کابل پرس: خبری، تحلیلی و انتقادیپذيرش > خبر و گزارش > مشکلات عمده روز افزون و عدم توجه دولت نسبت به ولسوالی کلدار

مشکلات عمده روز افزون و عدم توجه دولت نسبت به ولسوالی کلدار

چهار شنبه 26 دسامبر 2012, بوسيله‌ى امین محمدی

ولسوالی کلدار اگر لقب دیگری نیز داشته باشد، آن ولسوالی فراموش شده، بی صدا و بی تصویر است.

با وجودی که این ولسوالی همیشه از امنیت خوبی برخورداربوده ولی هیچ گونه ساخت و سازی در آن صورت نگرفته است ، در طول 11 سال گذشته که میلیارد ها دالر کمک های جامعه جهانی جهت باز سازی افغانستان در این کشور واریز شده است، کدام تغییرات مشهود در چهره ی کلدار به وجود نیامده است.

مردم این ولسوالی وقتی مریض می شوند، مریضان شان توسط بقال ها معالجه می شود، دوای شان را از بقال و دست فروشان خریداری می کنند، آنان می گویند برای همه زنان کلدار فقط یک داکتر زن، وجود ندارد.
درمکاتب ولسوالی کلدار تمام استادان فارغین دورۀ ابتدائیه مکتب یا ملاهای مساجد استند که به شکل اجیر استخدام گردیده بودند، ملاهای مساجد نمیتوانند مضامین مثل ساینس ، ریاضیات و علوم اجتماعی را به شکل درست تدریس نمایند، این یک جفای بزرگ به حق این ملیت محروم است ، مردم ولسوالی کلدار کدام وکیلی نه در شورای ملی و نه در شورای ولایتی دارند، علتش اینست که آنان از نحوه انتخابات آگاهی نداشتند و نتوانستند یکی را به حیث وکیل انتخاب نمایند ، چون اکثریت مردم کلدار بیسواد اند.

با در نظرداشت این وضعیت مردم این مناطق نه تنها از حال، بلکه از آینده خود نیز چندان امید باز شدن روزنۀ روشنی را نداشتند، در افغانستان یک اصل تغییر ناپذیر وجود دارد، اینکه برای تمام عرضۀ خدمات دولتی درپایتخت کابل و مراکز شهرهای بزرگ معیار گرفته میشود. اگر در این شهرها استادان تحصیل کرده است، بناً نزد مسئولین معنی آن اینست که سرتاسر افغانستان از این ناحیه مرفوع میباشد. در حالیکه خدمات تعلیم و تربیه در شهرها و مناطق دور دست افغانستان کاملاً به شکل غیر متوازن عرضه میگردد.

يكي از مشكلات عمدۀ مردم کلدار در صدر تمامی مشكلات روزانه اين مردم بي دفاع قرار دارد از دست دادن خانه هايشان بوسيله تخريبات درياي آمو ميباشد، تخريباب درياي آمو در حدي بوده كه تنها در سال گذشته خانه هاي نشيمن دو قريه طعمه اين اژدهاي بزرگ شده بود و در بعضی از قسمت ها الی ۳۰ کیلو متر مسیر دریا بسترش را به جانب افغانستان عوض نموده است.

IP Plans: Best Cloud Web Hosting

Professional web services including fully managed VPS and dedicated servers for businesses and individuals.

Domain Registration - Search and register your domains with IP Plans
Fresh Cloud Shared Hosting with IP Plans
Fully Managed Cloud and SSD VPS with IP Plans
Fully managed Dedicated Servers with IP Plans


52 تن همین اکنون این صفحه کابل پرس را باز کرده اند

پذيرش > خبر و گزارش > مشکلات عمده روز افزون و عدم توجه دولت نسبت به ولسوالی کلدار

آگهی در کابل پرس

loading...

پيام‌ها

  • آقای محمدی
    لطفآ در مورد ترکیب ملیتی شهرداری کلدار معلومات موءجز ارایه فرمایید؛ احتمالآ حلال بسیاری سوالات خواهد شد. چون همه درد های این ملت از یگانه زخم چرکین و متعفن تعصب سرچشمه دارد و بس...

  • همیشه مثل گدا ها منتظر کمک هستید فکر میکنید دیگر مردم باید به کمک شما بشتابند و خود کنار زن و بچه خود به زندگی احمقانه سنتی خود ادامه دهید. حیف دشنام به شما کلداری ها....

Kabul Press is the most read news and discussion website from Afghanistan. Our sources provide breaking news stories and images focusing on human rights, freedom of speech and good government issues. We aspire to honest, factual coverage that promotes criticism and informed discourse from our readers, without censorship.