صفحه نخست > حقوق بشر > چگونه بمب گذاری انتحاری وارد فرهنگ پشتون ها شد؟

چگونه بمب گذاری انتحاری وارد فرهنگ پشتون ها شد؟

تا جون 2007: از43 بمبگذار انتحاری دستگیر شده 38 نفر پشتون
جعفر رضایی
پنج شنبه 10 آپریل 2008

زمان خواندن: (تعداد واژه ها: )

همرسانی

داکتر براین گلین ویلیامز استاددانشگاه و محقق امریکایی که سفرهای متعدد در افغانستان داشته است، در ماه جون سال گذشته يک سخنرانی راجع به سرایت بمب گذاری انتحاری از فرهنگ اعراب به فرهنگ پشتونها داشت. داکتر ویلیامز که تاریخچه بمبگذاری های انتحاری در افغانستان را بررسی و دنبال نموده است یادآور می شود که تاسال 2005 هیچ پشتونی اقدام به بمبگذاری انتحاری ننموده است. با آغاز سال 2005 فرهنگ بمبگذاری انتحاری وارد فرهنگ پشتونها می شود و جهش باورنکردنی و ناگهانی می یابد. داکتر ویلیامز دلیل رو آوردن طالبان به بمبگذاری انتحاری را شکست آنان در نبرد رو در رو علیه نیروهای ایتلاف می داند. او یادآور می شود که طالبان با جمعاوری نیرو تصمیم به بازپسگیری قندهار و سایر ولایات جنوب داشتند. با شکست طالبان در نبرد رو در رو آنان به عملیات انتحاری رو می آورند. داکترویلیامز الهام و دلایل سرایت بمبگذاری انتحاری از فرهنگ اعراب به فرهنگ پشتونها را آغاز جنگ عراق و سرازیر شدن صدها ویدیوی تبلیغاتی القاعده به مناطق خود مختار قبیلوی در پاکستان می داند...

چگونه" بمبگذاری انتحاری" وارد فرهنگ پشتونها شد

تا ماه جون 2007 ازمجموع 43 بمبگذار انتحاری دستگیر شده 38 نفر آنان پشتون بوده اند.

او می گوید که در مناطق قبیلوی پاکستان که ساکنان آن همه پشتون هستند ویدیوهای تبلیغاتی القاعده، که به ترویج جنگ علیه نیروی های خارجی و تمجید از شهادت و بمبگذاران انتحاری می پردازد، محبوب ترین ویدیو هاست. ویدیوهای تبلیغاتی القاعده که در آن بمبگذاران انتحاری قهرمان و شهید خوانده می شوند بر ذهنیت جوانان پشتون تاثیر شگرف داشته است و آنانرا وادرا می مینماید که راه قهرمانان انتحاری القاعده را دنبال نمایند و در آرزوی شهادت باشند. داکتر ویلیامز می گوید که تحقیق او نشان می دهد که برخلاف تبلیغات حامد کرزی که می گوید افغانها دست به عمل انتحاری نمی زنند و بلکه بمبگذاران انتحاری اعراب و خارجی هستند، از مجموع43 بمبگذار انتحاری که قبل از انفجار بمب شان دستگیر شده اند 38 نفر آنان از پشتونهای افغانستان هستند.

افغانها حس حفاظت از جان شان ضعیف است

در بخش دیگری از سخنانش داکتر ویلیامز به راه های پرخطر و باریک افغانستان و رانندگی بی احتیاط افغانهااشاره نموده می گوید: من در افغانستان بیشتر از بمبگذاری انتحاری از رانندگی انتحاری می ترسیدم. اشاره ای او به رانندگی پر سرعت و بی احتیاط افغانها در راه های کوهستانی و پر خطر افغانستان است. او پس از آن با تبسم می گوید می بخشید به نظر من افغانها حس حفاظت از جانشان ضعیف است.

