صفحه نخست > دیدگاه > سومین جمعه دسامبر، روز همبستگی تورک های آذری و هزاره را گرامی می داریم!

سومین جمعه دسامبر، روز همبستگی تورک های آذری و هزاره را گرامی می داریم!

شبکه همبستگی تورک های آذری و هزاره
جمعه 21 دسامبر 2012

زمان خواندن: (تعداد واژه ها: )

همرسانی

شبکه همبستگی تورک های آذری و هزاره فرا رسیدن روز همبستگی تورک های آذری و هزاره را به شما عزیزان تبریک گفته و آرزوی سلامتی و موفقیت برای تک تک شما را دارد.

اعلام و گرامیداشت روز همبستگی تورک های هزاره و آذری به عنوان یکی از مهمترین ابزار ایجاد اتحاد فی مابین، توانست در کمتر از یک ماه با استقبال فعالین فرهنگی و سیاسی روبرو شده و به عنوان یک گام مؤثر و فراگیر در آینده ای نزدیک مورد تشویق واقع شود. بدون هرگونه شبهه ای، استقبال کم نظیر از ایجاد شبکه همبستگی تورک های آذری و هزاره و همچنین اعلام سومین جمعه ماه دسامبر هرسال به عنوان روز همبستگی نشانگر رشد خودآگاهی ملی در بین تورک ها می باشد. بدین وسیله از افراد، مجامع و گروه های مختلفی که پیام تبریک و همکاری ارسال داشته اند تشکر می نماییم و امیدواریم دامنه همکاری های فی مابین بیشتر و بیشتر شود.
البته وجود اعتراضات و دغلکاریهای قابل انتظار از سوی دشمنان مردم تورک علیه شبکه همبستگی تورک های آذری و هزاره را نیز نادیده نمی گیریم؛ بلکه باید این امر را به عنوان خشم دشمن از ایجاد اتحاد ما به فال نیک گرفته و مطمئن هستیم که پیروزی از آن ما خواهد بود.

امروز به خوبی شاهد هستیم که قرن ها فاصله و اجبار به تغییر دین، زبان و حتی هویت در تورک ها که از سوی دشمنان اشغالگر اعمال شده نیز نتوانسته از روند دفاع از واقعیت ها و حقایق بکاهد. هرچند وجود گسل ها و برخی ناملایمتی ها نیز غیرقابل انکار است، با اینحال حضور روشنفکران و اندیشمندان تورک در بین گروه های مختلف توانسته است هویت و تاریخ مان را زنده نگاهدارد.

برای هرچه بیشتر مؤثر واقع شدن فعالیت های روشنفکران و اندیشمندان تورک، اعلام روز همبستگی و عمومی کردن روند پیشرفت و اتحاد ملی، تک تک ما وظیفه ای بس سنگین بر عهده داریم.

سومین جمعه دسامبر به دو دلیل دیگر نیز حایز اهمیت می باشد:

در سومین هفته دسامبر، شهید ملی عبدالخالق هزاره، به دست دشمن اشغالگر به طرز فجیعی اعدام شده است. عبدالخالق هزاره با مشاهده ظلم و ستمی که رژیم فاسد محمد نادرشاه پشتون علیه هزاره ها روا میداشت، دست به اقدامی متهورانه زده و شاه مستبد و فاسد را ترور کرد. عبدالخالق رنج نسل کشی، برده داری و سایر جنایات علیه مردم هزاره توسط دشمنان اشغالگر را با خود داشت و با اقدامی متهورانه جان هزاران تن را نجات داد و به یکی از سمبول های بارز آزادی و عدالت در تاریخ تبدیل شد.

