از اروپا به ژاپن چین روسیه

  • اری محقیق صاحب محاجرت تا محاجرت
   افغان ها از بد بختی خودرا و زندگی همه دار و نادار خود را به خطر انداخته خودرا به دریا غرق میکند تو امدی محا جرین افغان را با با محاجرت های اروپا امریکا استرالیا مقایسه مینمائی تو هم از تیاره نصوار تف میکنی خانه اباد از همین گپ هایت معلوم است که شکمت پر است و دلت جمع چشم دشمن هم کور یک کمی از قهر تا شو گمانم که صدای فایر مرمی ها از گوشت دور شده هر جای باشی خوش باشی.

 • پناهجو اگر پشتون باشد کرزی خودش به ارو پا میرود میگوید اینها را قبول کنید که درافغانستان مشکل دارد . خوب فعلا مالوم دار است کرزی و طرفدارن فاشیست شان کار شکنی میکند زیرامیداند که مهاجرین بیشترش غیر پشتون است . خدا این قوم گرایان را نیست و نابودش کند .تخاری

  • تو شیر سوخته بد کنی که مهاجرشوی، وطن خود را رها کرده مانند بی غیرت از مشکلات و نارسایهای جامعه فررا میکنی.مرد واری افغان دلیرواری در مقابل این مشکلات سینه را سپرکن و برای افغانستان آباد و سربلند در کشور خود کارکن، از کاسه لیسی و سگ شوی چیزی بدست نمی آوری بجز ذلت و رسوایی،کشو ما به جوانان نیاز دارد جوان ستون فقرات این کشور هستند.

  • محمدی جان تو میدانی واوغانستانت ما از او وطن خیر وبرکت را ندیددیم مجبور شدیم فرار نمودم 15 سال است که از وطن دور هستم انقدر راحت هستم که هستم مثلا یک بوتل اب معمولی 3 دالر است و یک بوتل شیر قمیاق دار اصلی به دو دالر ویا کمتر از انست همان روز مبارک است که من فرار مردم دوکان خوب دارم کار میکنم ساعتم خوب تیر است نصف عایدم را خدایش به همان وطن خراب نگهداشته شده ارسال نموده ام از همان وطن از خوب و خراب ان خسته شده ام قراریکه من برداشت کرده ام تفاوت بین افغانستان خوب ترین کشور دنیا 100 تا 150 سال است یعنی که من 100 سال از تو کرده پیش هستم وهر گز ارزو ندارم که به وطن برگردم
   هرکه اب از دمی شمشیر خورد نوشش بود

 • ما از دست قوم سر کش طاغی ویاغی و درنده و انتحاری و پست فطرت مجبوریم که به خارج برویم زیرا شما با حیوان هم سازش ندارید چه برسد به انسان و ما میخواهیم بعد ازین با انسان زندگی کنیم لا اقل انسان بودن را میداند و به انسان احترام دارد و از نام محمد استفاده سو نمیکند که خلق خدارا با انتحاری و انفجاری شان بکشد . خدا به قوم ظالم لعن کرده درقران کریم .

 • hameie keshwarhaie qarbi rozi ba yekdigar doshman bodand wa mijangidand amma emroz har keshwar mostaqel wa aqaie khod mibashad wa dar yek etehadie be name etehadie europa
  qarar darand ke hich marzi bineshan nist wa azadane rafto amad darand . dar halike mardome afghanestan bine khod etehad nadarand wa beine
  khod khato neshan tahin mi konand . yek mosht qowme past wa biwojdan bishohor keshwar ra be gand keshidehand marg bar kasani ke be name jahad wa slam khone mardome bi gonah ra mirizanand

 • با سلام به شما و تشكر ومحبت از زحمات شما,لطف نماييد شرايط بنا هندكىرا مفصل تر نويسيد تا هموطنان اطلاع بهترى داشته با شد
  مو فق با شيد

Kamran Mir Hazar Youtube Channel
حقوق بشر، مردم بومی، ملت های بدون دولت، تکنولوژی، ادبیات، بررسی کتاب، تاریخ، فلسفه، پارادایم و رفاه
سابسکرایب

تازه ترین ها

اعتراض

ملیت ها | هزاره | تاجیک | اوزبیک | تورکمن | هندو و سیک | قرقیز | نورستانی | بلوچ | پشتون/افغان | عرب/سادات

جستجو در کابل پرس