صفحه نخست > دیدگاه > اول اکتوبر را از یاد نبریم!

اول اکتوبر را از یاد نبریم!

بشیر بختیاری
شنبه 22 سپتامبر 2012

زمان خواندن: (تعداد واژه ها: )

همرسانی

عصرروز " هجدهم سپتمبر2011 " یک عراده بس با پنجاه و دو مسافراز شهرکویته پاکستان به طرف شهرک مرزی تفتان در حال حرکت بود، درمنطقه مستونگ ( 20-30 کیلومتری شهرکویته) توسط یک تعداد تندروان وحشی مسلمان امر توقف داده میشود.

آنها الله اکبر گویان هزاره های را که عازم تفتان بودند از موتر پیاده نموده کنار سرک عمومی ، جلو چشمان همسفران شان فجیعانه به رگبار مسلسل بسته وخود متواری میگردند.

در آن غروب خونین ، بیست و نه انسان هزاره بدون هیچ گناهی مظلومانه درین واقعه جنایی جان میدهند.آنشب آسمان کویته خون میگریست ، بوی تند خون همه جا پیچیده بود وگرد باد شیون عمومی درکوچه های خاکی آن شهر وزیدن گرفته بود، همه وحشت زده ازین حا دثه با هم میگفتند.

آنشب بیست و نه فامیل نه که اهالی یک شهرغرق درین عزای عمومی زانوی مصیبت در بغل داشتند و در آنسوی حادثه بدمستان وحشی مراسم رقص شکران خدا را برگذار نموده وتا سپیده صبح ، دین شان را استمنا میکردند.
هزاره های سراسر جهان به محض دریافت این خبر هول انگیزبا یک هماهنگی تصمیم گرفتند بپاس احترام به انسانیت واعتراض به این کشتار نسل بشر، دست به راهپیمایی مسالمت آمیز، منسجم ومنظم بزنند و روز اول اکتوبررا برای این حرکت انسانی خویش انتخاب نمودند.

صبح روز اول اکتوبر، هزاره های مقیم امریکا ، اورپا ، استرالیا ، کانادا و آسیا باهماهنگی تمام به راهپیمایی جهانی شان پرداخته و دنیا را برای اولین بار به یک توجه و داد خواهی جدی دعوت نمودند.هرچند که این موضوع بنا بردلایلی از رسانه های جهانی آن چنان که باید انتشار نیافت اما افکار خفته ی بسیاری را تکان داد. رهبران پاکستان ولو به دروغ درین مورد ابراز نظر نمودند و این جنایات را محکوم نموده و وعده ی پیگیری را داده بود ، درمغولستان به همین مناسب سیمینار بزرگی برپاگردیده و حوادث اخیر جنایات علیه هزاره ها به بررسی گرفته شد، جامعه تورک افغانستان واکنش تند نسبت به این جنایات نشان داد، تعداد ی ازخبرنگاران پاکستانی درین مورد مقالات اعتراضی نوشتند. دید بان حقوق بشراین عمل را غیر انسانی خواند و از همه مهمتراین موضوع باعث تحکیم همبستگی میان هزاره های سراسر جهان گردید.

اینک قریب به یک سال از آن روز میگذرد ، همچنان که تاریخ این روز کهنه تر میگردد یاد آنروز نیز از اذهان عمومی زدوده میشود .

برماست تا ( اول اکتوبر ) را برای همیشه بعنوان روز همبستگی و عطف ملی خویش حفظ نموده وآنرا ثبت تاریخ نماییم . بجاست اگر بتوانیم این روز را در کنار صدها روز جهانی دیگربرای همیشه بیاد داشته و آنرا به نسل های بعدی بسپاریم.

سیدنی، ملبورن، هامبورگ، نیویورک، کویته، استانبول، آنکارا، اسلو، تروندهایم، وین، استکهلم، تورنتو و...شاهد تظاهرات گسترده مردم هزاره علیه نسل کشی

