صفحه نخست > خبر و گزارش > اداره مبارزه با فساد: اسماعیل خان به اختلاس ده ها میلیون دالر متهم است

اداره مبارزه با فساد: اسماعیل خان به اختلاس ده ها میلیون دالر متهم است

خبرگزاری بخدی
سه شنبه 24 آپریل 2012

زمان خواندن: (تعداد واژه ها: )

همرسانی

یک منبع در اداره مبارزه با فساد اداری می گوید که محمد اسماعیل وزیر انرژی و آب، از سوی این اداره متهم به اختلاس و غصب جایدادهای دولتی در هرات، شده است.

به گفته منبع، اسماعیل خان در قضیه برداشت میلیون ها دالر از یک بانک دولتی در زمان ولایت هرات، استفاده سو ازعواید گمرکات و نیز بستن قرارداد غیر شفاف با برخی از شرکت های ساختمانی، متهم است.
منبعی که با خبرگزاری بخدی صحبت می کرد گفت: "در نامه اداره مبارزه با فساد اداری که پیش از دادن رای اعتماد به وزیران، به پارلمان افغانستان فرستاده شده بود، آمده است که اسماعیل خان در حدود 70 میلیون دالر از یک بانک دولتی برداشته است."

به گفته منبع، این پول ها زمانی برداشت شده که داکتر اشرف غنی احمدزی وزیر مالیه بوده است و در همان زمان، اشرف غنی، هیاتی را برای باز پس گیری این پول به هرات فرستاده اما والی پیشین هرات از تحویل این پول ها به هیات اعزامی از کابل، خود داری و با هیات همکاری نکرده است."

از سوی دیگر داکتر عزیز الله لودین رییس اداره مبارزه با فساد اداری به خبرگزاری بخدی گفت که شماری از وزیران کابینه به اختلاس و غصب جایدادهای دولتی متهم هستند اما او از گرفتن نام این افراد خود داری کرد.
با این حال لودین افزود که صد ها جریب زمین دولتی در شهر هرات از سوی برخی زورمندان غصب شده است.

جایدادهای عبدالمجید خان زابلی

عبدالمجید خان زابلی در زمان صدارت سردار شاه محمود غازی یکی از با نفوذ ترین وزرای کابینه بود و همزمان ریاست تمامی وزرای سکتورهای اقتصادی و مالی کشور را برعهده داشته است.
گفته می شود که عبدالمجید خان، اساس گذار بانک ملی افغانستان است و سال ها مدیریت هیات عامل این بانک را به عهده داشته است.
زابلی سال های آخر عمرش را در امریکا به سر برد و در اوایل ده هفتاد در این کشور وفات کرد.
از عبدالمجید خان زابلی صدها جریب زمین در ولایت های هرات، ننگرهار و برخی از شهرهای بزرگ کشور باقی مانده است.
داکتر عزیزالله لودین، با اشاره به اینکه جایداد های عبدالمجید خان زابلی ملکیت دولت افغانستان است تایید کرد که بخش اعظم این جایدادها از سوی برخی زورمندان غصب شده است.
به گفته رییس مبارزه با فساد اداری، کل مساحت خانه عبدالمجید خان زابلی 11 و نیم جریب زمین است که هشت سال پیش از سوی یک هیات هشت نفری به مبلغ 24 میلیون دالر قیمت گذاری شده است.
آقای لودین تاکید کرد که فرزندان و بازماندگان زابلی با نوشتن نامه ای به حکومت افغانستان گفته اند که تمامی جایدادهای آنان، مربوط به مردم افغانستان است.

رییس اداره مبارزه با فساد اداری گفت:" هادی و حمید، فرزندان مرحوم عبدالمجید خان زابلی و خانم او گفته اند که بیش از 14 هزار و هشت صد جریب زمین متعلق به خانواده زابلی، مربوط به وزارت زراعت می شود که از سوی برخی زورمندان غصب شده است."
عزیز الله لودین گفت: "بخشی از جایدادهای زابلی از سوی اسماعیل خان، بخشی به نام سلیم ترکی شاروال هرات و بخش سوم نیز به نام یک خانم قباله شده است."
اسماعیل خان، وزیر کنونی انرژی و آب کابینه کرزی، علیرغم تماس های مکرر خبرگزاری بخدی از اظهار نظر در این مورد خود داری کرد.
در همین حال محمد رفیق شهیر رییس شورای متخصصان هرات به خبرگزاری بخدی گفت که در حال حاضر، موضوع ملکیت خانه اسماعیل خان از سوی کمیسیون مبارزه با فساد اداری مورد بحث است.
به گفته شهیر "خانه ای که فعلا اسماعیل خان درآن زندگی می کند ملکیت زابلی ها است و بنا به وصیت خود عبدالمجید زابلی، این خانه باید برای معارف و تحصیلات عالی افغانستان وقف شود."
شهیر تاکید کرد که در دو دهه اخیر ملکیت این خانه، ظاهرا به نام همسر اسماعیل خان قباله شده است.

