صفحه نخست > خبر و گزارش > طالبان در هیات نجات دهندگان مکتب؛ هدف: حرکت دادن ماشین جدید برای اشغال مرکز (…)

طالبان در هیات نجات دهندگان مکتب؛ هدف: حرکت دادن ماشین جدید برای اشغال مرکز و شمال کشور

کابل پرس
پنج شنبه 28 جون 2012

زمان خواندن: (تعداد واژه ها: )

همرسانی

کابل پرس?: در این روز ها عناصر تمامیت خواه و اشغالگر با حیله و دسیسه ای دیگر به میدان آمده و می خواهند زمینه اشغال مناطق بیشتری را قبل از خروج نیروهای بین المللی از افغانستان مهیا سازند. منابع مختلف در ولایت غزنی می گویند که گروه های مختلف مسلح که پیشرفته ترین امکانات نظامی را در اختیار دارند، در مناطق مختلف از جمله ولسوالی "گیروی غزنی" جا بجا شده اند. این گروه های مسلح که توسط عناصر حکومت مافیایی قومی کرزی، حرکت های خود جوش مردمی نام گذاری شده ، پلان منظمی را برای افغانستان 2014 طرح و به اجرا گذاشته اند.

این پلان طوری دقیق است که حتا عده ی زیادی از مردم را به نحوی فریب داده و از دانستن آنسوی قضیه باز داشته است. از آنجا که تمامیت خواهان می دانند که بنام حکومت قومی و مافیایی حامد کرزی و یا بنام آدمکشان طالب نمی توانند نظرمردم را جلب نمایند، آنها گروه های مسلح خود را زیر نام های حرکت خودجوش مردمی و نجات دهندگان مکتب سازمان می دهند. طالبان و سایر نیروهای اشغالگری که اینبار با نام جدید وارد میدان می شوند، از همه نوع سلاح های پیشرفته و امکانات مخابراتی برخوردار هستند. خطرناکتر اینکه این گروه های کاملا مسلح می گویند، حرکت خود را در سراسری افغانستان گسترش می دهند.

اکنون که مردم افغانستان با ماهیت اصلی طالبان و حکومت غرق در فساد، مواد مخدر و پشتیبان تروریسم آشنا شده اند، نیروهای تمامیت خواه، نظر به موقعیت حساس کشور و نزدیک شدن به سال 2014 که قرار است قوای خارجی از افغانستان بیرون شوند، پلان دیگری سنجیده و با مسلح نمودن گروه های به اصطلاح مردمی با همان ماهیت تک قومی می خواهند قبل از قبل با اشغال نظامی مناطق مختلف افغانستان حفظ قدرت خود را پس از خروج نیروهای بین المللی را تضمین کنند.

مردم رنج دیده ی افغانستان که زمان ورود آدمکشان طالب تحت عنوان کبوتران صلح به ولسوالی اسپین بلدک را به یاد دارند، می توانند شباهت های زیادی بین آنچه امروز تحت نام حرکت خود جوش مردمی در غزنی شاهد هستند پیدا کنند.
در اینجا به عنوان نمونه در چند نکته به شباهت های ظهور اشغالگران طالب و گروه مسلح فعلی می توان اشاره کرد.

1- زمانیکه اشغالگران و آدمکشان طالب وارد افغانستان شد، پیشرفته ترین امکانات نظامی داشتند که حتا امکانات مجاهدین که سال ها در مقابل ارتش شوروی جنگیده بودند نیز به اندازه ی امکانات طالبان نمی رسید. حالا دقیق همین مسئله را در گروه نوظهور به اصطلاح حرکت مردم در غزنی شاهد هستیم. آن ها با پیشرفته ترین و جدید ترین امکانات نظامی مسلح هستند، مخابره های کودان، توپ های 82 و75، راکت انداز های آرپی جی 7 و آرپی جی 12 و ماشیندار های "پی کا" ودیگر امکانات که جدیدا مورد استفاده قرار گرفته اند.

2- اشغلگران و آدمکشان طالب زیر نام کبوتران صلح وارد افغانستان شد و اولین پیامش هم نجات افغانستان از شر گروه های مجاهدین و جنگ های داخلی عنوان می شد، پیامی که به زودی مردم را فریب داده و آنها را که از جنگ های داخلی میان گروه های مجاهدین به ستوه آمده بودند وادار به تسلیم شدن نموده و زمینه ساز گسترش حضور طالبان در خاک افغانستان گردید. طالبان پس از به قدرت رسیدن، دست به کشتار سیستماتیک مردم، تخریب آثار تاریخی آنان، غارت و تخریب خانه و زمین آن ها زد و ضد انسانی ترین نظام را در دوره ی معاصر برپا کردند.

