صفحه نخست > حقوق بشر > عبدالرحمان پدر جنایت و خیانت، در مافیای کرزی سمبول وحدت ملی می شود

عبدالرحمان پدر جنایت و خیانت، در مافیای کرزی سمبول وحدت ملی می شود

امیر افغانستان (عبدالرحمان) ده هزار زندانی هزاره را به عنوان برده فروخت تا هزینه های جنگ را پرداخت کند.
کابل پرس
سه شنبه 4 سپتامبر 2012

زمان خواندن: (تعداد واژه ها: )

همرسانی

دو و نیم میلیون افغانی هزینه ی بازسازی قبر پدر جنایت و خیانت در دستگاه فاسد حامدکرزی که میلیاردها دالر را در 11 سال گذشته به باد داده پول چندانی محسوب نمی شود اما نیت و سیاست رژيم برای ادامه ی سیاست های عبدالرحمان خانی مهم است که باید مورد توجه قرار گیرد؛ قربانیان متوجه شوند و برای مقابله با آن تدابیر لازم را بسنجند. حکومت کرزی که وارث حقوقی حکومت های پیشین است بجای پوزش رسمی از قربانیان جنایات عبدالرحمان و سایر جنایتکاران حاکم، با تروریست های طالب دست برادری داده، بنا بر ملاحظات قومی چهره های اصلی فاشیزم، جنایت و خیانت را دوباره با دروغ پردازی و افسانه بافی احیا و آنان را به مثابه قهرمان در جامعه معرفی می کند. قلمبدستان تاریک اندیش قبیله نیز در کنار این حکومت مافیایی، تاریخ و گذشته را جعل کرده و جنایتکارانی همچون عبدالرحمان و محمد گل مومند را بدون اشاره به جنایاتشان چهره های ممتاز معرفی می کنند.

نماینده ی این حکومت مافیایی بر قبر پدر جنایت و خیانت می گوید "این مقبره یکی از حق داران ملت است که در زمان خود روی وحدت ملی کار های بیشتری انجام داده بود و توانسته که مرزهای واقعی کشور را درزمان خود حفظ نماید."

خبر خبرگزاری وابسته باختر را بخوانید:

مقبره امیرعبدالرحمن خان بازسازی شد
کابل باختر/ 12/ سنبله
مقبره امیر عبدالرحمن خان پس از بازسازی امروز توسط پوهنمل نبی فراهی معین وزارت اطلاعات و فرهنگ افتتاح گردید.
مقبره اميرعبدالرحمن خان که یکی از میراث های فرهنگی کشور محسوب میشود به مصرف سه و نیم ملیون افغانی از بودجه انکشافی وزارت اطلاعات و فرهنگ بازسازی گردیده است.
به گزارش خبرنگار آژانس باختر که به این مناسبت ترتیب یافته بود نبی فراهی معین اداری و توریزم وزارت اطلاعات و فرهنگ صحبت کرده گفت:"
وزارت اطلاعات و فرهنگ یک بخش عمده وظایف خودرا حفظ میراث های تاریخی نیاکان این کشورمی داند و به همین خاطر توجه بیشتر خود را برای حفظ این میراث ها نموده است."
فراهی افزود، این مقبره ،یکی از حق داران ملت است که در زمان خودروی و حدت ملی کار های بیشتری انجام داده بود و توانسته که مرزهای واقعی کشور را درزمان خود حفظ نماید .
حفظ و نگهداری این مقبره تاریخی جز وظیفه وزارت اطلاعات و فرهنگ میباشد.
درمراسم افتتاح مقبره شماری از روسای وزارت اطلاعات و فرهنگ اشتراک کرده بودند.

