کابل پرس: خبری، تحلیلی و انتقادیپذيرش > دیدگاه > روح الله نیکپا؛ افغانستان دیگر!

روح الله نیکپا؛ افغانستان دیگر!

جمعه 10 آگوست 2012, بوسيله‌ى پرویز قرین

از دیرگاه به اینسو بدبختانه نام افغانستان در زمره‌ی کشورهای جهان سوم و فراتر از آن؛ کشوری جنایت، ترور، تندرو، زاینده‌ی مواد مخدر و... در برگه‌های روزنامه‌های جهان و نماهای تلویزیونی تلویزیون‌های جهان به مردم این کره‌ی خاکی شناسایی شده است.

هنگامی‌که در بیرون از کشور و به ویژه در باختر نامی از افغانستان برده می‌شود و یا نشانی و شناسه‌ی یک افغان را پرسان می‌کنند، برداشت مردم عادی آن کشورها از افغانستان و مردم افغانستان چنان است. اگرچه راست همان است که آن‌ها می‌پندارند و نباید نادیده گرفت که افغانستان به راستی سرزمین هراس، دهشت، مواد مخدر، خشونت و آدمکشی است که نمونه‌های آن را در روزهای پسین ما دیده‌ایم. کشتن بی باکانه‌ی جوانان در میدان وردک، دادرسی بیابانی آن بانو در پروان، کشته و زخمی شدن ده‌ها آدم در پکیدن ماین کنار جاده در پغمان و سدها مورد دیگر.

کشت و قاچاق تریاک، چرس و ... فساد اداری، دست‌برد در پول مردم به‌دست بلندپایه‌های حکومتی هر کدام نشانیست که در پهلوی نام کشور ما و هر افغان حکاکی شده است و بیرونی ها با همین نشانه‌ها ما را می‌شناسند.
اما برای دگرگونی اندیشه‌ها‌ی باختری‌ها (غربی‌ها) باید راه‌های دیگری را در نگر داشت و این راه‌ها به دست آمدنی نیست مگر با شیوه‌های تازه و جدا از فرهنگِ جنگ، خشونت و ...، مانند: ورزش، آموختن و آموختاندن، سازش فراورده‌های علمی، فرهنگی و مردمی.

با گذشت از دیگر جستارهای یاد شده، می‌خواهم در این نبشته به ورزش رو بیاورم. ورزش و کشاندن ورزشکار در کارزارهای المپیک و همانند آن یکی از بهترین شیوه‌های دگرگونی اندیشه‌های کشورهای دیگر در برابر افغانستان است که با این راه می‌توانیم با سربلندی به جهانیان بفهمانیم که ما مردم جنگ و خونریزی، خشونت و دهشت و مواد مخدر نیستیم و اگر چنین می‌پندارید، این چیزی است که از بیرون بر ما تحمیل شده است، وگرنه ما هم مانند شما مردمان فرهنگی و نخبه در بخش‌های گوناگون داریم و به‌ویژه در ورزش؛ و می‌توانیم بهره‌ی خود را در چنین جاها داشته و از گلوی دیگران پس بکشیم.

از میان این مردمان جوانمرد، دلیر و نامورِ ما، می‌توانیم از روح‌‌الله نیکپا ورزشکار سرشاد و پرشور خود نام ببریم که با بودن نشانه‌های تروریست، آدم‌کُش و دهشت افگن در پهلوی نام خود باز هم در کارزارهای جهانی می‌رود و با سربلندی و بالندگی مدال به گردن میاویزد و پرچم افغانستان و ملت خود را در رده‌ی جهانی به لرزه در میاورد و به همه می‌فهماند که ما توانایی به فرجام رساندن هر کاری را داریم و می‌توانیم با بیشتری کشورهای جهان که تا گلو در آسایش و آرامی غرقند، و شما آنها را کشورهای رده‌نخست می‌پندارید، روبرو شویم و جلو پیروزی را از آنها برباییم.

اگرچه نیکپا در کارزارهای گوناگون و در کشورهای گوناگون آزمودگی برنده شدن چنین مدال‌ها را دارد و به همه نشان داده است که افغانستان پروراننده‌ی چون او است، اما این دومین باریست که در چنین رویارویی، خود و کشورش را دارنده‌ی مدال می‌سازد و با سربلندی به کشورش باز می‌گردد و با هم شهریانش شادی و سرور خود را بخش می‌کند.

من به او می‌گویم: (روح‌الله نیکپا؛ افغانستان دیگر) چرا که او سزاوار چنین نامی است و به راستی هم که او نما و نشان دیگری از افغانستان در چشم کشورهای دیگر داده است. نه فساد، نه دهشت، نه قاچاق و نه خشونت در برابر زن، بلکه افسانه‌ی قهرمانِ از دیار وحشت و جنگی که تا هنوز پابرجاست و ادامه دارد.

نیکپا!

شاهین بلند پرواز من!

بلندتر پرواز کن، بزرگمنشی و بی همتایی‌ات را نگهدار

ما با تو ایم و از تو خواهیم بود

پس با ما باش...

IP Plans: Best Cloud Web Hosting

Professional web services including fully managed VPS and dedicated servers for businesses and individuals.

Domain Registration - Search and register your domains with IP Plans
Fresh Cloud Shared Hosting with IP Plans
Fully Managed Cloud and SSD VPS with IP Plans
Fully managed Dedicated Servers with IP Plans


53 تن همین اکنون این صفحه کابل پرس را باز کرده اند

پذيرش > دیدگاه > روح الله نیکپا؛ افغانستان دیگر!

آگهی در کابل پرس

loading...

پيام‌ها

  • من هم از قهرمن شا یستهء وطن سومین قهرمان که سومین پرچم و با سه رنگ زیباه بنام روح لله در جهان افطخار می کنم و هم چنین از نثار احمد هم زحمت زیادی کشید. و از دولت محترم می خواهم که همانطوری که سیتهء شان است حمایتش کنید

  • هزاره ها را در بامیان، دایکندی و بیسود میکوشند، خانه و کاشانه شان را آتش میزند و میگویند که تاجک به تاجکستان، ازبک به از بکستان و هزاره به گورستان. اما زمانی که یک هزاره با غیرت با همت و شهامتش به زاد گاه و مردمان اصیل کشورش پیروزی می آورد، پیران، تنبان و چادر اوغان زن را بنام بیرق ملی بر سر و در عقبش نشان میهند که این یک افغان و یک قهرمان کشور است که نام این کشور ویرانه و تعصب زده را در جهان از میان توده های چرس، پودر- تریاک بلند نگهمیدارد. موفق باد. بهروز

Kabul Press is the most read news and discussion website from Afghanistan. Our sources provide breaking news stories and images focusing on human rights, freedom of speech and good government issues. We aspire to honest, factual coverage that promotes criticism and informed discourse from our readers, without censorship.