صفحه نخست > خبر و گزارش > "عنعنات" افغان ها بیشتر جرم محسوب می شود؛ جنگ تروریست های افغان با دختران و (…)

"عنعنات" افغان ها بیشتر جرم محسوب می شود؛ جنگ تروریست های افغان با دختران و زنان همچنان ادامه دارد!

کابل پرس
سه شنبه 29 می 2012

زمان خواندن: (تعداد واژه ها: )

همرسانی

کابل پرس?: تغییر در وضعیت زنان و دختران و بهبود وضعیت آنان، بهبود وضعیت همگانی را بدنبال دارد. اگر جامعه ای می خواهد رشد عمیق و نهادینه داشته باشد باید وضعیت زنان بصورت بنیادی در آن تغییر کند. بهبود در وضعیت زنان به مراتب بیشتر از مردان می تواند باید تغییرات وسیع در خانواده و سطح کلان اجتماعی شود. اگر در وضعیت زنان تغییری حاصل نشود، جامعه جامعه ای از نوع افغانستان می شود. سرزمین خشن، سرزمین دروغ، سرزمین فقر، جنگ و سرزمین انواع جنایات ضد بشری. در بیش از دو قرن که وضعیت زنان در سرزمینی که افغانستان نامیده می شود، با بحران شدید روبروست، این سرزمین شاهد شدید ترین جنایات ضد بشری بوده است. خرید و فروش زنان، معاوضه آنان با حیوانات، بهره بهره برداری جنسی، خشونت در شدیدترین شکل آن و مرگ، گوش و بینی بریدن، اجازه ندادن به آنان برای رفتن به مکاتب و...همه و همه سرمنشا سنن و رسوم غلطی ست که در جامعه ی قبیله ای افغانستان وجود دارد. بیشتر آنچه معمولا مردان افغان به آن می بالند و از آن به عنوان عنعنات و رسوم با افتخار یاد می کنند، در حقیقت چیزی جز جنایت نیست. بزرگترین افتخارات افغان ها که به آن می بالند بیشتر در جنگ و زورآزمایی و از پای در آوردن حریف خلاصه می شود و افتخاراتی هستند که در هر کشور مدنی که در آن حقوق بشر اهمیت دارد، نه تنها افتخار نیست، بلکه جرم محسوب می شود.

اگر اوضاع چنین پیش برود و هیچ تغییر بنیادینی در وضعیت زنان روی ندهد، چند نسل آینده نیز قربانی جنایات خواهند بود.

در این روزها جنایتکاران افغان حملات خود را بر دختران افزایش داده و هر روز از گوشه و کنار می شنویم که به مکاتب حمله شده و دختران این وطن هدف حملات قرار گرفته اند. در تخار، کاپیسا، بامیان، دایکندی، بلخ، قندوز و... جنگ علیه دختران و زنان ادامه دارد. تروریست های افغان جنوب و شرق سرزمینی که فعلا افغانستان نام دارد را پایگاه های امن تروریزم تبدیل کرده اند، میزبان تروریست های بین المللی به شمول القاعده می باشند، شریعت منفور طالبانی را در این مناطق گسترانیده اند و اکنون حملات خود را به بنیادی ترین مراکزی که جامعه را به پیشرفت سوق می دهد بیشتر کرده اند. مسموم کردن گسترده کودکان دختر در مناطقی که بصورت بالقوه تروریزم افغانی در آن پایگاهی ندارد، جای سوال و تامل بسیار دارد و جستجو برای پایخ ممکن است، پرده از همکاری های گسترده ی حکومت کابل بردارد. حکومتی که در یازده سال گذشته فقط در کار چپاول و غارت بوده و نژادپرستی و راسیسم افغانی را پیش برده است. قرار داشتن یک جاسوس شناخته شده پاکستانی و عضو گروه تروریستی حکمتیار با پیوندهای عمیقی که با تروریزم طالبان دارد، در راس وزارت معارف افغانستان، به بسیاری از پرسش ها در مورد همکاری تنگاتنگ جنایتکاران حکومتی بويژه نکتایی پوش هایشان با جنایتکاران انتحاری و بمب گذار پاسخ می دهد. جنایتکارانی که مستقیم زنان را تهدید به آتش زدن کودکانشان پیش چشم شان و کشتن خود زنان می کنند.
اشغالگران افغان با بیش از دو قرن حکومت در این سرزمین فقط جنایت با خود به ارمغان آورده اند و رسومی قبایلی را با زور به عنوان افتخارات نهادینه کرده اند که جز نفرت و راسیسم و انسان ستیزی هیچ معنای دیگری ندارد.

تروریست های افغان: به مکاتب حمله نمی کنیم اگر تبدیل به مدرسه شوند!

همه ی اين تلاش ها بخشی از پروژه ی کلان حکومت، گروه افغان ملت که شامل طالبان نکتایی پوش است، با طالبان تنبان پوش می باشد تا در راستای استمرار حکومت خودکامه قبیله سالاران، هر گونه تغییر و حرکت به جلو را متوقف سازد.

چهار شنبه 14 دسامبر 2011, بوسيله‌ى کابل پرس


207 حمله ی طالبان به دانش آموزان، آموزگاران و مکاتب در افغانستان!

ديدبان حقوق بشر

پنج شنبه 15 مه 2008


باز هم دشمنی با مکاتب، با هم کتمان کاری باند گلبدین حکمتیار در وزارت معارف!

