صفحه نخست > کابل پرس افشا می کند > معاش ماهانه عزیز الله لودین 55 برابر معاش کارمند عادی؛ 90 برابر دستمزد یک (…)

معاش ماهانه عزیز الله لودین 55 برابر معاش کارمند عادی؛ 90 برابر دستمزد یک کارگر و دو برابر بودجه سالانه کشاورزی ولایاتی چون دایکندی و غور

کابل پرس
چهار شنبه 15 آگوست 2012

زمان خواندن: (تعداد واژه ها: )

همرسانی

کابل پرس?: سندی که به کابل پرس رسیده و امضای حامد کرزی را در پای آن دارد نشان می دهد عزیز الله لودین رییس پیشین کمیسیون انتخابات افغانستان که با تخلف برنامه ریزی شده یکی از عاملان اشغال کرسی ریاست جمهوری توسط کرزی می باشد، از "مدد" معاش گزاف برخوردار است که با سطح معاشات کارمندان و در مجموع سطح معاش متوسط در افغانستان همخوانی نداشته و بلکه بسیار بالاتر است.

طبق آنچه در این سند آمده مدد معاش عزیز الله لودین 274700 افغانی (دوصد و هفتاد و چهار هزار و هفتصد افغانی) معادل تقریبی 5 هزار و پنجصد دالر آمریکایی در ماه می باشد. آنچه طبق این سند عزیز الله لودین به عنوان "مدد معاش ماهوار" دریافت می کند تنها مربوط به یک منبع معاش می باشد و ممکن است وی از منابع دیگر نیز معاش دریافت نماید. او فعلا رییس عمومی اداره عالی نظارت دولت می باشد.

اگر 5500 دالر مدد معاش ماهوار عزیزالله لودین را با معاش کارمندان عادی و کارگران مقایسه کنیم، نتایج زیر بدست می آيد:

1: معاش عمومی یک کارمند عادی (بصورت میانگین و در حالت خوشبینانه) ماهانه 5 هزار افغانی (بسیاری هنوز 2500 افغانی در ماه معاش دارند و ماه هاست که حکومت معاش آن ها را نداده است)

مدد معاش ماهوار عزیز الله لودین تقریبا 55 برابر معاش یک کارمند عادی در ماه است.

2: معاش یک کارگر ساده در خوشبینانه ترین حالت، وقتی که سی روز ماه را کار داشته باشد و هر روز 150 افغانی دریافت کند، در ماه 4500 افغانی می شود.

مدد معاش ماهوار عزیز الله لودین بیش از 61 برابر معاش یک کارگر عادی می باشد.

اگر مدد معاش ماهوار عزیز الله لودین را با بودجه ی سالانه بخش کشاورزی ولایاتی همچون دایکندی و غور مقایسه کنیم، حداقل ماهانه ایشان دو برابر بودجه سالانه بخش کشاورزی دایکندی یا غور معاش دریافت می کنند. برای نمونه بودجه سالانه ی بخش کشاورزی ولایت دایکندی در سال کمتر از سه هزار دالر آمریکایی ست. به عبارت دیگر یکسال مدد معاش ماهوار عزیز الله لودین 27 برابر بودجه بخش کشاورزی این ولایت در سال می باشد.

اگر معاش گزاف عزیز الله لودین را با گرانترین کشور جهان یعنی ناروی مقایسه کنیم، به آمار جالبی می رسیم. برای نمونه معاش میانگین مقامات ارشد ناروی حدود 100 هزار دالر آمریکایی در سال است که کمی بیشتر از 8 هزار دالر در سال می شود. در همین حال این مقام ارشد ناروی باید 36 تا 45 درصد بسته به درآمد باقی اعضای خانواده اش مالیات پرداخت کند. با احتساب 36 در صد مالیات برای مقامات ارشد گران ترین کشور دنیا، حدود سه هزار دالر آمریکایی از معاش آن ها برای مالیات کسر می شود که حدود چهار هزار دالر برای او می ماند. معلوم نیست مدد معاش ماهوار عزیز الله لودین مشمول مالیات می شود یا نه و اگر می شود ایشان مالیات پرداخت می کنند یا خیر. اکا همین مقایسه ساده بین معاش مقام حکومت فاسد کرزی در فقیر ترین کشور جهان با معاش مقامات ارشد گران ترین و یکی از ثروتمندترین کشور های دنیا بخوبی از تقسیم ظالمانه ی معاش و ثروت در افغانستان خبر می دهد. جالب اینجاست که مقاماتی که کرزی در راس اموری مانند مبارزه با فساد قرار می دهد، خود یک پای در فساد دارند.

