صفحه نخست > دیدگاه > چرا تجزیه افغانستان؟

چرا تجزیه افغانستان؟

برای جلوگیری از جنگ خانمانسوز و پایان بخشیدن به این تراژیدی 260 سال و اندی وظیفه هر فرد اگاه این سرزمین است که برای ایجاد گفتمان سالم برحسب واقعیت های تاریخی و فعلی کشورچگونگی تجزیه افغانستان را بردو کشور جدید برای پشتون و سایر اقوام اقدام نمایند.
جمال
يكشنبه 9 دسامبر 2012

زمان خواندن: (تعداد واژه ها: )

همرسانی

افغانستان کشوری با قدامت تاریخی 265 ساله خویش هیچگاهی هویت ملی مشترکی برای تمام ساکنین آن نداشته است. مردم این خاک بعد از تاسیس دولت درانی در قندهار همواره ناملایت ها و مشکلات متعددی را تجربه کرده اند. از قتل عام ها و کوچ های اجباری امیر عبدالرحمن خان تا جنگهای داخلی در دهه نود میلادی، همینطور قتل عام ها و سوختاندن خانه ها و تاکستان مردم در دوران سیاه طالبان و بالاخره دوره انتحار، وحشت و ترس که در دوران کرزای توسط طالبان سایه سنگین خویش را در شهرها و جاده ها گسترانده است، نمونه های از تجربه تلخ مردم این مرزوبوم اند. واضحا که تمام اقوام این سرزمین بشمول پشتون، تاجیک، هزاره، ازبیک وغیره با مشکلات فوق الذکر مواجه بوده و درآینده هم درجغرافیای سیاسی این چنینی امیدی به امینت و بهبود اوضاع بسیار کمرنگ است. سالها است که سیاستمداران، دانشمندان، و نویسندگان ما عوامل همه شوم بختی ها، بی اتفاقی ها و انتحار و انفجار را بدوش کشورهای همسایه و اجیران آنها می گذارند. اما کسی نمی پرسد که چگونه کشورهای همسایه برای این کشور تروریزم، فقر، جنگ و .. را صادر می توانند؟ چرا ما همیشه انگشت اتهام را بسوی هسمایه ها نشانه می گیرم؟ و چرا ساختار اجتماعی و ملی ما زمینه برای نفوذ و مداخله بیگانگان را فراهم نموده است؟ چرا ما نقطه ای استراتژیک برای قدرتهای منطقه و قدرتهای بزرگ در طول تاریخ قرار گرفتیم؟

برای پاسخ به سوالات فوق باید زمینه های مداخلات بیگانگان را در داخل کشور جستجو کرد که مهمترین آنها عدم هویت ملی، نبود ارزشهای مشترک (تضادهای ارزشی)، تمامیت خواهی های قومی، خاطرات تلخ تاریخی، عدم شناخت متقابل در بین اقوام، و عدم تمایل برای همزیستی مسالمت آمیز می باشد. برای اینکه ریشه مشکلات فعلی و تاریخی کشور دقیقآ ارزیابی گردد، زمینه های مداخلات بطور فشرده بررسی می گردد.

الف. عدم هویت ملی

واژه افغان (اوغان) از نگاه تاریخی تنها برای پشتون ها استفاده شده است. هم اکنون درشمال و مرکز افغانستان که ساکنین آن غیرپشتون اند واژه اوغان را فقط برای شناخت پشتون بکار می برند. نام افغانستان که معنی آن سرزمین افغان (اوغان) است برای شهروندان غیرپشتون که حدودا 80 فیصد نفوس کشور را تشکیل می دهند یک نام تحمیلی و بیگانه محسوب می شود. تاجیک ها، هزاره ها، ازبیک ها و سایر اقوام این سرزمین در جستجوی هویت گمشده خویش اند. همینطور در صدها مورد دیگر اختلاف هویتی فی مابین اقوام پشتون و غیرپشتون وجود دارد که در اینجا مجال توضیح انها نمی باشد. فقط در این جا به دو مورد دیگر به عنوان نمونه یاد آوری میگردد. لویه جرگه تنها برای پشتون وسیله حل اختلاف در تاریخ قبیله گرایی شان محسوب می شود اما دولتمردان پشتون آن را هویت ملی می بخشند در حالیکه برای سایر اقوام وسیله جز فرار از قانونگرایی و استهزا به خانه ملت (پارلمان) چیزی دیگر معنی ندارد. نمونه دیگر آن موضوع خط دیورند است. دیورند مشکل پشتون است نه سایر اقوام و نباید اقوام غیر پشتون از آن صدمه بیبند. دیورند بواسطه امیر عبدالرحمن خان پشتون و سایر خلفای بعدی اش امضا وتایید شده است. شاهان پشتونی بعد ازتاسیس پاکستان بدلیل خط دیورند پاکستان را برسمیت نشناختند و زمینه دشمنی حکومت های پاکستانی را برای مردم این سرزمین ایجاد کردند. پشتون اگر پشتونستان می خواهد چرا نتایج تلخ آن را مردم غیرپشتون متحمل شوند؟

ب. عدم موجودیت ارزشهای مشترک

پشتون ها که عمدتا در جنوب وشرق کشور زندگی می کنند ارزشهای متفاوت از سایر اقوام دارند. نمونه های عمده آن پشتونوالی، حل مسایل مورد اختلاف با دایر کردن جرگه های قومی و اعتقاد بر برتری پشتون ها بر سایر اقوام کشور اند. پشتونوالی حتی برای برخی از پشتون ها مقدم تر از مذهب است. در حالیکه تاجیک ها، هزاره ها، ازبیک ها و سایرین با ارزشهای مانند قانونگرایی و اصول شهروندی سازگارتر اند.

ج. تمامیت خواهی های قومی

طوریکه قبلا اشاره گردید، پشتون ها در طول تاریخ این کشور و هم اکنون برای بدست داشتن قدرت برای هرنوع معامله ای آماده اند. معاملات سلسله سدوزایی ها و سلسله محمدزایی ها با انگلیس و روس؛ و همینطور اشغال کشور توسط اتحاد شوروی بالوسیله معامله گری سردمداران پشتون نمونه های روشن تاریخی است. همین اکنون هم پشتونها برای اینکه قدرت را به قبضه داشته باشند از هیچگونه فریبکاری و حیله دریغ نمی ورزند. نمونه ان انتخابات گذشته ریاست جمهوری کشور است.

د: خاطرات تلخ تاریخی

تاجیک ها، هزاره ها و ازبیک ها بطور سیستماتیک مورد تهاجم، قتل عام، کوچ های اجباری و تبعیض تاریخی توسط امیران و پادشاهان پشتون قرار گرفته اند. به علاوه جنگهای داخلی در دهه نود میلادی نمک تازه ای بود بر زخم های کهنه اقوام غیر پشتون. البته در جنگهای داخلی تنها اقوام غیر پشتون خسارت ندیدند بلکه عده زیادی از مردم بیگناه پشتون نیز صدمات جبران ناپذیر را متحمل شدند.

ه. عدم شناخت متقابل بین اقوام

در طول تاریخ این کشور اقوام این سرزمین در دره ها و کوهستانات صعب العبور به دور از همدیگر زندگی نمودند که زمینه ای برای عدم شناخت درست از همدیگر بوده است. تهاجم ها، غصب سرزمین ها، کوچ های اجباری، و تبعیض مداوم عوامل دیگر برای عدم شناخت متقابل محسوب می گردد. این عدم شناخت فاصله ها را روز بروز پهنتر ساخته است که نتیجتا باعث عدم اعتماد فی مابین اقوام شده است. همین حالا درشهرهای بزرگ مانند کابل، هرات و مزارشریف که اقوام پشتون، تاجیک و هزاره ساکنین عمده آن ها می باشد بدلیل عدم اعتماد و شکاف های اجتماعی عملا چهره این شهرها را به سه کمپ قومی تبدیل کرده است. بطور نمونه شهر کابل را ازنگاه قومی به سه قسمت تقسیم کرد: شرق و جنوب شهر پشتونها، شمال تاجیک و غرب هزاره اند.

و. عدم تمایل به زندگی مسالمت آمیز

مشکلات تاریخی، عدم ارزشهای مشترک، و عدم شناخت درست از همدیگر باعث گردیده که اقوام بزرگ مانند پشتون، تاجیک ، هزاره و ازبیک تمایل برای همزیستی مسالمت امیز نداشته باشند. امروز اقوام غیر پشتون به خاطر آرام به مناطق شرق و جنوب کشور مسافرت نمی توانند و به همین منوال پشتون ها به مناطق غیر پشتون. حتی در شهر کابل پشتون ها و تاجیک ها جرات خرید و یا کرایه آپارتمان در قسمتهای هزاره نشین ندارند و همینطور تاجیک ها و هزاره ها در قسمت های پشتون نشین.

در چنین فضای که عدم هویت ملی، مشکلات تاریخی، عدم ارزشهای مشترک، عدم درک متقابل و عدم تمایل اقوام به زندگی مسالمت آمیز در کنار همدیگر باعث مداخلات قدرتهای منطقه ایی و بین المللی، ویرانی، فقر، تروریزم، انتحار، دلهره و وحشت روزانه از بمبهای کناره جاده ای، ترس از آینده مبهم، مهاجرت جوانان بطور دسته جمعی، و سایرشوم بختی های برای ساکنین این سرزمین شده است، بهتر است که راه حل معقول تر پیشنهاد گردد تا مشکلات
مردم این سرزمین حل شده و دیگرکشور بنام افغانستان به عنوان باردوش جامعه بین الملل نباشد.

بنظر میرسد که مشکلات فوق الذکر راه حلی جز تجزیه کشور در دراز مدت ندارد. به باور اغلب اگر نیروهای امریکایی بعد از 2014 افغانستان را ترک نماید، جنگ داخلی دیگری در کشور اتفاق خواهد افتاد. پس برای جلوگیری از جنگ خانمانسوز و پایان بخشیدن به این تراژیدی 260 سال و اندی وظیفه هر فرد اگاه این سرزمین است که برای ایجاد گفتمان سالم برحسب واقعیت های تاریخی و فعلی کشورچگونگی تجزیه افغانستان را بردو کشور جدید برای پشتون و سایر اقوام اقدام نمایند. البته این نگرانی وجود دارد که برچسب خیانت ملی بطور اتوماتیک از طرف دوستان به ظاهر( ملی گرا) بر پیشانی این چنین اشخاص زده خواهد شد، اما روشنفکران این مرزو بوم این را باید رسالت انسانی خویش دانسته و هراسی از توهین و تهمت نداشته باشند. تجزیه افغانستان به پشتونستان و خراسان یگانه راه حل برای جلوگیری از جنگ، مداخله بیگانگان و سایر شوم بختی ها برای تمام اقوام این سرزمین خواهد بود. این به نفع پشتون است چون انها می توانند در کنار همدیگر زندگی مسالمت امیز داشته باشد. همینطور به نفع اقوام غیر پشتون خواهد بود چون خاطرات تلخ مشترک، ارزشهای مشابه، و از همه مهمتر هویت مشترک بنام خراسان زمین انها را درکنار همدیگر جمع خواهد کرد.


