صفحه نخست > دیدگاه > دست توانای تندروان در دانشگاه‌ کابل

دست توانای تندروان در دانشگاه‌ کابل

امضا محفوظ است
شنبه 24 نوامبر 2012

زمان خواندن: (تعداد واژه ها: )

همرسانی

شماری از دانشجویان با تحریک شماری از حلقه‌های افراطی با مخالفت از عزا داری نواسه‌ی پیامبر اسلام در خواب‌گاه دانشگاه کابل امشب دست به راه پیمایی زدند. این‌ها بیشتر به جمعیت اصلاح و گروهای تندرو دیگر پیوند دارند، که با اصل دموکراسی وهم پزیری مخالف و قانون اساسی را نمی‌پذیرند.

این‌ها افراطی‌ترین اشخاص اند، که به نحوی می‌خواهند، محفل‌های برگزاری عزاداری وغیر عزاداری را مختل کنند. این‌ افراد سال گذشته از کانسرتی موسیقی محلی که از سوی دانشجویان بدخشان قرار بود در خواب‌گاه دانشگاه کابل اجرا شود، مخالفت کردند، که با درگیری بدنی موافقان کانسرت انجامید، این درگیری با مداخله پولیس پایان یافت و از اجرای کانسرت صرف نظر شد، در درگیری این کانسرت دست کم پنج دانشجو زخمی‌شدند.

در آن زمان نیز آنان بیرق‌های سفید را که نشانه‌ی طالبان اند، به دست گرفته بودند، و شعاری الله اکبر سر می‌دادند. این گروه باهمه رسوم و فرهنگ در تضاد اند، دموکراسی را مغایر با دین اسلام دانسته، و قانون اساسی کشور را نمی‌پذیرند، از نظر آنان دانشکده‌ی هنرهای دانشگاه‌ی کابل باید لغو شود، زیرا هنر و موسیقی خلاف دین اسلام می‌باشد. در ارتباط به همین مسئله شماری از استادان شرعیات که مربوط به گروه تندرو اند، از رفتن به درس خودداری کرده اند، و اگر هم شمار دیگر به تدریس شرکت کرده اند، در آزمایش های ترم دانشجویان را مردود کرده اند.

چندی قبل نیز این گروه یکی از دانشجویان دانشکده‌ی ژورنالیسم را که از سوی هم سلولی اش با پرونده سازی جعلی توهین به پیامبر اسلام حکم اعدامش را صادر کرده بودند. گرچه پولیس در اولین دقایق متهم صحرایی را تحت محافظت خود گرفته بود، دانشجوی متهم به اهانت پیامبر، به پولیس گفته بود، که این توطئه هم سلولی اش است ولی با آن هم توبه می‌کنند و از کسانی ‌که با این مسئله حساس شده اند معذرت می‌خواهد، و از انجام اعمالش پیشمان است، ولی این افراد اظهار داشتند که توبه او مورد قبول نیست و باید در حضور مردم اعدام شود زیرا آنان معتقد اند که وی مرتد شده است و حکم مرتد شدن در اسلام سربریدن است، بی‌خبر از این‌که توبه پذیر خدا است، گذشته ازین قانون و محکمه‌ی وجود دارد، نه هرکه خود سرانه حکم صادر کند.

این بار نیز این گروه تندرو با مخالفت برگزاری عزاداری شیعیان از سال‌روز شهادت نوه‌ی پیامبر اسلام برخاسته و عزاداری را که شیعیان همه ساله در روزهای محرم برگزار می‌کنند مغایر بادین اسلام دانستند. مخالفتی‌که نزدیک دانشجویان را به جان هم اندخته بود.

فرمانده‌هان پولیس و سیداسماعیل نماینده‌ی امنیت ملی که برای آرام کردن دانشجویان و حل مسئله و جلوگیری از درگیری‌ها میان دانشجویان به این خواب‌گاه آمده بودند، گفتند: مخالفت‌ها با مراسم عزاداری ریشه در حلقه‌های بیرونی دارند، آن‌ها افزودند حتا شماری از کشورهای همسایه در تحریک دانشجویان و اخلال مراسم نقش دارند، آن‌ها ازهمه دانشجویان خواستند تا درمواجه شدن با چنین مسایل محتاط باشند.

دانشجویان زمان می‌توانند ازین معضل نجات یابند، که به تمامی پدیده‌ها عقلانی اندیشند نه از روی احساسات، زیرا احساسات در همه موارد آفریننده‌ی حادثه‌ی بوده است.

نام و مشخصات این نویسنده نزد کابل پرس? محفوظ می باشد.

