صفحه نخست > کارتون > چاپان و افغانستان در یک روز استقلال شان را بدست آوردند

چاپان و افغانستان در یک روز استقلال شان را بدست آوردند

بشیر بختیاری
جمعه 17 آگوست 2012

زمان خواندن: (تعداد واژه ها: )

همرسانی

نود و سه سال قبل از امروز( 28 اسد 1298) افغانستان اولین کشوری بود که به برکت پایمردی های مردم دلیر این خطه استقلالیتش را از استعمار پیر انگریز باز پس گرفت.

1 + از همان آغاز جاپان آستین هارا بالازد تا جاپان را ترمیم نماید

1 - حکومت های افغانستان خیشتک را کلانتر دوختند تا در اریکه ی حاکمیت به تنهایی تکیه زنند.

2 + جاپان برای باز سازی کشور شان نیاز به شایسته سالاری داشت و آن را تعمیم داد.

2 - حاکمان افغانستان برای حفظ حکومت از دست مخالفان داخلی خویش نیاز به حامی داشت وقبل از تلف زمان به انگلیس تکیه کرد.

3 + جاپان همه قرار داد های استعماری با غرب را خط بطلان کشید ه و ملغا اعلام داشت

3 - حکومت افغانستان نیز پرونده ی همه تفاهم های ملی را بست و اعلام داشت که : پادشاه سایه خداست و تمرد از اوامر شاه تمرد از دین بوده و پیگرد شرعی دارد.

4 + جاپان با نداشتن ذخایر غنی معدنی و نفتی ، در کمترین مدت به کشور صنعتی تبدیل گردید.

4- افغانستان نیز در کمترین مدت تاریخی توانست تا مخالفان خویش مخصوصن(قشر باسواد) را سر به نیست نموده و ازین ناحیه به موفقیت های دست یافت.تاریخ مینویسد " برای نوشتن سند تاریخی یا کتابی نیاز به نویسنده میشود ، در تمام مملکت تنها سه تن با سواد را یافته بوده اند.

بلاخره جاپان امروز به کشوری تبدیل گردیده است که اگر تکنولوژی آن چشم بادامی ها نباشدما نمیتوانیم تعویذ چشم زخمی برای گاو خویش بنویسیم.

افغانستان نیز درطول این یک قرن بجایی رسیده است که در جمع 75 کشور زیر خط فقر جهان شماره نخست را گرفته است"از طرف آخر"

جاپان با مترقی ترین کشور های جهان رقابت میکند.

افغانستان نیزاز نگاه مفاسد سیاسی گوی سبقت را از همه جهان برده است.

بلاخره چاپان بحدی بالارفت که دیده نمیشود.

افغانستان نیز بحدی پایین رفت که دیده نمیشود.

آنلاین :
آنتولوژی شعر شاعران جهان برای هزاره
آنتولوژی شعر شاعران جهان برای هزاره

مجموعه شعر بی نظیر از 125 شاعر شناخته شده ی بین المللی برای مردم هزاره

این کتاب را بخرید

پيام‌ها

 • اصلأ جاپان در طول تاریخ مستعمره نبوده و هم در هیچ سندی که جاپان استقلال اش را از فلان کشور گرفته باشد موجود نیست. اگر است مارا هم مستفید سازید.
  موفق باشید...

 • مشکل این است که در افغانستان استادان تاریخ دانشگاه هم میگویند که جاپان و افغانستان در یک روز استقلال گرفته است و این نمایانگر عدم آگاهی شان از تاریخ جهان بود.
  جاپان هیچ گاه استقلال از هیچ کشوری کسب نکرده است جاپان مستعمره نبوده است، جاپان یک امپراتوری بود و حالاهم یک امپراتور سمبولیک دارد.

