صفحه نخست > خبر و گزارش > در دايکندی چه می گذرد؟ > انتقاد مردم از عمل کرد های والی و شهردار دایکندی

انتقاد مردم از عمل کرد های والی و شهردار دایکندی

احمد معين
چهار شنبه 20 فبروری 2008

زمان خواندن: (تعداد واژه ها: )

همرسانی

ده ها تن از مردم ولایت دایکندی نسبت به کار کرد های سلطان علی ارزگانی والی این ولایت و کار کرد های غیر شفاف هارون آرش شهردار دایکندی اعتراض کردند .

در این جلسه مردم خواستار روشنی در عمل کرد های سلطان علی ارزگانی و همچنین هارون آرش شهردار دایکندی شدند.

والی ولایت دایکندی که در این جلسه حضور داشت از کار کرد های خود دفاع کرد و اظهار داشت مشکلات به وجود امده در ولایت ناشی از دخالت گروه ها و احزاب سیاسی است که نمی خواهند دایکندی پیشرفت داشته باشد وی در ادامه گفت : من با اینگونه افراد برخورد قانونی میکنم

قابل یاد آوری است شهردار دایکندی بیش از یک هزار و پانصد قطعه زمین را به متقاضیان شهرک جدید نیلی در بدل مبلغ چهارده هزار افغانی تا بیست و چهار هزار افغانی به فروش رسانیده است اما والی دایکندی در این رابطه گفته است : من در مقابل 250 قطعه زمین که دارائی آویز بانکی می باشد مسئولیت دارم.

اظهارات والی دایکندی احساسات مردم را برانگیخت و مردم قصد تظاهراتی را داشتند که با میانجیگری مویسفیدان جلوگیری به عمل آمد .

شورای ولایتی می گوید هارون آرش شهردار دایکندی تقرر ندارد و در این رابطه ما چندین بار رسما از شخص سلطان علی ارزگانی والی دایکندی خواستار توضیح شده ایم که تا هنوز هیچ جوابی دریافت نکرده ایم .

در این جلسه محمد رضا واحدی رئیس انجمن فرهنگی جوانان دایکندی خطاب به والی گفت شما از مهم بودن وقت صحبت به میان آوردید, اما شخص شما با بر کنار کردن رئیس چند ریاست و امریت , چالش بزرگی را به وجود آوردید که باعث شد ریاست های نام برده مدت زیادی به حل مشکلات و چالش های داخلی ایجاد شده توسط شخص شما بپردازند , آیا در ان موقع وقت را در نظر نگرفته بودید؟ نتیجه عزل و نصب های بدون دلیل شما اختلاس میلیونی رئیس صحت عامه و شهردار تعیین شده شما بوده است .

آقای غیرت جواهری یک تن از اعضای شورای ولایتی از والی دایکندی خواست تا نسبت به مشکلات پیش آمده و همچنین کار کرد های غیر شفاف هارون آرش شهردار دایکندی در رابطه با سرک دو کیلو متری , مقرر ولایت الی بازار توضیحات لازمه را ارایه دهد , وی در ادامه از ترمیم سرک نیلی الی بند خاکشوی از والی توضیح خواست .

محمد حیدری یکی دیگر از باشندگان شهر نیلی می گوید : والی زمین های ما را تخریب کرده است و از بازار تا مقر ولایت که در حدود دو کیلومتر است سرکی احداث کرده که هزینه ان سرک را بیش از هشتاد و چهار لگ افغانی اعلان نموده که همان سرک را می توان با کیفیت کاری انجام شده با چند لگ افغانی ساخت .

حاجی حسین علی در این زمینه می گوید : والی ماستر پلان شهری را تغییر داده است و سر خود عرض سرک ها را کم کرده است و ان را برای مردم می فروشد

یکی دیگر از شهروندان دایکندی در زمینه می گوید : شهردار باید به خارنوالی معرفی گردد تا حساب پس بدهد
فابل ذکر است که در این جلسه والی حاضر نشد که سوالات مردم پاسخ بگوئید و در حقیقت او هیچ پاسخی برای مردم نداشت و با قهر و عصبانیت مراسم را ترک نمود .