توضیح تصویر: امیر افغانستان در حال محکوم کردن زندانیان هزاره در جنگ به مرگ/ اثر SYDNEY P. HALL/ منتشر شده در تاریخ چهارم نوامبر سال 1893

نماینده ی حکومت مافیایی قومی کرزی در حالی از عبدالرحمان به عنوان حفظ کننده ی مرزها نام می برد که او در سال 1893 در اقدامی خیانت آمیز بخشی از این سرزمین را با معاهده ی دیورند، از پیکر آن جدا کرده و به هند بریتانیایی داد. این پاره ی سرزمین ما حدود نیم قرن بعد بخشی از خاک پاکستان محسوب شد. به همین شکل عبدالرحمان در ازای تجزیه ی بخشی از این خاک، از بریتانیا امتیازات مالی، سیاسی و نظامی دریافت کرد تا در اینسوی مرز از جنوبی ترین نقطه که قندهار فعلی محسوب می شود تا مرکز و بخش هایی از شمال، دست به قتل عام بیش از 60 درصد مردم هزاره بزند، زمین و خانه و کاشانه ی آنان را غصب کرده و قربانیان باقیمانده را به کوچ اجباری بکشاند و جنایت بردگی را شروع کند. وحدت ملی این پدر جنایت و خیانت مساوی با حملات سیستماتیک بر مردم اوزبیک و کشتار آنان و همچنین حملات بر مردم نورستان و کشتار آنان بود.

Mortimer Durand
دیپلمات بریتانیایی دیورند که خط دیورند بنام او معروف شده و عبدالرحمان و او قرارداد تجزیه را امضا کردند.

برای درک بهتر عمق فاجعه به یکی از خبرهایی که بازگو کننده جنایت شدید حاکم افغان عبدالرحمان است دقت کنید:

WHOLESALE SALE OF HUMAN CAPTIVES

The Ameer of Afghanistan has sold ten thousand Hazara captives as slaves to pay the expenses of war.

این خبر در رسانه هایی مانند The Mercury (Hobart, Tas. : 1860-1954) در ماه اکتبر سال 1893 منتشر شده است.

ترجمه:

فروش عمده انسان های زندانی

امیر افغانستان (عبدالرحمان) ده هزار زندانی هزاره را به عنوان برده فروخت تا هزینه های جنگ را پرداخت کند.

خبرهای منتشر شده در رسانه های بین المللی آن وقت بخوبی نشان می دهد که عبدالرحمان همزمان با قتل عام مردم، زمین های قربانیان را به هزاران تن از ناقلین و کوچی ها واگذار کرد.

آنتولوژی شعر شاعران جهان برای هزاره
آنتولوژی شعر شاعران جهان برای هزاره

مجموعه شعر بی نظیر از 125 شاعر شناخته شده ی بین المللی برای مردم هزاره

این کتاب را بخرید

پيام‌ها

 • خائینین ملی وجنایت کاران وطن فروش بخاطر به قدرت رسیدن وچوکی ...تمام این ملت مظلوم را تا همین دم زیر سلطه نگهداشت. قبرستان شان آتش ببارد

 • وای بر پدر عبدالرحمن وقومش لعنت. هزاران لعنت خدا براین این مفسد حیوان صفت. ایکاش زنده میبود واولین کس میبودم که این خر رزیل شیطان صفت را دربغل زنش انفجار میدادم جهاد درمقایل چنین حیوانات واجب است

 • man khodem qabrash ra bakhair kharab mekonam

 • از خواننن این خبر موی بر بدنم راست شد . از افغانهای متعصب این گونه حرکات خلاف انتظار نیست .بنا بر این با کرزی ما در این گونه موارد حرفی نداریم ،زیرا که او -هرچند ادا و اطوار ملی گرایی از خودش بروز دهد - بعنوان یک اوغان یعنی پشتون هیچگاه جرات اقدام علیه خائنین ملی متعلق به قوم و قبیله خود را ندارد .نمونه بارز آن طالبان ازخدا بی خبر هستند که هر روز آدم می کشند ، قتل و قتال می کنند ،مسجد و مدرسه و اموال و داراییهای ملی و مردمی را خراب می کنند ولی از سوی کرزی اینها (برادر )هستند . اگر غیر از پشتونها کسان دیگری یک هزارم این جنایتها را انجام داده بودند ، امروز در چهار کتاب کافر بودند و کمترین لقبشان (خائن ملی )بود . تعجب و تاسف من از دکتور رهین وزیر فرهنگ است که به عنوان یک چهره علمی و شخصیت فرهنگی اجازه مصرف داراییهای ملی و مرمی را به باز سازی قبر خون آشامترین انسان و بزرگترین خائن ملی می دهد . حق مطلب این بود که قبر این دراکولا مذبله و تشناب عمومی می شد .این لکه ننگ برای همیشه در کار نامه دکتر رهین خواهد ماند . افسوس که در افغانستان بعد اینهمه تحولات فرقی بین خائن و خادم نیست و هنوز در مملکت ما شمشیرزن و کستیزن با هم یکی هستند . دکتر رهین شرمت باد !