شنبه ها روزهای بی انتحار

داکتر ویلیام حتا تقسیم اوقاتی برای مسافرت و گشت گذار امن در افغانستان نیز تهیه نموده است. داکتر ویلیام می گوید که تحقیقات او در مورد بمبگذاری های انتحاری نشان می دهد که اغلب آنان در روزهای بین دوشنبه و جمعه اتفاق افتاده است. به نظر داکتر ویلیام امن ترین روز برای گشت و گذار در افغانستان روز شنبه است. زیرا اغلب جوانان پشتون در روزهای جمعه به مسجد می روند و ملاهای برگشته از دیوبندی که به تبلیغ بمبگذاری انتحاری و شهادت می پردازند در روز جمعه موعظه و تبلیغات می کنند. در روز جمعه جوانان پشتون از لحاظ روحی تغذیه می شوند و فردای آن از مناطق قبیلوی به سوی شهرهای افغانستان روانه می شوند، و دو روز طول می کشد تا به کابل و سایر شهر های افغانستان برسند.
"این روند اکنون تغییر کرده و با فراگیر شدن انتحار میان پشتون ها، شنبه ها نیز شنبه های خونین است."

بهر حال پذیرش و نفوذ بمبگذاری انتحاری در فرهنگ پشتونها خبر تلخ و تکاندهند ه ای است که تحقیقات داکتر ویلیامز برای اولین بار به طور مفصل به آن می پردازد.

آنچه در بالا آمد شمه و خلاصه ای از سخنرانی دو ساعته داکتر ویلیامز در بنیاد جیمزتاون بود. کسانی که آشنایی با زبان انگلیسی دارند با رفتن در لینک ذیل می توانند تمام سخنرانی داکتر ویلیامز را تماشا نمایند. البته برای دوستان که علاقمند به پی بردن به ریشه های بحران افغانستان است تماشای سخنرانی داکتر ویلیامز مصرا توصیه و پیشنهاد می شود.

استفاده ازمتن بالا بدون ذکر نام نویسند و ماخذ آن اجازه نیست.

برای تماشای متن سخنرانی داکتر ویلیامز روی لینک ذیل کلیک نمایید

http://link11.streamhoster.com...

لینک بنیاد جیمزتاون
http://jamestown.org/index.php


عکاس این مطلب آقای عبدالواحد رفیعی می باشد.

كارنامه

گالری عکس

آنلاین :
آنتولوژی شعر شاعران جهان برای هزاره
آنتولوژی شعر شاعران جهان برای هزاره

مجموعه شعر بی نظیر از 125 شاعر شناخته شده ی بین المللی برای مردم هزاره

این کتاب را بخرید

پيام‌ها

 • هموطنان عزیز سلام!
  ببینید که دشمن سوگندخورده مردم افغانستان چقدر زرنگ و مکار است.
  اینها به همه جیز رنگ ملیتی و قومی و زبانی میدهند.

  پرسش من از ایشان اینست که چرا نمیگویند که چگونه بمب گذاری انتحاری روش جدیدی مبارزه و آشوبگری دامنگیر نیروهای بنیادگرای اسلامی و اخوانی در افغانستان شد؟ این روش قبیح هیچگونه ربطی به ملیت های باهم برادر و اقوام صلحدوست ساکن افغانستان ندارد. ریشه های این جنایت و فاجعه را در اندیشه های افراطی مذهبی گروه های به اصطلاح اسلامی اخوانی و اشرار مانند جمعیت اسلامی، حزب اسلامی، وحدت اسلامی، اتحاد اسلامی و غیره جستجو کرد. کوشش شود که به هر جرم و جنایتی که در کشور عزیز ما صورت میگیرد، از جانب هر شخص و هر نیروی که باشد و مربوط هر ملیت و قومی که باشد، نباید جنبه ملیتی و قومی داده شود، این دیگر غیر عادلانه خواهد بود و از این کار دشمنان داخلی و خارجی مان بهره میبرند.

  کامگار باشید.

  همراز از هالند

  آنلاین : کابل از دولت اسلامی تا جمهوری اسلامی

  • هموطن گرامی همراز. این یک واقعیت است که تقریبا همه انتحاریون پشتونهای سرحد و بعضا عربها هستند. اسناد وشواهد بیشماری گواه این ادعاست.