اکنون گروه های مسلح تحت نام حرکت مردمی خود جوش نیز دقیقا از همین روش برای جلب نظر مردم استفاده می کنند، آنها در شرایطی که میدانند همه ی مردم از جنگ های دوام دار فعلی و از داشتن حکومت فاسد فعلی و همچنان از ظلم و ستم و خشونت تروریست های طالب خسته شده اند، با شعار مبارزه علیه طالبان و بازسازی مکاتب و شفاخانه ها به روی مردم و آوردن آزادی اجتماعی به میدان آمده اند تا بتوانند نظر مردم را به سوی خود جلب نموده و ازکمک آنها در جامعه برخوردار باشند.

3- هنگام ورود طالبان آن ها برای خلع سلاح در مناطق مختلف حتا به مردم پول می دادند تا اسلحه شان را تسلیم کنند. آن ها خود دارای امکانات پیشرفته نظامی بودند و هیچ کس در آن زمان درست نمی توانست حدس بزند که این همه امکانات، پول و اسلحه از کجا برای طالبان می رسد؟

نظر به شواهد، گروه های مسلح که اکنون در غزنی ظهور نموده اند نیز پیشرفته ترین امکانات نظامی و ترانسپورتی را در اختیار دارند که همه ی این امکانات جدید است نه مستعمل و تازه در دسترس آنها قرار گرفته است.

آنها در جواب این سوال که این امکانات تازه و پیشرفته را از کجا نموده اید، به خبرنگاران گفته اند بروید از آنهایی که در طول ده سال علیه دولت جنگیده اند بپرسید که امکانات از کجا کرده اند؟

این موضوع خودش سوال جدی است که این حرکت که خود جوش و مردمی قلمداد می شود، این همه امکانات نظامی و آنهم جدید ومدرن را از کجا پیدا کرده اند؟ دولت در اختیار آنها قرارداده؟ مانند طالبان کدام کشور خارجی از آنها حمایت می کند؟ و...؟

امکانات نظامی گسترده در حالی در اختیار این گروه قرار گرفته است که مردم در مناطق مرکز و شمال افغانستان خلع سلاح شده و به پروسه های مختلف همچون دی دی آر پیوسته بودند. با این هم حکومت کرزی نه تنها امنیت آن ها را تامین نکرده بلکه در دامن زدن به نا امنی و انتقال نیروهای تروریزم از جنوب و شرق افغانستان به مرکز و شمال مستقیم نقش دارد.

4- همانگونه که گروه اشغالگر و آدمکش طالب ماهیت تک قومی دارد و در شورای تصمیم گیری شان حتا یک نفر هم از اقوام دیگر نبود، این گروه های مسلح جدید در غزنی هم همین ويژگی را دارند و هیچ کسی در بین شان از اقوام دیگر افغانستان نیست. از سوی دیگر با وجود اینکه مسئولین این گروه ها بارها گفته اند که دولت فعلی را قبول ندارند و در هیچ شرایط در خواست مسئولین دولتی را قبول نمی کنند؛ حکومت اما هیچ واکنشی در برابر آنها نداشته است که خود می توانند بیانگر دسیسه باشد.

از آنجا که حکومت طالبانی و قومی کرزی نه تنها ظرفیت مبارزه با خشونت و تروریسم را ندارد و بلکه خود ماهیت تروریستی پیدا کرده، این مسئله باید از طرف تمام اقشار مردم افغانستان و خصوصا آن هایی که در سه قرن اخیر استبداد رژيم های اشغالگر را تجربه کرده اند و قربانیان مستقیم و غیر مستقیم آن بوده اند، مورد ارزیابی دقیق قرار گرفته و پاسخ مناسب به آن داده شود.

آنتولوژی شعر شاعران جهان برای هزاره
آنتولوژی شعر شاعران جهان برای هزاره

مجموعه شعر بی نظیر از 125 شاعر شناخته شده ی بین المللی برای مردم هزاره

این کتاب را بخرید

پيام‌ها

 • مسلح سازی پشتونها علیه اقوام غیر پشتون. بیدار باشید.

  • به نظر من می باید از این اقدام مردمی استقبال کرده و غیر پشتونها نیز مسلح شوند تا توازن برقرار گردد.

 • واقعاٌ خطرناک بنظر میرسد. اگر اینها این دفعه پلان بزرگتر از طالبان داشته باشد چه. تا جامعه جهانی از اصل قضیه بفهمد نصف مردوم را نابود میکند.

