در همین بخش

صفحه نخست > کابل پرس ورزشی > مقالات فوتبالي > پاتريس اورا و تجربه ليگ قهرمانان

پاتريس اورا و تجربه ليگ قهرمانان

علی جواد دهقان
پنج شنبه 19 آپریل 2007

زمان خواندن: (تعداد واژه ها: )

سر آلكس فرگوسن از آن واقعه به عنوان بزرگترين شب اروپايي اش ياد كرد در حالي كه مايكل كريك جوان به آن بازي مي گويد كه از جنس روياها بوده است. كريس رونالدو غيرقابل باورانه توصيفش مي كند و پاتريس اوراي فرانسوي تاريخي مي نامدش و اين چنين بود كه منچستريونايتد در پنجاهمين سالگرد حضور اروپايي اش يكي از بهترين بازيهاي دورانش را انجام مي دهد و اولدترافورد كه تا پيش از اين شاهد چنين رويدادي نبود توانست به طرفداران شياطين سرخ شكست 7 بر يك مهمان ايتاليايي شان يعني آس رم را نشان بدهد.

سه گل در 19 دقيقه و 4 گل در يك نيمه و دست نكشيدن از حملات در نيمه دوم هشدار جدي به رقيبان منچستر در ادامه كار ليگ قهرمانان بود. پاتريس اورا كه گل هفتم يونايتدها را زد مي گويد: من انتظار يك نمايش قوي و پيروزي را داشتم اما نمي توانستم تصور كنم كه 7 بار گل خواهيم زد. با مصدوماني كه داشتيم ما با 7 گل از رم عبور كرديم. شما نمي توانيد درباره آن توضيح بدهيد. نمايش بازي خود همه چيز را درباره شخصيت تيم مي گويد.
منچستر تاكنون بعد از شكست در بازي رفت در مراحل ليگ قهرمانان نتوانسته بود تلافي كند و به پيروزي برسد. ناكامي هاي آنها در فصول اخير و شكست هاي پياپي شان در ليگ قهرمانان، آنان و هوادارانشان را نااميد كرده بود اما اين فصل به گونه اي ديگر است. اورا مي گويد: حتي اگر ما يك مسابقه دوستانه داشته باشيم اجازه نخواهيم داد كه ببازيم. در اين باشگاه شما همه چيزي را بايد پيروز شويد. ما هرگز اينجا دفاع نمي كنيم. هميشه پيروز شدن است. حتي اگر شما 3 بر صفر پيروز شويد، اگر شما به عقب برگرديد بعد از مسابقه آنها مي گويند چرا عقب برگشتيد؟ چرا مي خواستيد روند مسابقه را كند كنيد؟ اين علاقه هميشه براي جلو رفتن وجود دارد.

بعد از اينكه كريك در 11 دقيقه ابتدايي گلزني كرد گويي كه بار سنگيني از دوش يونايتدها برداشته شده است. حريف شان رمي بود كه تا پيش از حضور در اولدترافورد فقط پنج گل خورده بود اما اين شياطين سرخ بودند كه به هر چيزي دست مي زدند طلا مي شد.

همه گل هاي زده شده يونايتد سزاوار تقدير است اما گلي كه آلن اسميت زد از جنس ديگري بود. او بعنوان تك مهاجم در پيش روي گيگز، روني و رونالدو استفاده شد. اينكه فرگوسن به او اعتماد كرد و بعد از مدتها او را به تركيب اصلي تيم راه داد جاي حرف دارد. پاتريس اورا مي گويد: او به مانند يك ديوانه در تمرينات كار مي كند و شما اين را در مصر بودنش مي بينيد. اين نه تنها بخاطر گلش است، بلكه بخاطر شوري است كه او هميشه دارد و همين عامل آمدن او به تيم است.

اورا مي افزايد: اين منچستر است، هنگامي كه بازيكنان مصدوم وجود دارد، آنجا كس ديگري است كه از راه مي رسد و حتي بهتر از كسي است كه با او عوض شده است.

رئال مادريد پيش از اين ركورد گلزني در يك چهارم نهايي را در رقابتهاي اروپايي داشته است اما مربوط به سال 1958 و در مقابل سويا مي شود كه با نتيجه 8 بر 0 به وقوع پيوسته است. اما اين يونايتد است كه در اين عرصه فوتبال مدرن دست به كاري خارق العاده و آن هم در مقابل رم مي زند.

پاتريس اورا خاطره اي از چند سال قبل به ياد مي آورد، زماني كه در موناكو بوده و به همراه موناكو 8 ـ 3 دپورتيوو لاكرونيا را شكست داده اند، به تاريخ نوامبر سال 2003: من به ياد مي آورم كه با موناكو ما 4 بر صفر در 30 دقيقه پيروز بوديم. شما تعجب ميكنيد اگر تصورش را بكنيد. شما مي گوييد زدن 4 گل در ليگ قهرمانان ممكن نيست. من دقيقا همان احساس را با منچستر داشتم.

آن فصل با وجود اين نتيجه جالب براي موناكو و اورا بصورت ناخوشايندي به پايان رسيد. موناكو كه تا مدتها در ليگ يكه تازي مي كرد سرانجام به مقام سومي در لوشامپيونا ليگ قناعت كرد و با وجود درخشش در ليگ قهرمانان در فينال مقابل همان دپورتيوو شكست خورد.
پاتريس با يادآوري آن تجربه تكرارش را بعيد مي داند و مي گويد: در پايان مردم فقط افتخارات را به ياد مي آورند نه اين كه شما به چه خوبي بازي كرده ايد بنابراين ما نمي توانيم با اين نتيجه بدست آمده هيجان زه شويم. اين نتيجه خوبي است اما بايد در حركت باشيم.

يوفا.كام

واژه های کلیدی

جستجو در کابل پرس