 • هیچکس نمی گوید چرا عبدالرحمن خان دست به از بین بردن مردم هزاره زد؟ تاریخ در چه مرحله بود؟ فتوای علما چی تاثیر روی این حرکت داشت؟ تکرار این عمل در زمان های بعد و بعدا از این با توجه به رافضی بودن شیعه هاایا میتواند اتفاق بیفتد؟
  از اینها که بگذریم مگر مزاری نبود که فامیل ها را در غرب کابل از بین میرد و دختر های شان را برای خودش متعه مینمود؟

  • هر اوغان عبدالرحمان است, این جاسوس انگستان و روس زراد خانه درست کرده بود برای هر تفنگ پنج شش هزار مرمی داشت ولی برای کشت و کشتار مردمش از ان استفاده کرد نه دشمن روسی و انگریزی حتا ایرانی ...........
   این اوغانهای چشم سرمه این غداران تاریخ و عصر حاضر این بیغرت های معلومالحال حتا حاضر نیستند جنایت کارترین خائین ترین شانرا نقد بکنند بلکه اعمال و کردار انان را به فکر خودشان توجیه میکنند .

  • بیخود است، هیتلر هم وقت یهودیان را قتل عام میکرد، برای خودش دلیل ها تراشیده بود. هر جنایت کار موقع که دست به جنایت میزند هتما برای خودش دلیل ها هم دارد. این نوع سفسته ها اینجا کار گر نیست. شما نمیتوانید جنایت را با چنین نوع استدلال های واهی توجیه کنید.
   .
   اینکه آخوند مزاری جنایت هم کرده باشد؛ جنایات عبدالرحمن خان و محمد گل موهمند را توجیه نمیکند. جنایت کار محکوم است میخواهد هر که باشد.

 • شاشیدم در قبری این ملعون خدا به پشتونها کمی عقل بدهد که از قاتل ملیونها مردم بیگناه حمایه نکند بلکه لعنش بعد از نماز یومه واجب اشست و...

 • لعنت بر فاشیسم، لعنت بر عبدالرحمان!

 • برتمام روشنفکران ونویسندگان افغانستان است تادرباره همه جوانب وابعاد جنایات این میرغضب بنویسند وتحقیق ها نمایند زیرا تااکنون خیلی کم وناچیزنوشته شده است .تاریخ افغانستان پراست از سردمداران مستبد وبی عقل وظالم وبیکاره ولی قصه عبدالرحمن (عبدالشیطان)قصه ای دیگریست اوصفحات تاریخ زمامداریش راباجویباران ازخون رعیت اش رقم زد ودرخیانت به وطن صدهابارخاین تروننگبارتررازشه شجاع (عجب شجاعی هم بود)کارنامه آفرید.ازقلم بدستان برادران پشتون توقع این است تا دررد ومحکوم نمودن این جلاد باشجاعت وبدون هیچ ملاحظه ای قلم زنند وبه همه ثابت سازند که ملت افغانستان باهم اند وگذشته واینده ما مشترک وباهم گره خورده است.
  تشکر

 • بر مرده ها لعنت فرستادن و شعار دادن هیچ دردی را دوا نمی کند بلکه عمل نمودن لازم است.

