صفحه نخست > دیدگاه > روح الله نیکپا؛ افغانستان دیگر!

روح الله نیکپا؛ افغانستان دیگر!

پرویز قرین
جمعه 10 آگوست 2012

زمان خواندن: (تعداد واژه ها: )

همرسانی

از دیرگاه به اینسو بدبختانه نام افغانستان در زمره‌ی کشورهای جهان سوم و فراتر از آن؛ کشوری جنایت، ترور، تندرو، زاینده‌ی مواد مخدر و... در برگه‌های روزنامه‌های جهان و نماهای تلویزیونی تلویزیون‌های جهان به مردم این کره‌ی خاکی شناسایی شده است.

هنگامی‌که در بیرون از کشور و به ویژه در باختر نامی از افغانستان برده می‌شود و یا نشانی و شناسه‌ی یک افغان را پرسان می‌کنند، برداشت مردم عادی آن کشورها از افغانستان و مردم افغانستان چنان است. اگرچه راست همان است که آن‌ها می‌پندارند و نباید نادیده گرفت که افغانستان به راستی سرزمین هراس، دهشت، مواد مخدر، خشونت و آدمکشی است که نمونه‌های آن را در روزهای پسین ما دیده‌ایم. کشتن بی باکانه‌ی جوانان در میدان وردک، دادرسی بیابانی آن بانو در پروان، کشته و زخمی شدن ده‌ها آدم در پکیدن ماین کنار جاده در پغمان و سدها مورد دیگر.

کشت و قاچاق تریاک، چرس و ... فساد اداری، دست‌برد در پول مردم به‌دست بلندپایه‌های حکومتی هر کدام نشانیست که در پهلوی نام کشور ما و هر افغان حکاکی شده است و بیرونی ها با همین نشانه‌ها ما را می‌شناسند.
اما برای دگرگونی اندیشه‌ها‌ی باختری‌ها (غربی‌ها) باید راه‌های دیگری را در نگر داشت و این راه‌ها به دست آمدنی نیست مگر با شیوه‌های تازه و جدا از فرهنگِ جنگ، خشونت و ...، مانند: ورزش، آموختن و آموختاندن، سازش فراورده‌های علمی، فرهنگی و مردمی.

با گذشت از دیگر جستارهای یاد شده، می‌خواهم در این نبشته به ورزش رو بیاورم. ورزش و کشاندن ورزشکار در کارزارهای المپیک و همانند آن یکی از بهترین شیوه‌های دگرگونی اندیشه‌های کشورهای دیگر در برابر افغانستان است که با این راه می‌توانیم با سربلندی به جهانیان بفهمانیم که ما مردم جنگ و خونریزی، خشونت و دهشت و مواد مخدر نیستیم و اگر چنین می‌پندارید، این چیزی است که از بیرون بر ما تحمیل شده است، وگرنه ما هم مانند شما مردمان فرهنگی و نخبه در بخش‌های گوناگون داریم و به‌ویژه در ورزش؛ و می‌توانیم بهره‌ی خود را در چنین جاها داشته و از گلوی دیگران پس بکشیم.

از میان این مردمان جوانمرد، دلیر و نامورِ ما، می‌توانیم از روح‌‌الله نیکپا ورزشکار سرشاد و پرشور خود نام ببریم که با بودن نشانه‌های تروریست، آدم‌کُش و دهشت افگن در پهلوی نام خود باز هم در کارزارهای جهانی می‌رود و با سربلندی و بالندگی مدال به گردن میاویزد و پرچم افغانستان و ملت خود را در رده‌ی جهانی به لرزه در میاورد و به همه می‌فهماند که ما توانایی به فرجام رساندن هر کاری را داریم و می‌توانیم با بیشتری کشورهای جهان که تا گلو در آسایش و آرامی غرقند، و شما آنها را کشورهای رده‌نخست می‌پندارید، روبرو شویم و جلو پیروزی را از آنها برباییم.

اگرچه نیکپا در کارزارهای گوناگون و در کشورهای گوناگون آزمودگی برنده شدن چنین مدال‌ها را دارد و به همه نشان داده است که افغانستان پروراننده‌ی چون او است، اما این دومین باریست که در چنین رویارویی، خود و کشورش را دارنده‌ی مدال می‌سازد و با سربلندی به کشورش باز می‌گردد و با هم شهریانش شادی و سرور خود را بخش می‌کند.

من به او می‌گویم: (روح‌الله نیکپا؛ افغانستان دیگر) چرا که او سزاوار چنین نامی است و به راستی هم که او نما و نشان دیگری از افغانستان در چشم کشورهای دیگر داده است. نه فساد، نه دهشت، نه قاچاق و نه خشونت در برابر زن، بلکه افسانه‌ی قهرمانِ از دیار وحشت و جنگی که تا هنوز پابرجاست و ادامه دارد.

نیکپا!

شاهین بلند پرواز من!

بلندتر پرواز کن، بزرگمنشی و بی همتایی‌ات را نگهدار

ما با تو ایم و از تو خواهیم بود

پس با ما باش...

آنلاین :
آنتولوژی شعر شاعران جهان برای هزاره
آنتولوژی شعر شاعران جهان برای هزاره

مجموعه شعر بی نظیر از 125 شاعر شناخته شده ی بین المللی برای مردم هزاره

این کتاب را بخرید

پيام‌ها

  • من هم از قهرمن شا یستهء وطن سومین قهرمان که سومین پرچم و با سه رنگ زیباه بنام روح لله در جهان افطخار می کنم و هم چنین از نثار احمد هم زحمت زیادی کشید. و از دولت محترم می خواهم که همانطوری که سیتهء شان است حمایتش کنید

  • هزاره ها را در بامیان، دایکندی و بیسود میکوشند، خانه و کاشانه شان را آتش میزند و میگویند که تاجک به تاجکستان، ازبک به از بکستان و هزاره به گورستان. اما زمانی که یک هزاره با غیرت با همت و شهامتش به زاد گاه و مردمان اصیل کشورش پیروزی می آورد، پیران، تنبان و چادر اوغان زن را بنام بیرق ملی بر سر و در عقبش نشان میهند که این یک افغان و یک قهرمان کشور است که نام این کشور ویرانه و تعصب زده را در جهان از میان توده های چرس، پودر- تریاک بلند نگهمیدارد. موفق باد. بهروز

Kamran Mir Hazar Youtube Channel
حقوق بشر، مردم بومی، ملت های بدون دولت، تکنولوژی، ادبیات، بررسی کتاب، تاریخ، فلسفه، پارادایم و رفاه
سابسکرایب

تازه ترین ها

اعتراض

ملیت ها | هزاره | تاجیک | اوزبیک | تورکمن | هندو و سیک | قرقیز | نورستانی | بلوچ | پشتون/افغان | عرب/سادات

جستجو در کابل پرس