دریافت معاش گزاف و غیر عادلانه توسط عزیز الله لودین با تایید حامد کرزی تنها یکی از نمونه های معاشات گزاف مقامات بلند پایه حکومت مافیایی کرزی می باشد. در ماه دسامبر 2007 کابل پرس اسنادی را با امضای حامد کرزی منتشر کرد که نشان می دهد تنها معاشات گزاف مقامات بلند پایه افغانستان ده ها برابر معاش کارمندان و کارگران است. یا در موردی دیگر کابل پرس? در فبروری 2009 اسنادی را منتشر کرد که نشان می دهد معاش ادیب فرهادی یکی از مقامات ارشد حکومت مافیایی کرزی معاش گزاف تنها از یک منبع دارد و این معاش صدها برابر معاش یک کارمند عادی ست.->http://kabulpress.org/my/spip....]

در کنار این بی عدالتی مطلق در اداره ی مافیایی کرزی، اسنادی در کابل پرس افشا شده که نشان می دهد علاوه بر معاشات گزاف دالری، دریافت کنندگان این معاشات بر اساس رابطه های قومی و فامیلی صاحب پول های هنگفت می شوند. برای نمونه در مافیای حنیف اتمر زمانی که بر کرسی وزارت معارف نشسته بود، رابطه های قومی و فامیلی وی در راس دریافت کنندگان معاش های گزاف قرار داشتند.

باز هم در کنار این موارد، اسنادی زیادی در کابل پرس و برخی از رسانه های داخلی و بین المللی منتشر شده که نشان دهنده ی سوء استفاده و اختلاس گسترده ی مقامات حکومتی همچون انورالحق احدی و عمر زاخیلوال می باشد.

دریافت معاش گزاف و سوء استفاده و اختلاس گسترده توسط مقامات ارشد حکومت مافیایی کرزی در حالی ست که افغانستان جزو فقیر ترین کشورهای دنیا محسوب شده و فقر و گرستگی سالانه جان بخش قابل توجهی از مردم را تهدید می کند.

آنتولوژی شعر شاعران جهان برای هزاره
آنتولوژی شعر شاعران جهان برای هزاره

مجموعه شعر بی نظیر از 125 شاعر شناخته شده ی بین المللی برای مردم هزاره

این کتاب را بخرید

پيام‌ها

 • بیشنهاد آقای لودین توسط *معین اداری و مالی* این اداره صادر شده است؟؟؟ این اداره مبارزه علیه فساد خود یک ریاست است که در راس-اش همی آقای لودین قرارد دارد. چرا این ریاست معین ها داشته باشد؟؟؟ باز حتما این معینیت ها هم پوست های مافوق رتبه هستند و هر یک امتیازات گذاف دارد. این نهایت بدختی است. واقعا شرم-آور و جای تاسف است.

 • لچ کردن این عالی جنابان خنده اور است. اگر در افغانستان مثل ناروی مالیات میدادیم و این مالیات را مثل ناروی صرف رفاه مردم میکردیم پس اسم ما افغانستان نمیبود.

 • لعنت بر این دزدان

  • بنظر من گفتن حق کار خوب است. آقای لودین نه دزدی کرده و نه لچ کرده ملت را بلکه معاش که برای رئیس اداره در نظر گرفته شده اخذ میکند و لزومآ بمنظور مبارزۀ درست با فساد اداری باید برای کارمندان چنین ادارۀ معاش مناسب در نظر گرفت. حالا 3000 الی 5000 دالر معاش عادی است که جوانان تازه کار با مهارت انگلیسی و کمپیوتر در موسسات بدست می آورند. اساس مشکل در کنفرانس بن و کنفرانس های بعدی بود که بر چنین سیستم موسسه یی موازی با دولت توافق شد.