 • هرکه ناموخت از گذشت روزگار**** هیچ ناموزد ز هیچ آموزگار!
  متاسفانه مردم افغانستان از بسکه از سوی طالبان خونریز و قسی القلب و بی فرهنگ رنجهای عظیم و توان فرسایی متقبل شده اند و همینگونه از منافقت ها و دورویی ها و کشتار های بی موجب و تلاشی های خودسرانه نیروهای امریکایی و ناتو به ستوه آمده اند و هم از غارت و چپاول دارایی های عامه ، از بی مسوولیتی ها، از جفا ها و نامردمیها و از و به سرو کله زدنهای دولتمردان فاسد و مرتبط با سرویسهای استخباراتی بیگانه گان جان هایشان به لب رسیده است، عجولانه در مقابل هر پدیدۀ دروغین واکنش مثبت نشان میدهند، هر روزنه ایرا دریچه خوشبختی فکر کرده و هر روشنایی کاذب را چراغ راه زندگانی تصور مینمایند !
  اصلأ دشمنان اسلام درطول ده ها سال با همین ترفند مردم ما را به نحوی از انحاء چنان در زاویه قرار داده اند که همۀ راههای خوشبختی را به رخ شان بسته اند که نه راه پیشرفت برایشان باقی مانده است و و نه راه پس رفت! و در همین جاست که از استیصال مردم مظلوم ما به نفع خویش استفاده های شوم و ناجوانمردانه برده اند، روسها، خلقی ها پرچمی ها چنان روزگار را بر مردم ما تیره و تار ساختند که به ملیونها ملیون هموطنان بیگناه ما یا کشته شدند و یا هم راهی دیار مهاجرت گردیدند و قیام مسلحانه ملی و جهاد بی امان اسلامی توانست روسها را به شکست محتوم دچار بسازد، در عصر سالطنت مجاهدین، جنگهای خانمان برانداز تنطیمی و مداخلات بی امان سازمانهای جاسوسی و استخباراتی کشورهای همجوار و کشور های غربی دمار از روزگار مردم ما در آورد و مردم چنان در زاویه قرار گرفتند که بی مهابا خودشان را تسلیم گروه و حشتناک طالبان نمودند و زمانیکه طالبان و سرویس جاسوسی آی اس آی عرصه را بر روی مردم ما در تمامت زوایای های زندگی تنگ ساختند که مردم مجبور شدند قدوم نامیمون نیروهای امریکایی و ناتو را بر در سرزمین افغانستان خیر مقدم بگویند به امید اینکه ترور و بربریت طالبان را در کشور خاتمه بدهند و دست پاکستان را ازمداخله در امور افغانستان کوتاه بسازند ولی با کمال اعجاب و شگفتی که این داعیان تمدن و تعالی و پیشرفت ، هرگز به وعده های شان وفا نکردند و مردم مارا با زرق وبرق زودگذر فریب دادند و و بجای رسیدن به روشنایی و آب و سرسبزی و خرمی به منجلاب سراب رهنمون گردیدند ، ادارۀ نامنهاد کرزی بجای امارت طالبان تکیه زد وچهره های مشمئیز کنندۀ طالبان آنها به طالبان نکتایی پوش کرزی مبدل گردید! و گروه های خونریز طالبان با حمایت دولت طالبان نکتایی پوش همعنان با استخبارات آی اس آی و سی آی ا به قتل و کشتار و ترور به شیوۀ جدید ادامه دادند- ولی امروز طوریکه مشاهده میگردد استعمار پیر خوابهای دیگری برای مردم افغانستان دیده است، چهره های طالبان دارد به تدریج به طالبان دانشجو مبدل میشود وو حرکتهای مرموز و مشکوک آنها به قیام ملی تعبیر میگردد! مردم بیچاره و دیر فهم افغانستان فکر میکنند اینها فرشته های نجات هستند، اینبار میخواهند طالبان تروریست را به فرزندان اصیل ، پاک و حامی بیدریغ مکتب و مدرسه و کالج و دانشگاه معرفی کنند! که میخواهند همپا با انترنیت و همعنان با کاروان تمدن جلوبروند! متاسفانه مردم ما آب را نادیده موزه ها را آز پا در می آورند و بی مهابا تبلیغات وسیعی را برای رکلام نمودن این گروه مرموز و مشکوک در رسانه ها و وسایل ارتباط جمعی براه می اندازند تا ذهنیت افراد و جوانان تعلیم یافته را مشوب و گمراه و منحرف بسازند در حالیکه این گروه جدید بدون تردید با حمایت بیگانگان پا به عرصۀ هستی گذاشته اند و همانند طالبان خودشان را گروه خود جوش و برخاسته از متن جامعه معرفی میکنند و با اینکه خودشان را به هیچ نیرویی وابسته نمیدانند با بلند پروازیهای دروغین ادعا میکنند که با دولت ، با امریکایی ها و با طالبان سر جنگ دارند! اینها هم مثل طالبان رهبر شانرا معرفی نمیکنندو فقط شخصی را که معلوم میشود سواد کافی ندارد و فارسی را تلفظ کرده نمیتواند و از او بنام انجنیر یاد میکنند فی الحال سرقومندان شان میدانند! اینها میخواهند یک هرج و مرج تازۀ را افغانستان پدید بیاورند که بدون تردید هزاران افراد دیگری را بشمول محصلین و دانشجو ها در دام هلاکت خو اهد افگند.
  ایها الناس شما را بخدا اندکی به خود بیائید ، متوجه توطئه بیگانگان باشید مگر شما از تاریخ عبرت نگرفته اید؟ مگر شما آیات خدا را بیاد نمی آرید که پروردگار توانا میفرماید:والعصر . ان الانسان لفی خسر، قسم به تاریخ که انسان در زیان است! این قیام ها همگی دروغین است ، قسم به خدا در محور بیگانگان میپرخند! اینها کسانی هستند که قبلآ جنایات عظیمی مرتکب شده اند و حالا دایه های مهربانتر از مادر شده اند! و به هیأ ت فرشته های نجات میخواهند عرض اندام نمایند! اینها خودشان به فرسنگها کیلو متر از علم و دانش و تمدن فاصله دارند اما ببینید چگونه برای برادران دانشجوی ما دام تزویر و هلاکت نشانده اند، اینها با این توطئه و دسیسه افراد تعلیم یافته و دانشجوی مارا هدف قرارداده اند! و قیامهای کاذب ودروغین و هرج و مرج را میخواهند حاکم بسازند.
  اسکندر

