صفحه نخست > دیدگاه > هوشدار رئیس جمهور کرزی و واکنش طعنه آمیز وزیر دفاع ایالات متحده امریکا

هوشدار رئیس جمهور کرزی و واکنش طعنه آمیز وزیر دفاع ایالات متحده امریکا

محمد اکرام اندیشمند
يكشنبه 7 اكتبر 2012

زمان خواندن: (تعداد واژه ها: )

همرسانی

اظهارات رئیس جمهور کرزی (4 اکتوبر2012) مبنی بر خرید اسلحه از کشورهای روسیه، چین و هند واکنش خشم آلود و طعنه آمیز وزیر دفاع ایالات متحده امریکا را بر انگیخت. لئون پانه تا وزیر دفاع امریکا یک روز پس از ابراز نظر رئیس جمهور افغانستان نارضایتی و ناامیدی خود را بیان داشت و در واقع رئیس جمهور کرزی را متهم به قدرناشناسی کرد. او گفت مناسب آن بود تا آقای کرزی به جای انتقاد از قربانی های امریکاییان که برای افغانستان جنگیدند و جان دادند ، سپاسگذاری می نمود. وزیر دفاع ایالات متحده در جمع خبر نگاران گفت که بیش از دو هزار امریکایی در جنگ برای تأمین امنیت و حق حاکمیت افغانستان کشته شده اند.

اگر واکنش خشم آلود و طعنه آمیز وزیر دفاع ایالات متحده در برابر رئیس جمهور کرزی به قول پانه تا ناشی از قدرناشناسی باشد که دو هزار امریکایی در واقع برای حاکمیت او کشته شدند، انگیزه های رئیس جمهور کشور ما در این اظهارات ناشی از چیست؟ از آن مهمتر، آیا اظهارات رئیس جمهور با منافع و مصالح افغانستان همسویی و همخوانی دارد؟ زمینه های اجرایی و عملی آن تا چه حدی متصور و مساعد است؟

رئیس جمهور کرزی در توهم بازی با سیاست های سردار محمد داود

صرف نظر از این فرضیه که رئیس جمهور در پی ترساندن امریکایی ها است تا او یا خانواده و یاران هم تیمش را در قدرت آینده نگهدارند و کماکان بار بقای حاکمیتش را با حمایت نظامی و مالی بدوش بکشند، آیا رئیس جمهور کرزی در صدد آن است تا خود را در نقش سردار محمد داود بنمایاند و در تبعییت از سیاست های او ظاهر شود؟

محمد داود با سیاست گوگرد روسی و سگرت امریکایی در شطرنج سیاست افغانستان بازی ناکام و شکست خورده انجام داد. او آنچی را که امروز رئیس جمهور کرزی از تجهیز ارتش افغانستان با سلاح سنگین در مقابله با تهدید پاکستان میخواند، نیم قرن قبل(1963 – 1953)در کرسی صدارت انجام داد. لویه جرگه را دایر کرد(1955) و تأیید این تجهیز ارتش را با اسلحه روسی و تأمین روابط نظامی با شوروی در مقابله با پاکستان و آزاد سازی به قول خودش پشتونستان محکوم گرفت. سردار محمد داود این سیاست را ادامه داد. او در این سیاست با یک مؤفقیت و دو ناکامی قربانی شد . مؤفقیت وی به تجهیز ارتش به سلاح روسی بر میگشت، اما ناکامی او در مقابله با پاکستان و آزادی سازی پشتونستان محکوم بود. خود و خانواده اش از نخستین قربانیان این سیاست ناکام بودند.

تشابه انتظارات رئیس جمهور کرزی از امریکا با مطالبات محمد داود از شوروی

جالب این است که انتظارات حامد کرزی از امریکایی ها با انتظارات سردار محمد داود از شوروی در روابط پاکستان و افغانستان مشابهت کامل دارد. اگر سردار محمد داود با شوروی از طریق روابط نظامی مناسبات دوستانه برقرار کرد و ارتش افغانستان را در حوزه ی نفوذ شوروی و بلاک سوسیالیستی برهبری شوروی در آورد، انتظار داشت تا روس ها سیاست های خارجی او را در مقابله با پاکستان تأیید کنند و حتا در حالت رویارویی نظامی او را یاری رسانند. حامد کرزی نیز در توهمی چنین انتظاری از امریکایی ها به سر میبرد . این گفته ی او در آخرین کنفرانس مطبوعاتی اش(4 اکتوبر 2012) که "امریکا به عنوان بزرگترن متحد استراتیژیک افغانستان هنوز نپذیرفته است که افغانستان از سوی پاکستان مورد حملات راکتی قرار می گیرد" ، حکایت از چنین انتظاراتی دارد.