  • دوست عزیز آقای همراز از هالند!
   احساسات شما قابل تقدیر است اما ای کاش تمام واقعیت همانچیزی بود که شما به آن اشاره کردید. برادر دوست داشتنی با چشم پوشی از حقایق هرگز به راه حل مناسب برای مشکلات ما دست پیدا نمی کنیم. من با شما موافق هستم که انتحار یک پدیده ی است که ریشه در افکار بنیادگرایی اسلامی (بزرگترین دشمن افغانستان) دارد. اما شما اگر موارد حملات انتحاری را در افغانستان تعقیب کرده باشید ولینک این فلم را تماشا کرده باشید متوجه میشوید که پس از اعراب که در سطح بین المللی دست به عملیات انتحاری میزنند، پشتونها دومین گروه قومی هستند که به بیشترین عملیات انتحاری از سال 2005 تا کنون مبادرت ورزیده اند (حدود 300 تا 400 مورد). شما وبسیاری از ساده لوحان دیگر مثل رئیس جمهور حامد کرزی تصویر میکنید یا میخواهید جهان وافغانستان را بازی بدهید ویا هم خود را والا انتحار حالا دیگر به یک پدیده عادی میان پشتون های نزدیک مرز در افغانستان وپاکستان تبدیل شده است. دوست عزیز دانستن واعتراف به این مسئله یکی از وسایل راه حل این قضیه است. شما بفرمائید یک مورد حمله انتحاری را در میان دیگر اقوام افغانستان نشان بدهید. شما این را هم باید اعتراف کنید که پشتونها در افغانستان همواره پایگاه افراطی ترین گروه ها از جمله بنیادگراهای اسلامی بوده اند (حالا خواهید گفت که طالبان نیز یک پدیده یی پشتونی نبوده اند. درست است که خارجی ها در عقب قرار داشتند اما فراموش نکنید که موجودیت ظرفیت باالقوه در میان پشتونها زمینه مداخله را فراهم میسازد). اما این قطعا" موجب مسرت دیگر اقوام در افغانستان نیست و آنان مجبور هستند به یک راه حل بنیادی این قضیه فکر کنند.

  • Salam ba hama!

   Giso jan, agar algaida dar kabuljan ashyaneh mesakht, kabule ha ra ba en kar wamedashtan wa agar dar mazar, mazare ha ra wo agar dar bamyan hazarara ha ra .
   Pashtonha asere terrorism astand na terrorest.

  • با سلام واحترام
   دوست عزيز آقای همراز از هالند , نميدانم چرا تحقيق وتجسس يک پژوهشگر که با اسناد وتاريخ موثوق ابراز نموده شما رااينهمه عصبانی ساخته ؟ اين واقيعت تلخ را بايد بپذيريم که تعدادی از برادران پشتون ما با پشتيبانی از سازمان جاسوسی پاکستان والقاعده در وزيرستان وديگر نقاط پشتون نشين شسته شوی مغزی شده به مناطق پراذهام فرستاده ميشوند. طالبان که پشتياني وسيع اقوام قبيله نشين را داراست بخاطر احيای قدرت از دست رفته خويش دست به هر اقدامی غيرانسانی خواهند زد .دوران سياه طالبان را تمام جهان بانسل کشی ها وکوچ های اجباري آن را مرهون ميليت پشتون ميدانند واين واقيعت چون آفتاب عيان وروشن است .در زمان حاکميت همين طالبان بود که سنگ زيربنای افراطيگرای وخود کشی هاي انتحاری توسط رهبراصلی طالبان(اسامه عرب وهابي) اساسگذاری شد .طالبان بيشرمانه به سرکوب وانهدام ديگر ميليت های ساکن افغانستان پرداخته وسرنوشت بيست مليون انسان مظلوم وسرزمينی بامساحت اضافتر از 650 هزار کيلو متر مربع بدون چون چرا تسليم اوباشان بيگانه قرار گرفت . تحت رهبری اسامه فراری اردوی از تمام افراطيگران وجنايتکاران از ممالک مختلف به افغانستان سرازير شدند با تجاوز به حيثيت وشرافت ونجابت ملت مظلوم از پشتيبانی همه جانبه طالبان برخوداربوده احدی اظهارجرعت انتقاد نداشت.اکثريت مطلق پشتون ها چيه ازقشر روشنفکر وچه از قشر روحانيون از حاکميت بی چون چرای طالبان پشتيبانی کرده وتا امروز هم پشتيبانی ميکنند .کاش پشتيبانی از طالبان جنبه وطنپرستی و عدالت در سرزمين بدبخت وبيچاره ميبود با تاسف که اين همه غوغا فقط وفقط بخاطر احيای قدرت سرنگون شده ميليت پشتون است.اگر خواستار عدالت اجتماعی هستيم بايد اين را بپذيريم که تمام اشخاصی که دست به انتحار ميزنند از ميليت پشتون بوده باوعده ها حوران بهشتي توسط ملايان عرب وپاکستانی که سلطه مطلق در مناطق پشتون دارند به انتحار سوق داده ميشوند.
   آقای همراز سايتی را که شما توصيه نموده ايدبگمانم مربوط به ح د خ ا شاخه پرچم
   ميباشد باتاسف رهبراين حزب کارمل مانند شاه شجاع وملاه عمر در وطن فروشی از اشخاص سياه تاريخ افغانستان شمرده ميشود.

