صفحه نخست > خبر و گزارش > چهره های برتر سینمای ایران، همراه با پناهندگان افغانستانی علیه آپارتاید

چهره های برتر سینمای ایران، همراه با پناهندگان افغانستانی علیه آپارتاید

کابل پرس
سه شنبه 1 می 2012

زمان خواندن: (تعداد واژه ها: )

همرسانی

کابل پرس?: برخی رسانه های ایران خبر داده اند که جمعی از سینماگران ایرانی برای نشان دادن همبستگی خود با پناهندگان و پناهجویان افغانستانی به میان آنان می روند و از آنان دلجویی می کنند. این اقدام سینماگران ایران چند روز پس از آن صورت گرفت که مقامات محلی ایران در ولایت شمالی مازندران اعلام کردند که این ولایت باید از وجود پناهجویان و پناهندگان افغانستانی پاکسازی شود. این اقدام رژيم ایران که نمونه ای آشکار از آپارتاید می باشد، با واکنش های مختلفی روبرو بوده است.

لیلا حاتمی

اکنون جمعی از سینماگران ایرانی قصد سفر به ولایت مازندران داشته تا با پناهجویان و پناهندگان افغانستانی ابراز همدردی کنند. در میان این هنرمندان از داریوش مهرجویی، مانی حقیقی، لیلا حاتمی، نیکی کریمی و علی مصفا نام برده شده است.

نیکی کریمی

از قول مانی حقیقی آمده که این سینماگران قصد دارد با رفتن به میان پناهندگان و پناهجویان افغانستانی و نمایش فیلم هایشان برای آنان، علیه اقدام حکومت و بزخوردهای ضد انسانی با افغانستانی اعتراض کنند. همچنین او گفته است که برای ایرانی آبادتر باید به افغانستانی ها اجازه کار، اقامت، تحصیل، بیمه و مسکن بدهیم.

اصغر فرهادی

در خبرهای پراکنده ی دیگر نیز آمده که آقای اصغر فرهادی اولین برنده ی جایزه اسکار از ایران نیز قرار است با حضور در مکاتب خودگران افغانستانی ها، فیلم های خود را به نمایش بگذارد.

داریوش مهرجویی

علی رغم اینکه پناهندگان و پناهجویان افغانستانی اکنون بخش انکار ناپذیر جامعه ایران محسوب می شوند و حتا چند نسل در آنجا متولد شده، اما از شرایط پایدار شندگی برخوردار نیستند و رژيم نژادپرست ایران و پولیس این کشور رفتار غیر انسانی با آنان دارد. بازداشت های غیر قانونی، حبس و کشتار در اردوگاه های پناهجویان، راه اندازی و هدایت کردن موج های خشن اجتماعی علیه پناهندگان و پناهجویان و سوء استفاده از پناهندگان و پناهجویان در بازی های سیاسی منطقه ای برخی از این موارد است.

آنتولوژی شعر شاعران جهان برای هزاره
آنتولوژی شعر شاعران جهان برای هزاره

مجموعه شعر بی نظیر از 125 شاعر شناخته شده ی بین المللی برای مردم هزاره

این کتاب را بخرید

پيام‌ها

 • امید که این انسان های بشردوست نیز بخاطر این اقدام شان از جانب دولت فاشیستی ایران تحت تعقیب و اذیت قرار نگیرند.

