صفحه نخست > خبر و گزارش > حکومت اینترنتی افغانستان سقوط کرد!

حکومت اینترنتی افغانستان سقوط کرد!

با وجود هزینه ده ها هزار دالر آمریکایی و تبلیغات گسترده ی حکومتی برای آنچه مقامات افغانستان آن را حکومت اینترنتی می نامند، تقریبا تمام سایت های حکومتی/ دولتی افغانستان از مدتی به اینسو از کار افتاده است. از کار افتادن سایت های دولتی افغانستان چندان گسترده می باشد که از آن باید به عنوان سقوط حکومت اینترنتی نام برد. سقوط حکومت اینترنتی افغانستان در حالی اتفاق می افتد که آگاهان سقوط حکومت پوسیده ی قبیله ای طالبانی حامد کرزی را نیز دور از انتظار نمی دانند.
کابل پرس خبری
يكشنبه 9 سپتامبر 2012

زمان خواندن: (تعداد واژه ها: )

اشاره: پس از نشر این خبر وزارت مخابرات دست بکار شده و سایت های حکومتی را دوباره راه اندازی کرد.

کابل پرس: با وجود هزینه ده ها هزار دالر آمریکایی و تبلیغات گسترده ی حکومتی برای آنچه مقامات افغانستان آن را حکومت اینترنتی می نامند، تقریبا تمام سایت های حکومتی/ دولتی افغانستان از مدتی به اینسو از کار افتاده است. از کار افتادن سایت های دولتی افغانستان چندان گسترده می باشد که از آن باید به عنوان سقوط حکومت اینترنتی نام برد. سقوط حکومت اینترنتی افغانستان در حالی اتفاق می افتد که آگاهان سقوط حکومت پوسیده ی قبیله ای طالبانی حامد کرزی را نیز دور از انتظار نمی دانند.

حکومت اینترنتی افغانستان سقوط کرد!
سایت وزارت مخابرات و مجری طرح حکومت اینترنتی

سایت های دولتی افغانستان به شمول وزارتخانه ها در حالی از کار افتاده اند که روز گذشته منبعی در امنیت ملی افغانستان به کابل پرس گفته بود که تماس های تلفونی وکلای پارلمان، نظامیان بلندپایه و رهبران جریان های سیاسی، توسط عوامل استخبارات پاکستان آی. اس. آی در حکومت افغانستان که عمدتا از اعضای حزب اسلامی و طالبان هستند شنود می شود. این منبع می گوید عوامل حکومتی افغانستان که ارتباطات نزدیک با استخبارات پاکستان داشته و در ارگان های امنیتی و مخابراتی افغانستان دارای نفوذ می باشند، از مدت ها قبل ماموریت یافته بودند که تماس های تلفونی وکلا، مخالفان سیاسی حکومت از جمله رهبران جبهه ملی و نظامیان بلندپایه بويژه ژنرال های غیر پشتون را زیر نظر داشته و شنود کنند. منبع می گوید همین اکنون تماس های تلفونی این عده، هیچ امنیتی نداشته و از طرق مختلف شنود می شود.

حکومت اینترنتی افغانستان در حالی سقوط کرده است که چند ماه پیش برخی از مقامات در گفتگو با رسانه ها از تلاش برای هک سایت های حکومتی خبر داده بودند. در ماه مارچ سال روان میلادی نیز سایت رسمی شورای امنیت ملی افغانستان توسط هکرهایی که خود را طرفدار القاعده معرفی کرده بودند هک شده بود. مدیران این سایت توانسته بودند برای مدت کوتاهی کنترل سایت خود را دوباره بدست بگیرند اما دوباره این سایت برای مدت طولانی تری هک شد. هکرها چنان جسور بودند که شورای امنیت ملی افغانستان تاکنون نتوانسته است با وجود گذشت چند ماه، سایت رسمی خود را دوباره راه اندازی کند.

به نظر می رسد با وجود هزینه ی ده ها هزار دالر از کمک های جامعه جهانی برای راه اندازی حکومت اینترنتی، دلیلی اصلی سقوط این حکومت، روابط و زد و بندهای مقامات وزارت مخابرات می باشد. وزارت مخابرات افغانستان نه بر اساس تخصص و مسایل فنی، بلکه بر اساس روابط قومی و خانوادگی چند کامپیوتر دان پیشاوری را در استخدام گرفته تا حکومت اینترنتی افغانستان را اداره کند.

در نمونه ای دیگر وزارت مخابرات افغانستان بر اساس همین ارتباطات قومی پروژه ی تذکره ی الکترونیکی را با قرارداد صد و یک و نیم میلیون دالر به یک شرکت خصوصی نزدیک به امیرزی سنگین واگذار کرد. پروژه ای که در آن کوشش می شود هویت و زبان بیش از 80 درصد جمعیت افغانستان جعل شود.

تذکره الکترونیکی با جعل هویت بیش از 80 درصد مردم کشور توزیع می شود

چهار شنبه 1 فوريه 2012, نویسنده: کابل پرس


شورای امنیت ملی افغانستان نمی تواند سایت خود را از هکر القاعده پس بگیرد!

يكشنبه 4 مارس 2012, نویسنده: کابل پرس

واژه های کلیدی
آنلاين بنگريد :
loading...
loading...

پيام‌ها

پیام، نظر، تفسیر یا نقد؟

تعديل از پيش

اين سخنگاه از پيش تعديل مي‌شود: نظر شما پيش از تأييد مديران سايت ظاهر نخواهد شد.

كى هستيد؟
وصل
پيام شما

براى درست كردن پاراگراف، كافيست كه خط خالى ايجاد كنيد.

جستجو در کابل پرس