  • جناب همراز

   من ضمن تاّیید کامل فرمایشات جناب گیسو یک نکته دیگر هم اضافه میکنم.
   متاسفانه عین قضیه در طرف چب هم صدق میکند. افراطی ترین کمونستها که به هیچ حاضر نبودند به مخالف خود اجازه نفس کشیدن بدهند باز هم در بین پشتونها بودند. اگر چه همه رئیس جمهور های کمونیست پشتون بودند اما افراطی ترین ، آدم خوار ترین و خونریز ترین شان حفیظ الله امین بود. که یک اوغان یا پشتون نهایت متعصب بود. حتی رفقای حزبیش فریاد شان از جنایات و قوم پرستی او بالا شد.

  • به نظرم از منتهای قبیله گرایی و طینت بد چند ضد پشتون ناشی میشود که به بهانه حملات انتحاری میکوشند به مردم پشتون بتازند.

   چند طالب خلموک تاریک اندیش و قاتل و غدار نمیتوانند نماینده ملیت پشتون باشند که حال جنایات آنان را به نام ملیت پشتون ببندید.

   همانگونه که نمیشود بخاطر جنایات رهبران جبهه ملی و قهرمان مولی تمام تاجیک ها را جنایت کار دانست و یا هم بخاطر وجود غده های چرکینی چون دوستم و پهلوان های هم کیشش ملیت ازبیک را "گلم جم" و جانی دانست.

   حملات انتحاری خاینان ریشه در اسلام و مخصوصا نوع بنیادگرایی آن دارد که قبیله و ملیت و کشور نمی شناسد و دین را بهترین وسیله برای رسیدن به اهداف جنایتکارانه و پلید شان بکار گرفته اند.

   مگر قبل از طالبان، جانیان جمعیتی - گلبدینی - دوستمی - وحدتی - سیافی - حرکتی و ... بدتر از طالبان در حق این ملت ستم و استبداد روا نداشته اند؟؟ مگر بدتر از انتحار با میخ بر فرق کوبیدن، تجاوز جمعی، رقص مرده، زنده در کانتینر سوزاندن، در پشت موتر بستن و .... را بر هموطنان مظلوم ما عملی نکرده اند؟

   به نظرم جنایات بالا بسیار وحشیانه تر نسبت به حملات انتحاری بوده اند. در حمله انتحاری قربانی تقریبا بدون شکنجه به قتل میرسد در حالیکه جهادی ها شیوه هایی را انتخاب میکردند که قربانی اول زجر بکشد و به گفته مردم "زجرکش" شود.

   طالب و گلبدینی و جمعیتی و دوستمی و وحدتی و حرکتی و سیافی و خلقی و پرچمی و شورای نظاری و .... همه در یک چیز ریشه مشترک دارند و آن غدر، خیانت، جنایت، وطنفروشی، نوکری به بیگانگان و ستمکاریست.

   بنابر همین خصلت مشترک اینان است که امروز در جبهه ملی گرد هم آمده اند و همدیگر بخشی میکنند و تلاش دارند که طالبان را نیز شامل این جبهه سازند. فردا خواهیم دید که القاعده و گلبدینی نیز در جبهه ملی علیه مردم تمامی ملیت های ما سنگر خواهند گرفت.