  • من نمی دانم که موسسه یا انجو است که به جوانان تازه کار با مهارت انگلیسی و کمپیوتر 3000 تا 5000 دالر معاش می دهد. فکر می کنم این دوستمان دچار توهم هستند. دوست عزیز نوشته شده سه تا پنج هـــــزار دالر نه سه صد تا پنجصد دالر. اگر هم چنین موسسه ای باشد حتما اندی والان واسطه باز شما را قبول خواهد کرد. به حق چیزهای ندیده و نشنیده... تازه لطف کنید نام این موسسه را بدهید تا من هم یک سی وی برایشان راهی کنم.

 • لطفا نظر مرا از بین نبرید. بگذار مردم بخوانند:
  باز این همه را به دوش پشتون ها یا به اصطلاح صمد آغا (اوغان ها) می اندازد. اگر معاش لودین 5500 دالر است پس بفرماید که آقایون چون محقق و خلیلی این همه دارایی و ثروت را از کجا کردند؟
  برادر ها و ای سایت جانب دار کابل پرس?! یک سوال: چرا فقط و فقط لکه های پشتون ها را برملا میسازید و از خود حکمروایان هزاره ها را برملا نمیسازید؟ کاش فقط چند تای تان ماننند محترم بشردوست قضاوت میکردید. اقای لودین معاش میگیرد اما چنابان محقق و خلیلی و امثالهم خون مردم و از همه بیشتر از خود قوم زحمت کش هزاره را خورده اند. ایا عروسی دختر خلیلی در کارته سه را بیاد دارید که با چی مصارف برگذار شد؟ او از کجا کرد؟ لطفا بخاطر چند تا دزد پشتون همه قوم را دشنام ندهید.

  • دوست عزیز اگر اسناد داری که دزدی محقق را نشان میدهد ان را به کابل پرس? روان کن تا عمومی شود.
   در حال حاضر قدرت در دست سران پشتون است و دزدی را هم انها مکنند.

  • برادر عزیز! دوست ندارم ملت غیور افغانستان را بنام این و آن تحقیر و توهین کنم و یا پارچه پارچه کنم زیرا این چنین طرز تفکر این ملت بیچاره را بیشتر رنج خواهد داد و هم چنان زمینه سؤ استفاده از دارای های مردم را بیشتر فراهم خواهد ساخت در ضمن می گویند که انکار از حقیقت کفر است پس اگر انکار نکنیم ای دولت مردان افغانستان تحت رهبری جناب آقای کرزی و و و و است که باعث نا امنی، بی عدالتی، تداوم جنگ در افغانستان، زمینه ایجاد فساد اداری در ارگان های دولتی و باقی جرایم روز افزون می گردد.
   مه از حکومت داری جناب آقای کرزی ایطور نتیجه گرفتیم که آب را خد کن و ماهی بگیر

   آنلاین : none

 • our friends that is official salary of Mr lodeen ,that is not curoption or another things .this is sample salary .minister of finance curoption is more than tow milion $.our friends understanding salary and curoption is differens ,finance minister is theif .

 • آغای لودین صداقت و راستی خود را در کمیسیون مستقل انتخابات ثابت کرد. پنح هزار دالر که سهل باید یک ملیون دالر جایزه میگیرفت.

  • آقای لودین خودش دزد است همه بیاد داریم وقتیکه ریس کمسیون انتخابات بود چطور تقلب به نفع کرزی کرد.
   این شخص خاین است.

 • گر حکم شود که مست گیرند در شهر هر انکه هست گیرند
  مامورین پایین رتبه چون معاش شان کفایت نمیکند رشوت میگیرند. مامورین بلند رتبه چون از ثروت زیاد هیچوقت سیر نمیشوند بناءرشوت میگیرند.

