صفحه نخست > کابل پرس ورزشی > مقالات فوتبالي > دونی: توتی سوپراستار واقعی است

دونی: توتی سوپراستار واقعی است

علی جواد دهقان
جمعه 28 مارچ 2008

زمان خواندن: (تعداد واژه ها: )

همرسانی

انتقال دونی به تیم آس رم در تابستان 2005 چندان مورد توجه قرار نگرفت ولی دونی در اکتبر همان سال توانست در بازی مقابل رقیب سنتی رم یعنی لازیو خودش را بخوبی نشان دهد. او توانست در آخرین روز بازار نقل و انتقالات فصل 2006ـ 2005 خود را از تیم یوونتوده به تیم آس رم برساند. اکنون او 28 ساله است و بعنوان یکی از شناخته شده ترین دروازه بان ها در ایتالیا شناخته می شود و یکی از بازیکنان مهم تیم آس رم نیز به حساب می آید که تا بدینجای فصل توانسته است در سه جبهه متفاوت همچنان برای رسیدن به قهرمانی حضور داشته باشد. آنها در سری آ با رقیب مهمی همچون اینترمیلان ایتالیا دست و پنجه نرم می کنند و امیدهایشان نسبت به چند هفته پیش پررنگتر شده است و همچنین در کوپا ایتالیا و لیگ قهرمانان نیز حضور دارند. دونی اگرچه در فصل گذشته در یک بازی که به تمام معنا یک تراژدی برای تیم رم در تاریخ بازیهای اروپایی اش به حساب می آمد هفت گل را در ورزشگاه اولدترافورد پذیرا شد ولی اکنون در مصاحبه اش می گوید که هرگز این ناکامی تکرار نخواهد شد.

فرانچسکو ـ ایتالیا؛ هواداران رم جو خیلی گرمی را ایجاد می کنند. آیا جو استادیوم المپیک شما را به یاد برزیل می اندازد؟ آیا این مسئله به شما در هنگامی که به رم آمدید کمک کرد یا شما را ترساند؟
هواداران تیم رم خیلی به هواداران کورین تیانس و فلامنگو دو تیم بزرگ در برزیل شبیه هستند. من برای کورین تیانس بازی کرده ام بنابراین من کاملا به آن عادت داشتم، و به هیچ وجه باعث ترس من نشد. اینجا در ایتالیا، فقط هواداران تیم ناپولی همچون تیم رم هستند. تیفوسی های طرفدار این دو تیم خیلی متفاوت از مردمی هستند که به استادیوم میلان می روند برای نمونه. استادیوم ما یک مکان بی مانند برای بازی کردن هست و واقعا باید برای حریفان اینگونه باشد. همیشه شلوغ هست و فشار زیادی وجود دارد.

لورا ـ ایتالیا؛ برزیل همیشه به واسطه بازیکنان تهاجمی اش شناخته شده است بنابراین چرا شما تصمیم گرفتید تا یک دروازه بان باشید؟
از زمانی که من یک بچه بودم من همیشه می خواستم که یک دروازه بان باشم. این موقعیتی است که من در فوتسال مدرسه بازی می کردم. من بخاطر می آورم که سعی کردم تا در یک پست دیگر بازی کنم، اما هم تیمی هایم به من گفتند که برگرد به دروازه!

دومینیک هیله ـ اتریش؛ آیا رم لیگ قهرمانان را فتح می کند؟
ما می توانیم این کار را انجام دهیم، اما ما قدم به قدم کار می کنیم. بگذارید تا تلاش کنیم حریفان بعدیمان را شکست دهیم. بنابراین ما فقط درباره صعود به نیمه نهایی فکر می کنیم.

جولیان مارکانتونیو ـ فرانسه؛ پیش افتادن زیادی اینتر در سری آ برای کسب اسکودتو آیا پایان یافته است؟
زمانی بود که ما با یازده امتیاز پشت سر اینتر بودیم و آنها خوب بازی می کردند که اکنون فکر می کنم به پایان رسیده است. اکنون اینتر خارج از لیگ قهرمانان هست و از دوره بدی در حال گذار است. ما اطمینان کاملی داریم و خوب بازی می کنیم بنابراین من فکر می کنم که نبرد بر سر قهرمانی تا روز آخر ادامه خواهد داشت.

تورکان ایلهان ـ فرانسه؛ بازی کردن در درون دروازه در شکست معروف 1ـ7 مقابل منچستر یونایتد در سال گذشته چگونه بود و چگونه از آن وضعیت خود را بازیافتید؟
خب، آن واقعا سخت بود. چند هفته ای طول کشید تا به خودمان بیاییم. هیچ کسی انتظار چنین چیزی را نداشت. ما شرمسار بودیم. یک تجربه ای برای تیم ما بود. من مطمئن هستم که ما می توانیم 100 سال دیگر بازی کنیم و هرگز چنین اتفاقی رخ ندهد.

