IP Plans

آی پی پلنز

طراحی و راه اندازی سایت های اینترنتی، ثبت دامین، میزبانی وب، وی پی اس و سرور اختصاصی
همین اکنون اقدام کنید

در همین بخش

صفحه نخست > دیدگاه > اقتصادی > فساد اداری در شرکت هوایی آریانا

فساد اداری در شرکت هوایی آریانا

نويسنده: سليم مروت
شنبه 9 فبروری 2008

زمان خواندن: (تعداد واژه ها: )

گزارش وجود دارد که هزینه های شخصی آقای عصمتی رئیس شرکت هواپیمایی آریانا به طور کامل از حساب مالی شرکت آریانا پرداخت می شود. بر اساس گزارش های موجود ،آقای عصمتی به طور اوسط هر هفته برای معالجه بیماری مزمن شکر و جگر خود، سه بار واکسین مخصوص را بالای خود تطبیق می کند. بهای هر واکسین مبلغ هجده هزار کلدار است که مجموع هزینه آن در ماه ، بیش از دو صدهزارکلدار می شود. علاوه بر آن ، تمامی خرچ و مصرف امور یومیه زنده گی آقای عصمتی از سوی شرکت آریانا پرداخته می شود. این وضع،درواقع نقض قوانین اداری افغانستان و شمه یی از فساد اداری شایع در کشور است. البته برداشت غیر مجاز پول و امکانات از حساب بیت المال در حکومت کنونی آقای کرزی یک امر معمول وقبول شده است، اما مساله درمورد آقای عصمتی فرق می کند. زیرا وی هرکسی را که به این شیوه عمل کرده است، در گذشته به سارنوالی معرفی کرده و از وظیفه طرد کرده است. حالا چه کسی از خود ایشان درین مورداستفسار خواهد کرد؟

نکته تازه دیگر در شیوه عمل اداری رئیس صاحب آریانا این است که اخیراَ فردی را که در قاچاق ،رشوت وفساد اداری شهرت به سزایی دارد، دریکی از پست های رده بالای آریانا درمیدان هوایی کابل مقرر کرده وهمچنان برای این شخص صلاحیت داده است که وی نماینده گی آریانا دردهلی جدید را نیز عهده دار باشد. شخص مذکور در زمان حاکمیت دوکتور نجیب الله به جرم فساد مالی و خیانت گرفتار شده بود اما بعداز آن که پول زیادی مصرف کرد، اززندان رهایی یافت.

اجاره طیاره ایربس 321 از شرکت هوایی ترکی به نام بست ایر یکی از نمونه های اسفبار مدیریت ناسالم و غیر حرفه یی آقای عصمتی است. براساس قرار داد میان شرکت آریانا و کمپنی ترکی، این طیاره در یک ماه 250 ساعت پرواز می کند و درآمد فی ساعت طیاره مبلغ 4500 دالر بر آورده شده است. کرایه این طیاره ماهانه بیش از یک میلیون دالر از سوی شرکت هواپیمایی آریانا به حساب کمپنی ترکی واریز می شود.این پرداخت به موضوع پرواز و عدم پرواز طیاره هیچ ربطی ندارد. این درحالتی است که چهار فروند بوئینگ های 727 ملکیت آریانا در میدان هوایی کابل توقف داده شده اند و هشت تن از پیلوتان این طیارات هریک مبلغ 2500 دالر از شرکت دریافت می کنند.

