صفحه نخست > دیدگاه > تبدیلی والیان؛ اصلاحی نیست انتخاباتی است

تبدیلی والیان؛ اصلاحی نیست انتخاباتی است

رزاق مأمون
پنج شنبه 20 سپتامبر 2012

زمان خواندن: (تعداد واژه ها: )

همرسانی

متأسفانه اصلاحات با خشن ترین چهره وعواقب خویش خواهد آمد که حتی کاربه جایی بکشد که بخشی ازمردم به همین فسادکاران کنونی شکرکنند.

تبدیلی ده والی ولایات، به معنی عزل وبازخواست از دورۀ کار آن ها نیست. شماری از والیان برکنارشده، به کتگوری نسل میلیونرهای جدید تیم حاکم بدل شده اند وقراری که نزدیکان شان می گویند، «خسته» هم شده بودند. حالا نوبت یک سفارت یا وزارت یا یک ریاست مستقل است که «چندصباحی» را درکابل بگذرانند. البته فشاربالای مثلت ( کرزی، فهیم وخلیلی) ازسوی «برادران» منتظر وابسته به حلقات حاکم زیاد شده بود وحتی تقاضا های سرراست وصریح ازسوی گروپ جدید مطرح می شد که «اگرآسیاب پدری هم باشد بازهم کاربه نوبت باید باشد.» حالا به وعده وفا شد و«نوبت» به گروه منتظران رسید تا برای تیم ارگ مشکلات داخلی خلق نشود. این تبدیلی های انتخاباتی وپیشاپیش است. برخی والیان عزل شده درمدیریت سری کارزارانتخاباتی مانند منشی مجید ازبغلان چندان به درد بخور نبودند. والیان دیگرازجمله گلاب منگل (هلمند) خود خیال دارند به ریاست جمهوری کاندیدا شوند وبا حلقات رقیب ازجمله علی احمد جلالی وفاروق وردک ودکتراحمدزی رگ ورشته دارند.

رفیع فردوس از کارکنان مطبوعاتی ریاست جمهوری «طبق معمول» مدعی شد که رئیس جمهور با این کار به وعده هایش برای آوردن اصلاحات وفا کرده است. اصلاحات اگرهمین گونه باشد، همان مقررات بدون اصلاحات بهتر ازین است. حالا تا جا به جایی والیان جدید، مصارف سیرصعودی می گیرد؛ گروه های بادیگاردها تازه ظهور می کنند؛ موترهای ضدگلوله و ده ها گونه آرایش های تشریفاتی دیگرجنبه عملی به خود می گیرد که نخستین فایده اش، ایجاد گروه های جدیدی از متملقان، فاسدان، معامله گران ودلالان خواهد بود. دلالان تازه دم با دلالان وابسته به تیم والیان سابق به جان هم می افتند وهی محشری ازبی نظمی تأسف بار به راه می افتد.

همه این مشکلات به خاطر این است که سیستم وسامانه قانونمند، ناشکن وملی وجود ندارد تا با رفتن یک نفر، کل دستگاه به هم نخورد.

فایده این «اصلاحات» آن است که ابتداء سازوکار تشکیلاتی امور درولایات به شکل منفی تا وسر شده وتیم های والیان پیشین بیکارمی شوند و چون اسلحه دارند تا نصب درکدام بخش دیگر، خود شان به حکومت های سیار تبدیل می شوند. بستگان وخویشان والیان جدید هجوم می آورند و چون هیچ کس به هیچ چیزی پاسخگو نیست، همان روال فاسد وخود سرقبلی، به شیوه دیگری مداومت می یابد. اصلاحات آن است تا از صورت کار، فساد، ضایعات، حق تلفی ها، غاصب گری ها و جور ومظالم مسئولان درپرتو قانون بازخواست صورت گیرد و خلافکاران به پنجه قانون داده شوند همان قانونی که هنوز روی کاغذ است. اصلاحات این نیست که یکی را ازین جا بگیر، به جای بهتری عزوامتیاز بده. از ریش بکن به بروت بچسبان. اصلاحات، دادن فرصت برای میلیونرشدن نیست.

این یک نوع جا به جایی کارتن ها از یک محل به محل دیگر است. مهم آن است که درون ومحتوای کارتن های تصفیه شود و مواد مصالح سود رسان ومثبت درکارتن های خالی تعبیه شود. اصلاحات آن است تا 900 میلیون دالر دزدیده شده کابل بانک حصول شود. مسئولان معرفی ومحاکمه شوند. پرونده های بزرگ انبارشده درسارنوالی وریاست مبارزه با ارتشاء وفساد اداری به طورعلنی بررسی شده و صد ها تن ازاعضای ارشدتیم حاکم به دادگاه معرفی شوند و به مردم نشان داده شود که اصلاحات این بار جدی است.

هم اکنون پول تاوان شده کابل بانک بارسنگینی بربودجه ملی شده است. آقایان، هیچ کسی با این صحنه سازی های دروغ، گول نمی خورد. منتظرحوادث باشید که اصلاحات خودش بیاید. متأسفانه اصلاحات با خشن ترین چهره وعواقب خویش خواهد آمد که حتی کاربه جایی بکشد که بخشی ازمردم به همین فسادکاران کنونی شکرکنند. بن بست درروند اصلاحات، به اعمال قهرآمیز زمینه سازی می کند.