   لطفا با پیوند دادن این جاینان به این و آن ملیت به مردم بیگناهی که خود قربانی این جنایات هستند توهین روا ندارید.

   کابل پرس? عملا با یکچنین عناوین و به رخ کشیدن نوشته های مبتذل خارجیانی که مغرضانه یکچنین مسایل را بالا میکشند، وحدت ملی مردم ما را خدشه دار میسازد.

  • خانم مونسه،

   کابل پرس? سانسور نمی کند و نشر اين گونه مطالب نيز الزاما به معنای تاييد آن نيست. اگر وحدت ملی وجود داشته باشد، کابل پرس آن را تخريب نمی کند، بلکه به شما و ديگران فرصت ابراز نظر می دهد. شما وقتی با نظری موافق نيستيد، مانند همين ابراز نظرتان، مخالفت خود را اعلام کرده و يا در نوشته ی مفصل و جداگانه بياييد و آن وحدت ملی را توضيح داده و مخالفت شديد خود را با نوشته ی بالا ابراز کنيد. اين موضع کابل پرس است و می خواهد ديدگاه های گوناگون و متضاد را بازتاب دهد.

   و اما من شخصا می پرسم که شما از کدام وحدت ملی سخن می گوييد. ما که تاکنون وحدت ملی در اين کشور نديديم. هر چه ديديم، جنايت است و چور است و چپاول.

  • Monise jan bad ast nakonid . tabakey nadani ta bakey VATAN foroshi..tabakey ADAM koshi,, azhame mohemtar ,,,,tabakey hkod koshi, hkod koshi, hkod koshi..indorost nist . bavar konid drost nist.

  • خانم محترم مونسه

   وردهای زیادی خواندی هیچ کدام شان ارزش نداشت حتی قابل بحث هم نیست چون یا دشنام یا اتهام بی اساس بود. درست مثل راوا . اما این گفته شما

   ((حملات انتحاری خاینان ریشه در اسلام و مخصوصا نوع بنیادگرایی آن دارد که قبیله و ملیت و کشور نمی شناسد و دین را بهترین وسیله برای رسیدن به اهداف جنایتکارانه و پلید شان بکار گرفته اند.))

   اگر واقعا ریشه در اسلام دارد پس چرا دیگر مسمانان افغانستان مبادرت به چنین کاری نمی کنند؟؟؟ فقط این واغانها هستند که به اینترتیب هم خود را میکشند هم دشمن خودرا. متاسفانه اکثر مواقع مردم عادی کشته میشوند.تاحالا هرچه حمله انتحاری بوده اکثر شان پشتون بوده تعداد اندکی هم عرب بوده. که تعداد شان دوستان در بالا ذکر کردند.
   افغانستان تغریبا 25 ملیون جمعیت دارد که 99% آن مسلمان هستند. از 99% مسلمان 25 الی 30% شان اوغان یا پشتون هستند. چرا در افغانستان دیگر اقوام مسلمان دست به چنین کاری نمیزنند؟؟؟

   با تشکر

  • بنا بر شواهد موجود آنچه مسلم است این است که ظرفیت پذیرش پدیده انتحار فقط و فقط در فرهنگ اعراب و پشتون ها نهفته است. دوست عزیز جناب اسد معتقد است که القاعده هرکجا لانه کند مردم انجا را اسیر خود میسازد. من هم موافق هستم.واما اینکه چرا مثلا به گفته خود شما نتوانست در بامیان ویا در کل در بین دیگر اقوام افغانستان آشیان گزیند بدیهی است که بقیه مردم افغانستان ظرفیت پذیرش فرهنگ القاعده یی و طالبی را ندارند. به راستی یک گنجشک کوشش میکند در بلندای شاخه های درخت آشیانه انتخاب کند تا از گزند مار و پشک در امان باشد.... بنا بر این از دوستانی چون جناب Asad باید پرسید که چه دلیلی وجود دارد که القاعده فقط وفقط توانسته در بین پشتون ها آشیان گزیند؟؟ شاید پاسخ شما این باشد که القاعده به دیگران هم درس انتحار را اموزانده است ولی به دلیلی که دیگر اقوام از بس کودن هستند نتوانستند ازفیض و برکات تعالیم انتحاری بهره یی ببرند!!!