یکسانی سیاست های دیروز شوروی و امروز امریکا در دعوای افغانستان و پاکستان

اما جالب تر از انتظارات مشابه مرحوم سردارمحمد داود و رئیس جمهور کرزی از روس ها و امریکایی ها ، تشابه و یکسانی سیاست روس ها و امریکایی ها در دو دوره ی مختلف زمانی در مناسبات و دعوای افغانستان و پاکستان است. روس ها در همان زمان شوروی که در رأس این امپراتوری فروپاشیده قرار داشتند و حتا در آغاز مناسبات دوستانه و روابط نظامی با افغانستان از جانبداری موضع کابل در منازعه با پاکستان سخن گفتند، اما در سالهای بعدی و در عمل حتا به حمایت سیاسی و لفظی از موقف دولت افغانستان نپرداختند. سیاست امروز امریکایی ها نیز در منازعه میان افغانستان و پاکستان در واقع همان سیاست دیروز روس ها در زمان شوروی است. بسیاری از سیاستمداران افغانستان از محمد داود تا زمام داران حزب دموکراتیک خلق در توهم همکاری و حمایت روس ها در منازعه و مخاصمت با پاکستان بر سر خط دیورند و گویا پشتونستان محکوم زیر خاک رفتند. و امروز انتظار حمایت امریکا و ناتو از افغانستان در منازعه با پاکستان توسط حاکمان کشور ما و بیرون از حلقه ی حاکمیت نیز سرابی بیش نیست. وقتی از یک افسر افغان در مورد موقف امریکایی ها بر سر گلوله باران مناطق مرزی کنر پرسیدم که آیا شما را در حمله ی متقابل همکاری میکنند گفت: امریکایی ها بما میگویند وقتی میخواهید با پاکستان بجنگید سلاح های ما و کمک های ما را به زمین بگذارید .

مشکل سیاسی و راه حل سیاسی

آیا با تجهیز ارتش به سلاح سنگین که رئیس جمهور کرزی در جهت مقابله با پاکستان از رجوع به روسیه، چین و هند سخن میگوید میتوان مشکل با آن کشور را حل کرد ؟ این ابراز نظر و این آرزو تا چه حدی دست یافتنی و عملی خواهد بود؟ و آیا این سیاست حتا در مرحله ی ادعا و تبلیغات به نفع افغانستان در جهت ثبات و پیشرفت است؟

ممکن است پاسخ های متفاوتی به این پرسش ها ارائه شود؛ اما آنچی که وضاحت دارد به سیاسی بودن مشکل میان افغانستان و پاکستان بر میگردد. منازعه میان افغانستان و پاکستان منازعه ی سیاسی است و راه حل منازعه هم راه حل سیاسی میطلبد. با خریداری چند سلاح سنگین از روسیه و چین و هند نمیتوان مشکل سیاسی خود را با پاکستان اتومی که ریشه در بیشتر از نیم قرن گذشته دارد ، حل کرد. با خرید اسلحه سنگین نیز نمیتوان به توازن نظامی با پاکستان دست یافت. افزون بر آنکه هزینه ی خریداری سلاح از آن کشورها در توان افغانستان نیست، آرزوی خرید اسلحه سنگین از آنها در شرایط افغانستان، با منافع کشور ما در جهت ثبات و پیشرفت سازگاری ندارد.

اما آیا در افغانستان اراده و عزم سیاسی برای حل سیاسی مشکل با پاکستان شکل خواهد گرفت؟ و یا آنکه افغانستان همچنان در گرو سیاست های ناکام حاکمان خود قربانی باقی خواهد ماند.