تاریخ نگون سرشت افغانستان همین گونه است که همیشه مردم مجبور می شوند یاد «کفن کش های قدیم» را گرامی بدارند.

آنتولوژی شعر شاعران جهان برای هزاره
آنتولوژی شعر شاعران جهان برای هزاره

مجموعه شعر بی نظیر از 125 شاعر شناخته شده ی بین المللی برای مردم هزاره

این کتاب را بخرید

پيام‌ها

 • ماشين تقلب با تمام برزه جات ان اكمال وانرا اماده تقلب ساخت.سلطان تقلب.
  قبيله جه باشد كه شاهى كند
  به هرجا رسد او تباهى كند
  هيج بشتونى از قدرت زنده كنار نرفته است بلكه با جنك و دندان به ان جسبيده است.از تخت با لكد و يا با تابوت برون شده است.امروز كرزى هم مانند كنه جسبيده اين همه شعبده بازى ها براى خاك زنى در جشم است ولى در زير برده تقلب و غصب قدرت و براى قبيله است.او براى افغانستان فكر نميكند او با كستانى را جاق ميكند كه خون بريزد و استخوان اقوام غير بشتون را بسوزاند,ولى كرزى خان در قدرت بماند.هر جه كه ميكنى بكن و لى كرزى در قدرت بماند.اين يك مريضى ارثى است؟
  حبب الله خان كلكانى
  ببرك كارمل
  اوستاد ربانى
  اين سه بزركمرد ,مردانه كنار رفتند و قدرت را به ديكرى سبردند.
  امروز جرا كرزى اماده كى هارا سر جبه كرفته ميرود.
  راستى كه اماده كى براى انتخابات نيست بلكه براى تقلب,غبن,غدر و خيانت است.

 • تشکر از رزاق مامون
  بسیار منطیقی تحریر کرده اید دست شما درد نکند .
  کرزی خیلی احمق است
  کار های را که کرزی میکند موش در گدام نخواهند کرد
  همین مردم بد بخت با همچو ریس جمهور کودن

 • کرزی صاحب همین چند تن را دارد که گاهی والی مقرر میکند وگاهی هم رئیس وبعداً وزیر.
  بعضی ها میگویند که انسان شناختن کارسختی است ولی من که فهمیدم واقعاً کار سخت است که من خودم یک داستان خود را درین جا برای تان طور مختصر بیان میکنم و او اینکه وقتیکه بار اول انتخابات ریاست جمهوری برگذار میشد یکی از مامورین شمارش آراء درولایت پکتیا ایفای وظیفیه مینمودم دروقت رای دادن مردم راجبراً تشویق میکردم که به حامد کرزی رای بدهید که این شخص انشاءالله افغانستان را آباد خواهد کرد که از همین وجه درین پروسه من خودم را مجرم وگناه کار احساس میکنم وهرگاه میفهمیدم که کرزی اینقدر خائن است رای مردم خو رها کن که میتوانستم که به ده ها صندوق وی را که هزارها رای دریک صندوق جابجا شده بود به شخص مورد پسند خود مبدل کرده میتوانستم وبه همین شکل ده ها تن دیگر از مامورین شمارش آراء همین کار را میکردند که درین سایت با هم کارمیکردیم به نفع کرزی تبلیغ میکردیم .
  من شخصا وفامیل ام دیگر نی به کسی رای خواهیم داد ونه کمپاین خواهم کرد چراکه درجرم اش ما هم شریک خواهیم بود وچی بشناسی که این شخص که رئیس جمهور انتخاب میشود آیا کارهای خیر انجام میدهد ویا به بدنامی مسلمان ها کارمیکند .از روزیکه کرزی درکرسی ریاست جمهوری نشسته است افغانستان به یک لکه بدنامی به دنیا شناخت ودرطول اینطور نشده بود که درهمین ده سال گذشته شده است .
  افغانستان به آن سطح نرسیده است مانند سائر کشور ها که رئیس جمهوربه شکل انتخابی وارای انتخاب شود . درافغانستان باید یک مسلمان افغان ودیکتاتورقوی بطورمورثی ودایمی گماشته شود .وآن هم پشتون نباشد .
  ویک چیزقابل تذکر است که این والی که گماسته میشود افراد کلیدی کرزی است که درانتخابات ریاست جمهوری برایشان کمپاین میکند . اگر چی کرزی حق کاندید شدن را قانوناً ندارد ولی برای قوم وملیت خود خومیتواند که به نفع شان کارنمایند .
  تشکر از توجه تان .
  غم شریکک از گردیز ولایت پکتیا

Kamran Mir Hazar Youtube Channel
حقوق بشر، مردم بومی، ملت های بدون دولت، تکنولوژی، ادبیات، بررسی کتاب، تاریخ، فلسفه، پارادایم و رفاه
سابسکرایب

تازه ترین ها

اعتراض

ملیت ها | هزاره | تاجیک | اوزبیک | تورکمن | هندو و سیک | قرقیز | نورستانی | بلوچ | پشتون/افغان | عرب/سادات

جستجو در کابل پرس