  • خانم مونسه!

   من با نظرات شما کاملاً موافق نبوده و باید بدانید که حملات انتهاری در اسلام ریشه نداشته و از نظر دین اسلام یک عمل ناروا است.

   اما متاًسفانه این عمل در سال های اخیر در بین مسلمانان امروزی رواج یافته و در افغانستان معمولاً این عمل توسط پاکستانی ها، عربی ها و متاًسفانه باید بپذیریم که اکثراً توسط برادران پشتون ما صورت میگیرد.

   اگر دقیق مطالعه کنید در مدت هین چند سال اخیر هیچ تاجک ، هزاره، ازبک و غیره جز برادران پشتون ما به این عمل زشت دست نزده اند.

   میخواهم تاًکید کنم که من همه افغانهای خویش (پشتون، ازبک ، هزاره، ترکمن، هندو وغیره) را دوست داشته و به همه شان سخت احترام دارم اما در این جا همه باید حقیقیت را بپذیریم.

  • با عرض سلام خدمت دوستان
   باید عرض شود که اگر کلی به قضیه نگاه شود ما متوجه نکات مثبت هم خواهیم شد.من شخصا از سیاست مردم اوغان خوشم می آید آنها برای خود عقیده ای دارند (درست یا غلط!؟) و آن اینکه این سرزمین از آن آنان است و دیگران را در این میان سهمی نیست و برای رسیدن به این هدف از هیچ کاری دریغ نمی کنند (هدف وسیله راتوجیه می کند)و از شیرین ترین چیزشان می گذرند(آگاهانه یا نا آگاهانه!؟) این زیباترین بخش ماجراست !!!
   من از دوستان خواهش دارم که احساسی بر خورد نکنند ، بله عملیات انتحاری تلفات انسانی دارد و طی آن مردم بیگناه کشته می شوند و این نوشته های ما و شما هیچ تاثیری بر طرز فکر آنان ندارد و آنان به کار خود ادامه خواهند داد ولی بیایید از این قضایا درس بگیرید یعنی که مقداری فداکاری از این انتحاریون بیاموزیم و در راه هدفمان از هیچ گونه کوششی دریغ نکنیم . من منظورم این نیست که ما هم انتحاری کنیم! بیایید که حتی یک قدم برای مردم بر داریم . لازم نیست که جان خود را فدا کنید کافی است که روزی فقط یک ساعت خود را برای مردم خود اختصاص بدهید مثلا چند محصل را کمک آموزشی کنید یا مقداری از معاش خود را(هر چند اندک) به یک دانشجو بدهید هر کسی در حد و اندازه خود !
   چشم ها را باید شست جور دیگر باید دید.
   به امید روزی که روحیه دیگر پذیری در وجود تک تک اقوام این سرزمین نهادینه شود.

  • دوست مهربان!با عرض حرمت به نظر تان، نخست بهتر است از چارچوکات لغات قالب بندی شده به اصطلاح کتابی!! ولو برای یک لحظه کوتاه بیرون شوی و به حقایق نظر بیاندازی که در مناطق به ګفته شما پشتون نشین چه میګززد؟بمباردمانی که بالای خانه های آن مردم مظلوم صورت میګیرد و زنان،اطفال و ریش سفیدان بی ګناه به خون خود می طپند، اګر مشابه آن یک روز در بامیان بګزرد تمام ملت هزاره با شجاعت و دلیری راه فرار را به ایران به پیش میګیرند. این را باید بدانی که هیچ کسی حاضر نیست حتی یک ناخن خود را در مقابل تمام لذات دنیا بدهد، چه رسد به این که انتحار کند. شما باید سرتان را به ګریبان تان پایین کنید و از دل ګرم تان سخن پردازی نکنید، اګر یک ګروه عساکر خارجی به خانه تان بدون اجازه داخل شود و مرد و زن تانرا تلاشی نمایند و بعدا خورد و بزرګ را بدون کدام مدرک و ګناهی به قتل برساند، به شما در این دنیا کدام دلیلی برای زنده ماندن خواهد ماند؟ کمی با خود فکر کنید منحیث افغان اګر نه اما منحیث یک انسان.