آنتولوژی شعر شاعران جهان برای هزاره
آنتولوژی شعر شاعران جهان برای هزاره

مجموعه شعر بی نظیر از 125 شاعر شناخته شده ی بین المللی برای مردم هزاره

این کتاب را بخرید

پيام‌ها

 • جدال كرزى با امريكا خيانت ملى است.

 • در این نگارش بندہ نظرات و استدلال ھای آقای اندیشمند را نہ تنھا کہ تایید می نمایم؛ بلکہ این واکنش مقام اول را
  بہ نفع کشور نمی دانم۰
  شاد و کامگار باشید

 • کرزی با این حرفها در حقیقت هم به منافع ملی افغانستان خیانت می کند و هم نشان می دهد که چقدر بی سواد و احمق هستند.
  1. تجهیز اردوی ملی با سلاحهای سنگین، اموزش می خواهد و این کار زمان می برد از سوی دیگر، چه کسی ضمانت می کند که فردا همین سلاحها را به طالبان تحویل ندهند؟
  2. تجهیز اردوی ملی با سلاحهای سنگین نمی تواند در مقابل پاکستان حربه ای خوبی باشد. پاکستان یک قدرت اتمی است، اردوی ملی ان یکی از بزرگترین اردوهای جهان است و توان موشک های بالستیک ان در منطقه سومین است.
  3. همچنان که استاد گفته است، اختلاف با پاکستان اختلاف سیاسی است و مخصوصا باید مرز به رسمیت شناخته شود. هر کشور دیگر اگربه جای پاکستان باشد تلاش می کند که افغانستان را متلاشی کند. وقتی افغانستان مرز را قبول ندارد به چه دلیل می گوید که پاکستان خاک ما را راکت باران می کند؟ مگر مرز وجود دارد که خاک ما و پاکستان معین باشد؟
  4. روسیه و چین یک دانه جت جنگی به کسی مفت نمی دهد. امروز اصلا روسیه در سیاست های بین المللی اش 80% با غرب مواضع یکسان دارد و توانایی اقتصادی ان را هم ندارد که یک ارتش بزرگ مثل ارتش افغانستان را تجهیز کند. چین ، قبل از همه دوست پاکستان است و تمام سیاست چین در منطقه ای ما در مقابل توازن با هند است. پس چین نمی اید ارتشی را تجهیز کند که هند در اموزش ان سهیم است.
  5. برای خرید تجهیزات سنگین افغانستان کدام پول و بودجه را دارد؟ یک دانه جت جنگی مدرن حداقل 3 صد ملیون دالر قمت دارد. ما این پول را از کجا می اوریم؟ ایا بهتر نیست که به جای مقابله ای نظامی با یک قدرت اتمی و یک ارتش بسیار نیرومند باید در فکر ان باشیم که اختلافات سیاسی مان را حل کنیم و مرز را به رسمیت بشناسیم؟
  ایا بهتر نیست که از دوستی و نزدیکی با امریکایی ها استفاده کرده، کشور از لحاظ ساختارهای بنیادی سر پایش استاد کنیم؟
  اصلا همین سیاست سگرت امریکایی و گوگرد روسی نشان می دهد که سیاست مداران افغانستان فکر می کنند که هوشیارتر از رهبران کشورهای دیگر هستند. مگر تاریخ نشان می دهد که احمق همه را در اینه ای خود می بیند. وقتی شما سگرت امریکایی را با گوگرد امریکایی روشن می کنید بدانید که امریگایی سگرت فروش هم متوجه است که شما گوگرد روسی استفاده می کنید و روس هم متوجه می شود که شما سگرت امریکایی می کشید.یک در نهایت هر دو طرف شما یک فاحشه ای سیاسی می شناسند که هیچگاه به شما جایگاه یک بازیگر سیاسی مهم و قابل اعتماد را نخواهند داد.
  متاسفانه الگوی سیاست های قبیلوی ، تاثیر عمیقی بر کرزی و سلف پیشینش داشته و دارد. در سیاست قبیلوی که در جنوب و شرق کشور رواج دارد، خیانت، از پشت خنجر زدن، بی اعتمادی و شکنندگی ایتلاف ها چیزهای عادی است و کرزی چون از درون این جامعه ای قبیلوی بر خاسته است طبیعی است که معیارهای قبیلوی سیاست در دیدگاهش نهادینه است.