برای خواندن خبر، گزارش و تحلیل درباره ی تجزیه ی افغانستان اینجا را کلیک کنید.

واژه های کلیدی

تجزیه افغانستان
آنلاین :
آنتولوژی شعر شاعران جهان برای هزاره
آنتولوژی شعر شاعران جهان برای هزاره

مجموعه شعر بی نظیر از 125 شاعر شناخته شده ی بین المللی برای مردم هزاره

این کتاب را بخرید

پيام‌ها

 • Be sure Hazara Taghara boy , that you will take that wish with you to the grave
  Afghanistan have it,s owner,s
  and that is the brave pushtoon people
  no hazara will ever be able to break the unity of our country
  just be happy that we allowed you to exist so far in our country

  • my dear friend Karbala yee
   I can understand that the owner is pushtoon but my question is who are Tajik, Hazara and other people? really do you think they came from sky?or from hell? why you cant accept that they are also the owner of this land? sorry for your mining less thought.

  • Awghans or Patans are from Pakistan and India. They are not from this land. They should return to Sulayman mountains. We don’t need taliban and women sellers.

  • واقيعت هاي دلخراش سال هاي 1992ـ1996 آزمون بس بزرگي بود وبيسياري چيزيهای گنگ را روشن ساخت، لطفآ اين بيانيه اقاي مزاري را بدون تعصب ودقت به خوانش بگيريد و بعدآ در موضوع تجزيه و يا اتحاد حرف بزنيد
   سخنرانی رهبر شهید ـ 8 / 2 1372
   بسم الله الّرحمن الّرحيم
   با تشكر از برادران عزيز كه زحمت كشيده اند اين جا تشريف آورده اند براي روز تاريخي كه هم در جهان تاريخي است هم براي مردم افغانستان كه بايد از اين روز تجليل بكنند. در اين شرايط سخت كه برادران فرهنگي حزب وحدت زحمت كشيده اند اين جلسه را فراهم نموده اند و از برادران كه سرود و مقاله خوانده اند و ما استفاده كرديم از همة اين عزيزان تشكر مي كنم.
   مسأله اي كه امروز روز تاريخي است چه از نگاه جهان و چه از نگاه مردم افغانستان فرق مي كند. از نگاه جهان كه امروز مسلماً روز پيروزي مردم افغانستان به شمار مي آيد. ولي از نگاه مردم افغانستان فكر مي كنم امروز روز پيروزي ظاهري است. روز پيروزي واقعي مردم افغانستان امروز نيست. لهذا براي شما مردم چند دقيقه اي كه زحمت مي دهم و وقت عزيز شما را مي گيرم مي خواهم در بارة چند موضوع خدمت شما صحبت كنم. يكي دربارة اين روز تاريخي و يكي هم چرا امروز روز پيروزي واقعي مردم افغانستان نيست. اينكه در رابطه با يك سال كه بنام به پيروزي رسيدن انقلاب مي گذرد براي شما چه چيز به وجود آمده است، مسأله ديگر فاجعه افشار است و مسأله يا كه اين فاجعه با اينكه چقدر دردناك است اما براي ما و شما درس كه از اين فاجعه گرفتيم. و سه باور را كه ملت ما داشت و آن سه باور عوض شد فكر مي كنم يك پيروزيست. و مسأله اخيريكه خدمت شما بايد به عرض برسانم مسأله وضعيت فعلي كشور و توافقات اسلام آباد است كه اين مطالب را اگر وقت برايم ياري كرد خدمت شما عزيزان و پدران و برادران و ريش سفيدان به عرض مي رسانم.
   دلم هيچ نمي خواست كه بعد از فاجعة افشار صحبت كنم. مگر در آن وقتي كه مي شد مردم ما اين انتقام را بگيرند از دشمنان. ولي چرا امروز حاضر شدم كه با شما مردم صحبت كنم، علت اصلي اش اين است كه عاملين و خائنين اين فاجعه دستگير شده بود و خواستم اين را براي شما توضيح بدهم و در اين جا در محضر شما آنها را به جزاب اعمالشان برسانيم. فقط اين چيز باعث شد بيايم براي شما صبحت بكنم
   موضوع ديگر اينكه ما مدت 250 سال باوري را كه داشتيم، قضية افشار و چنداول روشن مي كند كه اين باورها هم اشتباه است. آن باور اين است كه ما در طول 250 سال باور داشتيم كه ظلم را كه فقط يك خاندان جاه طلب بالاي مردم ما مي كرد، تعميم مي داديم و فكر مي كرديم همه پشتون ها بالاي ما ظلم كرده و ظلم مي كنند و ما در آينده آن وقت به حق و حقوق خود مي رسيم كه در كنار فارسي زبان ها باشيم و از فارسي زبان ها دفاع كنيم با اين ها همسنگر و هم موضع باشيم در حق و حقوق خود مي رسيم. قضيه افشار و چنداول اين باور را هم باطل كرد. خط بطلان كشيد. ما اگر در صد سال پيش شاهد مسأله اي بوديم كه پسران ما را مي گرفتند مي فروختند و مردم ما را سر مي بريدند و مي كشتند و برده درست كرده بودند و كنيز. ولي بعد از صد سال و چهارده سال مبارزه و هم سنگري عين مسأله تكرار شد و بدتر از آن. اينجا كه اطفال هشت ساله ما را كشتند و آنها را فروختند و زن ها را كشتند و صورتشان را پوست كردند. اما از دست كي؟ از دست كسي كه چهارده سال مبارزه كرده و شعار مي دهد كه حكومت اسلامي را برقرار كرده ام. از كساني كه استاد علوم الهي و سياسي و اسلامي است اين عمل انجام مي شود. ولي اين باور را براي ما اثبات مي كند كه اين باور، باور اشتباه بوده است. قدرت طلبي و انحصارطلبي، يك تعدادي كه خلاف مسير اسلامي و انساني رفتار مي كنند اين متعلق به اين نژاد و آن نژاد نيست و ما امروز بايد تجديد نظر كنيم. درست است كه عبدالرحمان 62٪ مردم ما را از بين برده است ولي عبدالرحمان و خاندان عبدالرحمان از بين برده است نه همه پشتون ها. و ما امروز بايد اين مسأله را باور كنيم كه اين جنايت كه در چنداول و افشار به وجود آورده نه همه تاجيك ها. و اينجاست كه در باورهاي گذشته خود تجديد نظر بكنيم. بايد با واقعيت ها و حقيقتهاي جامعه برخورد كنيم و از اين درس بگيريم.
   من معتقدم در اينجا در طول تاريخ گذشته افغانستان حكومت ملي و اسلامي بوجود نيامده. اما يك خاندان و تعداد قدرت طلب بالاي مردم ظلم كرده است. اكر ما در اينجا بياييم يك حكومت اسلامي كه مردم ما مي خواهند به وجود آوريم كه در آن حق همه مليتها تعيين شده باشد، اين باور، باور درستي مي باشد. ولي سلسله تاريخ وقتيكه آورده بود بالاي ما هم قبولاند. اينجا براي شما واضح مي گويم در افغانستان دشمني مليتها فاجعه بزرگي است. در افغانستان برادري مليتها مطرح است. حقوق مليتها يعني برادري مليتها. دو برادري كه در يك خانه زندگي مي كنند چطور برايشان حق قائل اند كه در اين خانه من هم حق دارم آنهم حق دارد. اين برادري است نه دشمني. بلي اين عناصر قدرت طلب و جاه طلب است كه در اين مسأله به عنوان نژاد و غيره استفاده مي كنند براي سيادت شان.
   اما اين مسأله تاريخي است كه خدمت شما بگويم چرا با شما دشمني دارند و جاي تأسف است كه كسيكه خود را استاد الهيات مي گويد و به اين گونه مقابل مردم ما برخورد مي كنند. آقاي رباني بعد از جنگ افشار وقتيكه به پاكستان مي رود، با قاضي احمدحسين اين مسأله را مطرح مي كند. ببينيد اين باورهاي غير اسلامي سر از كجا درمي آورد. به قاضي احمدحسين مي گويد كه اين مردم بسيار مردم جاني است. شما را مي گويند، چرا جاني است؟ در حاليكه از روزيكه اينها به نام اسلام به كابل حاكم شده اند، هشت جنگ بر عليه شما انجام داده است. مي گويد اين ها از اولادهاي چنگيزخان هستند كه در باميان جنگ كرده اند 700 سال پيش. اين را جناب آقاي رباني براي قاضي احمدحسين در پاكستان مي گويد. بعد از قضيه افشار زمانيكه اشتباه شان در دنيا بالا مي شود و جنايت شان در دنيا منعكس مي شود كه چقدر اينها بر سر ما جنايت كرده اند. آنگاه آقاي رباني مَثَل تاريخي مي زند كه شما مستحق اين جنايت و مستحق اين ظلم هستيد، چون اولاده چنگيزيد.
   اين آقاي رباني كه در مصر تحصيل كرده و در دانشگاه كابل الهيات درس مي داد، اول اين آدم بيسواد از تاريخ خبر ندارد كه شما بومي ترين مردم افغانستان هستيد، قبل از اينكه چنگيز در افغانستان حمله كند شما اينجا بوده ايد و شما عليه چنگيز در باميان مقاومت كرديد. اين آدم بيسواد اول كه از تاريخ بي خبر است و باز هم آنوقت ما از آقاي رباني باخواست مي كنيم، بر فرض اين باور تو راست بود، اينها اولاد چنگيز بود و چنگيز هم در باميان جنايت كرده. تو با كدام منطق اسلامي و الهي حق داري كه 700 سال بعد انتقام آن را از افشار و چنداول مي گيري و اين با كدام منطق اسلامي و انساني سازگار است!؟ اينجاست كه چرا با شما دشمني دارند و چرا تمام فكرش اينست كه شما را از بين ببرد، چون اين باور تاريخي را دارند. روي اين باور تاريخي شما را مي كُشند. لهذا ما در اين جا اشتباه كرده بوده ايم. عمل يك دسته اي را به نام يك قوم مي كشانديم و از اينها حمايت مي كرديم. اما اين اشتباه را مرتكب شديم. اين مسأله بود كه در اينجا در رابطه با افشار اين باورها را روشن كرد كه در آينده گول اين باورها را نخوريم.
   اما مسأله امروز كه من حاضر شدم كه وقت شما را بگيرم كه در محضر شما جرأت كردم كه بيايم صحبت كنم و آن يك باور تاريخي ديگر هم بود كه اينجا فرق كرد.
   صد سال پيش از مردم ما خائني پيدا شد و عليه مردم ما دست به خيانت زد و مردم ما را به شكست مواجه كرد. بعد از 100 باز اين تاريخ فاجعه تكرار شد ولي اينجا اين بار يك پيروزي نصيب شما شد. و آن اينست كه اين خائنين شناسايي شدنند و اين خائنين را بحمدلله اكثريت ايشان را گرفتيم. من براي شما مردم تعهد سپرده ام كه از شما دفاع كنم و به شما خيانت نكنم. و دست خيانت كاران را بگيرم. الحمدلله دراينجا حزب وحدت اسلامي موفق شد كه اين خائنين را شناسايي بكنند و اكثريت شان را دستگير بكنيم و چند تن از اين ها پرونده شان تكميل شده و بعد از اثبات جرم و اعتراف و طي مراحل شرعي حكم صادر شده امروز شما شاهد جزا دادن شان هستيد. اين قضيه در تاريخ گذشته نشده بود و آن كسانيكه براي ملت ما خيانت كرده آنها به دربار مزدور بود، جا داشت، روي رياست داشت و مردم ما را از بين برده بود، ولي بحمدلله اين خائنين موفق به اين كار نشدند كه بعد بالاي خون مردم ما و ناموس مردم ما معامله كند و مردم ما باز هم زير ظلم بماند. اينجا است كه همين براي شما اطمينان مي دهد كه هم اينها را امروز در محضر شما حكم شان را صادر كرده به اين جا اعدام انقلابي مي كنيم. والسلام

