صفحه نخست > دیدگاه > از دریافت تذکره با نام افغان خودداری کنید!

از دریافت تذکره با نام افغان خودداری کنید!

هزاره اینترنشنال
دوشنبه 9 آپریل 2012

زمان خواندن: (تعداد واژه ها: )

همرسانی

وزارت مخابرات و وزارت داخله افغانستان بزودی تذکره های الکترونیکی را در سطح کشور توزیع می کند. مقامات افغان قصد دارند بصورت گسترده از نام "افغان" برای تعریف هویت و ملیت ساکنان این سرزمین استفاده کنند. همانطور که می دانیم افغان کلمه ای است که برای پشتون ها اطلاق می شود و به هیچ عنوان در برگیرنده هویت و ملیت هزاره ها و سایر اقوام غیر پشتون نمی شود. حکومت های افغان (پشتون) برای نابود سازی هویت و تاریخ غیر پشتون ها از کلمه افغان برای همه باشندگان این سرزمین استفاده می کنند تا اهداف سیاسی خود را دنبال کنند. یکی از اهداف اصلی آنان متلاشی کردن هویت های قومی و تنوع فرهنگی و تاریخی در سرزمین عزیز ما است. تنوع قومی و تاریخی در کشورهای متمدن به هیچ عنوان سرکوب و نابود نمی شود بلکه کشورهای متمدن و پیشرفته سعی می کنند این هویت و تمدن های گوناگون را همچون گنجینه ای حفظ کنند. در افغانستان همچنانکه می دانیم تمامی کوشش های حکام افغان علاوه بر کشتار مردم غیر پشتون بويژه هزاره ها و بیرون راندن آنان از سرزمین هایشان، مسخ و دگرگونی هویتی آنان است. این حکومت ها از طرفی با انتقال قبایل پشتون از مناطق مختلف پاکستان به مناطق مرکزی، غربی و شمالی افغانستان و از طرفی با طرح نام افغان برای همه ساکنان سرزمین ما، دروغ ساختگی "درصد بیشتر نفوس" پشتون ها را واقعیت می بخشند. توزیع ناعادلانه ثروت ملی، بودجه ملی و طرح های بازسازی و زیرر بنایی، یکی از نتایج طرح شوم این حکومت ها است که موضوع تازه ای نیست.

این حکومت ها همیشه از سرشماری همه جانبه و فراگیر نفوس هراس داشته و در آمارهای رسمی خود پشتون ها را به عنوان قوم اکثریت در افغانستان معرفی کرده اند. این در حالی است که گمانه زنی های دقیق تر حاکی از آن است که پشتون های هموطن ما و نه پشتون ها پاکستانی، کمتر از 20 درصد جمعیت افغانستان را تشکیل داده و بیشتر از هشتاد درصد را سایر گروه های قومی تشکیل می دهد.

شبکه سراسری مردم هزاره ضمن احترام به تمام اقوام ساکن در افغانستان، از اقشار مختلف مردم هزاره و سایر گروه های مردمی از جمله اوزبیک ها، تاجیک ها، تورکمن ها، بلوچ ها، ایماق ها، قزلباش ها و ...می خواهد تلاش های خود را برای آگاهی رساندن در این مورد افزایش داده و از مردم بخواهند از دریافت تذکره چه الکترونیکی و چه غیر الکترونیکی با نام "افغان" خودداری کرده و فقط تذکره با هویت حقیقی خود هزاره، اوزبیک، تاجیک، تورکمن، بلوچ، ایماق، قزلباش و...دریافت کنند.

شبکه سراسری مردم هزاره

www.HazaraPeople.com

شبکه سراسری مردم هزاره متعلق به مردم هزاره در هر جای جهان برای دفاع از حقوق آنان، در هر جای جهان بويژه افغانستان است. این شبکه با نگاه به قوانین حقوق بشر بويژه بیانیه جهانی حقوق بشر که هرگونه تبعیض و ستم را نفی می کند و به انسان ها برای بدست آوردن حقوق شان، حق راه اندازی گروه و اجتماع را می دهد، راه اندازی شده است.

آنلاین :

شبکه سراسری مردم هزاره

آنتولوژی شعر شاعران جهان برای هزاره
آنتولوژی شعر شاعران جهان برای هزاره

مجموعه شعر بی نظیر از 125 شاعر شناخته شده ی بین المللی برای مردم هزاره

این کتاب را بخرید

پيام‌ها

 • چرا اوغو باشم وقتی اوغو نیستم؟

 • دست اندرکاران افغان-اسرائییل که خود را همنژاد و هم مذهب میدانند، تبلیغات وسیعی را راه اندازی نموده اند تا هرچه زود تر زمینه یکجا سازی قوم افغان واسراییل را فراهم سازند.

  از همین دلیل که نام "افغان" یک کلمه عبری- اسرائیلی- یهودی است، به همین خاطر نباید این تذکره ها را گرفت!

  من هزاره، یا تاجیک یا ازبیک که یک مسلمان واقعی هستم، هیچگاه نه دینم و نه وجدانم اجازه میدهد که هویت اسرائیلی- یهودی داشته باشم.

  آنلاین : این پیام را نیز ببینید

  • صد افسوس به انسان های کورمغز و تاریک، جهان به کجا رسیده و شما در مورد چه فکر مینماید

 • اكر اين طور تزكره خاينانه برايم داده شود من از ان صرف نظر ميكنم.من هويت تقلبى را قبول ندارم.من از خود هويت دارم و حق دارم كه با هويت خود زندكى كنم.اين عمل را من تجاوز به هويت خود ميدانم و با ان مخالفت ميكنم.اوغان يعنى بشتون اين را در هر لغت نامه به تمام زبانهاى جهان از جانب او غان ملتى ها ثبت شده است.بياييد كه اين نام مزخرف را هم تغير بدهيم .

 • yak rooz hamae mah zere parchamy pakistan sar kham khwahim neshast agar hameen-tawer laouda laouda benwesem.

Kamran Mir Hazar Youtube Channel
حقوق بشر، مردم بومی، ملت های بدون دولت، تکنولوژی، ادبیات، بررسی کتاب، تاریخ، فلسفه، پارادایم و رفاه
سابسکرایب

تازه ترین ها

اعتراض

ملیت ها | هزاره | تاجیک | اوزبیک | تورکمن | هندو و سیک | قرقیز | نورستانی | بلوچ | پشتون/افغان | عرب/سادات

جستجو در کابل پرس