آنلاین :
آنتولوژی شعر شاعران جهان برای هزاره
آنتولوژی شعر شاعران جهان برای هزاره

مجموعه شعر بی نظیر از 125 شاعر شناخته شده ی بین المللی برای مردم هزاره

این کتاب را بخرید

پيام‌ها

 • این تندروها همانهایی هستند که با لباس زنانه انتحار میکنند. من نمیدانم که این حرامزادگان عربستان و پاکستان چرا تنها با زور و انتحار عقیده اشان را بالای مردم دیگر سوار میکنند.اگر قدرت گفتگو ندارند در دانشگاه ها جایشان نیست. بروند به کوه ها و تپنگ به دست بگیرند.
  چرا این حرامی هایه مسلمان به عربستان نمیروند؟ چرا بیشتر این حرامیها پشتون زبان هستند؟ چرا این مردم دست از خشونت نمیکشند؟ چرا هر کس را همانطور که میخواهد زندگی کند، نمیمانند زندگی کند؟ چرا زور؟ چرا انتحار؟ چرا روشنفکران این قوم به حج رفته صدایشان را از درون بالا نمیکنند؟ چرا مردم دیگر در آتش جهالت اینها بسوزند؟ چرا دانشگاه محل افراطگرایی شده است و نه محل آزادی فکر؟
  اگر این وحشی ها میخواهند میتوانند به زودی در مدرسه عربستان که قرار است کنار قبر بابای ملتشان جور شود به مغز شویی ادامه دهند. یا انکه برای خود پوهنتونی بسازند و در ان تنها نماز بخوانند و دیکران را لعنت بگویند. زنده باد وحدت مُلی!!!!!

 • وقتکه از طرف مقام بالا طالب نکیتای پوش با مفکوره وهابی در دانشگاه به عنوان یک معلم ایفای وظیه کند . از شاگردانش چنین انتظاری داشته باشید ...و شما دولت مردان اگر در اسر ع وقت جلوی افراطیون را نگیرید یک روز توسط خود این ها که خود را روشن فکر هم میگیرد دربین دانشگاه انتحاری خواهد کرد .

 • ما را چی به عاشورا کی گفته که برگزار کن. اینقدر تکیه خانه ها برای چی است که در لیلیه ها برگزار میکنن.

  آنلاین : http://no

  • حمید،
   تا کسی باعث اختلال زندگی شما نشده شما هیچ حقی ندارید که او را به خاطر عقایدش و اجرای مراسم مذهبیش سرزنش کنید. دلشان در هر کجا که خواستند میتوانند مراسمشان را اجرا کنند. من هم طرفدار اجرای چنین مراسمی در لیلیه نیستم ولی برایشان مزاحمت بیجا نیز ایجاد نمیکنم. اگر مشکلی با این طور مراسم یا کنسرت موسیقی یا مسابقات ورزشی یا غیره دارند باید از راه گفتگو وارد شوند و نه اینکه پای لوچ بیرق بسوزانند و باعث دردسرهای بیشتر شوند.

 • به نظر من نباید عاشورا را بیرون از مساجد برگزار کرد. دانشگاه محل درس و علم است نه محل عاشورا و تندروی مذهبی شیعه و سنی.
  من در عین حال که تندروی این تندروان انتحاری را محکوم می کنم اما در عین حال تندروی تندروان شیعه را هم محکوم می کنم.
  ما هم از عاشورا یک افسانه ساخته ایم. یک کسی بود برای قدرت جنگید و کشته شد و به فامیل و زن و اطفال اش هم رحم نکرد و ان ها را برای اهداف خودش به کشتن داد. این دیگر های و هو ندارد.
  حسین بن علی هم در زمان خودش یک انتحاری بود. یک انتحاری که به فامیل و زن و بچه ای خود هم رحم نمی کرد. یک تعداد سید و ملای مفت خور که اکثرا دست پروردگان جمهوری اسلامی ایران هستند امده اند و تلاش دارند که در مسابقه ای تندروی و حماقت مردم را سوق بدهند.
  اگر ما اندکی هوش داشته باشیم می فهمیم که در یک شهری که هم سنی و هم شیعه زندگی می کند نباید تفاوت های مذهبی را بزرگ نمایی کرد و نباید مزاهم کار و بار دیگران شد. عاشوراهای امروز کابل اصلا نه مطابق فرهنگ ما است و نه در قدیم این چیز ها بوده است. همه اش تقلید کور کورانه از دیکتاتوران ایران است.
  من یک هزاره هستم و هیچ دوست ندارم که هویتم را بر اساس اختلافات مذهبی ام تعریف کنم. هزاره بودنم برایم مهمتر از شیعه بودنم است و افغانی بودنم را هم مهمتر از شیعه بودنم می دانم.
  کسانی که تندروی مذهبی را در میان هزاره ها ترویج می کنند در حقیقت از بدترین دشمنان هزاره ها هستند.

  • قربان تو آقای سلمان جاغوری!
   صد فیصد با نظر شما موافق هستم. قربان نظر دلاورانه و شجاعانه شما. تو واقعا یک هزاره وطندوستی هستی که " ملی " می اندیشی نه ملیتی!