 • آقای بختیاری عزیز
  شما بر اساس کدام مدرک می گویید که افغانستان و جاپان استقلال شان را در یک روز گرفته اند؟؟؟
  این یکی از شایعه های افغانی است و هیچ حقیقت ندارد. در ان وقت که افغانستان استقلال اش را گرفت، جاپان یکی از بزرگترین قدرت ها جهان بود و امپراتوری افتاب اش پایه های یک قدرت بین المللی را می گذاشت. چندین سال قبل از استقلال افغانستان ، جاپان روسیه و چین را شکست داد و کره را به خاک خود ضمیمه کرد.
  جاپان اصلا روز استقلال ندارد و نظام سیاسی جاپان یکی از کهنه ترین نظامهای جهان است. جاپان نه تنها مستعمره نشد بلکه یکی از معدود کشورهای استعمارگر اسیا بود که بخش های عظیمی از جنوب شرق اسیا را استعمار کرده بود.
  حتی در جنگ جهانی دوم، بعد از فتح یکی از جزایر جاپان توسط امریکا، امریکایی ها و نیروهای متحد به این نتیجه رسیدند که برای فتح نظامی جاپان باید ملیون ها نفر تلفات بدهند و لذا جاپان به شرطی تسلیم شد که استقلال و حتی نظامی امپراتوری اش بر جای بماند و نیروهای متفقین وارد خاک جاپان نشوند. بعدها بر اثر دوستی و قرارداد نظامی-امنیتی با امریکا ، جاپان اجازه که در مقابل تهدید روسیه ، امریکا نیروهایش را در اوکیناوا مستقر کند.
  لذا ، به نظر من مقایسه ای افغانستان با یکی از پیشرفته ترین و متحد ترین ترین و قدیمی ترین کشورهای جهان کار درستی نیست.
  مگردر جهان چند کشور می تواند با جاپان رقابت کند؟ تنها تیوتا در یک سال ده ملیون موتر تولید می کند و در امد ان چندین برابر در امد چندین کشور متوسط است.
  در ضمن، این طور هم نیست که تمام کاسه ها و کوزه ها را بر سر دولت های افغانستان بشکنیم. مگر در اوایل جهاد در سراسر افغانستان مردم مکتب ها را اتش نمی زدند؟ کاری که امروز تنها طالبان انجام می دهند. مگر همان مکتب های جاغوری را مجاهدین ما هزاره ها اتش زده چور نکردند؟ گناه دولت ها در این میان چیست؟
  به نظر من، بخشی از گناه به دوش مردم افغانستان از هر قوم و منطقه است. مردم افغانستان مدنیت گریز، خشن، بدوی و قبیلوی اند. تمام مردم افغانستان نه تنها یک قوم خاص.

 • به هر صورت اگر از بدست اوردن استقلال کشور (جاپان) و افغانستان هم بگذریم که ما و جاپان در هیچ منطقی قابل مقایسه نمی باشیم از هر لحاظ. بطور مثال :از لحاظ فرهنگی گرفته تا صنعت و تکنولوزی. اما ما می توانیم با صراحت کشور خود را که قدمت دوهزار ساله دارد که گاه و بیگاه افتخار هم میکنیم با کشور همسایه شرقی مان که
  کشور نو پای پاکستان که اتفاقا در همین روز شصت و چند سالگی استرداد استقلال کشور خود را جشن گرفته است
  مقایسه کنیم. همین پاکستان که امروز پرقدرت ترین کشور اسلامی اتمی در بین کشور های مسلمان هست. که از
  لحاظ جمعبندی قدرتهای کشور های اسلامی در مقام اول هست. مقایسه با (جاپان) راهی بس طولانی است ما را .
  معادله ذیل را شما خود تان حل نماید
  پاکستان+۶۰ سال قدمت تاریخی = بزرگترین قدرت اتمی کشور های اسلامی y ؟
  افغانستان+۲۰۰۰سال قدمت تاریخی = فقیرترین و فاسد ترین کشور های دنیا y ؟