  • عزیز !
   از روز شهادت استاد مزاری تا این دم تحولات بسیاری بوقوع پیوسته که تو تاهنوز از آن بی خبر استی .سخنان تکراری وبی مورد را اینجا آوردن وقت دیگران را ضایع میسازد

 • i think this would be the best idea for afghanistan to end this war and let the tribes to make thier own decision let the pashtoons to make their pashtoonistan and let the tajiks and the other tribes like hazara uzbek and other tribes which they have the majurity population of afghanistan to live with each other beacuase they can tolerater each other and i thinkd we can make a bitter country by the name khurasan and people will live in peace and mecy of god in ashaa allah {}

 • As a Tajik, I hate to be an Afghan.

 • بايد بشتونهاى ما از قومبرستى غلط با بشتون با كستانى كه بم را در اله تناسلى زن خود مياورند و بشتون وطن من را ميكشد,بريد.
  شما اينجا اقوام با عزت باشرف و با فرهنك عالى داريد. جرا شما خودرا بخاطر بشتون دشمن خود هارا باره ميكنيد.
  راستى جنك ترياك حرام بلاخره به اله تناسلى زن و مقعد مرد بشتون رسيد,خدا خيييير كند!
  اكر قوم بشتون با باكستانى بيناموس نميبرد ,ما بايد خط خود را با بشتونها جدا كنيم.برود اينش هم در بشت اونش مقعد بازى كنند.
  اقوام غير بشتون همين سه رهبر سه قوم بزرك كشور تصميم بكيرند.

 • انشالله این ارزو را به گورستان با خود میبری!
  افغانستان وطن تمام اقوام شریف است نه از تجزیه گران. ما همه برابر وبرادر هستیم. یک وطن یک خدا.

  • اوغانها بسیار بی چشم و رو تشریف دارند. آنها هر ظلم و جنایتی در حق غیر پشتونها میکنند و بعدش میگوید ما همه برابر و برادر هستیم.

  • آها ! این خاک تنها از یک نفر نیست که لاف تجزیه را بزند. باز اگر یک هزاره این لاف را بزند که من افغانستان را تجزیه میکنم برایش میگیم که بد کردی خر احمق در جایت بشین. تو چکاره هستی که از دانت کرده گپت کلان است. اگر این تجزیه کردنها ادامه پیداکند ، در اخیر باز چند دانه قلعه کوه و زمینهای بی حاصل و یخبندان مرکز افغانستان به شما میرسد که همگی تان از گشنگی و تشنگی هلاک میشین.
   مخصوصا از روزی که سر عاشورا در پوهنتون جنگ شد من به این نتیجه رسیدم که همراه طایفه شیعه زنده گی کردن بسیار سخت تر است از زنده گی کردن همراه پشتون. اگر پشتونها از بقیه جداشوند شیعه ها ادعا میکنند که حالا فقه جعفریه در اکثریت شده است و حقوق ما را زیر پا بکنند. سگ پشتون از سینه بزن های عاشورایی کرده خوبتر است. پشتون اگر خر است باز یگان کاکه گی هم دارد.
   تبعیضی را که هزاره و شیعه بر دیگر قومها میکند از تبعیض پشتونها کرده کم نیست. من خودم به گوش خودم شنیدیم که یک هزاره به هزاره دیگر خود گفته است که بوله از خود مایه.
   من هرگز حاضر نیستم زیر ستم هزاره و یا پشتون زنده گی کنم. همراه هزاره اتحاد کردن یک خطای بزرگی برای ما خواهد بود. تا که تمام هزاره ها مکتبهای شیعه سازی و نوکر ایران سازی خود را بسته نکرده باشند در باره اتحاد همرایشان حرف زده نشود. موجودیت پشتونها سبب کمرنگ شدن نقش شیعه هاست ورنه از ظلم هزاره ها و شیعه ها سر به بیابان خواهیم کشید.

  • مردک بی سواد، نیم بیشتر هزاره سنی مذهب است. شیعه تنها متعلق به هزاره ها نیست و شیعیان پشتون و تاجیک در قرات و قندهار بسیار است. در ثانی نوکری اجانب را شما پشاتنه بلد هستید. در طول تاریخ شمایان نوکر انگلیس و روس را کردید و بوجیهای پول ایران از طرف عمر داوودزی به کیسه شما پشاتنه ریخته میشود و تسلیحات طالبان پشاتنه از طرف فاشیستهای ایرانیها تامین میشود.
   خداوند همه ما را از شر اوغان ، طالب، زنفروش و کوچی در امان دارد.

  • همرای موش خور اتحاد نه مو شه. از قدیم میگن که هزاره ره روی خوش دادی، بوی دامادی میاید . شما خوش باشین که ما شما نواسه های چنگیز ادمخوار را در خاک خود مانده ایم. شما بچه گک های اپه را. شما سالها نوکر ما بودید و بعد از این هم سالها هم نوکر باقی میمانید. حالا که چند نفر تان ایران رفته و چند لغت ایرانی را قطار میکند و اکت تهرانی میکند شما اینقدر بیحیا شده اید که تقاضا دارید ما دستان تان را هم ماچ کنیم و وطن عزیز خود را توته توته کنیم؟ .شما موش خوار ها چهل ، پنجاه سال پیش امدین در کابل و شهر ما را اشغال کردین و همه جا را متعفن و بد بوی و هزاره بوی ساختین. شما خام بویک ها. ما هرگز همراه شما موش خوار ها بر ضد پشتونها متحد نمیشویم.شما به همان موقف سابقه تان بر گردید. پدرک امریکا نالت که برای شما شرایط رشد را مساعد ساخت. وگرنه حالا تخم تان از وطن گم میشدید. از قدیم میگن که سزای قروت اب گرم است. سزای شما همان طالب است. حالا تا که امریکا است شما دعای شرس را بکنین بعد از ان معلوم میشه که چقدر تان راهی تهران میشین . ادم های پرمدعا. اولاده های هلاکو. برگردین به مغلستان تان و در صحرای گوبی و انجا را تجزیه کنید.

  • به لغات و کلمات این نازیست اوغان دقت کنید. آيا با این جانور امکان زندگی در یک وطن مشترک هست؟

  • ضد تجزیه زویه، یکی از خر های تان بنام قریانیار ادعا داشت و میگفت در اثر جهاد سربازان چنگیز در رخت خواب با خواهر و مادر پشتون ها هزاره ها بوجود آمده! نظر لوده گک مثل شما در مورد این فرزیه چه است؟ آیا براستی خواهر مادر تان را سربازان چنگیز اینقدر سوار شده که حتی نسل جدید بنام هزاره بوجود آمده؟

  • جناب محترم ضد تجزیه افغانستان:
   وحدت یک کشور برا اساس شعور و اندیشه در مغز تامین می شود ولی از نوشته شما معلوم است که در نظر دارید از طریق کون پرانی وحدت افغانستان را تامین سازید. نوشته شما بهترین موجب برای تجزیه افغانستان بوده و شرم باد بر کسانیکه در کشوری زندگی کنند که مدافعین وحدت آن شما و امثال تان باشید. برای نجات از لوث و کثافت شما جاهل چارپای انسان نما تجزیه افغانستان یک امر حتمی است.

  • جناب محترم ضد تجزیه افغانستان:
   وحدت یک کشور از طریق اندیشیدن در مغز تامین می شود ولی شما از طریق مقعد خامپرانی می کنید و زمینه تجزیه را سهلتر و موجه تر می سازید. خجالت بر کسانیکه با شما و امثال شما بحیث مدافعین افغانستان در کثافتستان (ببخشید اوغانستان) یک جا بسر ببرند. شما ننگ و شرم انسانیت و بشریت می باشید ... افغان شدید ولی انسان نه.

 • My dear and sweat jamal
  i didn,t say that afganistan only belong to pushtoon
  afghanistan belong to all ethnic group, including tajik and hazara
  as a pushtoon i stated my opinion that pushtoon will not allow the enemy of afghanistan to question the unity of our country
  AS a tajik or hazara , it,s your duty to claim the ownership of afghanistan . as long as you are for united afghanistan
  as long as you are a proud afghan
  Remember! no pushtoon evevr calld for the division of afghanistan
  this call is usually coming from hazara and from a few tajik
  so it,s for you to stand up to them
  AFGHANISTAN IS FOR THOSE WHO LOVE IT
  AFGHANISTAN IS FOR THOSE WHO ARE PROUD AFGAN
  AFGAHNISTAN IS NOT FOR AFGHANISTANI
  AFGAHANISTAN IS NOT FOR TRAITORS

  • See what Pashtuns do against our people.

  • We will die but will not accept the name of this land as Afghanistan. You animals should go back to Pak-land of yours and behind the Suleiman mountains. No we will not divide this land. We will take all the stolen lands back from you. Lands that you stole from Hazaras, Tajiks, Uzbeks and all other natives of this land 120 years ago. We will repeat Gaza on your children even if it takes 1000s of years, our children will take those stolen land back and will rain bomb you or your children/grand children for all the attrocities you’ve commited against the natives of this land. Free Khorasan, or we will wake your souls when the time comes from the cries of your children! You just wait and see. You’re Pashtun times is coming to an end. No division of this land, but taking back the stolen lands should be our eventual goal!
   We should not give Pashtuns any options of division, we should unite and take the lands back at the right time! Immigrants to our Khorasan, the land of Sun. We are the children of Sun! We will rise!

 • تجزیه شود تا از دست این خشتک کشالان سبک مغز بدوی جنوبی تریاکی وحشی آرام شویم.
  بگذاریم که هر کاری دلشان خواست بین خودشان بکنن.از بمب در خشتک زنشان گرفته تا بمب در لنگته پدرشان.
  مردم دیگر آخر بین هم جور میآیند.

