کابل پرس: خبری، تحلیلی و انتقادیپذيرش > خبر و گزارش > احکام زندان برای افغان های دستگیر شده درحوادث انتخاباتی ایران

احکام زندان برای افغان های دستگیر شده درحوادث انتخاباتی ایران

رهانا: خبرگزاری حقوق بشر ایران

شنبه 15 مه 2010

در حوادث پس از انتخابات ریاست جمهوری بیش از ۲۰ افغان به اتهام اقدام علیه امنیت ملی و تبلیغ علیه نظام توسط نیروهای امنیتی و نظامی دستگیر و روانه زندان شده اند.

رهانا: پنج افغانی دستگیر شده در حوادث پس از انتخابات ، هم اکنون با حکم هایی بین یک تا سه سال مواجه اند و از یک سال پیش در زندان اوین نگه داری می شوند .

به گزارش کلمه ،پس از انتخابات دهم ریاست جمهوری ایران و حوادث پس از آن ، نیروهای امنیتی و انتظامی ایران بیش از ۲۰ افغانی را به اتهام اقدام علیه امنیت ملی و تبلیغ علیه نظام ایران دستگیر و روانه زندان کردند .

این شهروندان افغانی پس از تحمل ماه ها زندان در بند ۲۰۹ وزارت اطلاعات ایران سرانجام در اختیار سازمان زندان ها قرار داده شدند . آنها را برای مدتی در میان زندانیان سیاسی ایران در بند ۳۵۰ نگه داری کردند و در نهایت پانزده نفر از آنها را رد مرز کردند . تنها اتهام آنها تماشای تظاهرات های مسالمت آمیز مردم در اعتراض به نتیجه انتخابات ریاست جمهوری بوده است.

تمامی این افراد کارگر بوده و در بخش ساختمان سازی فعالیت داشتند . در روزهایی که خیابان های تهران شلوغ شده بود و مردم در اعتراض به تقلب در نتیجه انتخابات به خیابان ها آمده بودند ، این افغانی ها هم از روی کنجکاوی به حوادث خیابان های تهران توجه می کردند . اما یورش پلیس ایران به مردم معترض آنها را هم درگیر ماجرای انتخابات ایران کرد.

هم اکنون پنج نفر از این افغانی ها با اتهام اقدام علیه امنیت ملی ایران و تبلیغ علیه نظام به حبس هایی از یک سال تا سه سال محکوم شده اند . این افغانی ها هفته گذشته از بند ۳۵۰ زندان اوین به بندهای هفت و هشت منتقل شده اند .

در تمام این مدت ۹ ماهی که از بازداشت و زندانی شدن آنها می گذر آنها هیچ ملاقاتی نداشته و از نظر مالی به شدت در مضیقه هستند . آنها برای تامین نیازهای مالی خود مجبورند در زندان کارهای خدماتی زندانیان را انجام دهند تا هزینه های خود را تامین کنند .

پرس و جوی خبرنگاران ما نشان داده که تا کنون سفارت افغانستان در تهران کاری برای آنها نکرده و ترتیب ملاقاتی را با آنها نداده است . زندانیان سیاسی بند ۳۵۰ در دیدار با خانواده های خود می گویند : رفتار مقامات زندان هم با این افرا در مقایسه با دیگر خارجی هایی که به همین اتهام ها و یا اتهام هایی چون جاسوسی در زندان اوین هستند ، به مراتب بدتر است .

در یک ماه گذشته تظاهرات متعددی در شهرهای افغانستان در اعتراض به رفتار دولت ایران با زندانیان افغانی صورت گرفته و آنها در برابر سفارت و کنسولگری های ایران خشم خود را از این رفتار دولت ایران نشان داده اند .

تعداد افغانستانی هایی که درحوادث پس از انتخابات بازداشت شده اند ،بیش از بیست نفر بوده که در هفته های اخیر پانزده نفرشان آزاد و از ایران اخراج شده اند اما همچنان حداقل پنج افغانی به جرم شرکت در تظاهرات در زندان به سر می برند.

گزارشگران رهانا یادآور می شوند؛ مطابق اصل ۳۹ قانون اساسی که می گوید: « هتک حرمت و حیثیت کسی که به حکم قانون دستگیر، بازداشت ، زندانی یا تبعید شده به هر صورت که باشد ممنوع و موجب مجازات است»، و بند ۱۳ قانون احترام به آزادیهای مشروع و حفظ حقوق شهروندی که می گوید: « محاکم و دادسراها بر بازداشتگاههای نیروهای ضابط یا دستگاههایی که به موجب قوانین خاص وظایف آنان را انجام می دهند و نحوه رفتار ماموران و متصدیان مربوط با متهمان، نظارت جدی کنند و مجریان صحیح مقررات را مورد تقدیر و تشویق قرار دهند و با متخلفان برخورد قانونی شود»، هرگونه رفتار نامناسب مسئولان با این زندانی ها محکوم و غیر قانونی است.

پایان پیام

IP Plans: Best Cloud Web Hosting

Professional web services including fully managed VPS and dedicated servers for businesses and individuals.

Domain Registration - Search and register your domains with IP Plans
Fresh Cloud Shared Hosting with IP Plans
Fully Managed Cloud and SSD VPS with IP Plans
Fully managed Dedicated Servers with IP Plans


69 تن همین اکنون این صفحه کابل پرس را باز کرده اند

پذيرش > خبر و گزارش > احکام زندان برای افغان های دستگیر شده درحوادث انتخاباتی ایران

آگهی در کابل پرس

loading...

Kabul Press is the most read news and discussion website from Afghanistan. Our sources provide breaking news stories and images focusing on human rights, freedom of speech and good government issues. We aspire to honest, factual coverage that promotes criticism and informed discourse from our readers, without censorship.