صفحه نخست > خبر و گزارش > برای تامین امنیت راه های هزارستان یک حرکت مردمی قدرتمند نیاز است!

برای تامین امنیت راه های هزارستان یک حرکت مردمی قدرتمند نیاز است!

اکنون رفت و آمد در مسیر بامیان، غور و دایکندی بسیار به ندرت و همراه با ترس و وحشت انجام می شود زیرا همه می دانند که افراد طالبان در این مسیر حضور گسترده داشته و همه روزه دست به کشتار و شکنجه مسافران می زنند.
هزاره اینترنشنال
دوشنبه 3 سپتامبر 2012

زمان خواندن: (تعداد واژه ها: )

همرسانی

شبکه ی سراسری مردم هزاره: چنانچه شاهد هستید در سال جاری ناامنی و کشتار در مسیر راه های مواصلاتی هزارستان، به اوج خود رسیده و هر روز مسافران هزاره توسط افراد طالبان مورد آزار و اذیت قرار گرفته و یا به قتل می رسند، این در حالیست که اعتراضات گسترده مردمی در رابطه به تامین امنیت راه های مناطق هزاره نشین هیچ نتیجه یی نداشته و دولت افغانستان هیچ توجهی به خواست های مردم هزاره نکرده است.

اکنون رفت و آمد در مسیر بامیان، غور و دایکندی بسیار به ندرت و همراه با ترس و وحشت انجام می شود زیرا همه می دانند که افراد طالبان در این مسیر حضور گسترده داشته و همه روزه دست به کشتار و شکنجه مسافران می زنند.

از سوی دیگر افراد طالبان چند روز پیش بازهم به شکل علنی راه های ولسوالی های هزاره نشین غزنی از جمله ناهور، مالستان و جاغوری را بستند و مردم هزاره این مناطق را تهدید کردند. در این میان مقامات حکومتی با بی تفاوتی کامل به قضیه نگاه نموده وهیچ اقدام عملی را جهت حل مشکل امنیتی مردم ما نکرده اند.

شبکه ی سراسری مردم هزاره لازم می بیند تا برای تامین امنیت راه ها و حل این مشکل یک حرکت مردمی و سراسری در تمام مناطق هزارستان آغاز شده و مردم برای رهایی از این مشکل خود رسما اقدام نمایند.
از آنجایی که مردم هزاره نیز شهروندان افغانستان هستند وداشتن امنیت حق طبیعی و اولیه آنها ست و از آنجایی که دولت افغانستان نیز خود در تامین امنیت و حل مشکل مردم هزاره ضعیف و بی تفاوت بوده و اقدام موثری را انجام نمی دهد. پس لازم است که یک حرکت مردمی برای اعاده ی حقوق طبیعی آنها و آوردن ثبات در منطقه، تشکیل شود.

در این میان ما امیدواریم در مناطق مختلف هزارستان کار روی یک طرح امنیتی مردمی آغاز شده و پس از بسیج جوانان و افراد خیراندیش از دولت افغانستان نیر خواسته شود تا امکانات نظامی و لوجستیکی را در اختیار گروپ های امنیتی محلی بگذارد.

شبکه ی سراسری مردم هزاره ضمن هشدار به جامعه ی هزاره و سایر گروه های مردمی نسبت به وخیم شدن اوضاع امنیتی و فراگیر شدن آن در سراسر کشور، از تمام اقشار جامعه و به خصوص رهبران احزاب سیاسی ، شخصیت های مردمی و بانفوذ محلی، فعالان اجتماعی و به ویژه نمایند گان مردم هزاره در پارلمان می خواهد تا برای تامین امنیت راه های هزارستان هرچه زود تر اقدام نموده و برای بسیج سازی یک حرکت مردمی وارد عمل شوند.

شبکه ی سراسری مردم هزاره از شخصیت های بانفوذ و نمایند گان مردم هزاره در پارلمان می خواهد تا آنها از دولت افغانستان بخواهند که اگر به کشته شدن مسافران هزاره توسط افراد طالب و تهدید و وحشت در منطقه راضی نیست و خود قادر به تامین امنیت نمی باشد، حداقل برای گرد آوری یک نیروی مردمی و محلی همکاری جدی نموده و امکانات لازم را در اختیار مردم قرار دهد.

در خور ذکر می دانیم، شخصیت های که از نام مردم هزاره در حکومت کار می کنند و دارای نفوذ و صلاحیت در حکومت هستند، بالای حکومت فشار وارد نمایند که حرکت مردمی مناطق هزاره نشین را حمایت کند. این افراد باید با اقدامات محسوس و عملی به مردم هزاره ثابت کند که در مرحله حساس تاریخ مردم که موضوع هست و نیست آنها مطرح است، بی تفاوت نیستند.