  • من هم نظر شما را از تهی دل تایید میکنم
   چرا دین ودینداری تظاهری نی بلکه یک وجهی فردی است و هر کس طوریکه از ایات قرانی معلوم است مطا بق عپادتش مکافات ومجازات میشود نه به قضاوت دیگران علاوتاا من هستم که یک افغان اهل هنود هم حق دارد در وطنش ایا وظیفه رسمی طور مثال معلمی کند وغیره وغیره
   قابل یاد اوری میدانم که کمه پوهنتون یک کلمه افغانی است وتاریخ مردان افغان انرا ساخته وبیایید به ان افتخار کنم بیایید افغان باشیم و بیایید افغانیت را به پشتونها یاهرکس دگرتنها نگزاریم

 • تندروی و خرافات هر نوع که باشد در نهایت تباه کننده است.
  از انتحاری گرفته تا دسته و جلوس کشی و ایجاد اختلال در شهر اصلا چی لازم است برای یک عرب که 1400 سال در دشت عربستان برای هرچی که بوده دست به قیام نموده.
  کاکا مارکس راست گفته بود : دین و مذهب عفون توده هاست"

 • اين زدو خورد زاده يي جنگ هاي 1990 است که تعداد اوباشان ،پنچر مينان و موتر شويان با احساسات شيعيان بازي کردند ٠
  خودم شاهد اين حادثه هستم٠

 • زدم مذهب و دین که باعث تفرقه و نفاق شود . زدم

 • باعرض سلام خدمت خوانندگان محترم.ونیوسنده عزیز.
  در نبشه بالا چرا اسم با مسمای تند روان راذکر نکرده اید.بلی اینها جز همان جماعت وهابی (سلفی) کسی دیگری نیستند که برنامه ای جز نفاق وشقاق وقتل مسلمین ندارند شیعه را کافر وواجب القتل میخوانند وبا عرفان اسلامی وتصوف میستزند ومسلمانانیکه عضو جماعت شان نیستند به قتل میرسانند. درجریان ماه روان دو امام مسجد را تنها در فاریاب به قتل رساندند
  وانهم در محراب.هیولای وهابیگری در گشور ما با دست باز وسرمایه باد اورده شیوخ عرب عمل میکند .مردم متدین کشور را سخت به جان هم انداخته .درشهر وروستا های کشور نفوذ بیسابقه کرداند. مقدیا ن مساجد را بهم انداخته اند.امامان وهابی جماعات غیر وهابی را تکفیر میکنند. فاجعه خیلی بزرگتر از ان است که بان پرداخته شده . ولی همین وهابیون در هفته پیش که غزه زیر بمبارد اتش یهود میسوخت سکوت کردند. ایشان (قسط وعدالت*) که یک اصل اساسی دین مبین اسلام است. به طاق نیسان گپذاشته اند. چند روز قبل شهزاده سعود ی در حالی به خاطر تفریحات خوذ بقیمت یک ملیارد دالر یک کشتی تفریحی خریدکه مسلمانان در چند قدمی سعودی ها در سومالیا.ایتوپیا .یمن/ بخش از سواداندر گرسنگی به سر میبرند ا

 • متاسفانه مردم ما قربانی تندروهای مذهبی مانند طالبان از یک طرف و از طرف دیگر تندروهای موسوم به جریان روشنفکر(تاریک اندیشی)مانند افراد مثل سلمان جاغوری و حمید و غلام حسن شده است.

 • متاسفم برای امسال مانند سلمان جاغوری شما انگل جامع هستید بیسواد دهن لق تو مکتب که اسلام را زنده نگهداشت را نه اسلام سلفی و واهبیت را اسلامی که در همه ادیان بی نظیر است را غیر مشروع خواندی . از هم بپاشد همچی دانشگاهی که دانشجوجویان که از مکتب عصمت و طهارت روی گردان باشد . بدبخت فلک زده تو چی بخواهی و چی نخواهی کشتنت نزد دیو صفتان مکر یعنی رفتن بدون کلید در بهشت است تا بکی خوابید چرا از غفلت بیدار نمیشوید؟ بخدای حسین ع قسم که تو به دین وهابیت هم اگه بپیوندی باز هزاره هستی و کشتنت برای آنان مباح است آیا بهتر نیست با اهلبیت ع دوست باشید؟