 • استقلال یعنی چه ؟
  هرسال در۲۸ اسداز استرداداستقلال کشورتجلیل بعمل میآید ولی بحفظ استقلال وتمامیت آن کار تعمق نمیشود.
  کسانیکه خودرادر سیاست این کشور شامل میدانند بخاطرحراست این آزادی بزرگ یعنی استقلال کشورعمل نکرده ونمیکنند بلکه باسازشها درمنفعت وبقای شخصی،گروهی وامیال خویش فکروعمل میکنند، به سرنوشت ملت وکشوربه صداقت منحیث شخصیت ملی عمل نکرده ونمیکنند.
  سیاستمداربایدکسانی باشند که منافع علیای کشوررادرنظرداشته ،وحدت ملی واقتصادملی را بدون سازش به منفعت گروهی وشخصی رشد دهند وصادقانه باجرئت وقاطعانه عمل نمایند،به رشد اقتصادملی باندیشندتا مستقل وخوشبخت باشیم واز استعمار و تسلط دیگران بیرون آئیم.
  هموطنان اصیل دلسوزکشور بدانید که دربازیهای سیاسی ونظامی در داخل وآنطرف دیورن دستهای انگلیس عمال آن جدآ دخیل است ولی هیچ کس وهیچوقت ازآن نام برده نمیشود ؟

 • از این ابراز نظر ها فهمیده میشود که بشیر بختیاری خیلی ها انسان بی اطلاعی بوده و با این بی اطلاعی به خود اجازه داده خود را رسوا نماید.

 • یادداشت
  طوریکه از دوستان ولا یت لوگر بیان گردیده اندیکتن ازجنرالان ارشد
  وزارت داخله با شبکه حقانی ترورست ارتباط دارد.
  مراجع کشفی واستخباراتی مسئولانه عمل فرمایند.

 • جاپان ؟ استقلال؟
  جاپان 150 سال پیش یک ابر قدرت بود.
  جاپان تنها کشور اسیا بود که اردوی دریایی مغول ها را نه تنها شکست داد بلکه به کلی نابود شان کرد.
  جاپان صدها سال قبل یکی از پیچیده ترین و کار امدترین سیستم سیاسی، قضایی و تعلیمی را داشت.
  جاپان با جمعیتی کمتر از پاکستان ، سومین بزرگترین اقتصاد جهان است.
  جاپان یکی از بزرگترین امپراتوری های جهان را در در قرن بیستم داشت.
  جاپان انگلیس و فرانسه را از جنوب شرق اسیا کشید.
  وقتی که جاپان در جنگ های عظیم اش چین و روسیه را شکست داد، در پایتخت افغانستان به جز شتر و اسب و خر و اسب گادی چیزی دیگری برای ترانسپورت وجود نداشت و ظاهرشاه بالای شتر مکتب می رفت.
  ریاضی دانهای جاپانی قبل از غربی ها کلکیولس را کشف کردند.
  بسیاری از کشورهای غربی در مقایسه با جاپان عقب مانده هستند.
  تنها تشکیلات و ساختار گنگ ها و جنایتکاران یکوزای جاپان به صدها بار پیچیده تر و به درد بخور تر از تمام تشکلات دولت افغانستان است.
  تنها صنعت موتر و ماشین الات سازی جاپان بییشتر از نصف کل اقتصاد انگلیس است.
  ایا می شود که افغانستان را با جاپان مقایسه کنیم. شما بروید ایران را با جاپان مقایسه کنید باز هم خواهید دید که اسب را با خر مقایسه می کنید. افغانستان بیچاره را بگذارید سر جایش.

 • این کشور نفرین شده بنام افغانستان به این نام ها مسما شود؛ خرستان، جاهلستان، مروانستان، کافرستان، تنبلستان، گدایستان، حسودستان، تعصبستان، قبالستان، انتحاریستان، طالبانستان و بلاخره مطلق بیدینستان!!!