 • منهم با آقای شمس همنظر هستم.لطفأ کمی واقع بین باشید.دربسیاری موارد نظر مخالف را یا نشر نمی کنید یا که با الفاظ رکیک که قلم وکاغذ از گرفتنش شرمیده پاسخ داده شده بگذارید مردم رأی وحرف شانرا نقادانه اظهار کنند.حال بیاءیید خود قضاوت کنید که محقق بقول خودش خر دوانی پیشه اش بود امروز موترهای ضد گلوله یه ارزش صدهاهزار دالر وآنهم دهها عراده در اختییاردارد .قصر ها وویلاهایش در کابل ومزار تعداد خانمها واولادهای حاصل از آنها خرچ روزمره فامیل وگارد محافظ همه سر به آسمان میزند.اگر روزی را شما بیاد دارید که محقق نان مازاد ضرورت خودرا با یک هزاره گرسنه قسمت کرده باشد ویا مانند جناب بشردوست درمییان مردم غریب وبینوارفته وازاحوال آنها پرسش نموده باشد،نشان بدهید.یقین دارم اگر محقق جای کرزی بنشیند اولین اقدامش تفرقه اندازی درمیان خودهزاره خواهد بود چون اومردمتنفذ و مورداعتمادمردم را تحمل نمتواند عین خاصیت جاه طلبانه مسعودوگلبیدین.حالا این مبلغ مصارف ماهانه این شخص به اصطلاح رهبر حزب وحدت ازکجاوچگونه تأمین میشود؟ منصفانه بحیث مردمان امروز قضاوت یکسان نمایید. همینگونه خلیلی واطرافییانش . تنها اینها هزاره نیستند هزاره ها شامل آندسته ازمردم زحمتکش وپا برهنه میشود که ازدسترنج خودشان ارتزاق میکنندو بامافیای تریاک وجنایات ایشان یارودمساز نیستند.از خدمت به سرویسهای استخبارات بیگانه عاردارند وتبرا.بامردم خودش رییاکاری ودغلبازی نمیکنند.

 • برادران اگر از قندهار هستی دزدی حق تو است و میراث پدر کلان های تو است آ زادانه دزدی کن اگر تنها اوغان هستی کمی شناخت خود را خوب کن باز دزدی کن اگر تاجک یا هزاره یا ازبک هستی در راه راست باش که قانون مراعات شود.

 • زاخیلوال هم خودش گفت که از روزیکه با دولت کار میکنند ماهانه مبلغ پنج هزار دالر ۵۰۰۰ معاش دریافت میکند، بلی متاسفانه همینطور است ولی اگر یکی به همین پول اکتفا کرده وفناعت میکند خدا خیرش دهد ، ما کاری کرده نمیتوانیم این پول امریکا است به هرکه بخواهد میدهد ، مگر ترجمان های افغان که از خارج بخصوص امریکا به افغانستان میروند ماهانه مبلغ شانزده هزار ۱۶۰۰۰دالر دریافت نمیکنند!! بلی همینطور است ، ولی استند کسانی که ده برابر این پول را در پهلوی معاش ماهوار پیدا میکنند و ادعای مسلمانی هم میکنند خداوند همه را هدایت کند .
  وقتی انسان از خدا نترسید انان باید از آنگونه انسنها بترسد ومتاسفانه در میان ما افغانستانی ها خدا ناترس بسیار زیاد است . .

 • این نظام فاسد باید به وسیله حضور مردم در صحنه از میان برود. دیگر همه در فساد غرق شده اند یکی دیگری را دزد و خاین حساب مینماید پس بهتر است تا دیر نشده ملت به حضور خود در صحنه برای براندازی این نظام نا بکار اقدام نمایند.