 • I thought this KABIR was not a tajik
  i advised him to take a DNA test
  And now juging by the video clip(they are from hazara ashura commemaration),he turned out to be hazara
  So, its clear
  hazarara want thier own homeland
  we shuold give them one in gobi desert

  • Hey Awghan, look at this pic. This is Pashtun attacks on my people

  • He is Hazara, this site is Hazara. The entire noble prize winners, gold medalists, successful intellects, philosophers, inventors, & successful businessmen around the world who are from Khorasan are Hazara. Does that not give you a hint? You should know one thing that you’re time is coming to an end. That land will be taken back by it’s original owners, the Khorasanies! You will witness this show or signs of Hazara take overs in your life time. Mark my words on this! :)

 • Mr Eli is very angry
  Eli says he will die before accepting the name afghanistan
  Well,Afghanistan is there , it will be there for ever, it,s a fact
  and sice there is nothing you can do about
  THEN , YOU SHOUL DIE NOW, WHAT ARE YOU WAITING FOR BABY???????O

 • Mr angry Eli
  DO you really think that you could send us to Sulaiman mountain????really?o
  Where did you get the idea that we stole this land from hazara? YOu may be angry , but you did make me lough
  you really think that you will rain bomb on us and take away our land
  Where will you get the bombs from? elli
  Pushtoon time is not coming to an end, we just have started
  and you have nothing to do with khursan or tajik,
  tajiks are our Arian brothers,and khurasan is another historical name , which afghanistan was part of it
  I won,t tell you where Hazara are from ? I,ll leave that for you to find out, and it,s easy, just look at yourself at the mirror and tell me what you see?o
  I invite you back to reality
  be a proud afghan
  love afghanistan
  don,t be a traitor
  AND YOU WILL BE ALLRIGHT

 • نه کل بانه نه کدو، خاک به سر همه شما.
  با این پیام های تان ابروی خود را میبرید.

 • نویسنده محترم اگر افغا نستان تجزیه هم شود که امکان ان موجود نیست بزر گترین نقص ان به هزاره ها میرسند ازبکها پان ترکیزم میخواهد تاجیکها تاجیکستان بزرگ کاردارد هزاره چه میخواهد به کدام سرحد ایا با ایران که ناممکن است اطراف واکناف هرات همه پشتونها زندگی دارد هزاره ها باید متوجه دسیسه دشمنان خود باشند فریب نوکران غرب در راس امپریالیزم ته خورند هوشیار باشید

  • جناب میوند:
   تشکیل افغانستان یک امر غیر طبیعی است. در صورت تجزیه، اقلیت ناچیز پشتون ها در دامن پشتون های پاکستان جذب و حل می گردند و باید هم چنین گردد. اگر قرار اظهار شما تاجیک ها با تاجیکستان و ازبکها با از بکستان ملحق گردند در آنصورت قسمت اعظم خاک افغانستان در هزارستان منحل گردیده و حق به حق دار خواهد رسید. پشتون ها ثابت ساخته است که هیچوقت به افغانستان علاقمند نبوده و همیشه نسبت به این کشور مصنوعی خیانت نموده اند. آنها بهر قیمتی است باید خود را ضم برادرهای پاکستانی شان سازند و از نظر من این یک حق مسلم شان است.

 • در صورت تجزیه افغانستان، هموطنان هزاره ما درین بازی بازنده خواهند بود. به این دلیل:
  اول، مناطق مرکزی هزاره نشین در صورت تجزیه، بین شمال و جنوب محاصره خواهد ماند.
  مناطق مرکزی کشور آنقدر از غنایم طبیعی مانند زمین های قابل کشت و معادن برخوردار نیست. ازین لحاظ باشندگان این منطقه باید تمام مواد مورد نیاز خود را یا از شمال یا از جنوب خریداری کنند. این وابستگی اقتصادی میتوان به حیث ابزار فشار های سیاسی بالای قوم هزاره سوء استفاده قرار گیرد. باز هم همین قوم هزاره در بین دو سنگ آسیا بین شمال و جنوب آرد خواهد شد.
  دوم، اگر تصور کنید که در صورت تجزیه، مناطق مرکزی به شمال تعلق میگیرد و از همه حقوق سیاسی با مردم شمال برابر خواهند بود، جزء یک خیال باطل چیزی دیگری نیست. جنگ های کابل این ادعا را ثابت کرد، که رهبران جهادی دوستان و هم پیمانان طبیعی همدیگر نیستند. هرکدام اینها حتی به قوم خود خدمت نکرده اند، چه رسد که با قوم هزاره صداقت کنند.
  سوم : تجزیه افغانستان باعث کوچ های اجباری تمام اقوام افغانستان و ازهمپاشیدن فامیل هایکه اعضای آن از اقوام مختلف تشکیل شده است ،خواهد گردید.
  فاجعه ای که ازین لحاظ نصیب مردم بیچاره ما خواهد شد، شاید در تاریخ افغانستان نظیر نداشته باشد.
  چهارم، همین جنگسالاران، زورگویان و مافیای مواد مخدر، در رأس دولت های تجزیه شده قرار خواهند گرفت و همین بی عدالتی ها ادامه خواهند داشت.
  بعد نه جامعه جهانی وجود خواهد داشت که به داد مابرسد، نه دولت کرزی که همه گناه را به گردنش بیاندازیم.

  • جناب نادر:
   خدا سایه شما جناب عالی را از سر هزاره ها کم نسازد. شما براستی هم که یک غمخوار واقعی مردم بدبخت هزاره ها می باشید ولی شما نگفتید که شرائط وحدت در افغانستان چیست و ساکنین افغانستان تحت کدام شرائط با هم متحد مانده می توانند؟ آیا قوم پشتون از سیاست تفوق طلبی خویش بالای ساکنین این کشور و مزدوری و وطنفروشی برای خارجیان دست می بردارند یا ساکنین افغانستان بخاطر بقای این کثافتستان باید این همه کارهای ننگین و وطنفروشی را تحمل کنند؟ شما نگفتید که افغانستان در طول حیات خویش چه دست آوردی برای ساکنین این کشور جز بدبختی و سر خوردگی داشته است؟ بجز یک اقلیت طفیلی که از وجود افغانستان بحیث یک گاو شیری نفع می برند، اکثریت مطلق مردم افغانستان از محو آن نفع می برند، بدون در نظر داشت این مطلب که چه بدبختی هائی نصیب شان گردد. افغانستان خود یک بستر ذلت و سر افگندگی و ننگ بشری بوده، است و خواهد بود.

  • حناب باب بیتا،
   کسیکه مانند خودت از میهن پدری اش (اگر پدری داشته باشی) اینقدر نفرت داشته باشد، به نظر من اصلاّ صلاحیت ندارد، که در رابطه با سرنوشت ملت آن چیزی بگوید. بهتر است، در هر جای خارج از افغانستان که زندگی میکنی، پی کارهای شخصی ات بروی. بگذار به گفته خودت این"کثافتستان" را به مردم ستمدیده اش. بیش ازین بالای زخم های ما نمک نپاش.
   بلی، من تمام اقوام افغانستان را به مثابه خواهر و برادرم دوست دارم، غم و خوشی هر کدام شان غم و خوشی من است.
   اگر افغانستان به تو چیزی نداده، پس از خودت بپرس، که تو به افغانستان چه دست آوردی داشته ای؟

 • دوستان عزیز:
  یگانه قومی که علیه استقلال و تمامیت ارضی افغانستان سهم فعال دارد قوم پشتون است. بطور مثال قبول نکردن خط دیورند بخاطر تعلقات قومی با پشتون های پاکستان بهترین مثال سلب حاکمیت و استقلال ملی افغانستان است. هیچ تاجیک ادعای اتحاد با تاجیک های لر و بر را نکرده و نمی کنند. عین سخن در مورد ازبیک ها و هزاره ها صدق می کند. یک کشور زمانی مستقل بوده می تواند که مرزهای مشخص و قابل دفاع داشته باشد. چون افغانستان مثل قبر ملا نصرالدین حدود معین و مشخص ندارد بناء قابل دفاع نیست و تمامیت ارضی و استقلال آن مفهوم ندارد و یگانه قومی که این امتیازات را از افغانستان سلب نموده همانا قوم پشتون بخاطر وفاداری شان با پشتون های پاکستانی می باشد. قوم پشتون در مقایسه با سائر اقوام در اقلیت قرار داشته و در مقایسه با پشتون های پاکستان تقریبا 20 در صد آن ها را تشکیل می دهد. چه خوب که این اقلیت با برادران پاکستانی خویش ملحق گردیده تا هم خود شان و هم ساکنین غیر پشتون افغانستان بزندگی خویش برسند. سر چپه گپ که ادعای الحاق پشتون های پاکستان با افغانستان مطرح می گردد هم از نگاه منطق و هم از نگاه سیاسی ممکن نیست زیرا پشتون های پاکستان نسبت به کشور شان یعنی پاکستان صادقانه وفا دارند. وفاداری انها به وطن شان با پشتون های اقلیت افغانستان قابل مقایسه نیست.

 • زمانیکه ما ازتجزیه حرف میزنیم هدف مااین نیست که ما ازقوم پشتون نفرت داریم، زیرادرمیان پشتون هاانسان های خوب هم وجوددارد. هدف ازتجزیه صرف رهایی ازبدبختی، فلاکت وجنگ خانمون سوزاست. به نظرمن افغانستان غیرازتجزیه دیگر راه حل ندارد. زیرا:
  پشتون ها یک عقیده رادرسردارند که برای آن حاضربه انجام هرکاراستند، واین عقیده عبارت ازاین است که پشتون ها سال ها بالای غیرپشتون ها حکومت کرده واین سلسله تا ابد باید ادامه یابد. آنها این هدف رامقدس وبرای رسیدن به این هدف حاضربه انجام هرکارهستند. البته پشتون ها هم صلح، رفاه، ترقی، پیشرفت میخواهند ولی مقدم ترازهرچیزاین است که باید حکومت ازریس جمهورگرفته تا مامورشاروالی همه باید پشتون باشد. کشیدن این مفکوره ازذهن پشتون ها تقریبآ یک امر غیرممکن به نظرمیرسد. ازجانب دیگردنیا فعلآ به جایی رسیده که مفکوره ها فرق نموده واقوام غیرپشتون دیگر حاضرنیستند که با وجودیکه بیشترین جمعیت کشورراتشکیل میدهند دوباره به شکل غلام با پشتون ها زنده نمایند. بنابرین نه میتوان ذهن پشتون هارازاین مفکوره پاک نمود ونه میتوان غیرپشتون هارا قناعت داد که دودست خودو حقوق خودراتسلیم نمایند پس تجزیه خوبترین ومعقول ترین راه به نظرمیرسد. برادران پشتون نیزبه آرزوی خود که عبارت ازیک حکومت کاملآ پشتون وتکلم 100% کشوربازبان پشتو میرسند ومیتوانند بعدازآن به ترقی، پیشرفت وآسایش فکرنمایند واقوام غیرپشتون نیزازظلم وستم رهایی یافته به فکر ترقی و پیشرفت باشند. این به صلاح تمام مردم افغانستان است.
  ازتمام برادارن پشتون وغیرپشتون میخواهم کمی عمیق ترو عاقلانه ترفکر کنید اگر ماوشما برای همیشه درکنار هم دریک فضای جنگ ، انتحار، بدبختی، خشونت، آدم کشی، دربدری، فلاکت وبدبختی زنده گی کنیم خوبتراست یا جداازهم دریک فضای کاملآ ارام، آسوده وروبه ترقی زنده گی کنیم. مشکل پشتون وغیرپشتون مشکل یک ماه گذشته، یک سال گذشته نبوده که بتوان به آن راه حل پیدا نمود، بلکه مشکل دهه ها است که مطمیننآ راه حل آن درکوتاه مدت ممکن نیست. شاید یک روزی این مشکل حل شود مانند مشکل سیاه پوست وسفید پوست درامریکا ولی من مطمین هستم که زمان بسیاردراز را دربرمیگیرد، وما چرا باید اینقدر مدت زیادرا تحمل کنیم؟ چرا این قدرمدت زیاد بدبختی، آدم کشی وفلاکت راقبول کنیم؟ که یک روزی مشکل قومی درافغانستان حل میشود. چرا همین حالا اقدام به این کارنکنیم؟ واین زنده گی درکناریکدیگر ارزش تحمل این بدبختی وفلاکت رادارد؟ بنآباید درافغانستان یک همه پرسی صورت گیرد وتمام مردم رای به تجزیه بدهند