 • آهسته آهسته با برداشت های واقعبینانه آقای اندیشمند ,وفق یافته وجا دارد تا از ارزشمندی نوشته پیشین شان درخصوص داکتر صاحب نجیب الله که حقیقی ترین تصویر را از وی بیرون کشید قدردانی نمایم.در خصوص واکنش تند آقای کرزی باید بیشترتائمل نمود,باید سیاست های خارجی دولت افغانستان با توجه به چرخش های سیسی کشور های همسایه هماهنگ شود.ما باید در سیاست گزینی های خویش ,منافع پا کستان را که دوست واقعی و شریک استراتیژیک مان است ودوست طبیعی مردم افغانستان میباشد,درنظرگیریم.درنظر داشت این نگرش میتواند راه را بسوی "مصالحه ملی" با برادران طالب وبرادران حزب اسلامی,بازنماید.نباید جناب کرزی بصورت یکدنده اعلان میداشت که ما از هند سلاح خریداری مینماییم.چرا که پاکستان دوست صمیمی مردم افغانستان است ,نه هند!

 • تشکر از جناب کرزی خوب شد که ماهیت خود را اشکار کردی .
  سال ها است که تمام مردم افغانستان فغان و ناله میکنند که از همایت پشاتین و قبیله سالاران دست بر دار زیرا این طایفه بی وفا ترین قوم روی زمین است توامریکا حرف مردم افغانستان را نشنیدی و تو جو نکردی هر چی خلیل زاد گفت تو مثل سک زنجیری خیز کردی و خیز میکنی دیدی زور قبیله را دیدی زور برادر ملا عمر مجاهد را دیدی زور خلیل زاد را دیدی زور اشرف غنی احمد زی را هنوز هم کجاه است .
  ما شدیدا بالای تو امریکا انتقاد مینمایم که با حرف مردم افغانستان تو جو نکرده 2000 هزار عسکر جوان خود را که در بین شیر و عسل بزرگ شده بود در افغانستان از دست دادی ما مردم افغانستان یکایک ما اظهار تائسف مینمایم فقط وفقط اشتبای خود تو ا مریکا است .
  او امریکا تو از تروریست ها اردی ملی ساختی پشتون تروریست است القاعده است طالب است با تو هیج وقت سازش ندارد چرا اشتبا میکنی همین اکنون هم نا وقت نیست .
  اول پشتون ها را از راس قدرت دور بیساز
  دوم جنرال دوستم را وزیر دفاع انتخاب بکو
  سوم اردو را از وجود پشتون ها تصفیه بکو چون القاعده در خون پشتون نفوذ کرده است.
  چهارم احزاب مخالف پشتون و ضد طالب را تقو یه بکو وطن گل و گلزار میشود اگر در اول تو همین کار میکردی یک نفر عسکر تو کشته نمیشد افغانستان هم ارام بود و تو هم افتخارات را کمائی میکردی و دنیا هم روی تو حساب میکرد اکنون تو ابروی امریکا را که بردی هیچ و دنیا هم بالا یت حساب نمیکنند مردم دنیا میگوییند که تو زور چند تا طالب پای تر قیده چتل را نداری فقط از تو امریکا لاف است وبس .

  • اقاى فرارى سراسر درست يكانه را بيرون رفت همين است. باز هم دوستم كفته بود من طالب را تا با كستان ميدوانم و در ظرف شش ما از بين ميبرم؟و اكر نتوانم خود را ميكشم.
   جرا حرف دوستم را قبول نكرد؟
   كرزى بيش با كستان مينالد.او بايد با كستان را به زانو در اورد.طوريكه اول تمام با كستانى ها و طالب با كستانى اعدام شوند. دوم تمام عمال با كستانى تارارك تا خرم همه كرفتار شوند. كوجى با كستانى بايد خلع سلاح كردد.نا قلين بشون با كستانى همه طالب هستند و از با كستان الحام ميكرند. مثلا دشت ارجى كندز كه ناقلين زن مرد غير بشتون را سنكسار كردند.همه بايد سخت جزا ببينند. بعد با كستان خودش بيش باى كرزى ميافتد. اين كرزى نميداند. او خاين بزن با كستانى در درو برت.
   طالب 500 را رها كردى, انها همه عمال با كستان بودند. بايد انها را ميزدى.امروز هم نا وقت نيست, بيا ور اقوام برادر را تنها به قوم بيغرت بشتون اتكامكن كه همين قوم از عقب تو را ميزند اين قوم تا كلو در وطنفروشى غرق است. كرزى غيرت كو. بيش با كستانى كريه نكن بزن در دورو برت تصفيف كو. وزارت دفاع را به دوستم بته بكزار كه بزند.هزاره را بياور كه با كستانى جنك كند و برايش در منطقه اش سلاحيت بته كه عمال با كستانى را تصفيه كند.تو دوستت را ميزنى و زير باى دشمن ميافتى و مانند فاحشه نزد ديكران ميروى كه بيا از من دفاع كو. جه شد ان قوم با غيرت كه تمام اسلحه كشور را در بستر خود برده و بالايش خوابيده.