 • میدونید چیه ؟؟؟؟ من قبلا فکر میکردم که آلمانی ها فقط فاشیست و نژاد پرست هستند ... ولی الان میگم صد رحمت به آلمانی ها ، تو این دور و زمان یک کشوری قد علم کرده ، به اسم ایران که روش نژاد پرستیش این است که نه میکشه نه درست و حسابی بیرون میکنه و نه حرفه حسابش معلومه ،،، بلکه فقط آزار واذیت کردن همشهریان منو تا حده مرگ ادامه میده ،،،،این کشور الان :
  ۱: فاشیست ترین کشورها ست .
  ۲: دست طالبان رو از پشت بسته (لااقل طالبان علنی کار میکردند ولی اینها سیاست خودشون رو دارند )
  ۳: دقیقا زمانه پیامبر رو یادم میارند که نه قانونی بود ، نه عدالتی ، و کسی که حرفی بزنه از ترس ، و نه دین داشتند ، شبیهه الان ایران که با سپر اسلام جلو میره ولی اگه اسلام میدونست که یک روزی چنین دولتی از حامیانش میشه ، اصلان ظهور نمیکرد حالا خوبه که پیامبران و امامان ما ایرانی نبودند وگرنه جنگ جهانی بعدی از ایرانیها می بود ...
  این اقدام اخیر دولت ایران تازگی نداره ،، همشهریان من دیگه پوست کلفتر از این حرفا شدند ،،،،وقتی کسی به فکر آدم نباشه وقتی دولت خود ما یکی از باجگیر های دولت اسلامی ایرانی هست بنام اسلام ، آخه این همشهریان عزیز من چیکار کنند . مگر که همونی کسی که اسلام رو رو داد به اینها خودش و پیامبرش کاری کنند ، چه میدونم یک معجزه ، این که برای خدا کاری نداره ،،،،، به امید روزی که تمام افغانها کشوری اباد و سر بلند داشته باشند که نیازی دیگر به شنیدن و یاهامول کردن این حرفها و کارا نباشیم . در آخر تشکر از روزنه های کوچک امید برای زندگی یک انسان (بازیگران و هنرمندان آزاد ایران ) ، به تحمل کردن این همه شفقت و بیچارگی .
  زنده باد عدالت .

  آنلاین : انسان هستم ، قبل از افغان بودنم ....!!!!!

 • من تو ایران زندگی کردم مردم ایران هم بد دارن و هم خوب مثل همه ی اجتماعهای دیگه
  ما نمیتوانیم به خاطر ان عده ی بد بقیه را هم بد بگوییم
  افغانستان در جنوب تریاک کشت میکند ایا در همه ی مناطق افغانستان اینطور است؟
  خیر چون فقط در مناطق جنوبی افغانستان تریاک کشت میشود و نه همه ی مناطق پس ما نمیتوانم همه را به یک چشم نگاه کنیم

  من سرکارگر ایرانی داشتم همیشه به ما میرسید راحت پول میداد و همیشه کمک میکرد ما را و سرگارکرد ایرانی هم داشتم که اینطور نبود
  من سرکارگر افغانی هم داشتم که همشهری بود ولی کمک نمیکرد سرما داد میزد همیشه به بهانه ی چک حقوقهای ما را هر سه ماه هر دو ماه یکبار میداد
  سرکارگر افغانی هم داشتم که همشهری بود و مهربان بود کمک میکرد به ما داد نمیزد کار یادمان میداد

  همه ی جامعه ها خوب و بد دارد

  • در این شکی نیست که در هر جامعه انسان های خوب و بدی وجود دارد. شخص خودم که چندین سال در ایران بودم از مردم خوبی ایران هیچ شکایت ندارم. مشکل اصلی دولت فاشیستی ایران می باشد که با عقاید وحشتناک خود نه تنها به مهاجرین مظلوم بلکه به خود مردم ایران ظلم می کند. و با صلاحیت که به عوامل خود می دهد, آنها تا بتوانند از این صلاحیت برای آذار و اذیت مردم استفاده می کنند . به امید نابودی کامل این رژیم فاشیست.

 • دوست عزیزم ،، اگه متن رو درست خونده باشید من هم منظورم دولت اون کشور هست،،، من نمی تونم که در مورده ۷۱ میلیون ، نظر بدم که بد هستند یا خوب .... !!!! ولی مشکل از دولت فوق الاده فاشیست و نژاد پرست ایران هست .

Kamran Mir Hazar Youtube Channel
حقوق بشر، مردم بومی، ملت های بدون دولت، تکنولوژی، ادبیات، بررسی کتاب، تاریخ، فلسفه، پارادایم و رفاه
سابسکرایب

تازه ترین ها

اعتراض

ملیت ها | هزاره | تاجیک | اوزبیک | تورکمن | هندو و سیک | قرقیز | نورستانی | بلوچ | پشتون/افغان | عرب/سادات

جستجو در کابل پرس