  • سلام به آقای سکندر ودیګر دوستان!
   آقای سکندر به تائید حرفهای شما این قلم درسایت کابل پرس? به نقل از سایت بینوا خبر تاسیس جنبش جوانان فیس بوکی پشتون را یک ونیم سال قبل نشر نموده ام، این ها همان جوانان فیس بوکی اند که به استشارهء مقامات باکستان به عوض طالبان ګماشته شده اند ومیخواهند نام جدیدی را برای خودشان کسب کنند تا حضور فزیکی شان اول درمناطق پشتون نشین بعد درسراسر افغانستان کنونی پهن ګردد، کاملا مانند طالبان ولی باروش های جدید وشعارهای جدید، هدف تامین منافع قوم پشتون در آیندهء افغانستان است که حالا قومګرایان پشتون از قدرت ګیری غیر اوغانها به تشویش افتاده اند، دقیقا این سناریو همان است که پاکستان ماشین جنګی طالبان را درسالهای نود میلادی برعوض ګلبدین اول در قندهار ومناطق قبایلی بعد درتمام افغانستان بحرکت در آورد ونتیجهء آنرا همه دیدیم.
   در آنوقت تمام قندهاریها شاهد اند که سرکاتب قوماندان ګلبدین به شکل خیلی عوام فریبانه تمام مواضع جنګی اش را بدون یک فیر مرمی به طالبان تسلیم کرد. زمانیکه ملانقیب الله قوماندان جمعیت ازموضوع اطلاع حاصل کرد با رهبری خود درکابل تماس ګرفت تا بوی تعین تکلیف کنند، همان بود که مرکز نیز وی را به همکاری با طالبان تشویق کرد وطالبان آهسته آهسته به نیروی غالب تبدیل شدند.
   دوستان وهموطنان استان غزنی خصوصا هزاره ها باید بدانند که این بار این سناریو نه ازقندهار بلکه ازغزنی آغاز شده است.
   بااحترام
   پرویز بهمن

 • شما عزیزانم به هیچ سرش راضی نیستید. گاهی میگوئید که همه پشتون ها طالب اند، اما اگرگروهی از آنها از خود و از شما دفاع کنند و علیه طالبان سلاح بدست بگیرند، بعد میگوئید این سلاح ها را از کجا کرده اند.
  تمام مناطق شمال و اعضای جبهه ملی همه تا دندان مسلح اند. آنها را نیز دولت کرزی مسلح ساخته است؟
  اینقدر بی اعتمادی به مریضی روانی مبدل میشود.

  • سلام هم وطن از اين ر فتار ها كي هميشه مرد م نابو د شو د كي خو ش ميشو د جا ي شرم است به هر نا مي اين آ ن نا بود ميشو يم چند صد هزار مسلح دا ريم ٣٦ دو لت پر قتر ت هم در كمك تان از يك گو ري نا ملوم پشت تواني ميكند ها ي أفسو س از عقل منطيق كي ما دار يم. ا ين هم كار پا كيستا ن است فير يب نخو ر هم وطن با يث خرا بي وطن است

