صفحه نخست > کابل پرس ورزشی > مقالات فوتبالي > ایان راش به تورس ایمان دارد

ایان راش به تورس ایمان دارد

علی جواد دهقان
دوشنبه 31 مارچ 2008

زمان خواندن: (تعداد واژه ها: )

همرسانی

ایان راش جزو اسطوره های باشگاه لیورپول انگلیس به حساب می آید. هر مهاجمی که پا به این باشگاه می گذارد در ابتدا هم خود و هم دیگران امید دارند که ایان راش دیگری شود، ولی این آرزو مدتهاست که تبدیل به واقعیت نشده است، بزرگانی همچون رابی فاولر، مایکل اوون دیگر نیز در این باشگاه به اوج رسیده اند ولی هرگز از ایان راش بزرگتر نشدند. این روزها در فوتبال جزیره و بخصوص دور و بر باشگاه لیورپول صحبت از عملکرد مهاجمی نام آشناست که باز هم امیدها به او بسته شده است. این بار حتی خود ایان راش نیز بنظر می رسد که روی او حساب خاصی باز کرده است.

ایان راش 346 گل در 660 بازی و در طول 14 سال حضورش برای قرمزپوشان لیورپول به ثمر رساند و سرانجام در سال 1995 این باشگاه را ترک کرد و آخرین روزهای فوتبالی اش را در جایی دیگر به پایان رساند اگرچه که او در میانه حضورش در لیورپول برای مدتی راهی ایتالیا و باشگاه یوونتوس نیز شده بود. ایان راش امروزه به فرناندو تورس نظر خاصی دارد، ال نینوی فوتبال اسپانیا اولین فصل حضورش را در لیورپول می گذراند و تحسین بسیاری را برانگیخته است. این خرید موفق رافائل بنیتز به خوبی توانسته خود را با فوتبال جزیره وفق دهد و عصای دست این مربی باشد. تورس تا بدینجای فصل 29 گل برای لیورپولی ها زده است و توانسته به رکورد بیش از 20 گل لیگی رابی فاولر نیز برسد که در فصل 1996ـ1995 در این باشگاه از خود به جای گذاشته بود.

راش 46 ساله درباره تورس 24 ساله نظراتش را اینگونه بیان می کند: او سریع است و می تواند گلهای زیادی بزند و هنگامی که شما سرعت دارید و با هر دو پایتان به مانند او ضربه می زنید بنابراین همیشه سبب مشکل برای حریفان می شوید. مدافعان واقعا نمی دانند که او با کدام پا ضربه می زند. این چیزی است که او را استثنایی ساخته است.

اسطوره قرمزها ادامه می دهد: مشکل است برای این که اولین فصل حضور او است. او عالی بوده است. اما شما واقعا نمی توانید قیاسی انجام دهید تا زمانی که دو یا فصل را بگذراند. اگر او همین کارها را در فصل آینده انجام دهد بنابراین شما بعداً می توانید او را با فاولر و اوون مقایسه کنید.

بسیاری عقیده دارند که یکی از دلایل اوج گرفتن تورس در باشگاه لیورپول و اینکه او توانسته به این آمار خیره کننده گلزنی در اولین فصل حضورش برسد حضور یک سازنده قهار در پشت سر او است و این شخص کسی نیست بجز استیون جرارد کاپیتان لیورپول. همکاری این دو در بسیاری مواقع به سود تیم انجامیده است و هر گاه این همکاری کمرنگتر شده است تورس نیز بی نصیب مانده و در نتیجه امیدهای تیم کمرنگ تر.