در شرایط کنونی که هرروز اوضاع در مناطق مرکزی بدتر می شود و دولت افغانستان هرروز ضعیف گردیده و نیروهای مخرب در درون سیستم های امنیتی و نظامی کشور رخنه می کنند؛ یک حرکت نیرومند مردمی در مناطق مرکزی افغانستان که همواره به عنوان کمر بند سبز امنیتی در ده سال گذشته بوده ؛ می تواند برای تقویت دولت و بالا بردن مورال نیروهای امنیتی کشور تاثیر ویژه ی داشته باشد.

از آنجاییکه سران حکومت و تمام مردم افغانستان از صلح دوستی و وطندوستی مردم هزاره آگاهی کامل دارند، برای گسترش یک حرکت مردمی برای امنیت و ثبات باید دولت افغانستان به علاوه ی در اختیار گذاشتن امکانات نظامی و لوجستیکی مردم را در این مسیر تشویق نماید.

با وجود اینکه در طول این چند سال هیچ گاهی به وضعیت معیشتی، امنیتی و فرهنگی مناطق هزاره نشین، ازطرف دولت افغانستان صورت نگرفته، با آنهم مردم هزاره همواره بادست خالی برای توسعه ی پروسه ی کنونی در کشور تلاش نموده اند.

شبکه سراسری مردم هزاره امیدوار است که دولتمردان افغانستان در شرایط کنونی به مسایل مربوط به مردم هزاره توجهی جدی نماید، پیش از آنکه خدای نخواسته دست گروه های مخرب به سوی هزارستان دراز شود.

در اخیر ما امیدواریم به زودی شاهد یک حرکت گسترده ی مردمی برای تامین امنیت راه هزارستان باشیم، برای تحقق این امر بازهم از شخصیت های با نفوذ، رهبران احزاب سیاسی هزاره و نمایندگان مردم هزاره در پارلمان می خواهیم، برای بسیج سازی و پشتیبانی حرکت مردمی اقدام عملی و فوری نمایند.

شبکه سراسری مردم هزاره
www.HazaraPeople.com

شبکه سراسری مردم هزاره متعلق به مردم هزاره در هر جای جهان برای دفاع از حقوق آنان، در هر جای جهان بويژه افغانستان است. این شبکه با نگاه به قوانین حقوق بشر بويژه بیانیه جهانی حقوق بشر که هرگونه تبعیض و ستم را نفی می کند و به انسان ها برای بدست آوردن حقوق شان، حق راه اندازی گروه و اجتماع را می دهد، راه اندازی شده است.

آنلاین :

شبکه سراسری مردم هزاره

آنتولوژی شعر شاعران جهان برای هزاره
آنتولوژی شعر شاعران جهان برای هزاره

مجموعه شعر بی نظیر از 125 شاعر شناخته شده ی بین المللی برای مردم هزاره

این کتاب را بخرید

پيام‌ها

 • دولت غیر پشتون را مسلح میکند و به پشتونها سلاح میدهد. سیاست دوگانه دولت بر همه گان واضح گردیده مردم باید خود اقدام کنند.

 • طالب پشتون هیج مردانگی ندارد راه بستن مردم عادی کاری دزدان است نه به قول طالب طالبان کرام . اگر مرد هستند طالب در مقابل دولت بجنگد و این راه بستن عین نا مردانگی خلق پشتون طالب را نشان میدهد و بیغرتی را هم اسر بالا !!

 • کرزی تمام تلاشش بر این است که طالبان به قدرت برسد اما صد در صد اشتباه می کند و به ضرر خود پشتونها تمام می شود.

 • talib agar mard mebud talib nameshod

 • من ولایتِ را بنام هزارستان در نقشه جغرافیای افغانستان نیافتم. فلهذا مسؤلیت امنیت آن بدوش حکومت افغانستان نیست.

  • inglis ra porsan kon.khabar daran.Ya az nokaraye ingilis ke padaran shoma hastan porsan konen. Shayad bad na- gholtar bashen

 • بله من هم با این طرح مواقف هستم اگر ما یک سستم منظم دشته با هچ وقت خون های حدر نخوهید رفت من از طراحان خواهش می کنم که در این باره تلاش کنند‍÷÷÷÷÷÷