 • آفرین سلمان جان جاغوری ، احسنت .
  صد سال دیگر به عمرت افزون . دلم را خنک کردی . تاریخ را با چشمان باز خوانده ای . هیچ کس نیست از همین آخوند های ملعون بپرسد که چرا امام حسن نواسه پیغمبر به معاویه بیعت کرد . میبایست امام حسین یخن برادرش را می گرفت که خلافت را به خانواده بنی امیه دو دسته تسلیم کرد . بنی هاشم و بنی امیه از یک خانواده قریش بودند . محمد ، ابوبکر ، عمر و علی از خانواده بنی هاشم بودند که سالیان دراز خلافت را قبضه نموده بودند . فقط عثمان از بنی امیه بود که او را سربه نیست کردند . اعتراض بنی امیه نیز بجا بوده است . می گویند اگر آسیاب بابه است به نوبت است . امام حسن آدم معقولی بوده و عقلانی عمل کرد . فقط همین برادر کوچک قدرت طلب بود که پسر عمویش « مسلم بن عقیل » را به کوفه ( عراق ) فرستاد به امید آنکه در آن سرزمین اعلان خلافت نماید چون در سرزمین عربستان همه مردم به شمول امام حسن و ابو حنیفه برادر نا تنی اش به پسر معاویه بیعت نموده بودند . گزارشی ناقصی که مسلم بن عقیل برای حسین فرستاد و او را وسوسه نمود و عازم کوفه گردید و در آنجا نیز مردم به یزید پسر معاویه بیعت نموده بودند . یزید مامای عباس بود . چون امام علی با یکی از دختران معاویه ازدواج نموده بود و از او یک پسر به نام عباس داشت که خواهر زاده یزید بود . یزید سه باز از عباس خواست که « خواهر زاده » بیعت کن . عباس بیعت می کرد لیکن حسین ممانعت کرد و از یزید خواست که به او اجازه بازگشت به مدینه بدهد که قبول نگردید . سپس درخواست رفتن به شام « سوریه » را نمود . یزید قبول نکرد و از او بیعت خواست . حسین بیعت نکرد و بقیه داستان . برخورد صورت گرفت و ظرف چند ساعت خود و خانواده اش را به کشتن داد . حالا این مسأله به ما چه مربوط است ؟ اگر حسین نیز خلیفه میشد ، امروز به مرگ طبیعی از دنیا رفته بود . چی جای افسوس و آه و ناله است ؟ آنهم در شرایط خیلی حساس امنیتی امروز که از یکطرف وهابی های عرب ، تروریست های آنطرف سرحد را به جان ما انداخته اند و از اینطرف آخوند های ایرانی آتش بیار معرکه اند . و این برادران تشیع ما هم الاغ آخوندها تشریف دارند . به قول مازندرانی ها : وختی یکبار آخوند بر خر سوار شد ، یا خر بمیرد یا آخوند . رها کردنی نیست .
  « هر چیز شدن آسان است ، آدم شدن مشکل .»
  به امید یک کمی آدم شدن

  • باوجود اینکه با نظرات محترم سلمان جاغوری ومحترم باران هم غقیده هستم جیزی دیگری که قابل یاد اوری هست انست که شیعیان چرا این قدر سرو صدا را بخاطر دادخواهی از خق علی که توسط ابوبکر عثمان و عمر 1400سال ازان میگذرد براه انداخته ا ومیاندازند امروز نه ابوبکر نه عثمان نه عمر ونه علی وجود دارد . شیعیان که علی را مستحق وجانشین محمد میداندد واگر این هم حقیقت داشته باشد علی دران زمان باید بخاطر اعاده حقوق خود بطرفهای مقابل باید اقامه دعوا میکرد ونباید به خلافت ابوبکر عمر وعثمان بیغت مینود وبلاخره خلافت چهارم را قبول میکرد .امروز شیعیان حقوق علی را از کیها میخواهند ؟از سنی های که بیشترین مسلمانان چهان را تشکیل میدهند .ایا این امکان پذیر هست؟ عامل همه این نفاق وبد بختی ها وخونریزی در میان مردم ملا های جاهل وکور اندیشای اند که جوامع را را بسوی بد بختی ها سوق میدهند که اطفال را از دوران کودکی باین روحیه ضد سنی ها وشیعه ها تربیه مینایند که در نتیجه شیعان بروحیه ضد سنی ها وسنی ها به روحیه ضد شیعیان تربیه میگردند . انانیکه امروز این کشتار ها را جلوه قومی وبخصوص هزارگی میدهند نا درست هست بلکه هزاره اضافه تر از لحاظ مذهبی انهم شیعه بودنش مورد قتل عام قرار میگرد . اکر فکر کنیم که در افغانستان ویا شهر کویطه پاکستان هزاره هااز لحاظ قومی مورد هدف حملات انتحاری قرار میگیرند پس حملاتیکه چندی قبل در لاهور بلای پنجابی ودر دیره اسماعیل خان بلای شیعیان پشتون ها صورت گرفته از چه خاطر بوده است ؟ بخاطر نجات انسانهای سر زمین ما ایجاب یک کمپاین سراری را توسط روشنفکرا ن اگاه وانسانان دوستان وطن از همه ملت های افغانستان را علیه بانیان دین فروش وفتنه انگیز را مینایند که در جا چهره های واهداف کور وننگین انان را رسوا سازند ومردم وطن را با روحیه انسان دوستی دعوت نمایند نه بر وحیه ادم کشی .