 • امروزه دولت در راستا سیاست عبدالرحمنی در حرکت است سیاست بر منا خشونت تخویف و اعدام اما به روش دموکراتیک آیا تو فرقی میبینی بین کرزی و عبدرالرحمن ؟
  هر دو در به حاشیه کشیدن اقوام دیگر یکسان عمل مینمایند.
  هزاره ،ازبک و تاجک با هم متحد شوید

  • باهیچ منطقی حکومت آقای کرزی رابااستبدادکده عبدالرحمن وخود آقای کرزی رابامیرغضبی چون عبدالرحمن مقایسه نمیتوان کرد.رژیم آقای کرزی یک رژیم آیدال نیست امابهتراز هررژیمی دیگریست ودرحالیکه این رژیم جبرامخلوطی است ازمجاهدان وجنگ سالاران وسرزوران سی سال جنگ تباه کننده که باربسا فساد وکجی ها ونادرستی های رژیم متوجه آنان است تامتوجه آقای کرزی .بهتر است تامتعادل وباواقعبینی قضاوت نمایم.
   تشکر

 • من به عنوان یک پشتون که چهل سال عمر خود را در راه علم و دانش سپری نموده ام با خواندن این مقاله مو بر اندامم راست شد باور کنید به عنوان یک پشتون از خجالت آب شدم
  با شجاعت تمام از این کارکرد اجدادم شرمسارم و اقرار میدارم
  با شرمساری و سر افگندگی از هزاره ها معذرت میخواهم.
  اکادمیسین پوهاند دوکتور موسی وردک دوکتور عالی علوم طب

  • آقای دکتورموسی وردک رااحترام تقدیم است!
   شما آن بزرگ مردی اهستید که دردوران خدمات افتخارآمیز تان نه تنها درد هزاران هزارانسان دردمند ومجروح وطن رادرمان گربودید بلکه با دانش وسیع علمی تان به غنامندی علوم طبی کشور ودنیا نیز افزودید که مایه مباهات هر یکی ازماست.باخواندن نام شمادراین سایت احساس غرور وافتخارنمودم.
   شاد وکامگارباشید

 • afrin ba shuma ki ba yag wejdane bedare insani qazawat karde.

 • آیااین سمبل جنایات ضدبشری راباکدام منطق توجیه می کنند؟ بیشرمی رابحدی رسانده اندکه ازمال بیت المالی که تمام ملت افغانستان درآن سهم دارندمقبره جنایتکاری رابسازندکه قاتل 60 درصدمردم بومی این سرزمین وامضاکننده ننگین خط دیورندکه بزرگترین خیانت به یک کشورمحسوب میگردد. کجایندمنادیان حق خواهی که نگذارندحداقل ازسرمایه ملی این دیوارکج بالا برود.

 • ضرب المثل افغانستانی است که ؛ کاری نکن که مردم روی گور ات بشاشد؛ . اگر دور و بر قبر عبدالرحمن بعد از ظهر های گرم کابل بروید مردم بیشماری را خواهید دید که روی و دور و اطراف قبر این حرامزاده می شاشند. بعضی ضرب المثل ها واقعا که به جا گفته شده .

 • نعلت به وزیراطلاعات وفرهنگ، جناب وزیر گور خود را کندی با این کاهایت میدانی که تاریخ درآینده برت نشان خواهد داد که تو چه کردی با این کارهای زشتت که ازبیت المال قبر ان خاین بزرگ را ترمیم می کنی، چطور وجدان برت اجازه داد که این امررا بدهی، لعنت به تو نبی فراهی بااین تعبیر بی پست تان. خدا همه تان را لعنت کند آیا شما تاریخ نمیدانیدکه او بی وجدان درین کشور چه کردامروز اگرکوچی درسرزمین مردمان هزاره وتاجک زمین داره تمام شان به دستوراین لعین انجام گرفته والا کوچی چه مرگ می طلبید که درکوهستان ها بیاید زمین پدری مردم را صاحب شود.