 • متاسفم با این فرد که نوشته من ولایت را بنام هزارستان نیافتم . اگر دل کور قبیله براین باشد چشمان گوسفندی شان با میان را هم نمیبیند و قبولش ندارد و حتا محدوده هزاره را در حد یک ولسوالی هم قبول ندارد . و کل مناطق هزارستان را توته توته نموده بخش ولایت و یا هم ولسوالی قبیله میسازد و مرکز ولایت را هم از خیل خود میسازد و چنانکه فعلا هم هزارستان تکه تکه شده بخش مناطق قبیله قرار دارد . در حالیکه هر ولسوالی هزاره نشین استعداد یک ولایت را دارد نظر به نفوس که دارد .
  دوم / هزارستان اطلاق میشود بنام مناطق کل صفحات مرکزی که دولت فاشیست قبیله اسمش را گذاشته است هزارجات . پسوند کلمه هزاره را / جات گذاشته مثل سبزی که پسوندش سبزی جات میباشد و یاهم میوه جات و با این اسم هزارجات از برجستگی شان خواسته بوده است که کم شود و مردم دنیا بنام هزارستان نشانسد تا برای شان سوال پیدا نشود که این مردم چقدر ازدیاد نفوس دارد . اگر هزارستان را تحمل ندایرد پس بلوچستان در پاکستان و ایران و یا هم لورستان و کردستان درایران هم نادرست میباشد . افسوس که شما فقط خیل و تبار خودی تان را میبنید کمی از تعصب و تحجر تان بکاهیدو...
  انسانی وجدانی فکر کنید !!

 • een ke megoyeed hazarestan maniye yak keshware jeda az afghanistan ra medehad
  pas awalan bayad dawlate een keshwar tayeen shawad bad qawanene marbot ba aan bad ham rayese jomhorash wa kabena ash wa bad ham rawabetash ba kshware hamsaya ash yani afghanistan
  wa bad meraseem ba tameene amniyat rahayash
  ok

 • متن نوشته مرا خوب بخوان بعدش دانسته نظر بدهید و تا اسم هزارستان را دیدی نا عادلانه شروع نمودی به تا مات بافی !!

  • behtar bod menaweshti ke hazara jaat ya welayate markazie
   hazarestan goftan homan mani ra merasanad ke qablan naweshtam
   een ke rah ha chera band ast marbot ba khode mardome hazara ast
   agar hazara ha hade aqal ba yak sota ham dar sare rah estada shawand taleb jorate bastane raheshan ra nadard
   ok

 • به نظر من هزاره ها قدرت جنگ را ندارد
  بخاطر یکه اکثریت جوانان که باید جنک کند مصروف تحصیل است.
  مهم تر از همه اکثریت هزاره ها را روشنفکران تشکیل میدهد بنا جنگ برای یک روشنفکر بعید است وانهم جنگ افغانستان و انهم جنگ با طالب .
  نا تو میفهمد طالب میفهمد .
  هزاره باید جنگ نکند جوانان ما تحصیل کرده است و تحصیل میکند باید کشته نشود باید دانشمند شوند .
  پشتون ها همه طالب هستند چقدر طالب باید کشته شود چقدر پشتون باید کشته شود چون پشتون ها اکثریت ان بیسواد است و بیسواد مانده انها ثمره صلح را نچشیده است .
  افغانستان از بعضی کشور ها صد سال عقب مانده است اما پشتون ها سه صد سال عقب مانده است .

 • پشتونهای طالب خوب میداند که هزاره خل سلاح شده است و اگر باز مردم هزاره با دولت هماهنگ شود سلاح بگیرد میتواند امنیت شان را بگیرد .چرا طالب و حشی راه شمالی رابند نمیسازد میداند که مردم شمالی درس شان میدهد و این مبغض مردم ترس شان در چشم شان هستش و اینها اصلا هموطن ما نیست هر پشتون طالب و هر طالب چتل خور پشتون است . قیس

 • Pashton Wa Taliban magas hay Ast ki sari har kasafat mishinad ba khateri hamin Ast Ki inha aghal mantegh fahm farhang Nadarad

 • ما فارسی زبانها اگر همت کنیم دست برادری و همیاری با هم بدهیم پشتون ها هیج غلطی کرده نمیتواند . اینها مثل دزد فقط راه گیری میکند در حالیکه همیش از غیرت حرف میزند درراه گیری مسافرین کار بیغیرت ترین ادم های پست فطرت است که در افغانستان پشتونها دراین مورد در ردیف اول قرار دارد . زنده باد خراسان زمین !!

Kamran Mir Hazar Youtube Channel
حقوق بشر، مردم بومی، ملت های بدون دولت، تکنولوژی، ادبیات، بررسی کتاب، تاریخ، فلسفه، پارادایم و رفاه
سابسکرایب

تازه ترین ها

اعتراض

ملیت ها | هزاره | تاجیک | اوزبیک | تورکمن | هندو و سیک | قرقیز | نورستانی | بلوچ | پشتون/افغان | عرب/سادات

جستجو در کابل پرس