صفحه نخست > دیدگاه > گزارش مختصر از کنفرانس بین المللی مهاجرین افغان

گزارش مختصر از کنفرانس بین المللی مهاجرین افغان

کمیتهء تدارک کنفرانس اتحادیهء بین المللی مهاجرین افغان
شنبه 31 مارچ 2012

زمان خواندن: (تعداد واژه ها: )

میر عبدالله، معاون اتحادیهء مهاجرین افغان در مسکو

محترم میر عبدالله، صحبت بسیار مفصل در رابطه با ایجاد اتحادیه های مهاجرین و کارکرد های شان و این که چگونه این اتحادیه ها به مشکلات مواجه می شوند، نمودند. ایشان در مورد مشکلات مهاجرین و نوع برخورد دولت با آن ها، مثال های مختلفی را ارائه نمودند. جناب میرعبدالله که عملا در کار با مهاجرین دخیل است، از مشکلاتی که از سوی مهاجرین برای خود شان ایجاد می شود، نیز نام برده، افزودند که:
از روی حقیقت، لازم می بینم به عنوان شاهد عینی در مورد الحاج اختر محمد صافی که یک شخصیت دلسوز و مرد دنیای اندیشه و تفکر است، با جرئت و صراحت بگویم که ایشان با ایجاد اتحادیهء مهاجرین افغان در مسکو و اتحادیهء بین المللی مهاجرین افغان، زحمات و رسک بسیار زیادی را متقبل شدند.
باید بگویم که همه هموطنان مهاجر و آن های که در مورد افغانستان می اندیشند، و کسانی که عملا در راستای مهاجرین کار می کنند، به این امر باورمند اند که جناب صافی با کسب تجارب و بینش در عرصهء مهاجرین ، قدم های متین را پیموده و تمام انرژی خود را در خدمت مردم مهاجر و ستمدیدهء خود قرار داده است. امروز بسیاری از هموطنان مهاجر ما به آن معترف اند و با افتخار هرچه تمام تر نوا سر می دهند که این شخصیت دلسوز در راه خدمت رسانی به مهاجرین افغان فعال بوده، در خدمتگذاری به مردم و وطنش، کوتاهی نکرده است.

علی عسکر لعلی، یکتن از پیش گامان ورزش فوتبال، عضو تیم ملی اسبق و مربی سازمان جهانی فوتبال«فیفا»

این ورزشکار با تجربه و مربی مجرب که خود روزگاری فوتبالیست خوبی بوده است، نخست اشارهء بسیار دقیق در مورد ورزش و فواید آن نمود و با مثال های قوی واضح ساخت که ورزش نه تنها برای سلامت جسم و روح و رشد فزیکی انسان موثر است، بلکه می تواند باعث صلح و آوردن وحدت میان مردمان شود.
وی به کمی ها و کاستی ها در عرصهء ورزش کشور اشاره های لازم نمود و در بسیاری عرصه ها خواهان نوسازی گردید. همچنان از دست آورد های ورزشکاران خوب و مستعد نیز نام برد و در این که مردم ما از خود استعداد بسیار شایانی را در وقت کم به جهانیان نشان داده است، یادآور شد.
وی معتقد است که در صورت بهتر شدن وضع ورزش و تجهیزات لازم به ورزشکاران و فرستادن مربیان باتجربه، نتیجهء بهتری را می توان در کشور انتظار داشت.

ظاهر ملک بابا، فعال فرهنگی و جامعهء مدنی

جناب ملک بابا، یکتن از شخصیت های فعال در عرصهء فرهنگ و جامعهء مدنی است که در مورد افغانستان صحبت های سودمندی را با هموطنان مهاجر خود قسمت می کند. وی همواره طی صحبت هایش، مردم را به حفاظت از منافع ملی و وحدت ملی دعوت نموده، از پارچه شدن و دوری جستن از همدیگر هوشدار می دهد.
در این کنفرانس، سخنان بسیار ارزشمند و وطن پرستانهء این اندیشمند، نوازشگر گوش های سامعین بود که از دل و جان به گفته هایش گوش فراداده بودند.
ملک بابا، در این که اهریمنان در پی چاپیدن فرهنگ و وحدت ملی و یکدلی ما کمر بسته اند، با مثال های بسیار عینی به هموطنان زنگ خطر را به صدا درآورد.

لطیف کریم استالفی، نویسنده و شاعر

در روز یکشنبه مورخ 25 مارچ 2012، تدوین مسودهء قطع نامه به عمل آمد که توسط شاعر خوش قریحه، جناب استالفی تقریر و پس از بحث و گفتگو در فضای کاملاء دموکراتیک و ازاد و استماع نظرات حضار و اعمال تعدیلات لازم به تصویب همگان بدون رای مخالف به تصویب رسید.
سه شخصیت برازنده، ناهید صدیق وفا، سکرتر مسؤول اتحادیهء انجمن های افغان ها در هالند، لطیف کریم استالفی، نویسنده و شاعر فرزانه و قدوس کریمی، حقوق دان، مسؤولیت کمیسیون تحریر و تدوین قطع نامه را به عهده داشتند.

کمیتهء تدارک کنفرانس
اتحادیهء بین المللی مهاجرین افغان


واژه های کلیدی
loading...
loading...

پیام، نظر، تفسیر یا نقد؟

تعديل از پيش

اين سخنگاه از پيش تعديل مي‌شود: نظر شما پيش از تأييد مديران سايت ظاهر نخواهد شد.

كى هستيد؟
وصل
پيام شما

براى درست كردن پاراگراف، كافيست كه خط خالى ايجاد كنيد.

جستجو در کابل پرس