سرمایه های پنهان

به گفته محمد رفیق شهیر رییس شورای متخصصان هرات، اسماعیل خان یک افسر نظامی بود که سرمایه زیادی نداشت اما اکنون یکی از سرمایه داران بزرگ افغانستان است.
او افزود که اسماعیل خان در هرات و برخی از ولایت های دیگر و نیز کشور همسایه (ایران) جایداد و سرمایه زیادی دارد.
به گفته شهیر، هوتل بزرگ استقلال که در منطقه بسیار گران قیمت وبا ارزش هرات (گرده پارک در نزدیک ساختمان ولایت) قرار دارد از جمله جایدادهای اسماعیل خان است.
شهیر، افزود که اسماعیل خان در دوره ای که والی هرات بود، عواید گمرکات هرات را به مرکز نمی فرستاد و این مساله در همان دوره سر و صداهای زیادی را نیز برپا کرد.

آقای شهیر می گوید که اسماعیل خان سرمایه گذاری های زیادی در بخش های مختلف انجام داده و هنوز کسی نمی داند که سرمایه او، در کجا ها قرار دارد.
اسماعیل خان در حالی متهم به اختلاس و غصب جایدادهای دولتی در هرات، می شود که ولسی جرگه به شماری از وزرای پیشنهادی آقای کرزی از جمله اسماعیل خان به عنوان وزیر انرژی و آب رای اعتماد داد.
پس از اینکه این وزرا از پارلمان رای اعتماد گرفتند داکتر عزیزالله لودین، تاکید کرد که اداره مبارزه با فساد اداری نامه ای به پارلمان فرستاده و موضوع اختلاس و غصب زمین توسط برخی از وزرای پیشنهادی را با این نهاد مطرح کرده است.
لودین تاکید کرد که اعضای پارلمان به این مساله توجهی جدی نکرده و به وزیران متهم به اختلاس رای اعتماد دادند.
به دنبال مطرح شدن این اتهام، ولسی جرگه اعلام کرد که موضوع رای اعتماد به وزیران متهم به فساد، باز نگری می شود.
اسماعیل خان، از چند سال به این سو، از حامیان نزدیک رئیس جمهور کرزی به شمار می رود و چند سال است که به حیث وزیر انرژی و آب در کابینه آقای کرزی کار می کند.
اسماعیل خان که مشهور به "امیرصاحب" است یکی از نامزدهای رهبری جمعیت اسلامی پس از ترور استاد ربانی، به شمار می رود.
نصرت الله اقبال – کابل
خبرگزاری بخدی

آنلاین :
آنتولوژی شعر شاعران جهان برای هزاره
آنتولوژی شعر شاعران جهان برای هزاره

مجموعه شعر بی نظیر از 125 شاعر شناخته شده ی بین المللی برای مردم هزاره

این کتاب را بخرید

پيام‌ها

 • آقای نصرت الله اقبال! تنها امیر اسماعیل خان نیست که دهها ملیون دالررا اختلاس کرده است، دهها ملیون نه بلکه در حقیقت صد ها ملیون دالر. تمامی جنگ سالاران و ناقضین حقوق بشر هر کدام به نوبه ی خود بر دارای عامه چنگ انداخته اند و دارای عامه را چور وچپاول کرده اند. پیشتر از کدام یک آنان گفته شود، گوش این طبقه ی چپاولگر ازین سخنان پر است اصلاً اهمیتی به این گونه افشا گریها نمی دهد و از طرفی کدام مرجع باصلاحیتی وجود ندارد که از اینها باز پرس قانونی بعمل آرد. اگر کدام مرجع نام نهادی هم مانند اداره ی مبارزه با فساد اداری وجود داشته باشد در تارو پود خود این اداره فساد رخنه کرده است یعنی خود اداره فاسد است و کسی که در تاریکی باشد چگونه می توانددیگران را بروشنی کشاند. اگر بالفرض کسی پیدا شود که ازین خائنین ملت پرسان کند، اولاً به او حق و حقوق پیشنهاد میکند، اگر او تا حدی پاک نفس بود و بخاطر ملت ومردم از گرفتن رشوه خودداری ورزید، آنگاه به مرگ تهدید میشود واگر این پالیسی مؤثر واقع نشد آنگاه تروریستان ایشان وارد عمل می شود. مملکتی که از رئیس جمهور نام نهادش که خریطه های اسعار خارجی را در طیاره اخذ میداردتا لایه های زیرین جامعه در فساد غرق باشد به این آسانیها در چنین کشوری ایجاداصلاحات و استقرارحکومت مردم سالاری ازمحالات است. این مردم محروم است که باید بسوزد وبسازد.