رژيم اشغالگر محمد نادر اعضای خانواده و فامیل عبدالخالق هزاره و همچنین دوستان وی را به طرز فجیعی به قتل رساندند. ماموران رژيم به طرز وحشیانه ای اقدام به تجاوز، مثله کردن و توهین به اجساد اعدام شدگان کردند و این خود بار دیگر باعث هویدا شدن سیاهی ذاتی دشمنان هزاره گردید. عبدالخالق هزاره بعد از اینکه به صورت نمایشی محاکمه شد، به دست جلادان پشتون داده شد تا وی را در ملاعام قطعه قطعه کرده و اعدام کنند. با اینحال، اسم، یاد و خاطره عبدالخالق هزاره یکی از مهمترین ابزارهای دلگرمی هزاره ها به عدالت، آزادی و استقلال بوده است.
در سومین هفته دسامبر، ماموران رژیم اشغالگر فارس پس از حمله خونین به حکومت ملی آذربایجان جنوبی و اشغال دوباره مناطق آزاد شده، دست به اقدامی جنون آمیز زدند. حمله و اشغال دوباره آذربایجان بیش از 60 هزار تن کشته، مجروح، زندانی، فراری و تبعیدی به دنبال داشت. ولی، در روز 26 آذر 1325، دشمن غاصب با جمع آوری کتاب های درسی به زبان تورکی آذربایجانی اقدام به آتش زدن آنها کرد. این اقدام ضد بشری بنا به روایت شاهدان، با آتش زدن تنی چند از معلمان، بُعد وحشیانه تری نیز به خود گرفته بود. کتابسوزان در آذربایجان به دست وحشیان اشغالگری صورت گرفت که ادعا می کنند عرب های مسلمان کتاب های علمی آنها را به رودخانه ریخته و باعث بند آمدن رودخانه شده اند. ادعایی که نه تاریخ قوم فارس و نه ظرفیت ملی آنها به هیچ عنوان اجازه اثبات آنرا فراهم نکرده است. روز کتابسوزی در آذربایجان جنوبی از سوی برخی از مجامع فرهنگی و سیاسی به عنوان نسل کشی فرهنگی فارس ها در آذربایجان نامگذاری شده است.

یادآوری این دو فاجعه ملی و ضایعه جبران ناپذیر خواهد توانست روح ملی و استقلال طلبی را در ضمیر افراد مقاومتر کند و همچنین با گرامیداشت این روز، خواهیم توانست عزم خود را برای غلبه بر دشمنان اشغالگر ثابت نمائیم. ما توانسته ایم و باز هم خواهیم توانست هویت و سرزمین ملی خود را از دست مهاجمان رهانیده و حفظ نمائیم. آسمان درخشان تورک ها با هیچ ابر سیاهی برای همیشه پنهان نگهداشته نخواهد شد.

با تبریک و تسلیت همزمان به مناسبت رویدادهای ذکر شده و نیز اعلام همبستگی بین تورک های آذری و هزاره، شما عزیزان را برای فعالیت هرچه گسترده تر و عملی تر برای اتحاد دعوت می نمايیم.

شبکه همبستگی تورکهای آذری و هزاره
سومین جمعه دسامبر 2012

وب سایت رسمی:
www.HazaraAzeri.com
آدرس فیسبوک:
www.facebook.com/HazaraAzeriNetwork
آدرس تویتر:
www.twitter.com/HazaraAzeri
آدرس یوتیوب:
www.youtube.com/user/HazaraAzeri

آنتولوژی شعر شاعران جهان برای هزاره
آنتولوژی شعر شاعران جهان برای هزاره

مجموعه شعر بی نظیر از 125 شاعر شناخته شده ی بین المللی برای مردم هزاره

این کتاب را بخرید

پيام‌ها

 • آیا کسی میتواند، در باره رابطه های تاریخی ، فرهنگی، جغرافیائی یا همبستگی های تاریخی قوم هزاره را با تورک های آذری اینجا معلومات بدهد؟ واقعن علاقه دارم درین باره چیزی بدانم.

 • Dear Ahmed
  I think i can provide you with information about hazara and azari historical, cutural and geographical connection and relation
  and the answer is that at no time in the history any relation ever existed
  not for as long as hazara have been known hazara and not as mughul
  this is just kabul press? invention
  they have nothing better to do

 • man dar ajabam az een mardom
  anche qeyame azarbayejanash menamand cheze na boda joz dasesaye roos ha wa aan haye ke ham een qeyam ra rah andakhtand sare dar akhore komoneest ha dashtand wa hala ham hadaf parcha kardane Iran ast na tashkile hokomate azari wa dar hama hal az een majara ba hazarahaye ma wa pakistan cheze namerasad
  ok