  • برادران و خواهران افغان
   من یقین کامل دا رم که یک روز میرسد که اعراب-ایران- پاکستان-وهمه دیگران یخ میکنند و میروند پشت کار خود و درین سرزمین خاک الود میماند همین سنیهای افغان-شیعه های افغان اعم از پشتون افغان-تاجک افغان-هزاره افغان-ازبک و ترکمن افغان.....مسلمان وهندو افغان.
   من یقین دارم که به زودی پدر سالاری وتفنگسالاری هم پایان می یابد و همین ثوده افغان مکلفیت ابادی و ساختمان وطن خود را خواهد داشت.فکر میکنم که به جنت رفتن با ثیمم در زمان کنونی کار عاقلانه نست نباید بخاطر این و ان عرب خود و یا هم وطن خود را که همرایش فردا مشترک وطن مشترک منافع -خوشیهای و بدیهای مشترک داریم به قتل برسانم.سرمایه اصلی یک وطن نفوس ان است.میگویم وهابیها عرب هسند و حسینیها نیز عرب هستند یعنی دربین اعراب هم معلوم میشه که خوب وخراب وجود دارند.برادر این گپ تو مدار اعتبار نست.
   تو خواهد گفتی که شیعه خوب است وسنی میگوید که سنی خوب است ولی طوفان که بالای کشتزار شیعه و سنی امد میگوید که خاک بر سر هر دو یا هر سه.
   هموطن تان یک افغان نه شیعه و نه سنی

 • پس از درگیری در خوابگاه، دانشگاه های دولتی در کابل برای ده روز تعطیل شد
  برنا بامیک - کابل
  شنبه ٠٤ قوس ١٣٩١ ساعت ٢٢:١١
  پس از درگیری بین محصلان در خوابگاه دانشگاه کابل، وزارت تحصیلات عالی برای ده روز تمامی پوهنتون های دولتی را تعطیل کرده است.
  پس از ظهر امروز، در نتیجه درگیری بین محصلان در خوابگاه پوهنتون کابل، دو محصل کشته و نزدیک به ده تن دیگر آنان زخمی شدند پس از ظهر امروز، در نتیجه درگیری بین محصلان در خوابگاه پوهنتون کابل، دو محصل کشته و نزدیک به ده تن دیگر آنان زخمی شدند
  وزارت تحصیلات عالی با نشر خبرنامه ای اعلام کرده است که پوهنتون های کابل، طبی، شهید برهان الدین ربانی و پولی تخینک کابل از فردا برای ده روز تعطیل است.
  پس از ظهر امروز، در نتیجه درگیری بین محصلان در خوابگاه پوهنتون کابل، دو محصل کشته و نزدیک به ده تن دیگر آنان زخمی شدند.
  مقام های امنیتی در کابل تا هنوز آمار تلفات را تایید نکرده اند.
  شام امروز، جنرال ظاهر رییس تحقیقات جنایی قوماندانی امنیه کابل به خبرگزاری بخدی گفت که وضع در پوهنتون کابل کنترول شده است.
  آقای ظاهر می گوید که شماری از محصلان در درگیری زخمی شده اند اما او در مورد رقم دقیق زخمی شدگان چیزی نگفت.
  مشاجره لفظی بین محصلان پوهنتون کابل پس از آن به درگیری کشانده شد که شماری از محصلان مانع برگزاری مراسم عاشورا در مسجد پوهنتون کابل شدند.
  پس از این رویداد و ساعات پایانی روز، کمیسیون متشکل از وزارت تحصیلات عالی، ارگان های امنیتی و برخی از اعضای ولسی جرگه به منظور بررسی رویداد خوایگاه دانشگاه و حل مشکل بوجود آمده، تشکیل شد.
  ناهید فرید عضو این کمیسیون می گوید که تمامی اعضای کمیسیون تصمیم گرفتند که دروس در پوهنتون های دولتی برای ده روز تعطیل شود.
  خانم ناهید تایید کرد که این تصمیم به هدف بررسی چگونگی وقوع رویداد در خوابگاه پوهنتون کابل و فروکش کردن نابسامانی های ایجاد شده، گرفته شده است.
  با این حال، یک دانشجو از خوابگاه پوهنتون کابل به خبرگزاری بخدی گفت که دروازه خوابگاه بسته شده است و به کسی اجازه ورود به خوابگاه داده نمی شود.
  مراسم عاشورا امسال در فضای امن در کابل و سایر ولایات کشور برگزار شد.
  سال گذشته بر اثر حمله انتحاری در زیارتگاه ابوالفضل، نزدیک به شصد تن کشته و بیش از صد نفر دیگر زخمی شدند.