 • دبلخ والي د جنگسالار عطا نور دیوملیارډ ډالرو په ارزښت ملکیتونه لري
  که څه هم د افغانستان د مامورینو د امتیازاتو به اساس والیان د رتبې او څوکئ په اساس څه باندي لس زره افغانئ معاش لري اما د جمهور ریس کرزی د فرمانون به اساس تقریبا څلویښت زره افغانۍ نوري هم اورته د میلمستیا او دسترخوان به نوم ورکرل کیږي.
  او دا هغه پیسې دي چي د جمهور ریس څخه نولې بیا د دولت تر هر مامور پوري ټولو ته معلومي دي چي د مستوفیت لخوا هر میاشت په قانوني ډول دمعاش په شکل هر والي ته ورکول کیږي خو په افغانستان کي ځیني والیان بیا که وڅيړو یوازي په هغه موټرونو کي چي دوی پکښي سپریږي لګښت ئې په نظر کي ونیسو د هر والي د ټولو عمر په معاش هم نه پوره کیږي . تاسي خپله فکر وکړی د کندهار والي توریالي ویسا ته ۵ سپین ۲۰۱۰ ماډل زدمرمۍ ګروزین موټرونه ولاړ دي دهلمند والي ته څلور ۲۰۱۰ ماډل او اوس ئې دوه ۲۰۱۱ ماډل هم رانیولي د فراه والي ته ۳ د هرات والي ته ۵ د زابل والي ته ۲ د غزني والي ته ۲ د سمنګان والي ه ۴ او د بلخ والي ته هم پنځه ۲۰۱۰ ماډل او یو ۲۰۱۱ ماډل زرع کروزین ولاړ دي همداسي نور والیان هم درواخله چي د هریوه موټر بیه دسل زره امریکائې ډالره څخه نیولې تر یوسلو څلویښت زره ډالرو پوري رسیږي .مخامخ خو دا وائې چي دا دولتي دي خو کله چي له دندي لیري کیږي نو ټول دځان سره وړي او په کور کي ئې دروي .
  دا دوالیانو د دارائې یوه هغه بیلګه ده چي دملت هرفرد په خبردئ او دملت مخي ته په همدې موټرونو کي کښته پورته کیږي نه دچا پټ دي او نه هم دپټولو شئ دی .
  خو دلته موږ نن دبلخ دوالي دارئې او ملکیتونوڅیړو چي ان یوملیارډ ( زرملیونه ډالره ) ته رسیږي . او دا هغه پیسې دي چي نه دپلاره ورپاته سوي او نه هم په کمه مزدوری او کاروبار ګټل سوي دي بلکې یوازي په تیرو لسو کالو کي د همدې ولایت د والي د چوکۍ څخه په استفاده تر لاسه سوي دي .
  دبلخ دوالي ښاغلي عطا محمد نور پلار په همدې ښار کي یو عادي دوکاندار و چي دټول کال ګټه ئې ۱۰۰۰ امریکائې ډالره ته نه رسیده خو اوس ئې زوئ په نړۍ کي د یوډیر لوی سرمایه دار شخص په توګه یادیږي .لاکن په افغانستان کي په تیرو لسو کالو کي ډیرو وزیرانو او والیانو میلونه ډالره حیف کړي چي دبلخ دوالي په څیر تر نن ورځي پوري نه د افغانستان دولت او نه هم ولسمشر کرزي تر اوسه ددې پوښتنه ځیني کړې ده چي دغه پیسې تاسو له کومه کړلې ؟ . په داسي حال کي چي د ولسمشر کرزي خپل ورونه محمود او ولي خان تر پورنه په امریکا کي په هوټلونو کي مزدوري کوله خو دکرزي په لس کلنه دوره کي دادي میلونران سول نو سړی دې نتجې ته رسیږي چي دکرزي ټول دولت له ماموره نیولی تر ولسمشره پوري په فساد کي تر کوپړیه غرق دی .
  دبلخ دوالي دارائې :
  دبلخ دوالي دارائې چي یوازي په مزار کي موږ په خبر یو په لاندي ډول ده او هغه ملکیتونه چي په ازبکستان او نوره نړۍ کي ده رانیولوي دي تر اوسه ئې په حال یو خدای خبردی .
  کوم سیمي چه تاسو ته موږ په مزار کي په ګوته کوو د نوموړي په اړه کوم ناروا تبلیغ ندی بلکې دا یو حقیقت دی هرڅوک کولای سي چي د یادو سیمو څخه لیدنه وکړي او په هکله يې د ځائې خلکو څخه معلومات تر لاسه کړي . زموږ دمعلوماتو لمخي چي موږ راټول کړي دي یوازي په بلخ کي دښاغلي عطا محمد نور ته منسوب اوس مهال تر ۵۰۰ زیات جایدادونه چي شرعي قبالعې ئې یا دده په خپل نوم دي او یا هم دده د میرمني ،ددو زامنو اویو ې لور په نوم په املاکو کي ثبت دي .
  د ښاغلي عطامحمد نور د یوه زوئ نوم خالد (نور) دبل زوی نو ولید (نور ) او د لور نوم میترا (نور) دی .چي په همدی نومونو اوس تاسو ته یو څو بیلګي بیانوو
  ۱- د خالد بن ولید په نوم یو ښارګوتئ : چي دوالي لخوا ویشل سوی او اوس مهال په کی ۶۰۰۰ زره نمرې ویشل سوي او هر یو نمره د ۸۰۰ ډالرو نه نیولې تر ۲۰۰۰۰ ډالر خرڅي سوي او اوسنۍ بیه لسها زرده دالر ته جیګه سوې ده . په نوموړي ښارګوټي کي نژدې ۲۰۰ نمرې په اعلی موقیعت کي نوموړي دځان لپاره راګزځولي دي .
  2- دباختر په نوم د سړک لاندي په یو عصري مارکیت کي تر ۲۰۰ دوکانونه دده په نامه دي .
  ۳- د سینا استدیو تر څنګ د بادامو مارکیټ چي اوس دده ملکیت دی .
  ۴- د عجب خان په نوم پخوانئ مارکیت څه اوس مهال په کي کار روان دی او ویل کیږي چي ۵۰۰ دوکانونه په او پوړونو کي به جوړ سي هم دوالي دکورنۍ ملکیت ته داخل سوی دی .
  ۵- د نور بزنس سنتر څه ۸ پوړه دی او ۱۰۰ دوکانونه پکي دده دي .
  ۶- د درمل پلورو مارکیت د مزار روغتون ته مخامخ