 • "کابل درسالهاى 1880 تا 1893 سال وار يک لک و بيست هزار 120000 پوندانگليسى دريافت مى کرد; بعد ازموافقت عبدالرحمان پيرامون خط ديورند حتى يک لک و هشتاد هزار 180000 پوندانگليسى شد. برتانيوي ها با نقل سلاح های گسترده براى عمليات جنگى عبدالرحمان مثلا عليه هزاره ها به وى کمک نمودند"
  منابع:
  کنراد شيتر: قوميت وتنشهاى قومى درافغانستان, برلين, 2003 , برگ 220
  لودفيگ دبليوآدميک. Berkeley 1967, برگ 17-27
  Ferdinand, K 1962 Hazara Afghanistan
  The Hazara-Kuchi conflict, again
  امارات عبدالرحمن‌خان: 1880 - 1901
  سال به ميلادى مى باشد
  621 منفى از ميلادى= خورشيدى
  Bibliography:
  AIHRC (Afghanistan Independent Human Rights Commission) (2010/1389). Report on the Case of Conflict between Kochies and the Local People In Behsood (Hessa-e-Awal, Hessa-e-Dowm) and Diamirdad districts of MaidanWardak province. Afghanistan Independent Human Rights Commission: Kabul. Available online: http://www.aihrc.org/2010_eng/...
  Canfield, R., L. (2008). [review]. Afghan Nomads: Caravans, Conflicts and Trade in Afghanistan and British India 1800–1980. By KLAUS FERDINAND. (Copenhagen: RhodosInternational Science and Art Publishers, 2006). The Journal of Asian Studies. Vol. 67, No. 1,pp. 295-6
  Ferdinand, K. (1962). Nomad Expansion and Commerce in Central Afghanistan: a Sketch of Some Modern Trends. Folk. Vol. 4, pp. 123-159
  Jung, C., J. (1972). Some ObservationsonPatterns and Processes of Rural-Urban Migrations to Kabul. The Afghanistan Council of the Asia Society (Occasional Paper, No. 2): New York
  Kakar, H. (1979). Government and Society in Afghanistan: the Reign of Amir Abd al-Rahman Khan. University of Texas Press: Austin
  Mousavi, S. A. (1997). The Hazaras of Afghanistan: An Historical, Cultural, Economic and Political Study. New York: St. Martin’s Press
  http://thelostflaneur.wordpres...

 • سلام به همه دوستان, اگر ما به عمق این عمل نگاه کنیم هنوز هم اندیشه هایی عبدالرحمان لعین وجود دارد که یک خطری بزرگ برای دیگر قوم ها می باشد.

 • با سلا م و عر ض ادب خد مت همو طنا ن عز یز م .باید خو ب را از بد تفکیک کر د همه مر دم افغا نستا ن در مجمو ع دشمن مر د م هزاره ها نیستند و تبو ده اند بلی بو دند خا ئنین همچو ن عبدلرحما ن و امسا ل آ ن و شا ید هم خو اهد بود.ولی هزاره از این سر زمین است و خو اهد بودند یک ملت را نمیتو ا ن از صحفه تاریخ کشور آبائی اش حذ ف کر د.بیا ئید بر ا ی بیر و ن رفت از این بی اتفا قی ها دست به دست هم دهیم و راه بیر و ن رفت را جستجو کنیم.مو فق با شید . م-ق

 • هر هزاره روز یکدفعه به قبر این لعین گو وشاشه کند.

 • افسوس به اين پارو بيولوژيکى به گور قاتل عام و پدر جنایت و خیانت درسرزمين دردمند. بهترين گزينه همانا کوشش شود زمينه را فراهم نمايم تا با اسناد جنايات و خيانت ملى اين شخص را روشن ساخته واين شخص و پيروان آنرا افشا نمايم . هنگام که عبدالرحمان عبدالرحمان ازسوى سازمان بین‌المللی، ازديدگاه نژادی، قومی، ملی، مذهبی به عنوان نسل‌کش وجنايتکارضدبشريت شناخته شود.
  تا که نام افغان است ملک درفغان است
  تا که افغانستان است نام اش بطلان است