 • برادرم آقای احمدی،
  اگر چند تا احمق برتری خواهی پشتون ها را در سر میپروارند، اینها انسانهای خائن، قدرت طلب و مافیائی اند، که نه برای رفاع ملیت های غیر پشتون و نه برای رفاع قوم پشتون کاری کرده اند. جزء دالر اندوزی و نوکری برای خارجی ها. این نوع رهبران خائن در همه اقوام افغانستان وجود دارد، که آرمان های مردم افغانستان را فدای خواسته های شخصی خود میکنند و سر جوال را با دزدان برتری خواه میگیرند.
  به نظر من، برای اینکه از شر این جنایتکاران و دزدان نجات یابیم، نباید خانهء خود را ویران کنیم، بلکه این جنایتکاران و دزدان را از خانه ای خود بیرون برانیم. به جای اینها، رهبران صادق و مردم دوست را ازبین خود انتخاب کنیم.

  • به فکر من این نادر درایام شیرخواره گی مغز خررا نوش جان کرده است که حتی درین سن وسال نیز تفکر خری از ذهنش دور نشده است.
   من برای این نادرنام میگویم
   او خر او اولاغ!
   تو ازکدام خانهء مشترک حرف میزنی که باید ویران نشود. مگر حرفهای نویسندهء مقاله آقای جمال را خوانده ایی ویانه؟ او چه نوشته است؟ پایتخت کشورت میان سه قوم بزرگ تقسیم شده است. شکاف وبی اعتمادی میان گروه های قومی روز بروز افزایش می یابد، احساس غرور برادر بزرگ مبنی برمستحق بودن حاکمیت سنتی وعنعنوی جریحه دار شده است وهر لحظه علیه غیر پشتونها دندانخواهی میکند تو بی عقل بیدانش خر ازکدام خانهء مشترک حرف میزنی؟ مگر اینقدر نشرات پشتونی وشخصیتهای پشتونی درنظرت چندتا نفر محدود آمده است؟
   تا چه وقت پشتونها ازیکطرف بدروغ مظلوم نمایی کنند وازطرف دیگر دمار از روزگار مردم غیر پشتون برارند؟ چند سال دیگر تو انسان خبیث درین کرهء خاکی زنده خواهی بود؟ چرا باید مثل سودان تیمورشرقی وبنگلدیش هرملت وقوم کشورجدا گانهء خویش را نسازد؟
   چند نسل دیگررا میخواهی قربانی این شعارهای توخالی خاک مشترک؟؟؟؟ وغیره مزخرفات نمایی؟
   واقعا که انسان بی حیا استی

 • بهمن اوباش، تفاله پرچمی و چوکره جهادی!
  مرا مجبور نساز که به زبان تو اوباش و بیمار روانی سخن بگویم. تمام دشنام هایت را به خودت واپس میدهم.
  تو بدبخت از حیا حرف میزنی. کی بی حیا و خبیث تشریف دارد؟ کسیکه این همه کثافت استفراق میکند، یا کسیکه به او دشنام داده میشود؟ ترا به خر یا حیوان دیگرتشبیه کردن، واقعاّ احانت به خراست.

  • نادر اوغان قبیله یا اولاغ مجسم!
   کابل پرس? تشناب ببویت نیست که آنرا به دشنامکدهء باباهایت میخواهی تبدیل نمایی. من هرگز نمیخواهم تفاله ویا چوکرهء کسی ویا کسانی باشم ولی خودت درهمین جا اعتراف کرده ایی که چوکرهء رمضان بشردوست تشریف داری. اواوغان خر!
   تو حد اقل درین تفاله بودنت هم صداقتی به رمضان بشر دوست بیچاره هم نداری ومیخواهی زیر واسکت رمضان بشردوست داخل شده ودیگران را علیه وی تحریک نمایی. من بی حیا تراز تو درکرهء زمین ندیده ام زیرا اگر تو شرم وحیا میداشتی دیگر ازشرم باید درکابل آب می شدی

 • روان شناسان توصیه میکنند، که با بیماران روانی ( از قماش بهمن) نباید جر و بحث کرد. زیرا اکثریت آنها خاصیت عنکبوت را دارند.
  به این معنی که، با زیرکی تمام میکوشند، با استدلال های ضد و نقیض ،استفاده از تاکتیک های کج بحثی و از شاخه ای به شاخه دیگر پریدن، طرف مقابل را مانند عنکبوت تارپیچ کنند. بدون اینکه طرف متوجه شود، درسیستم فکری بیماراو بَند میماند. ازین طریق بیماران روانی برای مدت کوتا آشوب درونی شانرا تسکین میدهند.
  روانشناسان صلاح را درین می بینند، که مقابل بیماران روانی باید خاموشی اختیار کرد.
  اگر باور نمیکنید، هرکتاب اپتدائی روانشناسی را که ورق بزنید، این دستورالعمل را در بخش co-dependent میابید.
  مردم نازنین کابل این پروسه پیچیده روانی را با ضرب المثل عامینه شان خیلی مناسب اینطور بیان میکنند: ازدیوانه ها باید کوچه بدل کرد.

  • نادرک!
   تو خرمجسم هر وقتیکه پای استدلالهای بی پایه ات می لنگد همین عذر را آورده ایی که تو سالم استی ودیگران بیماران روانی. واقعا خر تشریف داری
   خرنادررا گربمکه برند
   چوبیاید بازهم همان خر باشد
   هیچ نمیدانم که مطالعهء کابل پرس? برای تو اوغان قبیله ایی بی دم چرا هیچ تاثیر نمیکند؟ من هرچند دیر باد پیامهایت را میخوانم می بینم که بازهم همان خر وغول قبیله ایی تشریف داری وهیچ آدم نشده ایی. دنیا بطرف بالا می ترقد ولی نادر غول بطرف پائین میلان دارد. اوغول قبیله!
   بالاخره یک روز ضرورت داری که آدم شوی. من وامثال من این را مکلفیت وجدانی خویش می بنیم تا تو غول را به شاهراه انسانیت وآدمیت رهنمون شویم ولی تو غول هیچ آدم شدنی نیستی

 • جناب نادر:
  من از جهالت و و الاغ صفتی افغان و افغانیت در قالب سیاسی شکایت دارم که وطن پدری مرا ملوث ساخته است. شما در بحث تان یک مشکل اساسی دارید و آن اینکه هر مطلب در مورد افغانستان را از نظر خود تحلیل و ارزیابی می کنید. با کمال ادب باید خدمت شما بعرض برسانم که نظر شما باندازه یک پشقل هم ارزش نداشته و اینکه شما می گوئید که تمام ساکنین افغانستان را مثل برادر و خواهر خویش دوست دارید نشان دهنده آن است که شما اصلا از بحث اصلی زیر این مبحث بیگانه بوده و از روی جهالت خام پرانی دارید. که از شما پرسیده که آیا ساکنین افغانستان را دوست داری یا خیر؟ شما و دوستی و دوشمنی شما موضوع بحث نیست. چرا شما خود را مگس دوغ افغانستان می سازید؟ شما هر قدر داد از محبت و دوستی بین ساکنین افغانستان بزنید، مفهوم و محتوای افغانستان بمثابه غده سرطانی مشکلزاست. لطف نموده متن بحث را یکبار دیگر مطالعه کن. طوریکه در فوق عرض نمودم یگانه قومی که عملا علیه استقلالیت و تمامیت ارضی افغانستان کار می نمایند زمامداران پشتون اند. امروز کرزی حاضر است غلامی پاکستان را بپذیرد ولی حاضر نیست خط دیورند را که وی را از غلامی پاکستان آزاد می سازد، بپذیرد. لطف نموده سر اصل مطلب بحث کن و من من گوئی های خود را محفوظ در چهار دیواری اتاق خوابت نگهدار. اگر براستی هم طرفدار وحدت و یکپارچگی افغانستان هستی، یک مشت کوبنده در کون کسیکه خود را ضد تجزیه معرفی کرده بکوب تا از تر تر از راه مقعد جلوگیری گردد!

 • جناب باب نابینا ،
  پیام من در جواب تو بود، نه در رابطه به مقاله!

  • سلام به محترم باب بینا!
   طوریکه شما نیز خیلی زیبا مطرح نموده ایداین اولاغ بنام نادر درهرجا خودش را مگس دوغ می سازد ومیخواهد با منحرف ساختن بحث ازمجرای اصلی اش همان تیوریهای کهنه وفرسوده واستعمارزدهء خودش را که گویا هرکی از افغانستان است افغان است را اینجا به کرسی بنشاند. روی همین علت است که خودش را زیر واسکت دکتوررمضان بشر دوست پنهان نموده واز هزاره بودن وی استفاده میکند وآرزو دارد که همهء هزاره ها وتاجیکها وازبیک ها مثل رمضان بشردوست باشند وهمچو وی هویت قومی شانرا فدای نام افغان نمایند. درحالیکه درعصر امروز هیچکسی برای کسی دیگری امرکرده نمیتواند که آنطوریکه من می اندیشم تو نیز مانند من بیندیش. این نهایت حماقت یک شخص را نشان میدهد که درچندین سال درسایتی چون کابل پرس? هم آدم نشده است وهرگز نمیداند که درینجا تنوع افکار وآراء ونظریات موجود است. بناء من اورا خر خطاب میکنم. چرا؟ زیرا کسی که خود باور داشته باشد که او میتواند با چرب زبانی وانحراف بحث ها ازمسیراصلی آن دیگران را بفریبد و خواننده گان را احمق تصورکند بدون شک که خودش احمق واولاغ مجسم تشریف دارد.
   با احترام
   پرویز بهمن

  • Nader tanha aqle salem hast wa digara mariza rawani. Ayn dide jenabe nader ba digaran ast.khoda shafa beta