  • غفار از هرات : بابا حاجی امیر صاحب که چیزی سرقت نکردن این چند صد ملیون که پولی نیست که شما صروصدا راه انداختید این حق امیر جهاد ومقاومت است.وهمچنین در شهرشهید پرور هرات هم اکنون داریم ما اشخاصیکه هنوز آب دست این بدبخت را میخورند نمیدانم اینها به پیش گاه خداوند چی جواب دارند چی گفته مال ملت را میخورند که به گلو شان گیر نمیکند الهی که سرطان بشه

 • gar hokm shawad ke mast gerand

  dar shahr har anche hast gerand

  ok

 • درود و هزاران درود به خبرگزاری بخدی !

  این غلام اسمعیل یکی از قاتلین مردم است . که با ماسک های مختلف چهره تغیر می دهد او وهمقطارانش در حزب جمعیت هزاران فرزند راستین کشور ما را در زمان جهادبه قتل رسانیده اند. و یکی از کسانی که بی گناه توسط این شخص به قتل رسیده برادر من است . که اسناد موثق دردست داریم.
  که اینها مسامان قاتل و آدمکش هستند و نان را به نرخ روز میخورند .
  البته دولت افغانستان تشکیلش به اساس تفاهم بوده ولی غلام های حلقه بگوش اسمعیل و اسمعیل ها کسانی نیست که بدرد جامعه افغانستان بخورند. و اینها دوچهره دارند مانند محمد که گاهی از آیه های مکی استفاده می کنند و گاهی از آیه های مدنی و مردمان را گردن میزنند.

  واینها در زیر سایه دین این مظالم را بر مردم ما روا می دارند. من میگویم لعنت بر آن الله که همچو موجود شنیع را به جان ما انداخته اگر دین باوری کنیم که مردم ازدست شان آرام نباشد .

  من برای شما خاطر نشان میسازم اگر این ها باز به قدرت برسند سگ را نعل می کنند. اینها با افکار غلامی و نوکری سالها از کاسه های پاکستان و ایران و عرب نان خورده اند .و حالا از آمریکا می خورند و اگر هر کسی خر شود فورا این ها پالانش می شوند.

  البته کرزی همه این مسایل را می داندولی چاره نیست . زیر کشتن این حرامزاده ها صرف باعث ازدیاد زیارت و خرافات در جامعه می شود.

  بنا من چشم بسته می گویم که تمام مجاهدین حتی برادران احمد شاه مسعود و خودش همه دزد و غارتگر و چپاوولگر هستند و در قرآن کثیف گفته شده که مال وزن همه را با غارت ببرید.
  حتا خود الله این کثیف ها دزد و حرامزاده است.

  و همیشه چوب لای چرخ های پیشرفت افغانستان میگزارند.

  با افشا شدن اینهاست که مردم ما میتوانند انسانهای شریف و باجدان را در صحنه بیاورند . که متعهد به فرهنگ تاریخ و زندگی همه مردم افغانستان باشند.

  زنده باد افغانستان
  پاینده باد اقوام افغانستان
  در زیر پرچم خرد عقل و دانش
  و شناخت دوست و دشمن و
  جهان هستی.

  آنلاین : خمینی شهوتران

  • شما دیوانه هستید یا ضد اسلام عزیز؟
   این مسایل در مقابل دین ما هیچ ارزشی ندارد . مهم اینست که ما مسلمان و حکومت ما شکر اسلامی است. شما گپ های کمونیست ها را میزنید در حالیکه بار ها انها را به کفر متهم کرده اید.

  • از مسایل اسماعیل خان خبری ندارم شاید مثل هر قوماندان پول زمین تفنگ و استنگر داشته باشد .