 • سلام دوستان تا ساعت بعد تمام چشم دیدهایم را از درگیری دانشجویان دانشگاه کابل درهمین ویب سایت به نشر خواهم رسانید.
  از کسانیکه پیام داده اند، نقد کرده اند... سپاس نتوانستم به پیام های شما جواب دهم یا از نوشته ام دفاع کنم به قولی، من را ببخشید.

  آنلاین : http://humaey.blogspot.com

 • چند نکته را خدمت شما دوستان باید عرض کنم.
  ‏۱.قیام امام حسین به خاطر قدرت نبود بلکه به خاطر نجات اسلام از تباهی و سقوط بود. اگر کمی در مورد شرایط آن دوران و شخصیت یزید و اعمالی که انجام میداد در تاریخ مطالعه کنید متوجه منظورم خواهید شد. حتی وقتی که امام به نزدیکی کوفه رسید و حتی وقتی که سپاه یزید راه را بر ایشان بست امام حسین تمامی پیشنهادات که به ایشان قدرت و ثروت را وعده میداد را رد کرد. ایشان مرگ با عزت را از زندگی با ذلت بهتر دانستند. امام فقط به دعوت مردم کوفه راهی آنجا شد.ولی امان از بی وفایی کوفیان...‏
  ‏۲.عاشورا فقط مختص به شیعیان نیست بلکه متعلق به تمام انسانهای آزاده جهان است،صرف نظر از دین،مذهب،نژاد و... شاید سخنان گاندی و دیگر مشاهیر را در مورد قیام امام حسین شنیده باشید.‏
  ‏۳.اگر سنی هستید یا شیعه اسلام واقعی را در صحبتهای مولوی ها و یا آخوندها جستجو نکنید. اسلام واقعی را در قرآن و سنت و سیره ی پیامبر جستجو کنید‎ ‎‏.خودتان مطالعه کنید.تحقیق کنید و به حقیقت برسید. صرف آیات عربی قرآن را نخوانید،معانی آیات را بخوانید و آنها را در زندگی خود به کار ببرید. به دیگران و عقایدشان احترام بگذارید حتی اگر از اسلام خارج بودند.به همدیگر محبت کنید و محبت کردن را به دیگران بیاموزید. این مهم نیست که با دست باز نماز میخوانید یا بسته، این مهم نیست که چطور وضو میگیرید،این مهم نیست که شیعه هستید یا سنی. مهم این است که همگی برای رضای یک خدا(الله) این اعمال را انجام میدهید! مهم نیت است. درست است که در بعضی موارد اختلاف داریم ولی در نهایت همه ما به یک خالق(الله) به یک رسول(محمد) و یک قبله(کعبه) اعتقاد داریم. وقت آن است که به جای اختلافات روی شباهت ها و نقاط اشتراکمان تمرکز کنیم و جهان اسلام را از این وضعیت تاسف بار نجات دهیم. و یادمان باشد که روزی میرسد که همه ی ما باید نسبت به اعمالمان که در این دنیا انجام دادیم در مقابل الله ج پاسخگو باشیم. آیا در قرآن ذکر شده که مذهب حق شیعه است؟ آیا در قرآن ذکر شده که مذهب حق تسنن است؟

 • daneshgah jay mazhab va khoshonat nest! che shia bashad va che suni, jay amukhtane elm va danesh va ensanyat ast. har kase ke azadari mekonad beravad dar takya khana , on talib hai efrati khosh maghzam beran dar daneshga ja nadarand. ey kash rozi berasad ke maz-hab dar daneshgaha mamno shavad.

 • سلام به خوانندگان ارجمند
  من گزارش ای درباره دانشکاه کابل راذر سایت بی بی سی بخوانش گرفتم اما باهزار دریغ که گزارش باواقعیت نتنها نزدیک نیست بل خلاف واقعیت را به نمایش گذاشته است . گزارش از جنگ شیعه وسنی سخن د ارد حال انکه یک گروه که خود را متعلق به حزب التحریر میدانند و در خوابگاه یا لیلیله مشهور به سلفی ها میباشند . اغازگر همه تشنجات بودند و حامیان بیرونی شان زد وخورد و لت وکوب را در دانشگاه تحمیل نمودند. اعضای حزب التحریر هیچ مذهبی را نه قبول دارند و نه به رسمیت میشناسند.من از اغاز ماه محرم تا اخرین دقایق برخورد ها در دانشگاه کابل و بیرون وساحه دانشگاه بودم . من با صد ها دانشجو از صبح زود تا بعد از چاشت ها و در روز های هشتم ونهم و دهم و شب یازدهم تا ناوقت ها ی شب تماس نزدیک داشتم . من از اینکه دانشجویی را در لیلیله از منزل چهارم به پایان انداختند و یا دانشجویان ای زخمی شدند در همان جا خبرشدم و بامردم منطقه کارته سخی. ده بوری وده نو از نزدیک شاهد ماجرا بودیم . واقعیت اینست که اعضای حزب االتحریر هواداران خود را از بیرون در روزهای هفتم و هشتم ونهم محرم به داخل لیلیه اورده بودند و همه دانشجویا ن خواهان جروبحث وسخن رانی درمورد عاشورا بوذند اما سلفی ها خواستار تشنج و ماجراجویی بودند ووقتی افراد بلند رتبه از وزارت داخله / تحصیلات عالی / امنیت ملی و شورای ملی افراد از مساجد برای دعوت به ارامش تلاش می ورزیدند . بازهم اعضا و هواداران حزب التحریر برای تبدیل کردن دانشگاه به کربلا کوشیدند . در نتیجه عملن در کنار یزید و شمر قرار گرفتند . یاد کشته شدگان گرامی باد . سلامتی زخمی ها ارزویم است. ماجرا را حزب التحریر شروع کرد و تما م
  l جنایات متوجه حزب التحریر است نه
  از سنی ها ویا شیعه ها.
  باقی سمندر / کابل افغانستان

