کابل پرس: خبری، تحلیلی و انتقادیپذيرش > حقوق بشر > آزادی بيان > آزادی بیان در زندان مدعیان آزادی

آزادی بیان در زندان مدعیان آزادی

دین و دموکراسی

يكشنبه 24 فبروری 2008, بوسيله‌ى حسين زاهدی

و اما هیچ کدام٬ نه آنکه دین و مذهب را پاسداری میکند و به کمک خداوند میشتابد و خداوند را ضعیف و عرش اش را متلزلزل میپندارد حقیقت دارد و نه آنکه آزادی و دموکراسی را شعاری برای اهداف پنهان خویش قرار داده واقعیت دارد و هر دو طرف با این شعارهای زمینی و آسمانی، تنها برای بقا و قدرت خویش مردم را به بازی گرفتند و واقعیت اینست که اينگونه دین و دموکراسی ابزاری بیش نیستند برای فریب بشر.

عجیب به نظر نمیرسد اگر روزی هم نمک بگندد٬ اما وای به آنروز که بگندد نمک ! جواد احمد روزنامه نگار افغان که برای تلویزیون (سی تی وی ) کانادا کار میکرد، مدت بیشتر از چهارماه است که در زندان بگرام توسط نیروهای ارتش امریکا بدون محاکمه زندانی است.

اصل ۱٩ اعلاميه جهانی حقوق بشر

هر فردی حق آزادی عقيده و بيان دارد و اين حق مستلزم آن است که کسی از داشتن عقايد خود بيم و نگرانی نداشته باشد و در کسب و دريافت و انتشار اطلاعات و افکار، به تمام وسايل ممکن بيان و بدون ملاحظات مرزی آزاد باشد.


البته این خبر و از این دست بازداشت ها اولین و آخرین نیست همچنان که نیروی های آمریکایی در عراق نیز بارها به بازداشت و شکنجه ی خبرنگاران مبادرت ورزیده اند. گفته شده است که جواد احمد خبرنگار افغان به جرم داشتن شماره تلفن یکی از سران طالبان و ارتباط مخفی این خبرنگار با طالبان بازداشت شده است. اين بازداشت بسيار به بازداشت تواب نيازی خبرنگار جوان شباهت دارد که از سوی نيروهای امنيت ملی ماه ها در زندان بسر برد و طبق گزارش فدراسيون بين المللی خبرنگاران، هنوز پس از آزادی نيز، همچنان تهديد می شود.

حرفه خبرنگاری تقاضا میکند که برای کسب و پخش اطلاعات با طرفین درگیر روابط برقرار کند؛ اما اینکه این رابطه حرفه ای و کاری از سوی نیروهای امریکایی جرم شناخته میشود خود جای سوال است که دولت و ارتش امریکا باید پاسخ گو باشند. اما با اين حال نباید تعجب کرد که هرگز جوابی از سوی این منابع دریافت نشود، چرا که اینان با شعار آزادی و نه اصل آزادی و دموکراسی از غرب به شرق لشکر کشی کرده اند و مصارف گزاف را متحمل شده تا به اهداف از پیش تعین شده شان برسند و خود داعیه دار این شعار هستند و آزادی را آن گونه که خود می پسندند می پذیرند و نه غیر آن؛ همانگونه که بنیادگرایان و علمداران مذهبی که منافع شان تقاضا میکند اسلام را تفسیر٬ تعبیر و تطبیق می کنند و لا غیر.

نکات مشابه بین بازداشت جواد احمد توسط پرچمدار آزادی و دموکراسی (امریکا) و پرویز کامبخش توسط بنیادگرایان چماق بدست مذهبی دیده میشود.

۱- هر دو خبرنگار برای یک هدف در بازداشت بسر میبرند، یکی برای تحقیق و دانستن و دیگری برای کسب و پخش اطلاعات که لازمه حرفه خبرنگاری است.

۲- جرم هر دو نفر استفاده از اصل ۱۹ اعلامیه جهانی حقوق بشر است که در پی تحقیق و کسب و پخش اطلاعات به صورت غیر قانونی در بازداشت به سر میبرند.

۳- بازداشت شدگان توسط کسانی به زندان می افتند که یکطرف مدعی است آزادی و دموکراسی را به ارمغان می آورد و طرف دیگر ادعا دارد که دین رفعت و محبت را پاسداری میکنند.

و اما هیچ کدام٬ نه آنکه دین و مذهب را پاسداری میکند و به کمک خداوند میشتابد و خداوند را ضعیف و عرش اش را متلزلزل میپندارد حقیقت دارد و نه آنکه آزادی و دموکراسی را شعاری برای اهداف پنهان خویش قرار داده واقعیت دارد و هر دو طرف با این شعارهای زمینی و آسمانی، تنها برای بقا و قدرت خویش مردم را به بازی گرفتند و واقعیت اینست که اينگونه دین و دموکراسی ابزاری بیش نیستند برای فریب بشر.


کارتون از نيک آهنگ کوثر

IP Plans: Best Cloud Web Hosting

Professional web services including fully managed VPS and dedicated servers for businesses and individuals.

Domain Registration - Search and register your domains with IP Plans
Fresh Cloud Shared Hosting with IP Plans
Fully Managed Cloud and SSD VPS with IP Plans
Fully managed Dedicated Servers with IP Planshussain_zahedi yahoo.com

آنلاين بنگريد : کابل پرس
53 تن همین اکنون این صفحه کابل پرس را باز کرده اند

پذيرش > حقوق بشر > آزادی بيان > آزادی بیان در زندان مدعیان آزادی

آگهی در کابل پرس

loading...

پيام‌ها

Kabul Press is the most read news and discussion website from Afghanistan. Our sources provide breaking news stories and images focusing on human rights, freedom of speech and good government issues. We aspire to honest, factual coverage that promotes criticism and informed discourse from our readers, without censorship.