در همین بخش

صفحه نخست > خبر و گزارش > در دايکندی چه می گذرد؟ > از محبوبیت والی دایکندی چرا کاسته شد ؟

از محبوبیت والی دایکندی چرا کاسته شد ؟

janali azad
پنج شنبه 6 مارچ 2008

زمان خواندن: (تعداد واژه ها: )

درطی روز های اخیر محبوبیت آقای سلطانعلی ارزگانی والی ولایت دایکندی دربین بعضی از مردم کاهش پیدا نموده که میتوان از دریچه های مختلف به این موضوع دید که چه عوامل و عملکردها باعث این مسُله شده است.

ایشان در روز های ابتدایی شروع کار خود وعده های زیادی مبنی بر این که کارهای بی شماری را برای مردم دایکندی در بخش های مختلف اجتماعی انجام خواهند داد. در صورتیکه مدت ها سپری میشود که جناب ایشان به حیث والی کارمیکند فقط بعضی از تعمیر های ادارات دولتی ساخته شده و یا دردست ساخت است البته این کار ها محدود به مرکز ولایت دایکندی میگردد دگر کدام فعالیت قابل ملاحظه دیده نمیشود. در سال جاری بودجه انکشافی ولایت دایکندی به مصرف نرسید ، پول تخصیصی به مرجع تمویل کننده مسترد گردید.

امروز در افغانستان رشوه ستانی و فساد اداری به اوج خود رسیده که دایکندی نیز از این قاعده مثتنی نیست. بنابر آن مردم دایکندی والی را مقصر میداند که چرا به کاهش دادن این پدیده یک عمل همه جانبه نمی کند.

موضوع دگر که اذهان عامه را مخدوش ساخته موضوع شهرداری دایکندی است که شهر دار درسالهای گذشته پولهای مردم را گرفته که گویا زمین توزیع میکند که تا به حال چنین یک کار صورت نگرفته به همان اساس کسانیکه پول به شهرداری داده زمین بدست نیاورده آنان یکسری شکایت های را از کار کرد های شهر دار ووالی دایکندی به هیئت های لوی خارنوالی داشته اند، بر بنیاد بعضی شایعات شهردار دایکندی قرار بوده که به اثر فشار های زیاد مردم از دایکندی فرار نماید ولی از گریختن ایشان توسط عده ای جلوگیری شد وبعد این موضوع به یک کمیسیون ترکیبی از شورای ولایتی ،امنیت ملی ، خارنوالی و پولیس ملی تشکیل شد که به این قضیه رسیدگی نمایند بعد از کار چند روزه به اثر دخالت بعضی نمایندگان که گویا این کمیسیون بی طرفانه نیست ، والی این کمیسیون را ملغی قرار داده وقرار شد که دوسیه را به شخص لوی خانوال تسلیم نمایند که شخص ایشان درین مورد تحقیق کند . در بعضی موارد والی از شهردار دایکندی حمایت میکند که این مسُله هم یک دلیل عمده ای در کاهش پیدا کردن محبوبیت ایشان می یاشد.

علت دگر که جهت کاهش محبوبیت آقای سلطانعلی ارزگانی متصور است مخالفت وکلاء شورای ملی میباشد البته این مخالفت بیشتر جنبه سلیقه ای دارد نه اینکه در گستره منافع مردم ، ممکن بعضی کار کرد های والی بر وفق مراد شخصی نمایندگان نباشد.


اشاره: منابع موثق کابل پرس تاکيد می کنند که خبر اينکه شهردار دايکندی قصد فرار داشت، شايعه نبوده و بلکه واقعيـ است. هارون آرش، شهردار دايکندی متهم به اختلاس در فروش 1500 قطعه زمين در شهرک جديد نيلی، مرکز ولايت دايکندی می باشد.

آنلاين بنگريد :

پيام‌ها

 • واقعیت این است که مردم به واقعیت ها پی بردند، و جناب سلطان علی ارزگانی هم شکمش را خوب پور کرده و قریب است که بی ترکد، از فساد موجود، از تقرری های بیجا و سلیقه ای که در ادارات دایکندی موجود است طبیعی است که مردم هم کور نیستند، و فکر کنم که بیشتر از این، وجود همچو والی برای مردم شریف دایکندی، غیر قابل تحمل است.

