کابل پرس: خبری، تحلیلی و انتقادیپذيرش > خبر و گزارش > وضعیت زندان غزنی در فصل سرما

وضعیت زندان غزنی در فصل سرما

سه شنبه 4 دسامبر 2012, بوسيله‌ى امضا محفوظ است

در زندان غزنی نُه زن و چهارسد(صد) مرد زندانی اند، این زندانیان به جرم‌های قتل آدم ربایی و رابطه‌ی جنسی متهم اند، که شماری از زنان یکی دو طفل نیز دارند. بچه‌های آنان بدون در نظر داشت مکان ویژه با مادران شان نگهداری می‌شوند.

زندان غزنی در ساحه‌ی پانزده جریب زمین با ساختمان گلی در شرق شهر غزنی موقعیت گرفته است. در هر اطاق بخش مردانه‌ی آن بیست و پنج نفر زنده‌گی می‌کنند، و هیچ وسیله‌ی برای گرما و سرمای آن وجود ندارد.
بوی گند نفس کشیدن در زندان را دشوار ساخته و نظافت در آن حاکم نیست، اطاق‌های آن شبیه به زیرخانه‌یی(تکو) که در لهجه‌ی هزاره‌گی به آن گمبُزی گویند است. این سلول‌ها تنها یک پنجره دارد، که با آهن بسته شده، و شیشه ندارد. دروازه‌یی عمومی جای نگهداری زندانیان پلاستیک گرفته شده است، تا از ورود سرما جلوگیری گردد، در فصل سرما این زندان بدترین وضعیت زنده‌گی را دارد. زنده‌گی مشکل اما بالب‌خند مجبوری رضایت زندانیان از وضعیت تا باشد پس از آن مورد شکنجه قرار نگیرند.

با زندانیان که صحبت کردم همه از رفتار زندان بانان راضی به نظر می‌رسیدند، زیرا زندان بان ناظر گفت و گوی من با زندانیان بود، کله‌ و چشم که برای پنهان کردن حقایق تکان و کشیده می‌شد.

تنها صحبت‌های را که از زندانیان شنیدم چگونگی بازداشت شان در وضعیت نابسامان کشور توسط نظامیان بود. اگرچه هیچ متهم حاضیر نیست که جرم‌اش را به گردن گیرد. شاید هم حقایق را گفته باشند، شاید هم چیزی را برای سبک کردن جزای شان پنهان کرده باشند، بی‌خبر از این‌که من هیچ توان برای سبک کردن و سنگین کردن جرم ندارم.
عبدالکبیر پنجاه ساله که در عملیات نیروهای داخلی و خارجی از ولسوالی قره‌باغ ولایت غزنی باز داشت شده می‌گوید: در قریه‌ی که آن‌ها زنده‌گی می‌کنند یک میل کلاشینکوف توسط نظامیان پیدا شده و در پیوند با آن هشت باشنده‌ی قریه بازداشت، که ازین میان چهارتن آزاد و چهارتن دیگر توسط هیات دادگاه عالی و دادستان کل که از مرکز به این ولایت آمده بودند، هرکدام به پنج تا هشت سال حبس محکوم شده اند. صحبت که از سوی حفیظ الله مسئول زندان غزنی نیز پزیرفته شد.

در همین حال عبدالرشید عابد مسئول دادستانی غزنی می‌گوید: دادستانی و دادگاه هردو در بر رسی پرونده‌های متهمان کوتاهی کرده اند، او دلیل عدم رسیده‌گی به پرونده‌های متهمان را فساد اداری و رشوه می‌داند. اما وی متعقد است که در برابر رشوه و فساد اداری درین ولایت مبارزه می‌کنند حرف که مسئولان گذشته‌ی این اداره نیز گفته بودند.
در بخش بانوان این زندان نه زن به جرم‌های گوناگون زندانی اند، از برقراری رابطه‌ی جنس شروع تاقتل و آدم ربایی. شماری از آنان با بچه‌های(دختر و پسر) شان درین زندان اند، از داخل سلول‌های زندانیان زن چیزی را نمی‌دانم زیرا اجازه ورود برای من و برای دیگران داده نشد، و ما آن‌ها را بیرون از سلول‌های شان در محوطه‌ی زندان بازدید کردیم، نبود تشناب‌های صحی حمام از جمله مشکل بود که آن‌ها بیان کردند. اما بیشتر ازین اجازه صحبت برای ما از سوی مسئولان زندان داده نشد. قبلن حمیده گلستانی عضوی شورای ولایتی غزنی از استفاده‌ی جنسی زنان زندانی توسط زندان بانان خبر داده بود. درهمین رابط پرس و جوی را از مسئول زندان غزنی کردیم، اما وی این را در حد یک ادعا دانست و هرنوع سوی استفاده جنسی در زندان زنانه‌یی غزنی را رد کرد.

اما آنچه را بنده از رفتار زندان بانان با زنان دیدم دور از تصور نیز نخواهد بود، که گاه مورد سوی استفاده قرار گرفته باشند، من در زمان بازدید متوجه همه رفتارها بودم، در هنگام بیرون شدن از محوطه‌ی بخش زنانه جوگ گفتن با زندان بانان توسط شماری از زنان نسبتن جوان آغاز شد، که این خود به نحوی نشان‌گر چنین رابطه‌ی است.
علت رفتن ما و مسئول دادستان غزنی به این زندان مبنی بر شایعه بود، که در غزنی میان مردم بگو مگو می‌شد، که گویا مخالفان مسلح دولت تیمی را از طرف‌داران شان در زندان هماهنگ گرده اند، که آنان مجهز با اسلحه نیز می باشند، بود.

IP Plans: Best Cloud Web Hosting

Professional web services including fully managed VPS and dedicated servers for businesses and individuals.

Domain Registration - Search and register your domains with IP Plans
Fresh Cloud Shared Hosting with IP Plans
Fully Managed Cloud and SSD VPS with IP Plans
Fully managed Dedicated Servers with IP Plansنام و مشخصات این نویسنده نزد کابل پرس محفوظ می باشد.
70 تن همین اکنون این صفحه کابل پرس را باز کرده اند

پذيرش > خبر و گزارش > وضعیت زندان غزنی در فصل سرما

آگهی در کابل پرس

loading...

Kabul Press is the most read news and discussion website from Afghanistan. Our sources provide breaking news stories and images focusing on human rights, freedom of speech and good government issues. We aspire to honest, factual coverage that promotes criticism and informed discourse from our readers, without censorship.