 • ببینید! دانشگاه یعنی جای کسب دانش. لیلیه یعنی خوابگاه یا جایی که این دانشجویانی که از فواصل دورتر میایند اقامت نمایند. مسجدی هم که در انجا ساخته شده برای خواندن نماز های پنچگانه برای کسانی که دوست دارند عبادت کنند. اما این سینه زنی و خودکشی و سایر اعمال مسخره در دانشگاه و یا خوابگاه و یا مسجد خوابگاه چه معنی دارد؟ اول اینکه خودزنی نه در اسلام است و نه در قران و نه سنت پیغمبر و دیگر اینکه اگر باز هم میخواهی با وجود دانشگاهی بودنت مثل یک مگس بر سر سر خودت بزنی و عر عر کنی ، برو چند قدم یاهینتر در تپه سلام و در انجا در یک تکیه خانه بی ادبی معاف مقعدت را هم پاره کن. اما حق نداری بنام ازادی در اجرای مناسک دینی ، فضای زندگی کسان دیگری را که مثل تو نیستند الوده و ملوث بسازی. اصلن باید مناسکی وحشتناکی مثل عاشور و خونریزی های خر صفتانه یا باید بصورت قانونی منع گردد و یا اینکه در محلات خیلی مخصوصی صورت بگیرد که در انجا ورود اطفال تا سن 18 منع باشد. دیدن اینهمه وحشت بر روحیه اطفال و هر انسان سالم تاثیر ناگوار دارد. تجلیل وحشینانه از عاشور مطابق سناریوی جواسیس جمهوری شیطانی ایران یک توطئه ای است که با مصرف پول ملت ایران توسط اخند های مفلوک مدیریت و مهندسی میگردد. دست سفارت ایران را از یخن ملت ما کوتاه سازید.اجازه ندهید که سفارت ایران مسخره بازی های مروج در ایران را در کشور عزیز ما رواج بدهد. دانشگاه کابل مربوط افغانهاست و اینجا دانشگاه تهران نیست. اخند پدر لعنت ایرانی برای اهل سنت ایران حق ساختن یک مسجد در تهران را هم نمیدهد اما در وطن ما با استفاده از ضعف کرزی و حکومتش دست به پدرلعنتی میزند.
  من اینرا بصورت بیدار شو برای شیعیانی که ندانسته قربانی افراط گرایی اخند ها شده اند میرسانم که بعد از این مناسک عاشورای شان را صرف در داخل تکیه خانه هایتان اجرا نمائید. حق ندارید تا تمام شهر را با بیرق های طراحی شده ایرانی ها ملوث و کثیف بسازید. و گرنه اینرا بدانید که سر نوشت شما چیزی بهتر از سرنوشت شیعیان کویته و پندی نخواهد بود.
  این درست است که هر فردی در اجرای مناسک دینی اش ازادی داشته باشد. اما مسخره بازی های افراطی و بدور از انسانیت و خود زنی و خون ریزی هایی نا معقول را در انظار عام اجرا نکنید. رها کنید دامن اینهمه خرافات را .