ایان راش در مورد این همکاری مثالی از گذشته می زند و می گوید: من به اندازه کافی خوش شانس بودم که کنی داگلیش در کنار من بود اما من فکر می کنم که جرارد در میانه میدان مرا به یاد گرام سونس می اندازد. سونس یک بازیکن عالی بود و جرارد در آنجایی است که شما نیاز دارید تا کسی توپ را به شما برساند.
این مرد ولزی امیدوار است که باشگاه سابقش بتواند در بازیهای نیمه نهایی لیگ قهرمانان که از سه شنبه مرحله یک چهارم نهایی اش شروع می شود در مقابل تیم آرسنال به موفقیت برسد. او درباره این بازی حساس که در دور رفت در ورزشگاه امارات لندن برگراز می شود می گوید: من فکر می کنم مسابقه ای سخت خواهد بود ولی لیورپول از آن نفعش را می برد به خاطر بازی برگشت (در خانه). من فکر می کنم آنها به مصاف آرسنال خواهند رفت و تلاش شان را می کنند. اگر شما به آرسنال اجازه بازی کردن بدهید آنها تماشایی هستند و من احساس می کنم وظیفه لیورپول این است که تلاش کند و آنها را از بازی کردن باز نگه دارد. اگر آنها به یک تساوی دست یابند، فکر می کنم که آنها بتوانند در بازی برگشت در آنفیلد پیروز شوند. جو ورزشگاه و حمایت از لیورپول در آنجا یک شروع خوبی برای آنها خواهد بود. من فکر می کنم مهمترین هدف این است که نبازند و لیورپول می تواند این کار را انجام دهد. بنابراین احساس می کنم که آنها می توانند در بازی برگشت پیروز شوند.

باشگاه لیورپول با به خدمت گرفتن رافائل بنیتز و در اولین سال کاری این مربی در آنفیلد توانست به قهرمانی در لیگ قهرمانان اروپا دست یابد. آنها در فصل گذشته نیز تا یک قدمی جام رفتند ولی در فینال در مصاف با آث میلان ناکام ماندند و با عنوان نایب قهرمانی به خانه برگشتند.

راش جزو آن دسته از کسانی است که طرفدار سبک بازی بنیتز هستند و می گوید: بعنوان مربی من فکر می کنم او مربی بزرگی است. آنچه او در اروپا انجام می دهد عالی است و اکنون او در نظر دارد تا تلاش کند و آنها را به یک موقعیت خوب در لیگ برساند. آنها باید این کار را انجام دهند و این آن چیزی است که هواداران می خواهند.

البته امروزه نظرات متفاوتی درباره بنیتز و تیمش وجود دارد، بسیاری تیم او را یک تیم بسته شده برای لیگ قهرمانان می دانند که در لیگ برتر جرات عرض اندام در مقابل رقبایی همچون منچستریونایتد، آرسنال و چلسی را ندارد و فقط به سهمیه اش در بازی های اروپایی فصل بعد فکر می کند. نتیجه ای که بنیتز و تیمش در بازی مقابل منچستر گرفت به خوبی نشان دهنده این نکته بود، در آن بازی بسیاری چشم امید به عملکرد تورس بسته بودند که شاید این مهاجم بتواند از سنگینی نتایج تحقیرآمیز در بازیهای چند فصل اخیر دو تیم بکاهد ولی اینگونه نشد و او سایر هم تیمی هایش کاری از پیش نبردند. البته باید همانند ایان راش صبر کرد و شاید فرناندو تورس همانند رافائل بنیتز که توانست روح جدیدی در کالبد لیورپول خسته بدمد او نیز برای فصل های پیش رو عامل اصلی قرمزپوشان لیورپول در رسیدن به عنوان قهرمانی لیگ برتر باشد.

آنتولوژی شعر شاعران جهان برای هزاره
آنتولوژی شعر شاعران جهان برای هزاره

مجموعه شعر بی نظیر از 125 شاعر شناخته شده ی بین المللی برای مردم هزاره

این کتاب را بخرید
Kamran Mir Hazar Youtube Channel
حقوق بشر، مردم بومی، ملت های بدون دولت، تکنولوژی، ادبیات، بررسی کتاب، تاریخ، فلسفه، پارادایم و رفاه
سابسکرایب

تازه ترین ها

اعتراض

ملیت ها | هزاره | تاجیک | اوزبیک | تورکمن | هندو و سیک | قرقیز | نورستانی | بلوچ | پشتون/افغان | عرب/سادات

جستجو در کابل پرس