يكشنبه 2 اكتبر 2011, نویسنده: شبکه سراسری مردم هزاره

آنلاین :
آنتولوژی شعر شاعران جهان برای هزاره
آنتولوژی شعر شاعران جهان برای هزاره

مجموعه شعر بی نظیر از 125 شاعر شناخته شده ی بین المللی برای مردم هزاره

این کتاب را بخرید

پيام‌ها

 • در عقب اين همه جنايات اى اس اى با كستان است.اين كشتار ها براى انست كه به جهانيان بفهماند كه ماهم از تروريزم صدمه ديده ايم.اين در حالست كه طالبان و القايده تنها اله دست هستند و رهبرى و سمت و سو دهنده اى اس اى است.امريكا و جامعه جهانى را حداقل 11 سال فريب داد .اولاد شان را بيرحمانه كشت و هم بول به مليارها دريافت ميكرد.كشور هاى غربى را ملانصرالدين جور كرده بود.
  بفضل و كرم خدا كه امروز در روى جهان كودك هم ميدانند با كستان كشور تروريست برور است و در روى جهان كشور منفور عالم است.
  از بركت جند جنرال مزخرف يك ملك بدنام است.ببينيد اكر يك با كستانى در خاج برود در هر دولت انها تحت تعقيب هستند.حتى افغانها كه از طريق با كستان برواز ميكنند ,ميكويند كه تحت تعقب قرار داشتند.
  انجا قاجاق اسلحه,قاجاق انسان,قاجاق هيرويين,قاجاق اعضاى بدن انسانها,فروش زن.يك كتله كثيف و بيناموس بنام با كستانى در روى زمين با داغ ننكين وجود دارد.
  مرك بر با كستان
  مرك بر بشتونها زن فروش و بيناموس با كستان.
  مرك بر اين نمك حرامها با كستانى.

 • سلام
  برادران من هزاراه هستم هزاره ای افغانستان بد نکن تا بد نبنی این هزاره های پاکستانی در طول سالهای متمادی آنچنان ظلم در حق هزاره های افغانستان کردند که حتی روسها هم نکردند .من به یادم میاید که زمان رسیدم در کویته
  اده سر او در آنجا یک ریکشا هزارگی بود با آن گفتم که من را به یک هوتل این انسان آدمفروش منرا برد به یک سرای در آنجا ۳۰ نفر در یک اتاق بودند همه را به مثل طویله سر به سر انداخته بودند آنها اسناد نداشتند از حالت بد
  آنها سوء استفاده میکردند .من که دیدم ترسیدم میخواستم بروم صاحب این سرای نگذاشت به من گفت که تو رفته نمیتوانی گفتم چرا ؟گفت ماتو ره خریدوم او فکر کرد که من هم اسناد ندارم گفت که اگر بوری تسلیم پولیس مونوم
  من که تازاه از افغانستان آمده بودم به خود گفتم که خدایا چی روزی آمده در افغانستان از دست پشتونها در اینجا از دست هزاره های پاکستانی به این انسان پست گفتم که تا سه حساب میکنم اگراز سر راه من پس نشدی روده تو را بور مونوم این انسان کثیف ترسید گفت برو برو تیز دیگه اینجی نیا این یکی از نمونه های هزاران نمونه است من میگم
  که هر چه ظلم سر این مردم شوند باز هم کم است بد نکن تا بد نینی

 • متشکر از علی جان با ان تحریر بی ریا اش ولی بختیاری صاحب طوری مینویسد (...آنشب آسمان کویته خون میگریست ، بوی تند خون همه جا پیچیده بود وگرد باد شیون عمومی درکوچه های خاکی آن شهر وزیدن گرفته بود، همه...) که گویا اینجا حسینیه باشد و امده ایم تا به فکر خود مان عزا داری نماییم ولی بیخبر از اینکه گذشتهگان را با ان عذاب میدهیم وبس.

 • سلام بر مدریت خوب کابل پرس? و تحلیلهای که دارد.
  در ارتباط با موضوع بالا می خواستم به عنوان یک هزاره بگویم که تظاهرات و همایشهای سیاسی بعنوان یک ابزار قبول شده دمو کراتیک تنها در زمان و در ارتباط با کشوری خوب و کار ساز است که در ان کشور نظام دمو کراتیک و انسانی وجود داشته باشد اما نسبت به کشور های چون پاکستان و افغانستان تظاهرات و گرد همایهای سیاسی چندان کار ساز نیست. در این کشور ها اشرار ومافیایی قدرت قومی و غیر انسانی است انچه ارزش ندارد فریاد و خواست مردم می باشد. بنا هزاره ها و متفکران هزاره در یک کنگره سراسر جمع و یک راهکار و تفکر سیاسی را بیندیشند و به عنوان نقشه راه برای مردم عرضه نمایند.
  من طرفدار جنگ و حملات مشابه حملات تروریستی نیستم اما دست بر زانو کردن و همانند زنان بچه مرده به نوحه سرای مشغول شویم. جزای ما جز مرک وتو هین شدن چیزی نخواهد بود.
  ما اگر کمی جدی حضور نیابیم هر روز بهشتیها شکیلای ملت مارا در خانه اش همانند یک کنیز مورد تجاوز قرار داده و به قتل خواهند رساند. وهر روز تمامی راه ها و مسیر مردم ما دره میدان وردک و جاده های جاغوری خواهد شد.
  ما متاسفانه با تندرویهای که در چند سال اخیر داشته ایم بیشتر به جان هم دیگر افتاده ایم. چند سایت خبری و یک تلویزیون که از اروپا و امریکا نشر می شوند بیشترین خساره و ضرر را متوجهه هزاره ها کرده اند.
  من به عنوان یک هزاره مقیم سویدن شاهد استم که هزاره ها چگونه اسیر دست فریب کران افغان و خاینان ملی و افشار فروشان قرار دارند.
  هزاره ها انقدر ساده و بی خیال استند که فاسق ترین افراد و الوده ترین افراد از نگاه خانوادگی برای ما رهبر مذهبی ساخته می شود. ما را هزار پاره ساخته است.
  نمونه اش رفتار خلقیهای انجمن افغانها است که با ارتباط تنگا تنگ با حکومت نژاد پرست کرزی یک مزدور ایران را به عنوان رهبر مذهبی بر هزاره ها تحمیل کرده است فرد که در فروش افشار دست داشته و وضعیت فامیل خودش چنان رسوا است که هر افغانستانی از ان ننگ دارد ولی همان انسان خاین وفاسد راه بنام سید حسین اصغری رهبر هزاره ها ساخته او فقط پول و رعیت بودن هزاره را می خواهد وبس او در هیچ یک از مجالس ملی هزاره ها چون رهپیمای ها که به خاطر دفاع از هزاره ها بر گزار می گردد شرکت نمی کند . در هیچ سالگرد رهبر شهید شرکت نکرده است. او به طبعیت از خوی وخصلت بیگانه پرستی خود هم در حلقه خلقیهای افغاان شریک است و هم با سفارت ایران در تماس است و بطور چند طرفه به خاینت کردن در حق هزاره ها کار می کند ولی تعداد از هزاره ها هنوز هم دست چلید وبه خون اغوشته اورا بوس می کند.
  بهر حال تا زمان که یک فکر اساسی بو جود نیا مده بناچار باید در قالب تظاهراتها فریاد خود را بلند نمایم.