  • salam ba hama wa ba khodet ,
   khob nazare shuma ast ama bayad goft ki alqaeeda ra tamam afghanistan boroz karda bod.
   hamin hale hale ham afrade az tamam afghanistan shamel ein groh hastand .. ama khod ra infijar dadan hanoz dar degar mardom nist .. yaki az chiz hai besyar jalib ki masoud ra man niz yak efrati medanom ba bin ladin ejaza nadad ki dar bazi koh paya hai badakhshan markaz begirad .. ama haman bin ladin ki bad name tar ham bod talib ha dar aghosh greftan taliban qabel az ein ki alqaeeda ra dar aghoosh megriftan medanistan chira dar aghosh megirand .. farzandane bin ladin emroz haysho nosh masrof and .. ama farzandan pashtoon hai khak basar emroz khod ra ba bomb infijar metan.. ba jai ein ki az yak haqiqat inkar kone bayad ki dar talashe rahe hal shawi.. wa awalin qadam ham in ast ki haqiqat ra ba haise haqiqat bepaziri.. pas nabayad ba ein farhange jadid sharem kard wa ya ham az sharem penhan kard .. balki ein darde ast ki bayad dar jostojoi dawai an baramad..
   ba umid fardai khob

  • درود به گیسو و دوستانیکه نکته های مملو از بهاندیشی های بدور از تعصب را ابراز داشته اند. و جالب است که دوستی فرمود که اگر القاعده ریشه های محلی خود را میدواند جوانان بامیان، کابل و مزار هم مهاجمان خودکش میشدند! با شناخت که از مردمان و تاریخ مبارزات آن سرزمین ها داریم مطمینآ میشود گفت که این خیال بسیار بسیار ناممکنست.

   و اما چی خوبست که واژه خودکش یا مهاجم خودکش را بجای مهاجم/حمله کننده/بم گزار انتحاری بکار ببریم. برعلاوه خودی بودن با افاده مبرهنتری که این واژه ارائه میکند فکر میکنم که این رفتار زبانی یکنوع موضعگیری زبانی برای دون انگاشتن و انزجار پایا از طینت فکری این موجودات باشد. جالبست که این واژه زبان ما در اردو و هندی مروجست ولی ما با اتکا با ریشه خارجی /احتمالآ عربی انتحار برای این افراد امتیاز واژه یی داده ایم، همانطوریکه تقریبآ در هر زبانی در دنیا برای رسمی تر بیان کردن معنایی ارجحیت به استفاده واژه های خارجی داده میشود.

  • سلام به دوستان خوب

   فکرش را بکنیم که اگر طوری میشد که پاکستان باسازو برگ بنیاد گرایی اسلامی آن همسایه ی شمال ما می بود ودر شرق و جنوب کشور تاحکستان و ازبکستان قرار میداشتند، آیا باز ها گراف انتحار

   در بین پشتون همان سان می بود که امروز است ویا بر عکس می شد

   لطفا بدور از احساسات نظر دهید

  • in ke pashton ha ra yak janeba ba amlalyate intehari mahkom mekoned ya mekonand qabele qabol nest , zera hazaran hazara khod ra serf ba khatere MAZARI SHAID SAKHTAN IN HAM AMALE ENTEHARI BOD WA GAIR NA BA KHATERE CHI JANGIDAN ?MAZZARI HAQ MEKHAST AMA NAMEDANEST AZ KI RABANI?KHOD QAZAWAT KONED KE RABANI BAR 10 fisad afg. tasalot nadasht.bena an koshta shodane hazara ha ba nazare man janbe entehari dasht ama ba shakle digar ba omede in ke in haqiqate talkh ra be pazired

  • بلی امین صرف !!!! رقص مرده!میخ کوبیدن در حمحمه ها!ولادت زنها در نزد چشمان جانیان!! کانتینرهای که زیر آن حریق میشد وانسان کباب میشد!!داشهایی دشت برچی و فاجعه هایی دشت برچی که انسانیت از تحریری آن عاجز است !! سینمایی بریکوت و نوامیس مردم! علوم اجتماعی وزنان حمل دار! چور دزدی غارت و و و ! را صرف مزاری نکرد!!! این ضهور دوباره چنکیز بود که اولاده اش برایی شادساختن روحش تکرار کرد!