   ولی این مجید خان زابلی جاسوس مشهور , فاشیست بزرگ , دزد کلان بوده, کوشش نمایند تا بیشتر و بیشتر در باره این دزد تاریخ مطالعه بفرماید.

   او در پهلوی بانک ملی بانک اوغانستان را ایجاد کرد او رفیق نابغه شرق بود او غاصب زمین های دولتی بود ..

 • تشکراز جناب محترم آقای نصرت الله اقبال!
  واقیعاٌاسماعیل خان یک شخص کاملاً خائین هست این شخص خائین درولایت هرات بجز از هواداران خود هیچ کسی دیگر را قبول ندارد سابق تضادهای قومی را دنبال میکرد اماً اکنون تضادهای مذهبی رانیز دنبال میکنددر سال 1384 بالای دسته عزاداری فرزند پیامبراسلام تیراندازی نمود واز ورود آنهادرشهر جلوگیری کرد در دوران ولایت او درهرات قوم هزاره را بسیار ازیت وآزار کرد که زمین های آنان را قباله نمیداد آرزو میکنم که این خائین هرچی زود تر از سر راه برداشته شود.

 • خدا بزنت ته اسمایل جان . مه خو بتو خیلی ایتماد داشتم تو نباید ایکار را میکردی . امو قه داشتی که بخوری و گشنه هم نمیماندی . بگذار که دیگرا هر چه میکنه لا کن تو نکو ..

  • مجید زابلی این همه دارایی و زمین را از کجا آورده است!

   لودین با اسماعیل خان دشمنی دیرینه دارد، حرف های لودین واری آدم قابل باور نیست چون خود لودین یک شخص فاسد و حامی مردم فاسد می باشد، شما قضیه زوران رئیس قبلی شبکه ای آب رسانی هرات را شاید خبر داشته باشید که 180 هزار دلار اختلاس کرده بود و توسط محکمه ای ابتدائی هرات محکوم به پنج سال حبس گردید ولی آقای زوران به کابل فرار کرد و فعلاً در استره محکمه/دادگاه عالی وظیفه ای مهم گرفته است، چند هفته قبل آقای صبا والی هرات هم نسبت به این مساله ای آقای زوران اظهار تعجب کرد که چگونه امکان دارد یک آدم که تحت تعقیب سارنوالی/دادستانی است، برود کابل و به کمک آقای لودین رئیس کمیسون نظارت از استراتیژی مبارزه با فساد اداری ، در دادگاه عالی کار بگیرد.

 • مارشال تسلیم می‌شود؟

  ۸صبح،۲۵/۰۴/۲۰۱۲

  مارشال محمدقسیم فهیم، معاون اول رییس‌جمهور کرزی، روز گذشته در مراسم آغاز به‌کار صلاح‌الدین ربانی، رییس جدید شورای عالی صلح، گفت که به‌منظور تامین صلح در افغانستان، حکومت باید به تقسیم قدرت سیاسی تن دهد. اما تحلیلگران مسایل سیاسی می‌گویند طالبان با تقسیم قدرت به مصالحه تن نخواهند داد، بلکه این گروه خواستار تمام قدرت در افغانستان می‌باشد.

  آقای فهیم گفت تازمانی‌که حکومت افغانستان به خواست‌های مخالفان توجه نکند، صلح امکان‌پذیر نیست. او گفت: «صلح، پروسه‌ای است که باید خود آماده کنیم. یک چیز را باید بدهیم و یک چیز را باید بگیریم.» او از تقسیم قدرت سیاسی یاد کرد و گفت آن‌چه تقسیم‌شدنی است، با ناراضیان تقسیم شود: «ما بپذیریم اگر چیزی با دیگران تقسیم‌شدنی است، قدرت سیاسی است، هرچه است این را بدهیم برای کسانی‌که آن‌ها ناراض هستند.»

 • فهیم بخاطر حفظ سر مایه خود دست به هر کار میزند
  شاید پیش طالب ها عذر کند تا اور ترور نگند
  شاید در بیرون قافله مانده باشد

  • لعنت به این خاینین دزد

   یک افسر دولتی اما حالا صدها ملیون دالر سرمایه دارد. از کجا اورده؟؟؟؟؟

   از کریم خلیلی، قسیم فهیم، عطای نور، گل اغاشیرزوی، ولی کرزی و دزدان ملیونر دیگر هم باید تحقیق شود. سرمایه های اینها بیشتر از حقوق سالیانه ای شان نباید باشد. وقتی در کوهها بودند مگر دالر چاپ می کردند؟

   برادران کرزی ، افغان ملتی ها و اعضای کابینه ای فعلی و پیشین کرزی همه در دزدی دست دارند. اما من مطمین هستم که یک روز اینها حساب پس خواهند داد.