 • این یک امر ثابت شده ست، که کرزی بدون اجازه باداران امریکائی اش یک گیلاس آب را نوشیده نمیتواند، چه رسد که از بادارن خود اینطور جسورانه انتقاد کند. ازین لحاظ باید هدف پُشت پرده اظهارات این مداری را جستجو کرد.
  به نظرمن: چون قرار است، که بزودی کرزی لویه جرگه سفارشی اش را دائیرکند . یکی از مسائل این جرگه موضوع خط دیورند است. کرزی ازهمین حالا اذهان اعضای این جرگه را آماده میسازد، که خط دیورند باید به رسمیت شناخته شود. این مداری در لویه جرگه (اینچنین یا مشابه آن) سخن خواهد گفت:
  " برادران عزیزم، شما شاهد اید که من از امریکا شدیداّ انتقاد کردم.اما اینها به حرف من گوش ندادند. شما خوب میدانید، که اردوی افغانستان بدون تجهیزات امریکا توان مقابله با پاکستان را ندارد و برای خریداری سلاح از هند یا چین نیز به میلیون ها دالر ضرورت است، که دولت افغانستان از عهده آن به تنهائی برآمده نمیتواند. پس ما مجبوریم، که در شرایط فعلی خط دیورند را به رسمیت قبول کنیم. اما ما فعلاّ همان شیرهای زخمی ایم، که انشاالله روزی خواهد رسید، که حق خود را از پاکستان بگیریم" و ازین قبیل گپ ها....
  گرچه از کرزی مداری خوشم نمیآید، اما باید تذکر دهم ، که خودم نیزطرفدار به رسمیت شناختن این خط منحوس ام. به نظر من، این وظیفه مردم یا دولت افغانستان نیست، که برای خودمختاری یا آزادی اقوام آنطرف خط دیورند قربانی دهند. این مبارزه را باید خودشان علیه دولت پاکستان به پیش ببرند. ما مردم بقدر کافی مشکلات داریم، که آنرا باید حل کنیم.