 • جناب تروت تیلر
  من در چندین کامنت شما یک خصومت تند نسبت به هزاره ها را متوجه می شوم. می شود از شما پرسان کنم که دلیل این خصومت شما با هزاره ها چیست؟
  برای انکه سنگ از تاریکی نیانداخته باشم در مورد خودم باید بگویم که من یک هزاره و یک افغان ملی گرا هستم که کرامت، آزادی و حقوق انسانها را در قدم اول و منافع مردم افغانستان را در قدم دوم برایم مهم و اساسی می دانم.
  همچنان که شما می دانید ، در کابل یک فرصتی هست که بتوان به صورت آزادانه با هم تبادل نظر کنیم و در این تبادل نظر می توان با شهامت و صداقت، افکار و عقاید خود را بیان کرد. بیان افکار کسی به خود خود جرم نیست و شما می توانید به صورت صادقانه دلایل خصومت خود با هزاره ها را بیان کنید و تلاش کنید که افراد بیشتری را به سوی خود بکشانید تا صف تان هم تیره شود. اما از شما می خواهم که صادقانه و بدون پنهان کاری دلایل تان را بیان کنید.
  تشکر

 • """ چونکه روستای فارسی‌ قادر به "" تبادل فرهنگی‌ "" نبود، """ تهاجم فرهنگی‌ "" را تبدیل به گفتمان غالب کرد """ تبادل فرهنگی‌ پروسه‌ای دو طرفه و طبیعی است، در تبادل فرهنگی‌، کسی‌ ظالمانه، پرخاشگرانه سعی‌ در حذف و ریشه کنی فرهنگ مقابل ندارد، در تبادل فرهنگی‌ هدف ارتقای فرهنگی‌ و تکامل بخشیدن به امور حائز اهمیت است، در تهاجم فرهنگی‌ """ بی‌ هویت کردن طرف مقابل "" تنها هدف غایی و نهائی است. این بی‌ هویت کردن امروز کار دست روستای فارسی‌ داده چونکه همان طور که در طبیعت، خلا زود پر میشود، در جوامع انسانی‌ نیز، خلا توسط نیروی غالب پر می‌‌شود، در ایران "" روستای فارسی‌ این توان و ظرفیت را نداشت تا خلا بوجود آمده به وسیلهٔ سیستمی‌ را که ایران فارس و زبان را فارسی‌ تعریف می‌کند پر می‌کند، با جهانی‌ شدن و ورود بشقاب‌های ماهواره و اینترنت به خانه ها، اینک این خلا توسط سیستم‌های کارا که تعلقات فرهنگی‌، زبانی‌، نژادی با دنیای پیرامونی دارند پر شده، فراموش نکنیم که پیش از رضا خان، ترکان بیشتر از هزار سال بر ایران حکومت کردند و با سه ۳ زبانه نگاه داشتن ایران، نمون عالی‌ از تبادل فرهنگی‌ را در اداره کشور به نمایش گذاشتند.

 • آدمها بری همکاری و نزدیکی به چیزی نیاز ندارند. تنها چیزی که نیاز دارند همدلی است.
  اذری و هزاره هم به چیزی به جز همدلی نیاز ندارند. کاش همه ای اقوام منطقه با هم نزدیکی و همکاری می کردند. کسانی هم که حسادت می کنند چیزی نصیب شان نمی شود. تنها چیزی که نصیب شان می شه همان فشار و استرس خواهد بود.

 • اگه این ستمگران فارس نبودن که چند ملیون هزاره توی افغانستان قتل عام میشدن
  فکر میکنید واقعا اگه جای ایران یه کشور تورک زبان بود حاضر میشد مرز هاشو باز کنه ؟

Kamran Mir Hazar Youtube Channel
حقوق بشر، مردم بومی، ملت های بدون دولت، تکنولوژی، ادبیات، بررسی کتاب، تاریخ، فلسفه، پارادایم و رفاه
سابسکرایب

تازه ترین ها

اعتراض

ملیت ها | هزاره | تاجیک | اوزبیک | تورکمن | هندو و سیک | قرقیز | نورستانی | بلوچ | پشتون/افغان | عرب/سادات

جستجو در کابل پرس