 • This websites publish controversial issues with the aim of brining gap between Afghans, and escalate tension among Afghan people. I kindly request all dear friends and commenter to avoid discrimination and accept each other as brother. Afghanistan needs unity, so this is Afghans’ responsibility to work with each other regardless of their fellow’s gender, religion, race and so on, to bring peace, stability and prosperity to our poor country and noble people. With regard,

 • عبدول رحمان پدر کلان زنان نو عروس انتحاری قبیله

 • گو میخورید که در ارتباط به همه شخصیت پشتون های کشور حرف های پوچ میزنید.......!!!!!!
  اخندی ایران طالبان را کمک میکند درست است ********
  اكر خليلى ارك را رها نمى كند و حاجى محمد محقق جبهه ملى یا در بار احمد ضيا مسعود وجنرال د وستم رها نمى كند .....!!
  اینرا بدانیم که همان قدر طالبان دشمن ما اند هم همان قدر خلیلی، محقق، مسعود، امرالله ، دوستم و سایر جنایت کاران هم دشمن ما اند.......!!!
  کابل
  0784035745
  0706818782
  0782109652
  0786611240
  0780031128
  (( شکرا له رحمانزی )) کابل پوهنتون د ژورناليزم محصل

 • fkr namikonam k Moosa wardak een qadar ahmaq bashad wa ya dar een ja neshasta ba sokhan hai behodai shoma bebenad lotfan yak bar motawaje khod shawid.

 • شکرالله جان دیر په غصه کیگه مه د دوی دا واینا یی هیح کوم حای ننسی خو دینه پند واخلو چه حنگه اتفاق شو

 • بسیار جای افسوس است که خود را تاجک -هزاره -ازبک مینامید اما... خوب قبل کردیم که امیر ظلم کرد آیا درین ملت که در حدود 80 فیصد جمعیت یک مملکت راتشکیل میدهد شخصیت های دیگری نبودند که خالیگاه امیر را مملو ازسعادت و رفا و آسایش میکردند(احمدشاه-خوشحال خان-محمد اکبر...)دراصل شما همین تضاد را با پشتونها دارید در اخیر میگویم دعا کنید به همین پشتونها که در طول تاریخ آزادی خویش را گرفته اند و امید است که از داماد ها و شوهرهای خواهرهای تان دوباره آزادی خودرا بگیرند عنقریب. اگرنه باز یک چشم تان سیاه و دیگرش سبز خواهد شد

 • مزاری ملعون با خلیلی ومحقق ملعون جنایاتی کردند که عبدالرحمن خان فراموش مردم شد حتی یزید قاتل فرزند پیغمبر را رو سفید کردند ربانی ومسمود وسیاف با همدستان ملعون شان چنان جنایت آفریدند که روی همه فرعونها وشدادهاونمرودهارا سفید کردند . برو برادرم جناب نویسنده دراین زمانی که رسانه ها همه جنایتکاران وخونخواران را درلباس انسان افشا کرده ومیکند این تاپیک شما هم اثر چندانی نداره میدانیم که هدف تان از این نوشته ها فقط ایجاد درز وشکاف بین مسلمانان درافغانستان است . باید بدانی که پشتون وتاجک و ازبک وبلوج همه برادراند. چند نفر جنایتکار مانند کرزی وسران پنجشیر وملاعمر ودیگر خاینین ملی که امروز کمی رنجش بین شان ایجاد کرده حالا مردم فهیم هرقوم فهمیدند که دست دشمنان اسلام درلباس اسلام درمیان بوده انشاالله که به زوری پاسخ گستاخیها وشر اندازی های شانرا خواهند گرفت .

Kamran Mir Hazar Youtube Channel
حقوق بشر، مردم بومی، ملت های بدون دولت، تکنولوژی، ادبیات، بررسی کتاب، تاریخ، فلسفه، پارادایم و رفاه
سابسکرایب

تازه ترین ها

اعتراض

ملیت ها | هزاره | تاجیک | اوزبیک | تورکمن | هندو و سیک | قرقیز | نورستانی | بلوچ | پشتون/افغان | عرب/سادات

جستجو در کابل پرس