 • می خواھم از این عمل غیر اخلاقی یک تن از شما در صفحہ ی نظر خواھی انتقاد نمایم؛ زیرا یک نفر بہ نام من
  در ساعت 47 : 13 ؛ مطالبی نوشتہ؛ کہ این کار خلاف روش یک انسان با وجدان است؛ سوال من از تو آقا این است
  کہ تا چہ وقت ما بہ یکدیگر دشنام بدھیم و باعث آزار و اذیت کسانی گردیم کہ با نظرات شان
  موافق نمی باشیم۰
  حالا در مورد نوشتہ ی آقای اندیشمند؛ ما نمی توانیم آقای کرزی و امکانات وی را با روانشاد نجیب اللہ و امکانات اش
  مقایسہ نماییم: اول ۔ تمام دنیا با امکانات وسیع مالی و نطامی از کرزی حمایت می کنند؛ در حالیکہ در مورد نجیب اللہ
  بر عکس بود؛ تمام دنیا بہ شمول ھمسایہ ھا؛ مجاھدین و فرکسیون ھای خلق و پرچم مخالف وی بودند و آن دولت
  با وجود تلاش ھای زیاد محکوم بہ شکست بود۰ دوم۔ در مورد ادارہ و نظم کاملا’ بر عکس است؛ دولت نجیب اللہ
  از یک ادارہ سالم برخوردار بود؛ لیکن در دولت آقای کرزی ادارہ ای وجود ندارد؛ باز خواستی وجود ندارد۰
  سوم۔ طبق سنجش مقامات دولت نجیب اللہ؛ افغانستان برای احیای و اعمار مجدد بہ حدود دہ میلیارد دالر
  ضرورت داشت؛ در حالیکہ حالا با وجود دہ ھا میلیارد دالر کمک؛ تغیری چشمگیری مشاھدہ نمی گردد۰
  چھارم ۔ یگانہ شباھت آن دولت و این دولت در تمرکز قدرت در دست رہیس جمھور است؛
  این ھمہ مسوولیت ھا و صلاحیت ھا برای رہیس جمھور حتی اگر شخصی بسیار با انرژی مانند نجیب اللہ ھم باشد
  مرتکب اشتبا ہ می گردد؛ و در حصہ محترم کرزی نیز چنان است؛ قدرت باید عادلانہ بہ صورت افقی و عمودی
  تقسیم شود۰
  در مورد سلاح و خرید سلاح؛ مصرف بی جا و بی ھدف ! آیا دولت نجیب اللہ بہ خاطر کمبود سلاح سقوط کرد!
  آقای کرزی بہ عوض توجہ بہ اعمار مجدد و ساختار ھای اقتصادی ؛ بہ نظامی گری توجہ می کند۰
  قضاوت نمایید ؛ تصمیم بدون سنجش آقای کرزی را در مورد شھید استاد ربانی؛ میدان ھوایی قندھار و دانشگاہ تعلیم و تربیہ را
  بہ نام وی نمود و متوجہ واکنش مردم نشد؛ کہ این کار باعث جدایی ھا شد در حالیکہ آقای کرزی می خواست
  با این عمل خود باعث نزدیکی ھا شود۰
  در مورد خط دیورند؛ عمل انجام شدہ و تایید شدہ ای است و ھر قدر ما تلاش کنیم بی نتیجہ خواھد بود و اگر بہ ھمین شکل ادامہ دھیم
  نہ تنھا قسمت ھا شرقی افغانستان را از دست خواھیم داد بلکہ شاید روزی تمام این کشور را پاکستان اشغال کند ؛ آنھم با ھمکاری خود ما !
  کامگار باشید

 • کرزی از روسیه و چین تانک و توپ میخرد؟؟ طیاره جنگی میخرد؟ سیستم رادار و دافع هوای اس اس میخرد؟؟؟ این فالوته باز بی عقل بی حافظه باز چی چتیات میگوید؟ قیمت یک تانک چند است؟ قیمت یک طیاره جنگی چند است؟ او کرزی! او بچه خر ! فعلآ معاش پرسونل نظامی و امنیتی از خارج میاید و دولت بد نام و پدر لعنت و فاسد تو پول نان دادن عساکر خود را ندارد چه رسد به خرید تانک. وزیر دفاع امریکا به این خر بی دم ، ببخشید ممکن دم هم داشته باشد با کنایه دپیلوماتیک فهمانده است که ای خرکار از ک ی ر من رستم شدی و اخر با من دشمن شدی؟ تو چند یک ملک هستی؟ اگر قومندان عبدالحق را طالبان بی ناموس نکشته بودند، اگر توصیه چند خبیث به بوش مبنی بر اینکه باید از طرفداران ظاهر کل کسی را انتخاب کند تا با استفاده از محبوبیت قلابی ظاهر شاه کل اعتماد مردم را جلب کنی و بالاخره باید زعامت با یک پشتون باشد تا بهانه طالب در جنگ قومی تیز نگردد ...... وغیره وغیره. امریکا سنه تو هوتلی دزد را نمیخواند. اگر هر کس دیگری در راس رهبری این مملکت میبود من یقین دارم که وضعیت بهتر از امروز میبود. گاهی یک چیز میگویی و گاهی 180 درجه ضد آنرا. بچه خر و گشنه پر زور. همین گپ ها و سیاست های پلاستیکی و ناچل تو امریکا را فریب داده نمیتواند. امریکا از توان نظامی تو و پول جیب تو و محبوبیت تو با خبر است. از برکت پیسه امریکا نمیبود امروز تو قادر به تشکیل صد عسکر هم نبودی چه رسد به نیروی سه صد هزار نفری؟ تو نمی فهمی که چند فیصد بودجه مملکت تو از بیرون میاید؟ تو تنها قادر به پرداخت معاش مامورین ملکی را نداری چه رسد به خرید تجهیزات حربی . پیسه خرید یک ریکشاه را نداری و شوق تانک کردی. خبیث