  • نادرک بیچاره همی که گپ تجزیه میشه دگه بسیار وارخطا شده و خدا نکنه خدا نکنه گویان مردم را به تحمل دعوت میکنه چرا که در صورت تجزیه کاکا ها و عمه ها اولاد های شان که از قوم غیر اوغان استند در اینطرف مرز می مانند و ماما گان او تره گان او بچیان یی د سرحد بله خوا کی پاتی کیژی .
   که ازجدایی شان میترسه . نادر جان خیر اس نترس ما برت ( کارت عبورو مرور نزد اقارب ) عنایت میفرماییم مگم خوده انتحاری نکنی

 • جناب نادر
  پيام شما مانند هفت صنعه بودهيچ اساس واقعيت و تاريخى و علمى ندارد
  مناطق مرکزی کشور آنقدر از غنایم طبیعی مانند زمین های قابل کشت و معادن برخوردار نیست
  ابرازشما واقعيت ندارد, چون مناطق مرکزی هزاره نشين ازمنابع شرشار برفى و آبى و تپه دشتهاى بيکران کشت و چراگاههاى سرسبز برخورداراست. درهزارستان معادن طلا وزغال سنک وآهن و ديگرخاکهاى نادر نهقته است هرسال در اش کوچى ها مى آيندکه مورد آزار و اذهيت مردمان پارسه آنجا مى شوند. درآنجا بندهاى آبى طبيعی وجود دارد عبدالرحمان وعساکرپشتون اش تمام هزاره جات تخريب کرد زراعت اش را نابو دکرد. اولاده درانى وصدوزايى (? صدپسرى) سدازوى و محمدزايى کندوزراعت و مالدارى را تباه کردند. مگرنمى دانيم که چرا چربى خون وفشارخون خاندانى هابالابود????
  آيا به من گفته مى توانيدکه دولت پشتون اززمان احمدخان تاحال کدام پروژه زراعتى آبيارى وبرقى و وو داشته. تنها درياچه هاى هفتگانه بند امير ميتوانند باعث آبيارى درآنجا شود ولى ساختارهاى زيربنايى ازبين رفته ودولت پشتون وطالبان پرست مانع جدى پيشرفت هزارستان است درهزارستان هزارکوه وهزارچشمه وجود دارد. بهتراست اول آگاهى سپس بيان!!!!!!
  تغيرنام افغانستان ارمان است
  تا که نام افغان است ملک درفغان است
  تا که افغانستان است نام اش بطلان است

  • آقای نادر شما مشکل برادران ناراضی خود را حل کنید و در غم هزاره ها و دیگران نباشید. مردم غیر پشتون یک رقم با هم کنار میایند. شما مزار شریف را ببینید. از نظر اجتماعی و اقتصادی رو به رشد است. چون برادران شما در انجا نیستند و هرج و مرج نمیتوانند.
   در همان جنوب بر سر زمینهای غصب و دزدی شده توسط کاکا ها یتان تریاکتان را کشت کنید و پشتونوالی را در بین خودتان به اجرا بگذارید. وسلام

 • شما تحمل یک نفر ره که همفکر تان نباشه درین سایت ندارین. انتظار دارین که تمام مردم مثل شما فکر کنه.
  خدا شما دیکتاتورها ره به قدرت نرسانه. بقه ره چپه نال خاد کدین.

 • ضد ديکتاتور!
  شما تحمل شنيدن واقعيت را نداريد. آيا اولاده درانى , سدازوى و محمدزايى کشور را تباه وتخريب نکرده اند?
  همين طالبان ادامه نسل کشى وجنايت عليه بشريت عليه مردم غيرپشتون مانند عبدالرحمان خان جانى دزد غارتگر را ادامه ندادند?. حتى پيکره هاى دوهزارساله کوشانيها ر ا نابود نکردند که گونه هاى شان چهره مردم توران وبويژه مردم هزاره را تصوير کرده بود?
  آيا عبدالرحمان خان بچه افضل به گفته کاکه هاى کابل پايها و مادرزادهاى پيکره هاى دوهزارساله بودا تخريب نکرده بودند?
  وحيد مژده که در زمان طالبان مسووليت فرهنگى طالبان را داشت با ملا عمردريک ملاقات سه چشمه گفتکه دليل که رهبرطالبان آثارفرهنگى پنج هزارساله افغانهارا درموزيم کابل تماشا کند. رهبران طالبان هرچه اي گاه وآن گاه را نگاه کردندآثارافغاني وياپشتونها را نيافتند. زيادترين چهره هاى اين آثار با چهره مردمان هندو-توران وايران شباهت داشتند
  رهبرطالبان فرمان صادرکرد وگفت همه را نابود کنيد
  http://www.bbc.co.uk/persian/a...
  جمعه 11 مارس 2005
  وحيد مژده، عضو کميسيون حفاظت از ميراث فرهنگی افغانستان در زمان طالبان و از مقامات وزارت خارجه اين گروه بوده است.
  او که در کتابش با نام افغانستان و پنج سال سلطه طالبان، فصلی را به تخريب مجسمه های بودا در باميان و مسايل پيرامون آن اختصاص داده است، می گويد انديشه تخريب بتهای باميان، زمانی قوت گرفت که برخی رهبران طالبان، برای نخستين بار، چند مجسمه را در موزه کابل ديدند.
  آقای مژده می گويد: "يک کتيبه تاريخی در ولايت بغلان افغانستان به دست آمده بود که در آن، نام يکی از اجداد کنشکا (پادشاه افغانستان کنونی در دوره کوشانی) نوشته شده بود، از آنجايی که با مشخص شدن اين نام، نقطه تاريکی از تاريخ افغانستان روشن می شد، وزارت اطلاعات و فرهنگ طالبان تصميم گرفت از اين کتيبه، طی مراسمی در موزه کابل پرده برداری کند."
  به گفته آقای مژده، در اين مراسم يک باستان شناس خارجی به نام نانسی دوپری هم حضور داشت که از به دست آمدن آثاری از وجود پنجاه هزار سال تاريخ زندگی در افغانستان سخن گفت و اين موضوع، سران طالبان را حيرت زده کرد.
  وحيد مژده می افزايد که ديدن چند مجسمه تاريخی در مراسم پرده برداری از کتيبه در موزه کابل، باعث شد که طالبان به اين موضوع فکر کنند که آيا نگهداری از اين گونه آثار از نظر شرعی مجاز است يا خير.
  اختلاف نظر بر سر تخريب بتهای باميان
  آقای مژده معتقد است که همه رهبران طالبان در تخريب آثار تاريخی افغانستان، از جمله مجسمه های بودا، هم نظر نبودند.
  او می گويد: "بعضی از سران طالبان می گفتند اگر وجود اين مجسمه ها بر خلاف شريعت است، چرا کسانی مانند سلطان محمود غزنونی که بتکده سومنات را در هند خراب کرد، بتهای باميان را ويران نکردند، بنابراين به نظر آنها، در جايی که بت پرستش نمی شود، وجود آن مانعی ندارد؛ اما برخی ديگر معتقد بودند که در زمانهای گذشته مواد منفجره وجود نداشته است، پس حالا که چنين امکاناتی وجود دارد، بايد اين مظاهر بت پرستی را نابود کرد."
  اما به گفته آقای مژده، از آنجايی که حرف آخر در هر زمينه را، ملا محمد عمر رهبر طالبان می زد، مخالفتها در اين زمينه، به جايی نرسيد.


  پيش شرط دارو و درمان هر مريضى( تخريب يک مريضى است) قبول نمودن آن است يک قسمت پشتونها تخريبگراند که خود را افغان مى نامند وشوربختانه درسرزمين هندوکوه آمدند وحتى به کهن دژ باستان امروزکندز ناقل شدند
  ولى افغانهاى دراستان مازندران آبادى کردند و نام آزاد خان افغان در تاريخ درج شد
  شيرشاه سورى پتان در بيهار آبادى کرد ونامش در هند برجسته است. ماهيچوقت يکدنده اى فکرنمى کنيم.
  پيامبراسلام جدايى را يعنى طلاق را آورد دراديان پيش ازسلام طلاق نبود. در رومن کتالوکى طلاق اجازه نيست چيزى که براى زناشوى خوب است تجزيه براىوملت ها و مليتها وقومهاخوب است
  1- بدون خونريزى باشد
  2-جنگ نباشد
  3-پيوندهاى فاميلى مدنظرگرفته شود
  4- گفتوشنود وبحث صورتگيرد
  چون تجزيه يک راه حل است
  و بايد روى دستور همايشها قرارگيرد
  تغيرنام افغانستان ارمان است
  تا که نام افغان است ملک درفغان است
  تا که افغانستان است نام اش بطلان است