 • سلام به خوانندگان گرامی
  همین حرکت پشتون ها علیه ظلم و تجاوز بیرحمانه طالبان عالمانه بوده قابل تقدیر است بخاطریکه در بعضی از نقاط پشتون نشین چندین سال است که مکتب وجود ندارد و این تنها به زرر و یا نقص پشتون ها نیست بلکه این مصیبت دامنگیر تمام افغانها است.
  من منحیث یک افغان از این حرکت و یا قیام که برعلیه بی عدالتی طالبان در مقابل پشتون صورت گر فته استقبال مینمایم.
  برا دران گرامی بیاید دوستانه صحبت نمایم .
  در بعضی نقاط پشتون نشین چندین سال است که مکتب وجود ندارد در حقیقت این بزگترین خیانت است که از طرف مردم افغانستان و بخصوص از طرف دولت افغانستان در حق انعده مردم که در وازه مکتب به روی اطفال های ان مسدود شده است من بخا یطر مردم را مسئول دانسته ام که در رابطه به این عمل نا بخشودنی طالب ها کوچک ترین عمل انجام نداده بلکه احساس خرسندی نموده و کاملا حالت بیتفاوتی را به خود اختیار نموده است.
  به نظر من طالب فقط وفقثط دشمن درجه اول پشتون بوده تا هزاره تاجیگ و وزبک چون طالب توانسته است اطفال های پشتون را از رفتن به مکتب محروم کند چون در تمام نقاط تاجک هزاره وزبک نشین مکتب ها چندین سال است که فعال است اما بر خلاف در مناطق پشتون نشین دروازه مکتب بسته و اطفال های ان ار درس و تعلیم محروم.
  اکنون جای بس خوشحالی است که این درک و احساس به جونان و روشنفکران پشتون پیدا شده تا دلشان به فرزندان شان سوخته و در وازه مکتب را به روی اطفال های خود باز نموده که این عمل شجاعانه هیجگاه و به زرر تاجک هزاره و وزبک نبوده بلکه به نفع همه ما و شما است.
  فرض مثال این خانه جنگی که ثمره کار خستگی نا پزیر دستگاه استخباراتی پاکستان و غیره فعالان سیاسی منطقه بوده امکان دارد سالها ادامه پیدا کند تاچیوقت یک کتله بزرگ هموطن ما یعنی پشتون باشد و لو هر کس باشد مربوط افغانستان از درس و تعلیم محروم گردد که در حقیقت یک ضایع بزرگ است.
  ما از برادران پشتون خود جدا و صمیمانه خواهشمندم که به هر سطح و هر سویه و هر موقف باشند بر علیه این بی عدالتی طالبان بخاطر رهائی فرزندان خود از زندان بیسوادی ووگشاده نمودن درو ازه تعلیم و تربیه مبارزه نمایند تا شاید یک در روشنی بخاطر از بین بردن نعصب قومی که در شیریان خون تمام هموطنان ترزیق شده جلو گیری شود
  در اخیر درود به کسانیکه به قیام اغاز نموده و موفق خواهند بود.

  • پراری هزاره .
   خوش باشد که اوغان هستی !! اما اینکه" بگذار فلان قشر باسواد شود گفتن های تان " پراری جان " ان بهِ " که اوغان بیسواد باشند , خر عیسی گر به مکه بردند ....اگر که باسواد شد غنی احمدزی, احدی , نالایق سیستانی ....جور خواهد شد .

 • تعدادی از دوستان انقدر بی عقل هستند که موضع گیری کابل پرس? را ، موضع گیری تمام هزاره ها می دانند. این واقعا نشان می دهد که ما مردم افغانستان با تفکر عاقلانه و استفاده از منطق و عقل بسیار ضعیف هستیم.
  کابل پرس یک رسانه ای شخصی است. درست است که میرهزار ، هزاره است اما هیچگاه ایشان نمی توانند از تمام هزاره ها نمایندگی کنند. پس کسانی که به خاطر موضع گیری کابل پرس، به هزاره ها بد و بیراه می گویند در حقیقت متعصب و حسود هستند.
  من یک هزاره هستم و از قیام این مردم بر علیه طالبان حمایت می کنم. اما نباید از از این سو و یا ان سوی بام افتاد. رهبر این قیام اقای کامران ، می گوید که انها نه دولت را قبول دارند و نه هم طالبان را. ایا دوستان فکر نمی کنند که این نشان می دهد که اینها افغانستان را جنگل فکر می کنند. یعنی من باور دارم که در کشوری که تعداد تفنگ به دست، دولت را قبول نداشته باشد، ان کشور هیچگاه روی ارامش و تمدن و رفاه را نخواهد دید.
  من به عنوان یک شهروند افغانستان، می خواهم بدانم که فردا وقتی مثلا تعداد این عزیزانی که در مقابل ظلم طالبا دست به اسلحه برده اند، به هزاران نفر رسید و مناطق بزرگی را تحت کنترول در اوردند، ان وقت، دولت می خواهد با انها چه کار کند؟ ایا برای همیشه می گذارد که انها بر بخش هایی از افغانستان حکومت کند؟ ایا انها را خلع سلاح می کند؟ اگر سلاح خود را تحویل ندادند چه؟
  لذا، من این خیزش مردمی را هم مایه ی دلگرمی و هم مایه ای نگرانی می دانم.
  مایه ای دلگرمی به این خاطر که این نشان می دهد که مردم ما از طالبان خسته شده اند و حاضرند در مقابل طالبان و مداخلات پاکستان استاده شوند. مایه ای نگرانی به این خاطر که این قضیه نشان می دهد که دولت افغانستان، محدود به کابل است و خارج از کابل، مثلا غزنی که در کنارکابل است اصلا حاکمیت ملی و دولت وجود ندارد.

  • مراد بیک قبول داریم که فارسیوان هستی .
   چرا این مردم تاحال خلع سلاح یا دی دی ار نشده اند مگر اوغان نگفته بود که همه را خلع سلاح کرده است !