سوال این جاست که چرا این قرار داد خسارتبار انجام شده است؟

متخصصان آ ریانا درین باره می گویند که آقای عصمتی با وصف آن که سی سال در امریکا زنده گی کرده است، اما متون انگلیسی قرار داده ها و اسناد تخصصی در مورد جنس، ظرفیت طیارات و امور هوا نوردی را به درستی نمی تواند مطالعه کند و جزئیات این معامله ها را درک کند. عصمتی به دلیل مصرف بیش از حد دارو های قوی صد درد و ضد مرض شکر و اقامت طولانی مدت در شفاخانه های امریکا، فرصت آموزش زبان انگلیسی را نیافته است.وی پیچیده گی جریانات حرفه ای امور آریانا را نمی توانددرک کند. زیرا انتصاب وی در آریانا یک اقدام سیاسی است. تصادفی نیست که وی در گفت و گو با مطبوعات گفت که آریانا در سال های اخیر حدود یک صد میلیون دالر خساره مند شده است. حال سوال این جاست که مسئولیت این همه خیانت و فقدان رسیده گی را چه کسی بر دوش دارد؟ آقای عصمتی اگر درین مسایل دست ندارد، چرا کلیه اسناد و حقایق را به مردم توضیح نمی دهد؟ وی باید لااقل دوسیه قرار داد اجاره طیاره ایربس 321 را دراختیار مطبوعات قرار دهد.

واژه های کلیدی

پيام‌ها

  • آقای مروت چرا ای بیچاره آقای عصمتی ره آرام نمی گذاری او خودش فهمیده که از عهده ایکار برآمده نمی تواند و برای ترک آریانا صرف بهانه می پاله ولی ایکاش ما ای شجاعت ره داشته باشیم که ازهمو اول به سنگی که زور ما نمی رسد او ره هیچ از زمین نه ورداریم. آگر عصمتی صایب از اول شوق ریاست آریانا را نمیکرد امروز بعد از قریب دو سال حد اقل آریانای ما ازی حالت زار و پریشان بیرون میشد مه میترسم که قصه کفن کش نشود هرچه است عصمتی حد اقل ادم با انصاف است اگر واقعا او فقط به مصارف صحی خود اکتفا میکند و آنرا از کیسه خلیفه می پردازد.
    آوازه است که عصمتی صایب هنوز چوکی ره ترک نکرده که رقابت برای بدست آوردن این مقام بین محمد زائی های دربار شروع شده است البته مقصد مه از محمد زائی ها ی دربار او محمد زائی های قدیم نیست بلکه محمد زائی های جدید است که در جریان شش سال اخیربوجود آمده اند و ای خانواده ها که همولایتی های جناب رئیس جمهور هستند اکثر اهرم های قدرت و شریان های اقتصاد کشور را در دست دارند محمدزائی های جدید شامل خانواده های کرزی ، واصفی ، معروفی، فراهی ،قادری و یک عده دیگر هستند که طی شش سال اخیر هرکدام میلونها دالر سرمایه اندوخته اند، بیدون تردید رئیس آینده آریانا نیز از میان همین خانواده ها تعین خواهد شد.

    • فساد اداری ومالی شرکت آریانان برکسی پوشیده نیست. غیر از فساد های کلان دراین شرکت. یک چیز دیگر مردم را رنج می دهد. این که این شرکت این شرکت بیشتر بلیط های خود را به قیمت گران تر گاهی دو برابر به مردم قاچاق می فروشد. من خودم دیدم که به یک کسی به 3500 افغانی بلیط هرات کابل فروخته شد. و اگر منهم پول می دادم به من هم می داد. بازهم کابل بهتر است. فاشیست ترین و فاسد ترین بخش آریانا در هرات مقر دارد که به کلی فاسد و پول خور است. دو سه نفر از شورای نظاری ها در شرکت آریانای هرات است که همگی پول می خورند. اول یک جوان مقبول است که ثبت نام می کند. روز بعد به هرکس که پول داد بلیط می دهد. و هرکسی دیگر که به صف هم باشد اگر پول رشوت ندهد بلیط نمی دهد می گوید این ها ثبت نام کرده اند. در حالی که دروغ می گویند . ثبت نام کنندگان هم اگر رشوه ندهد بلیط نمی دهد.مسئول شرکت آریانا در هرات از همه بد تر است که یک شورای نظاری است و بسیار متعصب و پول خور و مغرور است. به داد مردم هرات و مسافران برسید که شرکت آریانا چور می کند. در همین روز ها که راه زمینی سخت است لا اقل یک بررسی در شرکت آریانای هرات داشته باشید. فساد شرکت آریانای هرات در فصل تابستان بسیار بیشتر است.

جستجو در کابل پرس