کابل پرس حمله به مکاتب و دانش آموزان را به شدت محکوم می کند و معتقد است تا زمانی که عناصر بنیادگرا و فرصت طلب مانند فاروق وردک در راس وزارت معارف هستند، هیچ پیشرفت مثبتی در زمینه معارف افغانستان صورت نخواهد گرفت.

يكشنبه 25 آوريل 2010, بوسيله‌ى کابل پرس


پس از مسموم کردن بيش از 100 دانش آموز دختر، حدود 700 دانش آموز در کاپيسا به مکتب نرفتند!

علی رغم دروغ های تيم گلبدينی وزارت معارف افغانستان، هر روز تعداد کمتری از دانش آموزان به مکاتب می روند و اگر چنانچه اين روند همچنان ادامه داشته باشد، بصورت گسترده ای مکاتب در نقاط مختلف افغانستان تعطيل خواهد شد، چيزی که سربازان طالب حامد کرزی خواستار آنند و تيم گلبدينی وزارت معارف بی تمايل به آن نيستند.

پنج شنبه 14 مه 2009, بوسيله‌ى کابل پرس

آنتولوژی شعر شاعران جهان برای هزاره
آنتولوژی شعر شاعران جهان برای هزاره

مجموعه شعر بی نظیر از 125 شاعر شناخته شده ی بین المللی برای مردم هزاره

این کتاب را بخرید

پيام‌ها

 • در این هفته طالبان اعلامیه پخش و از تخرب مکاتب و مسموم ساختن اطفال بیگناه با بیشرمی تمام انکار کرده آیابجز طالبان کدام گروه وحشی دیگری نیز در افغانستان وجود دارد که دست به همچو جنایا ت هولناک بزند خنده آور اینکه طالبان وزیر معارف فاروق وردک و معین آنوزارت را برای ثبوت ادعای خویش بحیث شاهد آورده اند، در اعلامیه تذکر رفته که فاروق خان وردک در یک کنفرانس بین المللی در لندن اعلام نموده که برادران طالب وی دیگر از مکتب سوزی دست کشیده اند، معلوم نیست که فاروق خان نظر به کدام شواهد و مدارک مستند چنین ادعای نموده است ازیک طرف وزارت معارف اعلام می نماید که در کشور ۵۰۰ مکتب به نسبت مشکلات امنیتیی مسدود بوده و قریب چهار ملیون دختر و پسر افغان از نعمت تعلیم و تربیه محروم هستند ولی باز وزیر معارف در یک کنفرانس بین المللی به جهانیان اعلام میدارد که طالبان از سوزاندن مکاتب دست کشیده اند آیا هدف این تلاش ها دادن وزنه و کریدت به طالبان وحشی و ادم کش نیست ؟
  ‌بآحترام
  حسیب خان

  • نميدانم ، اين ها که کابل پرس? ، عنعنات افغان ها«!» مينامد، عنعنه قبايل است يا قوانين اسلام !
   اسلام ، برای زنان و دختران چندان ارزشی قايل نيست، اسلام ، « مردان» را منبع درآمد و گرداننده خرج و هزينه خانه، ميداند، دختران برای چه درس بخوانند؟
   هدف نخستين و آخرين يک زن در دين اسلام، يافتن شوهر و وفاداری به همسراست و ازان پس، شيردادن طفل و نان پزی و خياطی است!
   افغان ها قبل از رويکار شدن مجاهدين، با تحصيل دختران شان مخالفتی نداشتند، حتا زنان افغان( پشتون) در تلويزيون به آواز خوانی و رقص ميپرداختند !
   وقتی ۸ ثور شد و مجاهدين از پشاور و کويته به افغانستان آمدند، رفت و آمد زنان محدود شد و پسانتر، طالبان، زنان را « خانه نشين» کردند!
   سردبير کابل پرس از کاه، کوه ميسازد و از تحليل علمی و منطقی قضايا، عاجز است!
   سردبير کابل پرس، حتا پادو های بين الملللی و مزدوران استعمار و کاسه ليسان امپرياليزم مثل اشرف غنی احمد زی و خليل زاد و کرزی ..و را نيز از ديد غير علمی « پشتونولی» و قبيله سالاری ، تبيين و تحليل ميکند که اشتباه فاحش است !

 • وقتی وزیر معارف از حزب گل بی دین باشد و در وزارت به اصطلاح معارف وقتی داخل میشوی فکرمیکنی
  آنجا کمپ شمشتو ویا پایگاه طالبان ریشدار باشد- و وقتی به روسای تعلیم وتربیه در ولایات نظر می اندازی به قیافه طالبی و گل بی دینی - پس چطور معارف و بخصوص دختران مکاتب از گزند حوادث مرگبار تیزاب پاشی و سم پاشی در آمان بمانند؟؟؟؟؟؟؟

 • آصپ ننگ معاون پاروق وردگی در یک گفتگوی تلویزیونی با چشم سپیدی تمام مسموم شدن دختران دانش آموز تخاری را ناشی از دیوارهای کهنه وگیلی تعمیر مکتب میداند دیگر شما خوانندگان محترم ومحترمه خود قضاوت کنید که نوکران آی اس آی تا چه اندازه در یک کلمه بی همه چیز استند.

Kamran Mir Hazar Youtube Channel
حقوق بشر، مردم بومی، ملت های بدون دولت، تکنولوژی، ادبیات، بررسی کتاب، تاریخ، فلسفه، پارادایم و رفاه
سابسکرایب

تازه ترین ها

اعتراض

جستجو در کابل پرس