   اسماعیل خان دزد اول از همه باید از وزارت استعفا بدهد و بعد به صورت علنی محاکمه شود.

   افرین و صد افرین به کسی که این تحقیقات را انجام داده است.

   جلوس بازی و عاشورای نماشی و خیابانی مگرم در فرهنگ این کشور نیست و تقلید نادرست از ایران است. عاشورا نباید بیرون از مسجد اجرا شود. جشن گل سرخ که نیست یک رسم مذهبی است و برای مراسم مذهبی مسجد وجود دارد. جواسیس ایران این رسم و رواج ها را ترویج می کنند که میان مردم تفرقه بیاندازند.

  • in jang salara ndashta basha ki dashta basha ha ??? wa anhai ki dar zaman jang farar kardan raftan kasa lis khareji ha shudan wa emroz amadan khod pak taren wa khrdmat guzar jameya midannd wa ba ehssasat be sawat hai afghn bazi monan falan qomanda inqadar poll dara wa falan in qadar to ham agar farar namokadi hala poll dar budi kasa lis

  • او خدا زده تو بسیار روست گوی هستی از گپ هایت خوشم امد و
   امام حسین بخاطر سلطنت جنگ کرد و کشته شد احمق ها حق خود را مانده پشت حق مردم میگردد همه دروغ است ته حسین است نه هم حسن فقط سلطنت است اسعمار عرب است و بس

  • پاسخ به اين پيام

   تورن محمد اسماعیل26 آوريل 19:11, بوسيله ى نوربلخی

   تورن محمد اسمعیل خا ن .
   عزیز لود ین هم به پوست پا ک نیست ، یکی ا زخاین های گروپ حامد کرزی است ، به همه معلوم ا ست که د ر
   انتخابات ریاست جمهوری چه چال بازی هایی کرد رویش سیاه گشت ملت افغانستان شاهد بودند صد د ر صد به
   طرفدا ری کرزی اجراآت میکرد خود ش هم به فساد اداری غرق است . ازاوچه اجراآت درست توقع دارید ؟؟ .
   عزیز لودین ، اگر خاین نیست محمود کرزی را محاسبه کند محمود کرزی د کان ( فراید چکن داشت ) یعنی مرغ
   بریان فروشی داشت این قسم دکان ها درمنطقه ارزان قیمت هرکس میسازد . محمودخان کرزی میلیاردها دالرازکجا
   بدست آورد ؟؟؟

 • اسماعیل خان لایق هر پست بزرگی در دولت هست چون با اینکه در وزارتی کار کرد که تخصص آن را هم ندارد ولی بیشترین کار را بین وزرای کابینه کرزی کرد و کارهای بزرگی از جمله برق دار نمودن کابل را انجام داد حالا هم ای کاش در پستهای جدید مقرر شود تا در عرصه امنیتی هم برای مردم خدمت کند

  • به به باید به این صداقت خان اسمعیل خان افتخار کرد که هیچ سررشته ای ازبرق ندارد ولی درعین حال که چوکی وزارت برق را بعنوان مزد جهادش گرفته توانسته است تمام شهر کابل را بدون تبعیض وبا صداقت تمام دارای برق بسازد آنهم چه برقی !!!!!!!!!!وچه عدالتی !!!!!!وچه ابتکاری که دردنیا نظیر ندارد درپایتخت افغانستان یک طرف شهر سیا یک طرفش هم سفید است. از سابق درمنطق گفته بودند که اجتماع ضدین محال است یعنی نمیشود که شب روز باهم جمع شود ولی این دانشمندان کجایند که بیایند ببینند جناب وزیر ما این محال را ممکن ساخته است که دست طبیعت راهم جناب خان وزیر ازپشت بسته است واقعاکه اینگونه وزرا شایسته ای کشوری مثل افغانستان است که درخیلی ازکارها شهره ای آفاق ونمونه است نمیتوان نظیری برایش پیدا کرد!!!!!!!ببخشید اشتباه کردم یک حریف دارد که او یک درجه از افغانستان کرده با لاتر است وآنهم کشور برادر مسلمان ما سوما لی است وبس!!!!!!!!!!!!!