  ۷-د نور د لایزرو کلینک
  ۸-د نور د تیلو شرکت د مزار په دروازه بلخ سیمه کي.
  ۹- د میترا نور په نوم څولوړ پوړې ودانۍ چي ویل کیږي د ۴۰۰ کورنیو لپاره کورونه پکښي په څو ودانیو کي جوړیږي او هره ودانۍ ئې ۸ پوړه ده .
  ۱۰- د مزار ښاروالۍ ته مخامخ لس پوړیزه نوی ودانۍ چي د زرګرانو ترڅنک جوړه سوې او اوس مهال هم پکښي کار روان دئ .
  ۱۱-د میترا نور ترانسپورتي شرکت چي تر ۳۰۰ زیات کاماز بابري موټرونه لري .
  ۱۲- د میترا نور سرای د مزار کابل په لوی لاري باندي .
  ۱۳ ـ د مزار پخواني سینما پر ځای جوړ سوی نوی مارکیټ چي ۱۰۰۰ دوکانونه لری او څوبانګونه او د درمل پلورنکو شرکتونه په کي موجود دي .
  ۱۴- خالد نور پمپ استیشنونه چي د مزار په ډيرو برخو کي موقیعت لري .
  ۱۵- د مولانا به نوم یو بنګله د مزار د امنیه قوماندنۍ تر څنک .
  ۱۶ – د نوموړي خپل کور چي پکښي اوسیږي یوه څلور پوړیزه ودانۍ ده چي د چوغدک په نامه سیمه ده په دوه میلونه ډالره جوړه سوې او سنګار سوې ده .
  ۱۷- د ساسي دفتربه نوم دو لورړپوري ودانۍ د مزار ښار به در وازه بلخ سیمه کي دي .
  ۱۸ –د اختر ابراهیم خیل کور شاته یو سرای چي درې جریبه ځمکه ده او د شولګره استګاه پکښي جوړه سوی ده .
  ۱۹-د ولایت شاته د قاضیانو په کوڅه کي یو لوړ پوړې ودانۍ.
  ۲۰-سلطان راضیه لیسه تر شاه یوه لور پوړۍ ودانۍ چي یو کلینک ته په کرایه ورکرل سوې ده دده دمیرمني په نامه ثبت ده .
  ۲۱- د د اریا په نوم د لوړوزده کړو موسسه چي پکښي نوموړی داحمدضیا مسعود سره شریک دی او په مزار کي فعالیت لري او ۵ لوړ پوړي ودانۍ لري.
  ۲۲-د خالد نور د سړک جوړولو شرکت چي په مزار مهمان سرای کي چي هغه هم د والی خپل مارکیټ دی فعالیت کوي او ۴ پوړه دی .
  ۲۳- د مولانا جلالدین – الفلاح –په نوم دو روغتونونه .
  ۲۴- د سینا فر په نوم لوړ مارکیت چي ۴۰۰ دوکانونه لري او د بلخ پوهنتون ته مخامخ پورت دی .
  په حیرتانو بندري ښارګوتي کي د تیلو زیرمي او جایدادونه، د انتر نشنل د تیلو واردونکي شرکت سره شراکت –د کمال نبی زاده سره شراکت – د ارزو په نوم تلویزیون ،د شمال په نوم یو پوردکشن څه اوس غواړي د نو روز په نوم تلویزیون هم ترڅنګ ئې جوړ کي ، د بلهیکا په نوم د بیل بورډونو شرکت چي دمزار ټول اعلانات قرار داد ورته ښاروالۍ په انحصار کي ورکړی او داسي نور سلګونه نوري ودانۍ او مارکټونه او شراکتونه دي چي دټولو لیست راټولو ، پیدا کول او لیکل ورځي ورځي کار ته اړتیا لري .
  دغه چي تاسي ته مو پورته ذکر کړل دا هغه ملومات دي چي د املاکو ریاست او نورو ادارو څخه ترلاسه سوي دي او دا ئې هغه ملکیتونه دي چي ټول خلک په خبر دي او یو روښانه حقیقت دی . هغه چي په پټو پردو کي په کور دننه او بهر ئې لري هغه خو پریږده .
  عطامحمد نور هغه والي و چي ددوهم ځل لپاره د ولسمشریزو ټاکنو کي ئې کرزي ته د فساد پیغور ورکاوه او په عامه ئې ویل چي نور دقاچاقبرو د کورنیو سره همکاري نشي کولای تر څو یوځل بیا ئې په جمهوري ریاست کښېنوي .
  دا به وخت ته پریږدو چي کرزئ به اوس ددې لیکني په لیدو نوموړي ته څه پیغور ورکړي او که به ئې دعدالت منګولو ته وسپاري .
  باید یادونه وکړو چي د فساد اداري په ضد اداره هم د همدې معلوماتو څخه ښه ترا اګاه ده او په وازه خوله ئې تماشه کوي او لوی څارنوال صیب خو بیا ترشا څوک هم نه لري او د جبارثابت برخلیک ئې په مغزو کي ناست دی نو ځکه د بیري هیڅ نه نشي کولای .
  موږ د وزیرانو دشورا ، جمهور ریس د دفتر دریس کریم خرم او دجمهور ریس دمشاورینو څخه غوښتنه کوو چي په دې هکله دي د خپل زوریدلي ملت په خاطر ولسمشر کرزي ته یوه نیکه مشوره ورکړي ترڅو ددې دونه پریمانه دارائې پوښتنه وکړي . ښاغلی عطا په جنګي جرمونو کي یو ښکیل جنایتکاره دی او هم د ۲۰۰۱ کال د څه باندي ۳ زرو تسلیم سوي طالب بندیانو قاتل دی . چي په نړیواله کچه ئې هره دوسیه د قانوني تعقیب لاندي راتلای سي .
  همدارنګه موږ د ټولو لیکوالانو او بین المللي ژورنالیستانو څخه غوښتنه کوو چي په دې هکله لیکني او تحقیق تر نړیوالو مطبوعاتو ورسوي ترڅو لکه د کابل بانک په څير ئې غاوو په نړیواله کچه راپورته او درسوائې سره مخ سي .
  دداسي یوې ورځي په هیله چي د ښاغلي عطا محمد نور د ملکیتونو قبالې هم لکه د کابل بانک په څیر دمالیې وزارت ته وسپارل سي او دملت دوینو په بیه غصب سوی مال بیرته بیت المال ته داخل سي
  دهمدې ورځی په ارمان .
  © http://www.benawa.com/fullstor...

