در همین بخش

صفحه نخست > کابل پرس ورزشی > المپیک > حضور سوارکار مسن ژاپنی در المپیک پکن

حضور سوارکار مسن ژاپنی در المپیک پکن

علی جواد دهقان
جمعه 8 فبروری 2008

زمان خواندن: (تعداد واژه ها: )

هيروشي هوكتسو سواركار ‪۶۷‬ساله، مسن‌ترين ورزشكار ژاپني است كه در بازي هاي المپيك ‪ ۲۰۰۸‬پكن شركت خواهد كرد.

به نقل از خبرگزاري فرانسه ازتوكيو، فدراسيون سواركاري ژاپن اعلام كرد، وي كه رييس بازنشسته يك شركت است يكي از اعضاي تيم درساژ ژاپن در بازي‌هاي پكن خواهد بود كه براي دومين بار در ‪ ۴۴‬سال گذشته شركت در المپيك را تجربه مي‌كند.

هوكتسو در اين‌باره گفت: احساس سرزندگي مي‌كنم. اگر هدف داشته باشيد، مي‌توانيد جوان بمانيد. خيلي خوب است كه هم نسل‌هاي من چنين احساسي داشته باشند.

قبل از او "كيكوكو اينو" مادربزرگ ‪۶۳‬ساله داراي پنج نوه با شركت در مسابقات درساژ بازي‌هاي المپيك ‪ ۱۹۸۸‬سئول، مسن‌ترين المپيك ژاپني بود.

"اوسكار شوان" تيرانداز سوئدي ركورد مسن‌ترين المپين در طول برگزاري بازي‌هاي المپيك را در اختيار دارد.
وي در ‪ ۷۲‬سالگي در مسابقات تيراندازي دو نفره بازي‌هاي المپيك ‪۱۹۲۰‬ شركت كرد و به مدال نقره دست يافت. وي در طول زندگي‌اش در مجموع موفق به كسب شش مدال المپيك شد.

با اعلام اسامي تيم درساژ اعزامي به بازي‌هاي المپيك توسط فدراسيون بين المللي سواركاري، انتخاب هوكتسو رسمي خواهد شد.

در مسابقات اخير انتخابي درساژ آسيا اقيانوسيه استراليا ‪۱۹۷/۱۶۷‬ امتياز و ژاپن ‪ ۱۹۴/۷۹۲‬و نيوزيلند ‪ ۱۷۷/۸۷۵‬امتياز كسب كردند. دو تيم نخست به بازي‌هاي المپيك راه يافتند و هوكتسو در ميان ژاپني‌ها بالاترين امتياز را به خود اختصاص داد.

وي سواركاري را از ‪ ۱۲‬سالگي شروع كرد و همزمان با كار در يك شركت دارو سازي آمريكايي، تمرينات خود را در يك باشگاه سواركاري در نزديكي توكيو ادامه داد.

در ‪ ۲۳‬سالگي در مسابقات پرش نمايشي بازي‌هاي المپيك ‪ ۱۹۶۴‬توكيو در مكان چهلم قرار گرفت و به عنوان ذخيره براي بازي‌هاي ‪ ۱۹۸۴‬لوس آنجلس انتخاب شد.

وي به خاطر مشكلات مربوط به قرنطينه اسبش مجبور شد ازبازي‌هاي ‪ ۱۹۸۸‬سئول انصراف دهد. هوكتسو اكنون از رياست شركت داروسازي بازنشسته شد و از سال ‪ ۲۰۰۳‬در آلمان زندگي مي‌كند.

واژه های کلیدی

جستجو در کابل پرس