 • رضای جاغوری
  لطف کنید این قدر از حسین و افکار بلند و خدماتش دم نزنید. حسین کی بود که اسلام را نجات بدهد؟ 90 در صد سرزمین های اسلامی را امویان، عباسیان، مغولها، تیموریان و ... فتح کردند و 11 امام شیعه در گسترش اسلام اصلا نقشی نداشتند. این 11 امام کارشان فریب دادن مردم و اقایی و باداری بر انها بود به طوری که تا امروز بازماندگان شان همین کار را می کنند از سیدهای کیان گرفته تا اقا خان و تا سید های هزاره جات و تا سید های ایران و لبنان و عراق.
  ادم شاخ بیرون می کند. کسی که زن و بچه و جانش را نجات داده نتوانست چه قسم دیگران را نجات می دهد و مخصوصا اسلام را؟؟؟ بعد از مرگ حسین اموی ها تا چندین صد سال حکومت کردند و برادر حسین را ولیعهد خود درست کردند. حالا اگر حسین این قدر ادم مهم بود چرا برادرش با قاتلینش سازش کرده حتی ولیعهدی شان را قبول کرد؟؟
  من باز هم می گویم که تندروی مذهبی هزاره ها ، هم در گذشته و هم حالا و هم در اینده اول برای خود مان و بعد هم برای افغانستان مضر است همچنان که تندروی مذهبی هر قوم و ملت دیگر اول برای خودشان و بعد هم برای اطرافیان شان مضر است.
  پشت تمام این تیاتر و نماش های خیابانی مضحک ایرانی ها قرار دارند و اگر هزاره ها ی بیچاره نه پول این همه مصرف را دارند و نه هم این قدر انقلابی هستند.
  برای یک زندگی ارام و مدنی در افغانستان ، تندروی مذهبی به مسابه زهر است. حسین و یزید پسران کاکا بودند و دعوای شان هم یک اساس قبیلوی داشت. من ننگم می اید که برای دعوای قبیلوی بر سر قدرت دو عرب، امروز بیایم و شرایط را برای هموطنم طوری درست کنم که احساس خطر بکند و مجبور شود.
  شما می گویید که مرا به خاطر هزاره بودنم می کشند. اولا این حرف اگر درست باشد، در این صورت ارزش ان را دارد که برای هزاره بودنم کشته شوم. اما برای حسین که قدرت طلبی خام اش کشته شدن یک ننگ است. گرچند من اصلا باور ندارم که سلفی ها دشمن هزاره ها باشند. کشمکش شیعه و سنی کاری به سلفی و غیر سلفی ندارد. در ایران به سنی ها هیچ حقی نمی دهند و در هزار سال قبل هم سنی و شیعه همدیگر را به خاطر مذهب می کشتند.

 • کاش بجای این همه لجن پراگنی و چرند بافی چند ورق از نوشته های دانشمندان دنیا اعم از مسلمان وغیر مسلمان را در مورد امام حسین میخواندید، باید دمختصر در جواب تان بنویسم که همه آنچه در بالا نوشته و اظهار نظر نموده اند خالی از منطق و غرض آلود است. جنگ امام حسین با یزید نه بر سر قدرت بلکه برای از ارزشهایی بود که در جامعه آنروز در حال از بین رفتن بود. یزید تنها امام حسین را نکشت بلکه دو جنایت هولناک دیگر را نیز مرتکب شد. اول لشکر کشی به مدینه و قتل عام مردم آن شهرو تجاوز به نوامیس مردم مدینه که بنا به نوشته تاریخ تاده سال دیگر مردم دختران شان را به شرط باکره بودن شوهر داده نمی توانستند و طویله درست کردن مسجدالنبیوغیره.........
  جنایت دیگر یزید به آتش کشیدن کعبه بود که توسط قوماندانش حصین بن نمیر به قصد ازبین بردن عبد الله بن زبیر انجام گرفت.که بامنجنیق به کعبه حمله نموده وآنرا به آتش کشید.
  چرندیاتی که بوسیله سلمان جاغوری و امثال شان نوشته شده دیدگاه مردم هزاره نیست. اینها یا از نسل شعله ایها هستند که مرام کمونیتی دارند، یا از همهان هایی که اخیرا مسیحی شده اندو شاید هردوی اینها ، کمونیستهای دیروز و مسیحی های امروز . 90% مردم هزاره مسلمان هستندو انینهادر همین سال های پس از انقلاب بیدین شده اند. واما در مورد عزاداری اگر کمی بخودزحمت داده ومتون اصلی علمای شیعه را بخوانید خواهید دید که علمای شیعه مکررا تاکید کرده اند که زنجیر زنی و تیغ زنی و برهنه شدن در وقت سینه زنی وسایر کارهایی ازین قبیل حرام است، هدف از عزاداری شناساندن چهره واقعی اسلام به جهانیان است که توسط بنی امیه مخدوش و سرچپه شده بود.برای آگاهی بیتر میتوانید به آثار شهید مرتظی مطهری مراجعه کنید.خصوصا کتاب حماسه حسینی شان و همچنین کتاب های رسول جعفریان در این مورد و کتاب جلا ل الدین فارسی بنام انقلاب تکاملی اسلام بخش تاکتیک طف وغیره .....

Kamran Mir Hazar Youtube Channel
حقوق بشر، مردم بومی، ملت های بدون دولت، تکنولوژی، ادبیات، بررسی کتاب، تاریخ، فلسفه، پارادایم و رفاه
سابسکرایب

تازه ترین ها

اعتراض

ملیت ها | هزاره | تاجیک | اوزبیک | تورکمن | هندو و سیک | قرقیز | نورستانی | بلوچ | پشتون/افغان | عرب/سادات

جستجو در کابل پرس