 • یک مملکت که هر چند صد سال و بعضی اوقات هر صد سال مورد تهاجم قدرت های بزرگ واقع میشود، باید همینطور عقبمانده باشد.
  افغانستان از هزار ها سال به اینطرف از جانب قدرت های بزرگ از سکندر مقدونی گرفته تا به اعراب خشن و بادیه نشین، چنگیز، انگلیس، روس و فعلاّ امریکا و 46 قدرت بزرگ جهان مورد تجاوز قرار گرفته و ویران شده. این ملت بیچاره هنوز از یک تجاوز به حال نمی آید که قدرت بزرگ دیگری بالایش حمله میکند. پس شما ازین ملت چه انتظار دارید؟

  • با تائید گفته های فوق، اعراب خشن و بادیه نشین فرهنگ قرون وسطی یی خویش را بنام اسلام بر افغانستان و کشور های دیگر تحمیل نموده است، بعضی کشور ها مثل ترکیه هوشیار بودند و خود را از شر آن خلاص کردند ولی افغانستان و کشور های افریقایی هنوزم در آتش آن میسوزند.

 • علامه هاى افغان ويا پشتون پشينه نگارى را درقسمت سرزمين ما که در گذشته هاى دوران باستان توران (تورکستان از زمان روشنگرى اسلامى ) و آريانام , آريانا , (ايران از زمان فارسى درى يعنى با الفباى عربى به شهنامه فردوسى نگاه کنيد ) و از زمان روشنگرى اسلامى خراسان ناميده مى شد, نه تنها تقلب و جهل نمودند , واقعيت گذشته را انکار پنهان و چرنديات و دروغها را بيان کردند بلکه دربين رويدادهاى سرزمين خود هم تفکيک نکردند سندهاى تاريخى را نابود و کتمان کردند و شايعات پرا کردند .و دروغهاى بزرگ گفتند .
  خراسان يعنى سرزمين خور. خور کوتاه واژه خورشيد وهمچم (مترادف عربى) آفتاب مى باشد. درحقيقت نام جاپان يک نام
  خارجى است . که خود شهروندان ژاپان از اين نام بکارنمى برند.
  آرى نامگذارى غيربومى و هويت اصلى دربسيارى کشورها فرق مى کنند. به سرزمين "دويچلند" درخارج آلمان و جرمنى گفته مى شود در واما خود آلمانى ها کشورخود را دويچلند مى نامند و زبان وتبارخود را ازفاميل جرمن و يا هند و جرمنى مى نامند. کشور دويچ (دويچ درجرمنى باستان مردمان بى دين و يا خلق وياکسانيکه از اديان غير رومى مانندخدايان جرمنهاى پيروى مى نمايند ودر آلمانى نو معنى خلق ويا مردمى رابخود گرفته است که هالند خود راهم دچ مى نامد که از دويچ گرفته شده است. يگان مردم به جرمنها پگان مى نامند پگانيسم آن اسطورهاى اند که "زکفريد" همانند رستم قهرمان داستانهاى جرمن ها بود.
  که در حوزه کنونى کشورهاى اسکندناوى بدون فنلند بوجودآمده اند. خدايان جرمن ها با خدايان هندوايرانى و يونانى شباهت دارند
  نام بومى سرزمينکه ما درخارج جاپان مى ناميم 日本 ( نیپون یا نیهون) مى باشد که از واژه日 نی نظربه آواى آهنگ خورشيد ويا روز و هونريشه و کنده و يا آغاز - نظربه آواى آهنگ- معنى مى دهد.
  زبان جاپانى با خط چنايى نگاراش مى شود و زبانى است با آوا فشاره (تاکيد) وتقريبا آهنگى مثل زبان چينايى که درجمله زبانهاى آهنگى Tone بگونه زبانهاى ويتنام بشمار مى رود.
  درمرکز درفش سفيد جاپان خورشيد سرخ نقش شده و درپرچم امپراتورى اش هم نقش آفتاب به رنگ زرد. درجاپان دورانهاى گوناگونى آمده که ازسال 1912 تابه سال 1926 دودمان شاهنشاهى تايشو پادشاهى کرد. درسال1914 تابه 1918 در هنگام شاهنشاهى تايشو خواستهاى براى دولت دموکراسى و پارلمنتاريسم, ترقى اقتصادىو فرهنگى رخ داد که امکان دارد عوى يکبارخود را پرنده مى نامد و گاهى شترلامه ها و اکاديميسيون اوغو با گرفتن استقلال قاتى پاتى نموده بوده باشند.
  وبزرگوار بشیر بختیاری زيرتاثيرچنين دروغ پردازى ها شده باشد . دروغ پردازى هاى علامه هاى اوغان کم نيست و من هم در دوران دبستان وحتى در آغازدوره دبيرستان زيرتاثيرچنين چرنديات آنها رفته بودم .
  1- نام "افغان" وپندارها, گفتارها و رفتارهاى شترمرغى افغان پشتون است وافغان پشتون نيست . شترمرغ همان کند که به فايده اش است.
  ادامه دارد ارمان