 • جهل و تقلب , و فريب و نيرنگ ادعاهاى بدون سند و ثبوت ونام بدساختن مخالفين غيرپشتون درکشورامروزى به نام افغانستان نه تنها نام اش جهلى و تقلب است بلکه تاريخ خود را هم تقلب کرده اند به يک عرف و اخلاق و ادب قبيله گراها تبديل شده است. غيرپشتونها را از نظر فزيکى نابود ساختند اکنون آنها را ازنظر مادى و معنوى مى خواهند نابود و ناتوان سازند.
  کسانيکه طالبان و گروهاى شان را برادرخطاب مى کنند آنها اشخاص مستقل ومخالفان سيستم رياستى را با اين اتهامات بد نام و زمينه مرگ سياسى شان را فراهم مى سازد. اين دولت و عزيزاﷲ لود ین پشتون مانند عتيق اﷲ لود ین پشتون اعتبار واعتماد خودرا ازدست داده است خود فسادگر واختلاس کنندگان مى باشند. زمانيکه اين گوديهاى کوکى به زندان روند کسى پيدا نشود که براى اين واعظان جلوه گر تظاهرات برپا کنند براى اين دارودسته پاکوبى وجشن برپاخواهد شد.

 • امیرمحمحداسماعیل خان یکی ازرهبران واقعی جهاومقاومت مردم افغانستان است بطورمسال شاروال هرات یک انسان خوب پورتلاش وزحت کش است کسی میگویدشاروال به تورورانتحاراختطاف دهشت افگنی دست دارد که چرخی باشدکاهوفروش باشد کاهو هایش بازارنکرده باشدبه مبلغ 20الا30افغانی ضرردیده باشدبعدادست به خراب کاری ودروغ میزندشمارفیق شهیراببینداگروفات کنی پایه های تابوتت رااسماعیل خان میگیرد واگراسماعیل خان وفات کندپایهای تابوتش راتومیگیری تابکی این وطن رابخاطرمسایل شخسی خودمخطل میسازیدخاهش من به عنوان یک جوان 18ساله به عنوان فرزندیک شهیدبه عنوان یک مسلمان به عنوان یک افغان این است تابکی مسایل نجاد/مذهب/قوم/وجبه/رادامن میزنیدووسیله توتیه دست بیگانه گان قرارمیگیریدازعزیزلودین گیله نیست اویک خلقی است ولی محمحدرفیق شهرکه مسلمان است ازخودمان میباشددرواقیت بایدازاشخاصی باشدکه خودی خواروبیگانه پرست نباشد محمحدرفیع کبرزانی لیسه انقلاب

  • با این ریش و بشم و لنگی جهادی چندین صد ملیون دالر دزدیده است. واقعا افرین بر زرنگی این مرد که لااقل زندگی خود را خوب جور کرده است.

   البته می گویند که استاد عطای نور نسبت به همه ای مجاهدین ، ملک و جایداد بیشتر دارد. می گویند نصف مزار را به نام خود و زن و بچه هایش کرده است. حتی در ازبکستان و تاجیکستان هتل ها و مارکیت ها دارد. نوش جان شان. اسماعیل خان فقط در مشهد و دبی سرمایه گزاری کرده است.

 • جای شرم است که محمدرفیع کبرزانی هم خودرادرصف مجاهدین دارد درحالیکه امیرمحمداسماعیل خان میداندکه اوعتمادی نیست وسیاست پیچیدهی دارد

 • اسماعیل کمنیست و از حذب شعله هست او را انتخاب کردن تا خود رادر بین مجاهدین جا بزنه وانهارا به جان هم بزنه او قاتل سران مجاهدین هرات از جمله قفار کل و صفی الاه افضلی هست و خیلهای دگست او باعث ب قدرت رسیدن طالبان شد او زاده شییطانست و فقط خدا اورا میشناسد

Kamran Mir Hazar Youtube Channel
حقوق بشر، مردم بومی، ملت های بدون دولت، تکنولوژی، ادبیات، بررسی کتاب، تاریخ، فلسفه، پارادایم و رفاه
سابسکرایب

تازه ترین ها

اعتراض

ملیت ها | هزاره | تاجیک | اوزبیک | تورکمن | هندو و سیک | قرقیز | نورستانی | بلوچ | پشتون/افغان | عرب/سادات

جستجو در کابل پرس