 • فاسد اشخاص او مفسده اداره
  قدرمنو هېواد والو :
  تاسې ټولو ته څرګنده ده چې د کرزي د ادارې په دولس کلن بهير کې افغان ولس په خاصه توګه لر او بر پښتانه دومره وځپل شول چې د تاريخ په اوږدو کې یې څارۍ نه لېدل کېږي او لکه څرنګه چې روښانه ده اوسنۍ په نوم ولسمشر د قدرت د ساتلو په موخه د هر افغان دښمنه ډلې ټپلې او پېژندل شوؤ مفسدو او خاېئنو اشخاصو سره د جوړجارئېو او مصلحتونو په کولو سره لر او بر پښتانه تباه او برباد کړل او اوس د خپلو (انګرېز پنجابي) بادارانو په خوښه او اشاره د افغان ،‌ پاکستان او انګلیس د درې اړخيزو خبرو په پلمه غواړي د ډېورند د کرغېړنې کرخې معضلې ته د انګرېز ځای ناستي او جوړ شوي ګوډاګي (پاکستان) په خوښه د تل لپاره د پای ټکۍ کېږدي او د امیر عبدالرحمن خان په شان کرزۍ هم دې ته اړ کړي چې دا ځل د دې کرغېړنې کرخې په اړه په اصطلاح نوې معاهده د پنجابي سامراج سره تازه کړي ،او د تل لپاره ورته حقوقي او قانوني بڼه ورکړي.
  قدرمنو هېوادوالو: پدې وروستېو کې د کرزي اداره هڅې کوي چې د دې کرغېړن هدف لپاره عامه اذهان تنویر کړي ،که تاسې د ولسمشر د دفتر د ویاند مطبوعاتي اعلامیې ته ځير شئ او د ولسمشر کرزي او باراک اوباما د هغې مناظرې بشپړ راپور چې د ولسمشر د مطبوعاتو دفتر خپور کړۍ د نظر څخه تېره کړۍ نو په لمړيو کې به حېران شئ چې ولسمشر او داسې خبرې ؟
  دۍ اوس پدې وپوهېده چې افغانان په خاص ډول پښتانه په لر او بر کې د افراطېت او د تش په نامه د ترهګرۍ سره په جګړه کې ډېر وځپل شول تحقير شول ، د خپلو کورنو څخه وشړل شول، پر مال او ناموس یې تېرۍ وشو ، ښوونځي یې وڅوځېدل ، ښوونکي یې وه وژل شول او په خپل کور کې بې کوره او بې اوره شول . په ظاهره کې خو دا مناظره ډېره په زړه پورې او د انګرېز،پنجابي ښکیلاک پر ضدبرېښي ، خو که ورته ځير شئ نو په ډېره ماهرانه توګه یې د ډیورند تپل شوې کرخې ته قانوني او منل شوۍ دریځ غوره کړۍ دی . مثلاّ د کرزي له خوا په اصطلاح« د پاکستان په پښتون مېشتو سيمو کې »کلمات او یا «د پاکستان قبائېلي سېمو کې» یادونه او د ولسمشرۍ د دفتر په مطبوعاتي پاڼه کې یې خپرول دا پخپله څرګندوي چې د کاسې لاندې نيم کاسه ده او خدای مکړه دا مذدورې او مفسدې ادارې د قدرت او حاکمېت پاتې کېدو په موخه غواړي په کور دننه د پښتنو د غوڅ اکثرېت ملاتړ خپل کړي او انګرېز پنجابي سامراج ته هم ډاډ ورکړي چې ما خو هم په خپلو وېناؤو او دولتي مطبوعاتي خپرونو کې ستاسې په غوښتنو د هوکړې او تأېد مهر لګولۍ دی . زما په آند د کرزي مفسدې ادارې خدای مکړه داسې کومه پټه معامله یا دریځ غوره کړۍ دی چې د کومې ډرامې او طوطېئ په ډول د کومې په اصطلا لویې جرګې په رابللو سره به ېؤ بل تارېخي ننګ او شرم وګټي ، او پاېلې به یې په هېڅ ډول لر او بر افغان ملت ته د منلو او قبول وړ نوي ، دا ځکه چې اوبه په ډانګ نه بېلېږي او افغان له پړانګ نه وېرېږي .
  له دې کبله د لوی افغان ټولنه د هېواد کړکېچنو حالاتو نه د وتلو ېواځېنۍ لار د خپل پخواني درېځ باندې ټېنګار او يؤ ځل بېا ټولو لر او بر افغانانو باندې د نړۍ په ګوډ ، ګوډ کې غږ کوي چې ؛
  د هېواد کړکېچنو او پېچلو حالاتو ته په کتلو سره چې تقریباً څلور لسيزې یې زمونږ د ګران هېواد افغانستان لر او بر، ځمکه او فضأ په خوار او بې وځله ولس سره تبۍ ګرځولې ، زمونږ ټولې مادي او معنوي شتمنۍ یې له مېنځه وړياو د هر با درده او با احساسه افغان وجدان او ضمیر یې کړولۍ او دردولۍ دی . نو دې ټولو ته په کتلو سره ، دېکرغېړنو حالاتو څخه د وتلو یواځېنۍ لار په لاندې ډول د ملي یووالۍ او‍‍ ملي پاڅون تر نامه لاندې په هېواد کې دملي سراسري صلحې او دیوه ملي قوي مرکزي دولت د جوړولو لپاره وړاندیځ کوو.
  ۱ - د هېواد څخه بهر افغانانو څخه جوړه د یوې ګړندۍ ، تدارکاتي جرګې داېرول .
  ۲ - په بهر کی دا تدارکاتي جرګه به د هېواد د ژغورلو په موخه د یوه کال په اوږدو کې په هېواد کې دننه د سراسري لویې جرګې لپاره خپلې هڅې پېل او مؤخې وټاکي .
  ۳ -په هېواد کې دننه ددې سراسري لوې جرګې د پرېکړو په اساس به ددې ملي یووالي او ملي پاڅون بنسټ ،کړنلاره اومؤخې د ملي ګټو پر بنسټ غوره او وټاکل شي .
  څرنګه چې افغانستان د ټولو ورونو قومونو ګډ کور او د افغان ولس د فرهنګ ،کلتور او ملي نوامیسو تاریخي میراث دی، نو ساتنه یې هم په هر افغان فرض او دنده ګڼل کېږي. دې اصل ته په کتلو سره ټولو هغو په هېواد خلکو او خدایمېنو افغان منورینو علمأو، روحانېونو، قومي مشرانو ، سیاسي ګوندونو په مدنی ، کلتوری ، فرهنګي او اجتماعيچارو کې ماهرو مسلکي او تخصصي افغان کار پوهانو باندې غږ کېږي چې خپل منلي استازي پدې شرط چې دااستازي د ښي اوکین اړخو ګوندونو د مشرتابه چې ‌په کورنیو جګړو کې ښکیل وه غړیتوب ونلري او په هېڅ ډول دوینې توېونې ، اختلاس ، اداري ، اخلاقي او پولي فساد باندې په مستقیم یا غېر مستقیم ډول تورن او ښکیل نوي دهېواد څخه بهر دې را بلل شوې مقدماتي او تدارکاتي جرګې لپاره چې نېټه او ځای به یې وروسته اعلان شي غوره اوپه لاندې پته یې نوملړ مونږ ته راواستوي .
  ستاسې د ګوتنېونو ، وړانديځونو او نضریاتو په هيله .
  په درناوی
  دلوی افغان ټولنه شمالي کلیفورنیا

 • قابل توجه ارمان و ضد دیکتاتور:
  چند نکته ضروری:
  نکته اول اینکه وقتیکه شخصی خود را افغان می خواند حتما وی پشتون نیست. از نظر من نقش یک افغان جاهل خطرناکتر از هر پشتون خائن است زیرا این افراد که خود را افغان قلمداد می کنند کسانی اند که هویت شناخته شده در افغانستان نداشته و داود خائن برای دلخوشی آنها از ایشان بنام افغان یاد کرد. بناء بین افغان و پشتون یک فرق است. پشتون ها افغان نیستند. همچنان فرق ظریفی بین اوغان و افغان نیز موجود است. پشتون ها ممکن اوغان باشند ولی بهیچصورت افغان نیستند.
  نکته دوم اینکه دو چیز نیاز به معرفی در افغانستان نداشتند: کناراب و افغان. هر دو با تعفن و بوی خویش خود را معرفی می نمایند. وقتیکه یک افغان خرش در منطق و استدلال لنگیدن گرفت شروع به فحاشی و دو زدن می کند. این دوستی که از دیکتاتوری شکایت دارد، فهمیده می شود که وی معنی و مفهوم دیکتاتوری را نمی داند. فهماندن یک افغان حوصله حضرت نوح کار دارد در حالیکه هیچکدام ما حضرت نوح نیستیم. افغان ها در جهل مرکب غرقند و مشکل بزرگ افغان ها هم همین مشکل است.
  نکته سوم اینکه شما جناب ضد دیکتاتور بفرمائید و مقصد خویش را ارائه نمائید. من از منطق قابل قبول شما دفاع خواهم کرد. فکر می کنم مشکل اصلی شما بی منطقی و بی شعوری شماست. وقتی منطقت رفت، شروع به شکایت و حتی فحاشی می نمائید.
  تشکر از توجه تان

 • جناب لوی افغان:
  اگر خواسته باشی جواب بشنوی، لطفا مطلبت را به زبانی بنویس که قابل فهمیدن باشد. فهمیده نمی شود که این زبان کدام زبان است. من هر قدر آن را سر و زیر کردم هیچ سر و دمش را نیافتم.
  تشکر از توجه تان

 • جناب ن.ب:
  من نمی فهمیدم که زنان پشتون های پاکستانی آله تناسلی دارند! آیا یقین داری که این زنان آله تناسلی دارند؟ همچنان گفته می توانی که مردان شان چه دارند؟

 • بعضی ها مانند باب بیتا به مرض اسهال دهن دچار اند.

 • باب بيتا
  حاکمان پشتون تا اندازه درجهلکارى خود ڀيروز بوده ان دکه حتى نظريات مزخرف را آنقدرتکرارنمودند که مغزما اندک مغزان وکوتاه انديشه ها گيج ساخته اند. واژه افغان صفت دوم و واژه پتان ويا پتهان صفت سوم ويا هندى مردمان پشتون اين درتمام جهان آشکاراست. بخاطرکه دستگاه ديپلوماتيک بدست پشتونها وفارسى زبانهاى پشتون بود وخود باداران انگليسى شعاردادند: هرکس در افغانستان است افغان است. جمال الدين اسدآبادى بنيانگزارسلفيستها درکتاب خود که در زمان عبدالرحمان خان خوب واژه افغان را روشن کرده است
  http://www.archive.org/stream/...
  واژه افغان در برگ13 = 181
  http://www.archive.org/stream/...
  تغيرنام افغانستان ارمان است
  تا که نام افغان است ملک درفغان است
  تا که افغانستان است نام اش بطلان است

 • دوستان شامل این بحث:
  اگر از صحبت از راه کون و تر تر کردن بر اساس هویت افغانیت خوداری گردد و مسائل بر اساس واقعیت ها بررسی و ارزیابی گردد، مشکل حل است. امروز برداران ناراضی کرزی که شامل طالبان می باشد مشکل اساسی برای بقای افغانستان است ولی افغان های وطنپرست مذبوحالنه تلاش دارند ما را از اصل بحث منحرف ساخته و ما باید بحث را هزارگی سازیم و سر هزاره ها بحث کنیم که در صورت تجزیه افعانستان از اثر ماجراجوئی های های افغان و برادران ناراض شان هزاره های بیچاره بدبخت می گردد و ما باید سر خیانت های مسعود تاجیک و دوستم ازبیک مشغول بحث شویم. اگر ما کثافت کاری های و وطنفروشی های افغان را به بحث گیریم، لطمه بر وحدت ملی وارد می گردد! اگر ما وطنفروشی های یک خائن کثیف افغان مثل بچه افضل و داود خود فروش را به بحث و نقد گیریم علیه استقلال و تمامیت ارضی افغانستان عمل نموده و خائن و وطنفروش کوبیده می شویم. اگر ما مداخلات آی اس آی و سیا و کا گ ب از طریق افغان ها را به بحث بگذاریم، آسمان سقوط می کند!
  شما تاریخ افغانستان را بشکل واقعی آن، نه بر اساس جعلیات "پته خزانه"، بخوانید و بگوئید که عامل مشکل افغانستان کیست؟ آیا امان الله خان با همکاری مادرش که حبیب الله را کشت، این کار کار هزاره ها بود، آیا ظاهر خان توسط داود تاجیک سرنگون شد، آیا داود توسط تره کی و امین ازبک از بین رفت ..... آیا امروز ازبکها و تاجیک ها علیه حاکمیت و هویت افغانستان در مبارزه اند یا برادران ناراض وطنفروش قرن کرزی؟
  دوستان افغان: چرا شما همیشه تلاش دارید که مطلب تان را از طریق دروغ، تهمت و فحاشی سر کرسی بنشانید؟ چرا از طریق کون خامپرانی دارید و چرا چشم های تان از دیدن واقعیت ها و راست گوئی ها کور و گوش های تان کر می گردد؟ تا بکی زندگی نکبت بار تان را از طریق خیانت و وطنفروشی به وطن و هموطنان تان پیش می برید؟ تا بکی می خواهید واقعیت های افغانستان را از طریق گوهمالی های تان پنهان کنید؟ آیا شما در عصر انترنت هم نمی خواهید گوش ها و چشم های تان را باز کنید؟