 • پوزش مى خواهم که بافت بيان ازپيش ام گد و ود شده بود.
  درسال1914 تابه 1918 در هنگام شاهنشاهى تايشو خواستهاى براى دولت دموکراسى و پارلمنتاريسم, ترقى اقتصادىو فرهنگى رخ داد که امکان دارد علامه ها و اکاديميسيون اوغو با گرفتن استقلال قاتى پاتى نموده بوده باشند.
  وبزرگوار بشیر بختیاری زيرتاثيرچنين دروغ پردازى ها شده باشد . دروغ پردازى هاى علامه هاى اوغان کم نيست و من هم در دوران دبستان وحتى در آغازدوره دبيرستان زيرتاثيرچنين چرنديات آنها رفته بودم .
  1- نام "افغان" وپندارها, گفتارها و رفتارهاى شترمرغى افغان پشتون است وافغان پشتون نيست . وى يکبارخود را پرنده مى نامد و گاهى شتر! شترمرغ همان کند که به فايده اش است.
  در واقعيت امر واژه هاى افغان و فغان در زبان فارسى يک معنى دارند وهمانا ناله و نالش فرياد و غوغا معنى دارند. به شتر هم اشتر نگاريده شده وبه سکى هم اسکى وبه سنکدر اسکندر هم. نگارش الف به گونه پيشوند در چنين واژ ه ها معنى لغت را تغيرنمى دهد. نامگذارى سرزمين گنج ربوده شده ما يک خيانت و جفاى برحق خود مردمان پشتون بود. با چنين نام, هويت واتحاد و وحدت ملى ساخته نمى شود چون خود اين نام "بند شيوکه اين سدها را نمى شود ناديده گرفت اى" ايست عليه وحدت. وحدت ملى يک پديده ايست که با ساختارهاى عاطفى مانند هويت ملتى و زبانى سروکاردارد.اين کشور امريکا و يا نيويارک نيست که به صدها مليتها وزبانها در آنجا زنده گى مى کنند و همه يک زبان رافرا گيرند ونام کشور باهيچ يکى ازمليتى پيوند ندارد!!:
  اما پيوند هويت ملى مردمان اتازونى درکجاست?
  اين پيوند در قهرمانان و بزرگان علم وادبيات و حتى حاکمان شان نيست, بلکه قهرمانان اصلى وحدت ايالات متحده امريکا در دالر و چک و اسعار بازار بانکى و مالى , ارز و سهم وبرگهاى بهادار توليد و صادرات و واردات و و و و استوار اند.
  درپهلوى چنين زيربناهاى بزرگ, افکارى مانند "آزادى" زمينه روحيه خوشى مردم را فراهم ساخته است. براى انسان هيچ شى و هيچ تفکرى بلندتر از آزادى نبود.
  واما درکشور ناله و فرياد حتى يک قوم, مليت و ملت قهرمان قوم, مليت و ملت ديگر را احترام نمى کنند.حتى مليتهاى که دردهاى مشترک وهمه شان تازيانيه دولتقوم را در تاروپود خودحس کرده است. اين است تصوير برجسته اى از حاکمان قدرت دولت که نتوانستند اززمان گرفتن قدرت وتغيرنام کشورى که درآن خورشيد آسان مى برامد سرزمين من را با پرچمهاى سياه وبارنگ سفيد و يا سفيد با رنگسياه خود تخريب کردند
  ادامه دارد ارمان

