IP Plans

آی پی پلنز

طراحی و راه اندازی سایت های اینترنتی، ثبت دامین، میزبانی وب، وی پی اس و سرور اختصاصی
همین اکنون اقدام کنید

در همین بخش

loading...

صفحه نخست > حقوق بشر > تظاهرات دانشجویان و فعالان اجتماعی در اعتراض به عدم پیگرد سید واحد بهشتی به اتهام قتل (...)

تظاهرات دانشجویان و فعالان اجتماعی در اعتراض به عدم پیگرد سید واحد بهشتی به اتهام قتل شکیلا

سه شنبه 31 جولای 2012

زمان خواندن: (تعداد واژه ها: )

قطعنامه ی راهپیمایی دادخواهی از قتل شکیلا

روند عمومی بررسی های حقوق بشری در کشور نشان می دهد که گراف خشونت علیه زنان، به ویژه از نوع قتل، به طور بی سابقه-ای افزایش یافته است که بعضی از آن ها چنان فجیع، ظالمانه و دور از خوی و خصلت انسانی صورت گرفته اند که تمامی شنوندگان را دچار شوک کرده است. متأسفانه، آن چه در اغلب این جنایات روشن و آشکار است، موجودیت دست های زورمداران به عنوان عاملان اصلی بخشی از این جنایات و نیز موانع تحقق عدالت می باشد. این روند نابه سامان حوادث، همه را دچار بُهت و حیرت کرده و نسبت به امنیت، و به ویژه در رابطه با زنان، همچنین حاکمیت قوانین نافذه ی کشور، ناامیدی شدیدی را بر جامعه مستولی ساخته است که باعث می گردد تا بسیاری ها به سوی گروه های مسلح مخالف دولت و محاکم سنتی رو آورند. این روی دادهای خشونت بار، از بریده شدن گوش و بینی عایشه گرفته تا کشتار بی رحمانه ی نجیبه وشکنجه ی سحرگل در نزدیکی مراکز ولایات پروان و بغلان، قتل های متعددی که زیر نام «قتل ناموسی» صورت می گیرند، روی هم رفته تمامی کسانی را که به «کرامت انسانی» و «حقوق بشر» متعهد می باشند را به تأمل جدی توأم با نگرانی نسبت به آینده واداشته است.

در ادامه ی روند خشونت علیه زنان بی دفاع، بخش بزرگی از جامعه ی مدنی آگاهی دارد که به تاریخ هفتم دلو سال گذشته (1390)، دخترِ 16 ساله ای به نام شکیلا، در خانه ی آقای واحدی بهشتی، عضو شورای ولایتی بامیان، به قتل رسید. روند تحقیقات و پی گیری این دوسیه ی قتل، بنا به ادعای کمسیون مستقل حقوق بشر افغانستان و دیگر نهادهای جامعه ی مدنی، غیرشفاف و با تناقضات جدی همراه بوده که دو جلسه ی بی نتیجه ی محکمه ی شهری بامیان، بر نادرستی پروسه ی تحقیقات صحه گذاشته و نهایتاً به ارجاع پرونده به دادستانی جهت تحقیق مجدد، تکمیل و رفع نواقصِ دوسیه انجامیده است. به همین خاطر، و برای قرار گرفتن امور عدلی ـ قضایی کشور روی چرخه ی عدالت، ما مظاهره کنندگان امروز خواستار تحقُق موارد زیر می باشیم.

1. اصلاح اساسی و ریشه ای سیستم عدلی و قضایی کشور و به ویژه، ولایات و مصئون کردن آنها از فشار و اعمال نفوذ قدرت مندان، باید در اولویت کاری دادستانی کل و قوه ی قضایی کشور قرار گیرد.

2. پی گیری جدی موارد نقض «قانون»، «عدالت» و حقوق حقه ی انسان در تمامی پرونده های زنان قربانی خشونت و به-ویژه، پرونده ی مشکوک قتل شکیلا در بامیان، اعم از اعمال نفوذ و تهدید از سوی عاملان قتل، تا امکان رد و بدل شدن «رشوت» و «حق السکوت»، یا استفاده ی سوء و ناشایست از مقام، باید با جدیت صورت گیرد تا در آینده تمامی قربانیان و بازماندگان چنین جنایاتی، به سیستم عدلی ـ قضایی کشور اعتماد نمایند و با تکیه بر آن بتوانند تمامی بی-عدالتی ها و ستم ها را گزارش داده و مورد پی گرد قرار دهند.

3. ما از نهادهای مسوول دولت خواستار سرعت بخشیدن و شفافیت مراحل تحقیق و محکمه ی دوسیه ی قتل شکیلا، و نیز تضمین امنیت جانی شاکیان پرونده و وکلای مدافعی که بخواهند به دفاع از حقوق قربانی حادثه و بازماندگان آن مبادرت ورزند، می باشیم.

4. جهت ارزیابی دقیق حادثه ی قتل شکیلا، هیأت با صلاحیتی مرکب از دادستانی کل، کمیسیون مستقل حقوق بشر و وکلای بی طرف پارلمان، کشور جهت پی گیری جدی و شفاف این قضیه تعیین گردیده و به بامیان فرستاده شوند.

5. دادستانی کل کشور، مستقیما مسئول اغماض و عدم نظارت بر روندکاری غیرشفاف دادستانی استیناف ولایت بامیان بوده، و در این رابطه در برابر نگرانی های نهادهای جامعه ی مدنی، حقوق بشر، حقوق زنان و شهروندان کشور، پاسخ-گو باشد.

6. نهادها، فرهنگیان و دانشجویان برگزارکننده ی این راهپیمایی، کمسیونی را جهت پی گیری مراحل تحقیق و محاکمه، همچنین کمک به روند شفاف سازی پرونده ی قتل شکیلا تشکیل داده اند که از این پس با جدیت وارد عمل خواهند شد.

10 اسد 1391 مطابق 31 جولای 2012

كارنامه

loading...
loading...

پیام، نظر، تفسیر یا نقد؟

تعديل از پيش

اين سخنگاه از پيش تعديل مي‌شود: نظر شما پيش از تأييد مديران سايت ظاهر نخواهد شد.

كى هستيد؟
وصل
پيام شما

براى درست كردن پاراگراف، كافيست كه خط خالى ايجاد كنيد.

جستجو در کابل پرس