 • ﺩﻭﺳﺘﺎﻥ ﻋﺰﻳﺰ.
  اﻛﺮ ﭼﻨﻴﻦ ﺑﺮﺩاﺷﺖ ﺑﺎﺷﺪ ﻛﻪ ﺣﺎﻛﻤﻴﺖ اﺑﺪﻱ ﻭاﺯﻟﻲ ﺭا ﺧﺪاﻭﻧﺪ ﺩﺭﻳﻦ ﺧﻂﻪ ﺑﺮاﻱ ﻗﻮﻡ ﭘﺸﺘﻮﻥ اﻋﻂﺎﻛﺮﺩﻩ اﺳﺖ اﻳﻦ ﻳﻚ ﻏﻠﻄ ﻣﺤﻆ اﺳﺖ ﻛﻪ ﺑﺎﻳﺪ اﻳﻦ ﺗﺎﺑﻮﻱ اﺣﻤﻘﺎﻧﻪ ﺷﻜﺴﺘﺎﻧﺪﻩ ﺷﻮﺩ. ﻭﺭﻧﻪ ﻛﻪ ﻳﻜﻤﺮاﺗﺐ ﺗﺎﺟﻜﻲ اﻣﺪ ﻭﺳﭙﺲ اﺯ ﭘﺎﻛﺴﺘﺎﻥ ﻟﺸﻜﺮ ﻛﺸﻲ ﺷﺪﻩ ﻭﻫﺰاﺭاﻥ ﺩﺳﻴﺴﻪ ﺩﻳﻜﺮ ر ا ﺧﻠﻖ ﻛﺮﺩﻩ ﺻﺪﺭاﻋﻆﻢ ﻛﺸﻮﺭ ﻛﻪ ﭼﻮﻛﻲ ﻧﺨﺴﺖ ﺭا اﺯ ﻃﺮﻑ ﺗﺎﺟﻚ ﺑﺨﻮﺩ ﻧﻨﻚ ﺑﺒﻴﻨﺪ ﻭاﺯ ﭼﻬﺎﺭ اﺳﻴﺎﺏ ﻣﺮﺩﻡ ﻛﺎﺑﻞ ﺭا ﻧﺸﺎﻧﻪ ﺑﻜﻴﺮﺩ ﺑﺠﺮﻡ ﺣﺎﻛﻤﻴﺖ ﺗﺎﺟﻚ. ﻭﭘﺲ ﺗﺠﺰﻳﻪ ﺑﻬﺘﺮﻳﻦ ﻛﺰﻳﻧﻪ اﺳﺖ ﻛﻪ ﻃﺎﻟﺐﻭﺡ ﻗﺎﻟﺐ ﻭﺣﻜﻤﺘﻴﺎﺭ ﻫﺮ ﭼﻲ ﻣﻲ ﻛﻨﻨﺪ ﺩﺭ ﻣﻴﺎﻥ ﻗﻮﻡ ﻭﻣﺤﻼﺕ ﭘﺸﺘﻮﻥ ﻧﺸﻴﻦ ﺧﻮﺩ ﻛﻨﻨﺪ ﻭﺣﻖ ﻧﺪاﺭﻧﺪ ﻛﻪ ﻓﺮﻫﻨﻚ ﻗﺒﻴﻠﻪ ﺧﻮﺩﺭا ﺑﻪ ﻣﻨﺎﻃﻖ ﻣﺎ ﻣﺮﺩﻡ ﺗﻂﺒﻴﻖ ﻛﻨﻨﺪ ﻭاﻳﻦ ﻛﺮﺯﻱ ﻛﻪ ﺩﺭ ﺑﺮاﺑﺮ ﺩﻳﻜﺮ ﻣﻠﻴﺖ ﻫﺎ ﭼﺸﻢ ﺧﻮﺩﺭا ﻛﻮﺭ ﮔﺮﻓﺘﻪ ﻭﺣﻖ ﻛﺎﺩﺭ ﻫﺎﻱ ﺗﺎﺟﻚ ﻭاﺯﺑﻚ ﻭﻫﺰاﺭﻩ ﻭﻋﺮﺏ ﺩﺭ ﻧﻆﺮﻧﻤﻲ ﻛﻴﺮﺩ ﻭاﻳﻦ ﺧﻮﺩ ﺩﺳﻴﺴﻪ ﺗﺠﺰﻳﻪ ﻧﻴﺴﺖ?ﺯﻳﺮا ﻛﻪ ﺧﻮﺩ ﺑﻴﻌﺪاﻟﺘﻲ ﻫﺎ ﺩﺭﺫاﺗﺶ ﺳﺒﺐ ﺗﺠﺰﻳﻪ ﻣﻴﺸﻮﺩ. ﻧﻔﺖ. ﻛﺎﺯ اﺯﺷﻤﺎﻝ ﻣﻌﺪﻧﻴﺎﺕ اﺯ ﺷﻤﺎﻝ ﻛﻨﺪﻡ ﻭﺑﺮﻧﺞ اﺯﺷﻤﺎﻝ ﻋﺴﻜﺮ اﺯ ﺷﻤﺎﻝ ﻭاﻟﻲ ﻭﺟﻨﺮاﻝ ﭘﺸﺘﻮﻥ .اﻳﻦ ﺩﺭ ﻛﺪاﻡ ﻗﺎﻧﻮﻥ ﺩﺭﺝ اﺳﺖ ﻟﻬﺬا اﻛﺮ ﻋﺪاﻟﺖ ﺗﺎﻣﻴﻦ ﻧﺸﻮﺩ اﻳﻦ ﻣﻠﺖ ﻧﺎﻛﺰﻳﺮ ﺧﻮﺩﺭا ﺟﺪا ﻛﻨﺪ. ﻛﻪ ﭼﺎﺭﻩ ﻛﺎﺭ ﻫﻢ ﻫﻤﻴﻦ اﺳﺖ ﺗﺎ ﺑﻪ ﺯﻭﺭ ﻛﻮﻳﻲ ﻗﻮﻡ ﺟﻬﺎﻝ ﺟﻮاﺏ ﺩﻧﺪاﻥ ﺷﻜﻦ ﺩاﺩﻩ ﺷﻮﺩ. ﻓﻬﻴﻢ ﻣﺒﺎﺭﺯ

 • I have to say , that Taliban, Hekmat yar and karzai are not pushtoon leaders
  and pushtoon are not responsible for their deed
  Can,t you understand that if pushtoon really supported taliban , then hazara would not have had any chance of survival
  I also believe that kabul press? and most of these hazara commentators are does not represent hazara
  they only have one messege, and that is the messege of hatred
  our only way of survival is to unite
  long live afghainstan
  long live afghan

 • KHURASAN
  YOU ARE NOT KHURASANI
  YOU ARE HAZARA
  AND HAZARA HAVE NOTHING TO DO WITH KHURASAN
  AND REMEMBER
  WHEN I WRITE LONG LIVE AFGHAN
  IT DOES NOT INCLUDE YOU

 • کارمندان این سایت دچار امراض روانی است لذا از شما تمام برادران هم میهن میخواهم که از نظر دادن در این سایت جلوگیری کنید ووقت تان را ضایع نکنید این بی ناموسان وچاکران اجنبی را خداوند متعال بسیار زود ذلیل ورسوا خواهد کرد اینها سبب بدبختی افغانستان هستندوراستی بد پدر این اینترنت را لعنت که هرکس وقت داده که سایت را جور کند وگپ های حق وراست را آمیخته مردم را گمراه کند به نظر من در اینتر نت باید یک سیستم نصب شود که هر کس بخواهد گپ دروغ وبی سند نوشته کند آنرا به نوشته کردن نگذارد در آنصورت هر بی ناموس اجازه نخواهد داشت که سایت در ست کند ومردم گمراه بسازد ای خدایا به برکت قرآن تو ذلیل و خوار اش بگردانی.

 • سلام: تجزیه افغانستان را انگلیسها از دیرزمان درسرمیپرورانند اما امروز غلامان آنها دوستم محقق وپنجشیریها بمنظور درامان ماندن از محاکمه مردمی میخواهند به خواست شوم یهود ونصارا جامه عمل بپوشانند ودرهمین رابطه پولهای هنگفتی را انگلیس وامریکا درجیب خاینین ملی مانند کرزی دوستم فهیم خلیلی محقق ضیامسعود احمد ولی مسعود اسماعیل تورن بسم الله عطا والی بلخ پسر ربانی ودیگراعضای باند وطنفروش دردهن اینها میریزند تا برنامه شوم تجزیه افغانستان را تسریع بخشند اما کورخواندند . هرروز حلقه محاکمه مردمی دور گردن خاینین ملی تنگتر میود انشاءالله که خواست ملت برخواست خاینین ملی غالب خواهد گردید ویکروز خاینین ملی را مانند قضافی ومبارک درچنگال قانون خواهیم دید انشااءلله به امید خدا البته با دیگر کسانیکه درحق مردم جفا کردند درهر لباس وحزبی که باشند .

 • اینجانب عبدالقدوس
  منحیث یک تاجک کشور افغانستان از ای پشتون ها و طالب ها خسته شده ام
  این ها نسل انگلیس هستند که سیاست شان تفرقه انداز حکومت کن است. این کافرها بین ما تاجک ها ، ازبک ها ، هزاره .... تفرقه می اندازد و حکومت میکنند
  دیگر بحث تان است که وطن را بفروش رسانده نمی توانید فقط باید افغانستان تجزیه شود اگر این ها میخواهند که لوی پشتونستان را می سازند مه اقوام دیگر یک کشور آزاد و مستقل بنام خراسان بزرگ جور میکنیم که همه اقوام بدون پشتون ها زنده گی کنند و زنده گی آرام و جامعه اسلامی دور از برادر کشی و خونریزی باشد
  نام کشور خود را جمهوریت اسلامی خراسان می گزاریم

 • سلام من يك ايراني هستم حرفهائي كه زديد عينا در باره ايران هم درستند ايران هم يك كشور جعلي است كه توسط تركان صفوي و قاجار بوجود آمد و پهلوي هم نام ايران را بر آن گذاشت و هر چه توانست كرد تا اقوام غير فارس را اسيميله كند.
  ان شالله شاهد تجزيه و نابودي ايران و افغانستان و همه كشورخهاي جعلي و بي هويت ديگر باشيم چرا كه تعريف كشور يعني يك قوميت مستقل در يك محدوده جغرافيائي.

Kamran Mir Hazar Youtube Channel
حقوق بشر، مردم بومی، ملت های بدون دولت، تکنولوژی، ادبیات، بررسی کتاب، تاریخ، فلسفه، پارادایم و رفاه
سابسکرایب

تازه ترین ها

اعتراض

ملیت ها | هزاره | تاجیک | اوزبیک | تورکمن | هندو و سیک | قرقیز | نورستانی | بلوچ | پشتون/افغان | عرب/سادات

جستجو در کابل پرس