  • سلام.در مورد چور وچپاوول والی وشاروالش باید بگوییم که این گناه ملت دایکندی است که خواسته وناخواسته بدون هیچگونه فکر وتعقلی هر کس ونا کس را برای شان تابو میسازند. نه تنها ارزگانی را بلکه صدهاآدمهای بد تر از ارزگانی را ما وشما ملت دایکندی با پرستش کور کورانه خویش العیاذم باالله بدرجهی خدای رسانیدیم. بطور مثال در ولسوالی شهرستان مردم انقدریکه از مرده شویانی جون افگاری -صادقی-تورن وبالاخره داوری با قوماندانهایش میترسیدند از خداوند نمیترسیدند وحالا هم همچنین است.در هر ولسوالی ومناطقی از دایکندی آدمهای با چنین اوصاف را میتوانیم پیدانماییم.مگر دارائ را که فرزندان حاجی ناظر ورغه دارند بجز از حاصل زحمت من وتو چیزی دیگری میتوانند باشد؟ زمین پدری عارف را من در قریه سری ورغه دیده ام که ممکن حدود 6سیر تخمریز باشد .پس این ما وشما بودیم که حاجی ناظر پدران مارا فریب دادند وزمینهای مانرا گرفتند و اولاد شان نه تنها زمین را بلکه همه چیز ما را از ما گرفتند.قصرهای عارف وتورن در کابل حاصل زحمت ودسترنج کیستند؟پس باید بدانیم که بد بختی ما در نادانی وبیسوادی ماست .باید بدانیم که ارزگانی را کی ویا کیها فرستاده وکیها ازایشان دفاع میکنند؟مدافعین سربکف عارف داوری-تورن -ارزگانی-شاروال-وصدهادزد و خون خواران در دایکندی انهای هستند که در کابل قرار دارند و بنام رهبران ملیت هزاره از آدرس این ملیت محکوم خون این ملیت را با فرستادن وحمایت کردن چنین اشخاص وافراد خایین میخورند ومینوشند.

  • اول سلام بعد نمیدانم ازکجا شروع کنم من هم به عنوان یک باشنده ولایت دایکندی چندان دلی خوشی ازوالی ولایت دایکندی ندارم البته باید یاد آورشد که این مشکلات می تواند درتمام ولایات افغانستان وجود داشته باشد ولی نه به این صورتی که در ولایت دیکندی وجود دارد من یک محصل هستم درهرات نمیدانستم وضعیت اینقدر نا به سامان است ولی طی مسافرتی که به ولایت داشتم هدفی اصلی من گرفتن جواب این سوال بود که با دیدن تهداب های نیمه کاره که به علتی های بودجه ها به جاهای نامعلوم مصرف وهیچ خبری ازساختن آن مکاتب نبود دریافتم که حق با مردم است البته این را به عنوان نمونه ذکر کردم هزاران پروژه های نیمه کاره ای دیگری هست که به علت عدم پرداخت بودج ساخت وساز آنها تعطیل است بنابراین مردم حق دارند هرگونه عکس العملی ازخود نشان دهند .

   حمیدهدایتی id من : hameadhidaiati

 • جناب آقای جان علی آزاد سلام امیدوارم که خوب باشد و همیشه خوش

  من تعجب می کنم که چرا شما مطالب دیگران را با نام خود در این سایت نشر کرده اید ؟

 • سلام به شما مدیر مسؤل کابل پرس امید موفق باشید !
  نمی دانم دوست عزیز از کی تا به حال مطالب دگران را به نام کسی دیگه چاپ می کنید اگر این مطلب که به نام شخصیکه نوشته کرده چاپ شود بهتر خواهد بود

  آنلاين بنگريد : http://www.afghantime.org

 • نخست سلام به دوستان كه در طراحي سايت زحمت را ادا كرده بعد احترام حضوري هريك از مردم محروم وشريف دايكندي دارم .
  اي مردم دايكندي مااز دست هر مسئول اين ولايت به تكليف هستيم حمايت رهبران ما باعث شده كه مثلي اقاي اورزگاني وافاي داوري وآقاي تورن ورئيس خيانت گرامنيت ولايت دايكندي خون اين مردم را هرلحظه ميمكد به خاطر خوش نامي خود مردم مرا با يك پاو ترياك به زندان مركزي روان ميكند و دوسيه هاي شانرا بنام تجار مواد مخدر ترتيب ميدهد آيا ارتباط حلقه اي رئيس امنيت وولي واقاي داوري و وغيره... جه مشكلات درامتيازات دايكند در مقابل حكومت بوجود مي آورد اينرا همه درك مكند باز ولي صاحب قربانعلي در گذارش دهي دولت به ملت ميگه كه جاي تاسف است كه براي تمام ولايت ها امتياز يك ميليون دالر داده ميشودوبراي دايكندي بخاطر كاشت ترياك شان داده نمي شود ولي واقعيت اين است كه افراد راكه توسط هدف يك حذب بواسطه رئيس امنيت دايكندي بنام ترياك فروش به زندان ها روان ميشه اين است نام نيك دايكندي را بد نام ميكند وباعث ميشه از امتياز يك ميليون دالر باز بماند

 • چون خودی تکرار باعث خسته گی میشود طبیعی است که چند سال این وظیفه را اجرا کرده است و والی صاحب خسته شده است
  وشاید هم همین باعث شده که وظایف اش را به صورت درست اجرا نمیکند

 • واقعاً این شرم آور است که دایکندی بودیجه خودرا مصرف نتوانسته باوجودکه ولایت دایکندی پسمانده ترین ومحروم ترین ولایت های افغانستان است .

جستجو در کابل پرس