 • كرزى صاحب تو كوجى و طالب را بزن وبا كستان برايت تسليم ميشود او ميتر سد كه دستش را كوتاه ميكنى.
  تو با كستانى و عمال با كستان را بزن. دور نرو همين در دورو برت جمع كو بزن كه با كستانى تسليم شود. همين حالا دم با كستانى زير بايت است. كوجى ناقلين و جاسوسان با كستان او لتر از همه اينها را تسليم خود بساز سلاح را جمع كو زير بايت بايد باشند. بعد با كستان دو دسته تسليمت ميشود. ضرورت به عزر ندارى.ببين كه با كستان زير بايت ميافتد. نترس تمام مردم كشور در عقبت ايستاده ميشوند. نترس!

 • همراهی کرزی با قاچاقبران افغان؛ عبدالله عبدالله,مارشال فهيم ,احمدولی مسعود, احمد ضياء مسعود و فرشته حضرتی دختر وکيل جان محمد پنجشيری خواهر زن احمد ولی مسعود مانع از نبرد نیروهای امنیتی با قاچاقبران می شود!!!!!!!!!!!!!!!!
  (در مورد همکاری عبدالله عبدالله با فرشته حضرتی دختر وکيل جان محمد پنجشيری خواهر زن احمد ولی مسعود که در کابل با ايجاد کانال استخباراتی با سفارت سويدن مقيم کابل ويزه انکشور را توزيع ميکند و اين ويزه توسط احمدولی مسعود و احمد ضياء مسعود در بدل ۳۰۰۰۰ دالر امريکايی به فروش رسانيده ميشود وتا اکنون ۱۶۰ تن پاکستانی و ۵۵ تن ايرانی و ۷۸ تن افغان را به اروپا فرستاده اند که بيشتر انها تقاضای پناهندگی نموده است.!!!!!!!!
  گفته ميشود که حبيب اصغری درراس اين شبکه بوده است. از قرار معلوم ، پس از آنکه از جانب فرشته تقاضا نامهً جهت تدوير " سيمينار" به اصغری ميرسيد ، جهت اشتراک اشتراک کنندگان " سيمنار" های موهومی ، وی مکاتيبی را ازدفتر مارشال فهيم ، شورای وزيران ووزارت امورخارجه برای اخد ويزه عنوانی سفارت هاصادرميکرد و برای هر نفريکه پول می پرداخت ويزه می خواست. ازين افراد بين 20000 تا 30000 دالر گرفته ميشد ، بعدا اين اشخاص قانونی به اروپا سفر ميکردند ، يک روز فرشته برای شان محفلی برپا ميکرد و سپس هر کدام را در کشور های مختلف بشمول سويدن جهت پناهندگی می فرستاد. اينکه آنها موفق به دريافت پناهندگی ميشدند ويا ميشوند ، مربوط فرشته نبوده ونيست. صرف رسانيدن آنها کافی بود.
  از قرار معلوم اصغری برطرف گردیده و ازکرسی معاون اداره امور پایين افتاده است ولی کسی نمی داند که ممکن هم اکنون ويا چند روز بعد دوباره به پابايستد. وی در اين مسايل چنان آبديده شده است که جوره ندراد. پيرامون کارنامه های درخشان زندگی ننگين وی بعدا معلومات مفصل ارائه خواهد شد.!!!!!!!!!!!!
  يک خبر جالب ديگر اينکه زنیکه بنام شريفه حضرتی در سیویدن زندگی میکند نيز چند ماه قبل درميدان هوايی دوبی هنگام انتقال سنگ و دالر قاچاقی دستگيرشد و مدت سه ماه دردوبی زندانی بود. وکیل وی بعدازبدست آوردن ضمانت مالی اورا موقتا از بند رها کرد ولی اکنون ميگويند که محکمه حکم بازداشت مجدد خانم را صادر نموده است!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