 • خدا نکند یک غیر اوغو سلاح بگیرد. مگر در مناطق غیر اوغانا نا امنی نیست؟ رژيم منحوس کرزی رژيم پختنوالی است.

 • هرگاه همچو یک خروش و خیزش از جانب ملیت مو رد نظر نویسنده مقاله میشد، آنگاه همه انها قهرمانان ملی و چی و چی خوانده میشدند. تأ سف بر اینگونه طرز تفکر باید کرد. یقینآ که درینمیان دست مرموز اجانب دخیل است و این دست یکبار در جنگهای کابل آزموده شده اند. کوشیدن دو باره به آزمایش آن بیخردی ا ست.

 • هر گاهی که دولت اجازه مسلح شدن به هزاره برای دفاع مشروع از خود در برابر کوچی و طالب داد و هر گاهی که دولت از دفاع مشروع اوزبیک ها و تاجک ها ممانعت بعمل نیاورد آنگاه سلاح به دست گرفتن اوغان مشروع است.

 • مارگزیده از ریسمان دراز میترسد
  چنین است تجربه روز گار ما .

  آنلاین : http://http://kabulpress.org/m...

  • در جایی حرف های جناب بهمن را در این باره خواندم , او دقیق فرموده است که اینبار اوغان میخواهند حاکمیت طالبگونه را از غزنه شروع کنند ..
   بلی من هم فکر میکنم در این عقب این حرکت ها گلبدنی ها داخل و خارج نظام در تفاهم اوغانملتی های خارج و داخل قرار دارند , چونکه اوغان ملتی ها که اکثر غلجایی هستند میخواهند این بار کسانی را با پول و سلاح و تبلیغات ...تجهیز و بنام کبوتران صلح و روشنایی و دانش بخاطر مقاصد شان بمیدان بکشند !!!
   شاهد هم غیر مستقیم ای اس ای در قضیه دخیل باشدزیرا اوغان بدون اجازه هم خونی های پاکستانی اش "شولمبی" راهم سر نمی کشند .
   چونکه عقل ما پسان می اید !! پس هیچگاه نباید از حرکت های مشکوک اوغانی پشتبانی کرد !!
   خان

  • نظر به اطلاعاتی موثقی که من دارم عبدالباری جهانی همراه با تعداد زیادی ازخلقیهای افراطی ازشهرهای مختلف اروپای نظیر مونشن، بایرن، آمستردام، مالمو، استوکهولم، کوپنهاګن وغیره فعلا داخل افغانستان تشریف دارند وبدون شک درتسریع این حرکتهای جدید سهم فعال دارند.
   با احترام
   پرویز بهمن

 • من به اینکه برادران پشتون ما هر روز به بهانه های مختلف توسط خود دولت فاشیستی کرزی مسلح میشوند هیچ شکی ندارم. اینکار حتی جدید نیست ولی بهر صورت ازینکه آنها فعلاً در مقابل طالبان میجنگند ما اینرا باید به فال نیک بگیریم اما در عین حال باید هزاره ها هر طوری شده گریبان رهبرانیکه در (دی دی آر) کردن مردم شریک بودند و ازین ناحیه پول های هنگفتی را بدست آوردند را بگیرند و مسلح شوند و آماده دفاع از سرزمین شان در هر زمانی باشند. چون ما دولت واقعی نداریم پس بر ما لازم است که خود مدافع مرد خود باشیم. اگر برادران پشتون ما در غزنی برای دفاع از مردم شان حق دارند با انواع سلاح های مدرن مسلح باشند پس ما هم این حق را داریم که در مقابل حملات طالبان که هر ساله بنام کوچی بالای قریه های هزاره جات حمله میکنند مسلح باشیم. خصوصاً اینکه سخنگوی خود کرزی اعلا کرد که در بهسود طالبان زیر نام کوچی عملیات میکنند. پس صد در صد حق ماست که مسلح شویم.
  و این وظیفه خبر نگاران تیز بین ما است که اوضاع و حرکت های این جنبش نوپا را زیر نظر داشته باشند تا بار دیگر تاریخ تکرار نشود.
  آری دیگران یک لحظه آرام ننشستند ولی ما ،رهبران ما و روشنفکران ما غافل هستیم. اگرچه دیر شده ولی باز هم اگر همت و همبستگی بین رهبران، روشنفکران و مردم باشد هیچ چیز نا ممگن نیست.

 • من یک هزاره هستم و ساکن ولایت غزنی. من از قیام مردم اندر با دل و جان حمایت می کنم و دولت باید کسانی را که با طالب جنگ می کنند تا دندان مسلح کند.
  افرین و صد افرین به مردم ولسوالی اندر. خداکند که این قیام در سراسر افغانستان گسترش یافته ریشه ای طالبان و مزدوران ای اس ای را بکند.