 • بیادرای هزاره ما قراری که میبینم شما مردم را همی محرم و عاشورا و این چیزا بیخی متملق نوحه خوان و گریه کن بار آورده.شما روز محرم همرای تیغ به سر و صورت تان میزنید که محبت تانه به اهلبیت محمد نشان بتین ولی دیگرا شمارا کافر میشناسن و خون تانه پیش مردم میریزید ولی مردم از همت شما مردم خووووووووووووب خبر دارن.چرا یک مرد پیدا نمیتانید که جواب کشتار های کویته تانه بته ؟ از دره میدان خو هرروز دارین جنازه تحویل میگیرین کسی دارین که بگویه چرا ؟
  اگر تاجیک های تان نباشه شما مردم یک لقمه خام پشتونا نمیشین ایره هم قبول ندارین. همه کار تان شده کربلا که بروین و سینه بزنین و خیرات عربها را بتین.شما مردم خیلی بیغیرت مردم هستین قار نشین. بجای دو زدن مه بروین یک کمی به حال و روز تان چورت بزنین که اگه دروغ میگوم بگوین شمر خدا ترا لعنت کنه .مگر نه شما مردم خیلی بی شیمه مردم شدین .جای اونای که پشت اوغانا ره ده هلمند و قندهار میلرزاند خیلی خالیسته بیادرای مه .شما از درون جامعه تان نمیبینین ولی ما شمارا خوب میبینیم که اگه حسین گفته زنای تانه ببرن میگین خوب کار خدایه دیگه باش که جایش ده بهشت حور گیرمه بیایه. بخدا دنیای آخرت تان ازی بد تر اس میفامین اونجا هم پشت دروازه میمانین چرا که شما اونجا کسی را ندارین .حسین بیچاره خودش ده خون خودش غرق اس شمارا هیچ کاری نمیتانه .مه میشناسم این خاندانه که نه شما مردم که ده نام شنیدین که علی آباد هم شهریسته.مه ده بختیاری صایب توهین نمیکنم ولی شمارا بخدا خودک تان ببینین همی نوحه خوانی خوبه یا یک مطلب جاندار اگه مینویشت که مردمه ده شور میاوردک؟.شما از بس زیر تاثیر ملا های جاسوس قم و مشهد رفتین دیگه روشن فکرای تان هم روضه میخانه این خیلی ناشیانه هس بیادرای مه.خدا شما مردم بیچاره را هدایت کنه شما خیلی بی غریت طایفه هستین .باز میگم بجای دو زدن مه بروین کمی به حال و روز تان فکر کنین

Kamran Mir Hazar Youtube Channel
حقوق بشر، مردم بومی، ملت های بدون دولت، تکنولوژی، ادبیات، بررسی کتاب، تاریخ، فلسفه، پارادایم و رفاه
سابسکرایب

تازه ترین ها

اعتراض

ملیت ها | هزاره | تاجیک | اوزبیک | تورکمن | هندو و سیک | قرقیز | نورستانی | بلوچ | پشتون/افغان | عرب/سادات

جستجو در کابل پرس