  خانم فرشته در ایام نوجوانی در زمان حاکميت حزب ديموکراتيک خلق به شوروی فرستاده شد. درآنزمان محصلین افغانی در شوروی سابق قاچاق دستمال زری وگل سیب ،پتلون کوبای ،کلاه روسی ، چاینک نکلی ، الماس روسی ، دالر وربل می کردند لذا قاچاقبری این خانم هم تازگی ندارد. کسی که یک پنی را دزدید صد دالر را هم دزدی می کنند. ترک عادت موجب مرض است، مشت نمونه خروار،این یک واقعیت است نه خصومت ونه افشا گری . آفتاب به دو انگشت پنهان نمی شود ،قاچاق آدم کار تازه این افراد نیست. در سويدن نيز "تارنما " ساخته است و " نهاد ...." را تاسيس نموده است. به همين علت و از برکت اين پيشه های جديد است که وی اکنون در داخل و خارج کشور " جايداد" های خوبی خريداری کرده است!!!!!!!!!!
  در زمانيکه احمدولی مسئول سفارت افغانستان در لندن بود ، به هزاران هزار دالر از درک فروش پاسپورت ، اعطای ويزه و تصديق هويت مهاجرين بدست آورد. تعدادی زيادی پاکستانی را در بدل پول هويت افغانی داد. گفته ميشود ، پولي را که ازين مدرک بدست آورد با "لطيف دزد" در هسپانيا يک هوتل خريده است( لطيف دزد پسر مامای شريفه جان است که در زمان مسعود معاون لوژيستيک وزارت دفاع بود . مسعود وی را جهت خريداری سامان آلات به دوبی فرستاد . وی با پول ها از دوبی فرار کرد و به هالند پناهنده شد و اکنون با احمدولی هوتلی را در هسپانيآ خريداری کرده است .) !!!!!!!!!!!!!!
  در مورد قاچاق احمدضيا ، ويکی ليکس ( از قاچاق 52 مليون دالر ، سنگ های قيمتی و داشتن خانه های مليون دالری در دوبی ) بحد کافی افشاگری کرده است که ضرورت به تشريح دوباره نيست.!!!!!!!!!!!!!!!!!
  در جويی که آب رفته است بازهم آب می رود.!!!!!
  !وقتی در مورد جنایت وجنایت کاران میخوانیم و میبینیم - موی براندام ما راست میګردد ولی هستند عده ای که خود را مدافع و توجیه کننده جنایت میدانند !!!!!!!!!!!!!!!!
  کجایند انهاییکه چشمان شان را در برابر جنایت کاران می بندند ؟
  کجایند جنایتکار پلیدی که از خردوانی به کادیلاک و کروزین دوانی رسیده !!!!!!!!!!!
  کجایند جنگ سا لا ران و جنایتکاران که همه خیانت ها برای ای اس ای ISI و پاکستان بوسیله فهیم پلید ، خلیلی پلید بسم الله محمدی پلید, احمدضیاء پلید, عطامحمدنور پلید که هزاران هزار جزیب زمین دولتی و مردم در ولایت بلخ است , جمیعت وحزب وحدت پلید, واسماعیل خان پلید صورت گرفته !!!!!!!!!!!
  کجایند عده از آنهاییکه با نام های مستعار زهر پاشی مینمایند وخود را مدافع استبداد جنگ سا لا ران و جنایتکاران ساخته اند؟!!!!
  شما می توانید بصورت مستقیم نظر خود را ارایه کنید
  Kabul tel:
  0784035745
  0706818782
  0782109652
  0786611240
  0780031128
  (( شکرا له رحمانزی )) کابل پوهنتون د ژورناليزم محصل

Kamran Mir Hazar Youtube Channel
حقوق بشر، مردم بومی، ملت های بدون دولت، تکنولوژی، ادبیات، بررسی کتاب، تاریخ، فلسفه، پارادایم و رفاه
سابسکرایب

تازه ترین ها

اعتراض

ملیت ها | هزاره | تاجیک | اوزبیک | تورکمن | هندو و سیک | قرقیز | نورستانی | بلوچ | پشتون/افغان | عرب/سادات

جستجو در کابل پرس