آنلاین :
آنتولوژی شعر شاعران جهان برای هزاره
آنتولوژی شعر شاعران جهان برای هزاره

مجموعه شعر بی نظیر از 125 شاعر شناخته شده ی بین المللی برای مردم هزاره

این کتاب را بخرید

پيام‌ها

 • بعید نیست که از نوساز بودن این ولایت استفاده های سو سیاسی و قومی صورت بیگیرد. اما بسیار دوست داشتم که نگارنده به علاوه رخ داد ها بر انگیزه های سیاسی و قومی پشت پرده این کارهای شاروال و والی هم توضیح می داد.
  در ضمن به ارایه یک سوالی می خواهم بی فهممم که آیا اگر این ولایت پشتون نشین می بود آیا همچنان وضعیت می داشت؟ یقینا جواب منفی است. پس چه عوامل باعث بروز همچون مشکلاتی گریده است؟

 • والي اصلا نورمال نمي باشد هميشه مست است. پس از او ما چه توقع داريم. اين مسووليت همه شهروندان دايكندي مي باشد كه در اين رابط جدي فكر كند. سرنوشت همه به دست يك شرابي افتاده.
  جوانان تحصيل كرده بايد در اين زمينه بشيتر كار كند. تشكر از نويسنده اين ياد داشت در اين سايت انترنتي. اميد بيشتر نا رسايي ها را انعكاس دهيد.

 • باسلام و خسته نباشید برای کلیه دوستان و همکارانی که خبرهای واقعی را به مردم دایکندی و همه کسانی که نسبت به این مردم احساس مسولیت می کند می رسانید .
  امید وارم که این اطلاع رسانی شما بدون هیچ کدان ترسی ویا غرض ادامه داشته باشد و بدانید که تمام مردم باشما می باشد.

 • با عرض سلام وتشکرازایجاد زمینه انتقاد سازنده درراستای اصلاح وبهبود امور مردم.
  اینجانب، حدود سه هفته پیش سفری داشتم همراه بایکی ازکارشناسان تطبیق اصلاحات ادارۀ عامه به ولایت دایکندی. حقیقت این است که میزان مصیبت ورنج مردم دایکندی را فقط زمانی می توان لمس نمود که از نزدیک از این ولایت محروم دیدار وازوضع رقت بار مردم آن با خبر گردید. طبق معمول باید دیداری با جناب والی صاحب هم می داشتیم که ایشان درسفر ... تشریف داشتند.
  درهنگام صحبت با اعضای شورای ولایتی، مردم، نهادهای اجتماعی و.. مسائل مختلف مطرح وبه مشکلات عدیده ای نیز اشاره گردید که یکی از آن مشکلات وضعیت شهرداری دایکندی بود. طبق پلان باید دیداری با جناب شاروال نیز می داشتیم وزمانی که به مقر شاروالی رسیدیم با درب بستۀ آن مواجه شدیم. وبرای یادگاری فقط عکسی از قفل بزرگی که برآن نهاده بودند، گرفته وبرای موفقیت های مزید این شاروال پرتلاش که همیشه دفترش بسته است، دعا نمودیم.
  اگر دولت وجامعۀ جهانی واقعاً درادعای خودشان نسبت به بازسازی وایجاد ملت سازی متعهد وصادق می باشند، لطف نموده فکری به حال اوضاع نابسامان ووضع اقتصادی فلاکتبار این مردم نمایند.
  مردم دایکندی، مردم فرهنگ د وست وعلم جوئی می باشند که با تمام مشکلات اقتصادی که دارند، بازهم حاضرند برای تربیت وتعلیم فرزندان خود، معاشات معلمان را خودشان بپردازند. ولی نه سرپناهی برای مکاتب وجوددارد، نه معلم مسلکی برای تدریس، ونه کتابی برای خواندن. مردم بطور خودجوش معلمانی را استخدام ومعاش آنهارا تادیه می دارند. ازتطبیق پروژه های گوناگون وامتیازات عجیب وغریبی که به بعضی از ولایات داده می شود، دراین ولایت خبری نیست.

Kamran Mir Hazar Youtube Channel
حقوق بشر، مردم بومی، ملت های بدون دولت، تکنولوژی، ادبیات، بررسی کتاب، تاریخ، فلسفه، پارادایم و رفاه
سابسکرایب

تازه ترین ها

اعتراض

ملیت ها | هزاره | تاجیک | اوزبیک | تورکمن | هندو و سیک | قرقیز | نورستانی | بلوچ | پشتون/افغان | عرب/سادات

جستجو در کابل پرس