  • تو یک اوغو استی نه یک ازره. اگه ازره ر د جاغوری، مالستان، قره باغ، جغتو و...گذاشت که سلاح بگیره و راه خود باز کنه او وقت ای کار خوبی یه.

 • دوستان !!!!
  کرزی خودش طالب است و برای طالبان اسلحه میدهد
  مسلح سازی پشتونها علیه اقوام غیر پشتون. بیدار باشید.

 • خبری از افغان پیپر:
  پنج تن از قیام کنندگان غزنی کشته شدند.
  پنج تن از افرادی که اخیرا در ولایت غزنی علیه طالبان قیام کردند شب گذشته کشته شدند.
  به گزارش نور، مهندس لطف الله فرمانده قیام مردمی در ولسوالی اندر ولایت غزنی می گوید یک طالب که در میان قیام کنندگان جاگرفته بود شب گذشته در روستای کنسف این ولسوالی 5 تن از قیام کنندگان را با شلیک گلوله کشته است.
  مهندس لطف الله افزود فرد مهاجم در پی شلیک دیگر قیام کنندگان کشته شده است.
  گفتنی است قیام مردمی علیه ظالبان از دو ماه به این سو با هدف بازگشایی مکاتب و راه اندازی برنامه های بازسازی در ولسوالی اندرولایت غزنی آغاز شده که به گفته فرمانده این قیام تا کنون 25 روستا از وجود طالبان پاکسازی و شمار زیادی از طالبان خارجی و داخلی کشته شدند.

 • طبق اطلاعات رسیده از ولایت کابل حاکی اند، مجاهدین امارت اسلامی بر پایگاه عساکر اشغالگر واقع منطقه ازبین ولسوالی سروبی آن ولایت،راکتی حمله نمودند.خبرمی افزاید، حمله راکتی ساعت ۴ به عصر روزگذشته صورت گرفت ودقیقا به هدف اصابت نمود که دراثرآن به دشمن تلفات وارد گردید اما شمار تلفات دشمن به دست نه امده است.
  گذارشات ازولایت نورستان حاکی اند، که نبرد شدیدی در ولسوالی کامدیش آن لایت با عساکر اردوی اجیر بوقوع پیوست.خبرمی افزاید، نبردحوالی ۴ بجه صبح امروز هنگام بوقوع پیوست که پوسته های دشمن مورد حمله های مسلحانه مجاهدین امارت اسلامی قرار گرفت ونبرد الی اکنون ادامه دارد.به اساس خبر،مجاهدین شمار زیادی از پوسته های دشمن را در مناطق بینوز واسترا کاملا فتح نمودند وشماری از پوسته دشمن در محاصره قراردارند.خبرادامه داده میگوید که مجاهدین اکنون به پوسته های قریه بر وپیرستان توجه کردند وپوسته های متذکره را مورد حملات شدید قرار دادند.وجزئیات بیشتر حادثه بعدا به نشره وخواهد رسید.

 • امید واریم مردم شمال -غرب و مرکزی نیز توسط بزرگان و مجاهدین و سرمایه داران مناطق مذکور- هم چنانکه درین اواخر از شر طالبان بی دین به ستوه آمده اند - هر چه زود تر مسلح شده و خران طالب و پاکستانی را که بنام ناقل در آنجا ها جابجا شده و هر روز دهشت و وحشت را براه انداخته اند -به سزای اعمال شان برسانند - تا خون شهدای شمال و دیگر مناطق از جمله خونهاییکه درین ده سال توسط طالبان بیفرهنگ در شمال ریخته شده از جمله خون / کاظمی - داود داود - سیدخیلی - مطلب بیک - میرویس پسر اسماعیل خان و مردمان جوزجان و بهسود وغیره به هدر نرفته باشد.

 • قابل توجه همه مردم افغانستان باالخصوص مردم نورستانی ، پشه یی ، هزاره ، ازبک ، ترکمن ، تاجک:
  انجانب منحیث یک افغان انفجاری واز شهر انفلاقی ها این گروه تازه تشکیل که بر ضد طالبان می جنگد وپشتبانی مردم ودولت را باخود دارد بنده با این کروه مخا لف هستم بنده اعلام میدارم که این کروه خود جوش مردمی نیست بلکه تریستان بعد از سال 2014 خواهد بود که توسط دولت پروژه طالب سازی وتروریست سازی بنام های مختلیف جریان دارد .
  بخاطر توازون قدرت ودفاع ازنوامیس واز جان ومال وسزمین خویش هرچه عاجل خودرا مسلح نمایید آمادگی دفاع حملات احتمالی تروریستان را داشته باشید که بنام های مختلف ظهور نموده است .
  از طرف حلقات شناخته شده دولت فعلی زمینه غارت گری ، دوزدی ، قتل عام را آنچنان که خود ملت افغانستان شاهد هستند فراهم وحمایت میگردد .
  فقط یک راه باقی مانده است که مردم افغانستان باالخصوص مردم نورستانی ، پشه یی ، هزاره ، ازبک ، ترکمن ، تاجک: خود را تا دندان مسلح نمایند وآمادگی جنگ را بعد از سال 2014 داشته باشد .