 • بشیر بختیاری گوساله!
  تاریخ را بخوان که جاپ
  ا با افغانستان بدبخت قابل مقایسه نیست. او بیعقل. جاپان در تاریخ یک قدرت بزرگ بود . در اوایل قرن بیست روسیه را در جنگ شکست داد. ملت عظیم و بافرهنگ است که در طول تاریخ تمدن داشتند. از این اوغانستان وحشی تها وحشت وبربریت می آید. چه چیزی برای افتخار دارد؟ نشان بده. تجاوز احمدشاه و سلطان محمود به هند و کشار و غارت گری شان ؟

 • سلام دوستان
  من نیز به نوبتک خود سالگرد استقلا وطن عزیز را برای تان تبریک میگویم.
  وها این طرح برادر بشیر جان خیلی زیباسته ولی نوشته شانه مه هم از تاریخ زیاد خبر نداروم.
  مگر بعضی دوستان مثل این آقای ( رحیم ) شما حق ندارید که برای کسی هرچند که دشمنت باشد بی حرمتی کنید.این کار شما واقعا کار عاقلانه نیست برادر من.
  برادر جان گوساله همیشه گوساله نمیماند و فردا نرگاو میشود و نرگاو باز اگر سر زنهای خاندانت بالا شود دیگه خوارو مادر و مادرکلانت هم تاقتش انه نمیاره د.بهتر است بچیم کمی با ادب باشید آدمهای بد زبان را خدا صاحب دوستش نداره

 • با عرض سلام به شورشیانم!
  اسم معلم ما شاه کوکو شکم گنده بود (دوران ابتدایه). همیشه میگفت جاپان و افغانستان در یک روز استقلال شان را از انگلیس گرفتند. همیشه با خود روی این موضوع فکر میکردم که گاهی هم در حاشیه های کتب تاریخی نخوانده ام که انگلیس چاپان را استعمار کرده باشد. به هر حال٫ هدف من خدانخواسته قصد توهین به کسی نیست. هدف آقای بختیاری هم شاید همانا خاطرنشان ساختن اینکه گویا ما در یک قرن هیچ کاری نکردیم و به هیچ جای نرسیدیم، باشد.
  به هر حال میخواستم عرض بدارم که هنوز هم شاه کوکو های شکم گنده درمکاتب هستند که معلومات غلت را به خورد اولاد ما داده ، و وظیفه ما هست تا با تعقیب درست و ارزیابی فعالانه نگذاریم اولادمان آموزش خرافاتی و نادرست بیابد. این حد اقل کاری هست که همین امروز شروع کنیم تا رفع مسولیت کرده باشیم.
  شورشی

Kamran Mir Hazar Youtube Channel
حقوق بشر، مردم بومی، ملت های بدون دولت، تکنولوژی، ادبیات، بررسی کتاب، تاریخ، فلسفه، پارادایم و رفاه
سابسکرایب

تازه ترین ها

اعتراض

ملیت ها | هزاره | تاجیک | اوزبیک | تورکمن | هندو و سیک | قرقیز | نورستانی | بلوچ | پشتون/افغان | عرب/سادات

جستجو در کابل پرس