 • دوستان محترم بحث بسیار خوبش است مگرم از عطای دزد هم بگویید. لودین 5 هزار دالر معاش دارد ولیکن عطای دزد نصف مزار شریف را چور کرده است حالی شما بگویید که چرا که نباید از دزدی یک ملیارد دالری عطای نور نگوییم که از معاش 5 هزار دار لودین بگوییم

  • زلمی وطنوال تو کاملا حق بجانب هستی
   باید از همه تحقیق شود .
   اصلا جای دیگر است اصل گپ از این قرار است که دل بی قرار است.
   خوب است که اول محاکمه از پشتون شروع شده اگر هزاره تاجیک وزبک را محاکمه میکرد ویا تحت تحقیق قرار میگرفت مردم سنک ها ی معدن اجیگگ را در سر خود میزد بگذارید عدالت تا مین شود اول باید پشتون محا کمه شود تا دیگران خنده کند و قتیکه نوبت دیگران رسید با ز تو خنده را بیبین.
   ما تو فقیر هستیم هر وقت به محاکمه حاضر هستیم وای به جان کسی که دزدیده اکنون خواب از چشمان ان پریده است.
   از حادثه ترسند همه کاخ نشینان
   ما خانه بدوشان غمی سیلاب نداریم

 • فقظ میگویم لعنت به این حکومت فاشیست و نژادپرست،قاچاقبر،دزد،بی کفایت و وطن فروش....