لوکاس ـ سوئیس, آیا شما الگویی داشتید؟ توتی چگونه است؟
من هنگامی که جوانتر بودم کلادیو تافارل را دوست داشتم. او یک الگو برای نسل من بود. سبک ما کاملا متفاوت هست. تافارل بود کوتاهتر و سریعتر، من بلند قدتر هستم. من کنار دیدا در کورین تیانس بازی کردم و خیلی چیزها از او آموختم چون ما از نظر فیزیکی نسبتا مشابه هم هستیم. من چیزهای خوب زیادی دارم تا درباره فرانچسکو توتی بگویم. او یک سوپراستار واقعی در ایتالیا است، او یک فرد کامل تر از آن چیزی است که از او تصور می شود.

بروتی؛ اینتر در چه زمینه هایی از رم قویتر است؟
آنها در عمق قویتر هستند. آنها برای هر موقعیتی راه حل دارند. آنها می توانند با دو تیم سطح بالا در آن واحد بازی کنند. لوئیس فیگو بر روی نیمکت هست، آدریانو به صورت قرضی به برزیل برگشته بود... آنها می توانند از عهده این کارها برآیند اما ما نمی توانیم.

برایان میلوشیا ـ آمریکا؛ رم چه کاری انجام دهد تا بر سری آ تسلط یابد؟
پاسخ این سوال بستگی به سوال قبلی دارد. رم هر چیزی در استعداد و ساختارش دارد اما ما نیاز به تیم قویتری داریم. ما به آنجا می رسیم. من بخاطر می آورم که فصل گذشته ما تعدادی مصدوم داشتیم و سه بازیکن جوان بر روی نیمکت بود. این اتفاق در این فصل نیفتاده است.

فرانکو نیکولینو ـ آرژانتین؛ کدام یک برای شما بیشتر اهمیت دارد، لیگ قهرمانان یا سری آ؟
من هر دوی آنها را می خواهم! اما من باید بگویم که لیگ قهرمانان چیز دیگری است، از لیگ داخلی مان بزرگتر است. واقعا از هر رقابت باشگاهی در دنیا بزرگتر است.

آنتونیو ـ چین؛ کدام هم تیمی مان را بیشتر می پسندید و چرا؟
من دانیله دروسی را می پسندم. او جوان است و مستعد و خیلی کامل و یک انسان بزرگ است. او واقعا یک بازیکن تیم است، همیشه می خندد و روحیه بالایی دارد.

فهد ـ سوئد؛ چه کسی بهترین دوست شما در رم هست؟
من به همه برزیلی ها خیلی نزدیک هستم. من نمی خواهم در این مواقع یک نام بخصوص را ذکر کنم.

الکساندر ـ سوئد؛ اگر شما بتوانید یک بازیکن را برای بازی در تیم رم انتخاب کنید، چه کسی انتخاب شما خواهد بود؟
من کاکا را انتخاب خواهم کرد. او فوتبال عالی ای بازی می کند و در هر باشگاهی در دنیا مناسب خواهد بود.

آندره ـ ایتالیا؛ آیا این مسئله حقیقت دارد وقتی که سیسینیو تصمیم گرفت تا رئال را ترک کند شما متقاعدش کردید به رم بیاید؟
خیر، واقعا اینگونه نبود. سیسینیو و من از زمانی که با همدیگر برای تیم جوانان بوتافوگو بازی می کردیم دوست هستیم. ما عادت داریم که با هم زیادی صحبت کنیم و او درباره رم سوالهایی پرسیده بود. من به او درباره باشگاه، شهر، جریان عادی اینجا و ... گفتم. من به او یک نظر خیلی مثبتی دادم و شاید موثر بوده است، بله. اما او لازم نبود تا متقاعد شده باشد.

آنتولوژی شعر شاعران جهان برای هزاره
آنتولوژی شعر شاعران جهان برای هزاره

مجموعه شعر بی نظیر از 125 شاعر شناخته شده ی بین المللی برای مردم هزاره

این کتاب را بخرید

پيام‌ها

  • سلام.به نظر من دونی یک دروازه بان و سنگربان مطمین برای رمه بعد از آنتونیولی و بیلیتزولی.آیندهخیلی خوبی میتونه داشته باشه.ممنون از زحماتتون.خسته نباشید.سیمین

Kamran Mir Hazar Youtube Channel
حقوق بشر، مردم بومی، ملت های بدون دولت، تکنولوژی، ادبیات، بررسی کتاب، تاریخ، فلسفه، پارادایم و رفاه
سابسکرایب

تازه ترین ها

اعتراض

ملیت ها | هزاره | تاجیک | اوزبیک | تورکمن | هندو و سیک | قرقیز | نورستانی | بلوچ | پشتون/افغان | عرب/سادات

جستجو در کابل پرس