 • هېواد غله لکه هزاره ګان او بنجشیریان دکرزي له څنګه ناسته دالر وهې د پښتون قاتله پنجشېر پرسته مونږ دې پېژنو! که وخت يې راغی بيابه سره ګورو ! الله دې ماته په لاس راکه دله !
  مکوه دپښتنو په غره چې کلک لرګي ننه نوزي ولا که دوی مسلمان شي ! پښتون څه شی دی څيره خور
  غلام دوی پښتنو بايد د شمال لنډغر او دګرجستاني قزل باش کرزي دولت نوی منلی !
  ددې فاسد رژيم پښتون دو ښمنه رژيم د ړنګېدو په هيله
  ژوندی دې وي ملي مقاومت ! پر دې مردار رژيم کې پښتانه هميشه غلامان او بې حقوقو به ګرزي

 • این یک پروژه کرزی میباشد که بعد از رفتن بادارانش اینها را بالای اقوام غیر پشتون حاکم سازد. این بکلی حرکت دولتی است. با این سلاح های پیش رفته قطعآ نمی تواند خود جوش باشد. مردم شمال وسایر اقوام مملکت هم باید مسلح شوند وفریب این بازی هارا نخورند.

 • مرگ بر طالب
  مرگ بر ظالم
  من از قیام مردم غزنی کاملا حمایت می کنم.
  من خودم از غزنی هستم و می دانم که طالبان چه قسم بر مردم از هر قوم که باشند ظلم میکنند. ما باد از هر کس که در مقابل طالبان استاد می شود حمایت کنیم.

 • برادران مخالف وموافق السلام علی من التبع الهدا !
  خداخیرکند که استعمار باز ازوجود برادران قبیله چه سناریورا تمثیل میکند همیشه استعمار دلقک ها راازقبیله جهل انتخاب وسناریوی خورا دراستیج اوغانستان اجرا میکند دلم به این دلقک هابسیار بدمیشود وبعضی ها که پیوند خونی با اصحاب قبیله دارند بدون اینکه ازعمق قضیه اطلاع داشته باشند یااینکه دارند ایتگونه حرکت های مشکوک استخباراتی استعماررا تائید میکنند . هرکی ناموخت ازگذشت روزگار هیچ ناموزد زهیچ اموزگار
  خودکوزه وخود کوزه گر خود گل کوزه خود برسربازارخریداربرآمد

 • این گروه تازه که بنام قیام علیه طالبان و همینگونه قیام علیه امریکایی ها و دولت کرزی، دارد دست به کشتار و تباهی میزنند و دفعتأ مانند سمارق روئیده اند آیا واقعأ از سوی هیچ سرویس جاسوسی منطقه یا استخبارات بین المللی تمویل نمیشوند؟ آیا عقل سلیم باور میکند؟ اینها که دولتمردان افغانستان را نیز مسترد مینمایند پس چگونه حاضر هستند خدمات دولتی را در ساحه تحت کنترول شان ابقاء نمایند؟ بدون تردید این چهره های زشت و جنایت کار دسیسه نوینی است که دشمنان صلح و امنیت افغانستان در حال پیاده کردن آن هستند، صلح و امنیت حق مسلم مردم افغانستان است ولی در طول تاریخ این موهبت را دشمن از ما غصب کرده اند ،بعد با چهرۀ دیگر ظاهر شده و این موهبت دزدی شده را دوباره بگونه کاذب بما نشان داده اند وقتی مردم درکنارشان تجمع نموده اند آنگاه با خنجر به سینه های مردم زده اند! بهرصورت من فکر میکنم اگر مردم افغانستان با شعور و بیدار باشند بدون تردید هیچ توطئه و دسیسیه ای نمیتواند دیگر آنها را تخدیر نموده با سرنوشت شان بازی نماید. یک موضوع دیگری که ناگفته نماند اینست که واقعأ مردم افغانستان ازینگونه تیپ ها و چهره های عصر حجر خسته شده اند و هرگز به چال ها و کلاه برداری های آنها فریب نمی خورند و به آنها به دیدۀ شک و تردید نگاه مینمایند .

 • دولتمردان پشتون همیشه از زور برای رسیدن به اهدافشان.چی پای پوتش، چی پای لوچش. 
  پشتونها فرهنگ جنگ را، از فرهنگ سخن گفتن بیشتر دوست دارند.

Kamran Mir Hazar Youtube Channel
حقوق بشر، مردم بومی، ملت های بدون دولت، تکنولوژی، ادبیات، بررسی کتاب، تاریخ، فلسفه، پارادایم و رفاه
سابسکرایب

تازه ترین ها

اعتراض

ملیت ها | هزاره | تاجیک | اوزبیک | تورکمن | هندو و سیک | قرقیز | نورستانی | بلوچ | پشتون/افغان | عرب/سادات

جستجو در کابل پرس