 • فقط میتوان گفت بنیاد این خانه توسط کچ اندیشان فاشیست قوم پشتون کچ گذاشته شده است تا ثریا این دیوار کچ خواهد بود ..

 • سنگ بنای کنفرانس بن اول توسط سرکرده دزد ها یعنی ظاهرکل مانده شد- پس دزدی و غارت حق دزدان حکومتی و دفاع از دزدان مسولیت امریکا - پاکستان و انگلیس و دیگر کشور های غربیست - چون ظاهرشاه سالها در غرب مسکن گزین و پولهای آورده شده را با خود درین کشور ها بمصرف رسانیده.
  اگر ظاهر شاه دزد و غرتگر نبود - پس باغها و قلعه هاییکه که امروز در سراسر اوغانستان بنام او ثبت است- از کجا بدست آورده بود؟؟؟؟؟؟؟

 • برادران عزیز خاین،خاین است پشتون،تاجیک هزره ازبیک ندارد همه دست بدست همداده در برابر یی عدالتی مبارزه کنید توهیین به اقوام خیانت است

 • ای برادر زلمی وطنوال که شما راجع به توزیع نمرات و دارای عطا محمد نور به زبان پشتو تحریر داشته اید چنین نگاشته میشود : اگر عطا محمد نور نمرات را توزیع نموده بسیار کار خوب کرده است عطا محمد نور مغز دارد عقل دارد ایمان دارد برای ابادی وطن خود کار کرده است نه مثل شما پشتون های خاین که در تمام ولایات سمت شمال توسط حکمت خود ساخته شما ملکیت های مردم را تصاحب و غصب نموده و از وزیرستان شمالی و وزیرستان جنوبی قوم پشتون را دعوت و زمین های باشنده گان محل را به زور و جبر اشغال نموده اید . ای قوم پشتون بی مغز ای مزدوران انگلیس و ای اس ای پاکستان
  اگاه باشید با این نفاق افگنی در بین قوم تاجگ ، هزاره ، ازبک و سایرین شما بعد از این زمین ها و قریه جات مردم را اشغال نمیتوانید فعلأ مردم اگاه شده و به دسیسه های شما پی برده است . ای سایر قوم های اصیل اریانای کبیر اگاه باشید دسیسه این قوم شیطان صفت را خوب تحلیل نماید بین خود وحدت و یکپارچگی را کاملأ حفظ و به تمام مردم خویش دسیسه این قوم پست را تشریح نماید و از جنایات انها مردم را اگاه نماید . به فکر این باشید که چطور میتوانیم از شر این قوم شریر خلاص و دارای
  یک حکومت مستقل غیر پشتون داشته باشیم در غیر ان یک تعداد چپاول گر را بنام کوچی نگهداشته ذریعه راکت پیکا مسلح و هر قوم که گوش به فرمان قوم پشتون نباشد ذریعه کوچی ها پا مال میگردد . باز هم اکیدأ عرض میکنم هوشیار باشید این قوم معامله گر را خوب بشناسید و مردم خویش را اگاه کنید که در فکر یک حکومت قوی اریایی باشند .
  وقت که حرف تجزیه افغانستان بلند میشود این قوم بی شعور همه یکدست میگوید ما تجزیه افغانستان را نمی خواهیم
  سوال پیدا میشود اینکه نه حق به ملیت های دیگر میدهید و نه تجزیه را می پذیرید از جان مردم چه میخواهید .
  خداوند به بزرگی خویش شما قوم شریر را مثل قوم فرعون زیر اب کند که تمام کره زمین از شر شما خلاص شود
  با احترام
  سیدذ محد از کابل

  آنلاین : http://ندارم

 • همین لهظه شا ید زیر جو ا ب و سوا ل با شد .

Kamran Mir Hazar Youtube Channel
حقوق بشر، مردم بومی، ملت های بدون دولت، تکنولوژی، ادبیات، بررسی کتاب، تاریخ، فلسفه، پارادایم و رفاه
سابسکرایب

تازه ترین ها

اعتراض

ملیت ها | هزاره | تاجیک | اوزبیک | تورکمن | هندو و سیک | قرقیز | نورستانی | بلوچ | پشتون/افغان | عرب/سادات

جستجو در کابل پرس