  • mamdali! it is clear from your name that even you wana show you fanatic culture while commenting in a site. west kabul was the explosion of people’s fury. the were all kabuli youths whow seen there pride and humanity on the earth for many years. such events are unpredictable and out of control. if you are an advocate of a civilised and democratic society do not tray to laugh at people’s identity. i think it is the most horrible thing to see your identities destroyed that is what that has been happening to hazaras since two last centuries. your psychopath Amirs and Shahs and Raeses destryed all by the name of pashtun and betrayed the pashtuns too. think my brother

  • دقیقآ درست گفتید

  • قربان علی:
   خداوند درقران مجید فرموده که چگونه بلا هایی بالای مردمی که از خدا دور میشوند میاورد.

   بقول مولوی بلخی
   وای آن قوم که بی فرهنگ شد
   زنده ی او زندگی را ننگ شد
   قوم بی فرهنگ از جا میروند
   همچو خس بر روی دریا میروند

   بنظر این قوم بیشتر از 99 فیصد متعصبین دارند و خود را بالا تر و برتراز هر قومی میشمرند.همچنان حرکت طالبان وحزب اسلامی نیز صبغه قومی دارد نه دینی یا مذهبی.
   درقدیم ها خداوند بالای اکثر اقوامی که ازخدا با تمام معنی دورمیشدند یک مرضیست بنام طاعون، انرا میاورد.که همه ان قوم ازبین میرفتند.
   حالا نیز طاعون پشتون مری بنام انتحار ازبرکت بی فرهنگی شان امده است .
   و من الله توفیق

 • CHI BEGOYAM AYA BAIN IN MATALIB MOSHKIL MAN HAL MESHA BA NAZARI MAN NA HARKIZ NA BYA YEND KI RA HALY IN MOSKIL RA PYDA KONIM

 • Disturbing and unusual picture is published on this article. the webmaster just wants to get famus, look at the picture he selected in this article, My message to the webmaster is, go and get some education, before doing educational works, Do you know how harmful is this image for young people? have you put any notice to warn people that the image is disturbing? This image made me sick, everthing has a limit, but kamraan is the only one wh doesn’t know limit at all, This website is getting cheap day by day. I am sure you are not going to aprove this comment,

  • کامران عزیز! من هم در مورد عدم موجودیت یک آگهی برای هشدار در موردتصویر انتحاری بالا اعتراض دارم. من توانایی مبتکرانه ات را در مورد انتخاب مضامین تقدیر میکنم وتلاش هایت را برای معیاری ساختن عرضه خدمات خبرنگاری وبلاگ ارج میگذارم. اما در مورد این تصویر یک مقدار کار غیر حرفه یی صورت گرفته است ومن مطمئن هستم که اعتراضات وارد مورد قبولت خواهد بود.

  • آقای میرهزار، دوست بالا به نکته خوبی اشاره کرده است. چاپ یکچنین عکسی در سایت خودت مراهم تکان داد.

   در "ژورنالیزم مدرن" این شیوه پسندیده نیست. یا فرضا اگر چنین عکسی بنابر ضرورت خاصی انتشار یابد قبل از ورود به صفحه به بیننده هشدار داده میشود که ممکن برداشت دیدن یکچنین تصاویر را نداشته باشد.

   حالا هم دیر نشده که این عکس را بردارید و با عکس دیگری تعویض کنید مخصوصا که خودت پابند اصول کاپی رایتس هم نیستی و فراوان عکسهایی از حملات انتحاری میتوانی بیابی که اینجا پست کنی.

  • na Saber jan der shode ast ,,,,,,,,,,,,entehari ke rasid be 50,, feshar miyad be chanta!!!!!!agar nasehad gar hasti boro be MOLLA OMAR va ham fekranash nasihad kon ke az ensan koshtan be jormi gheyri PASHTON bodan lezzad mibaran..hatta anqadar vashi bodan ke be koh ham rahm nakardan..va enqadar vahshi astand ke hata be hkodi shan ham rahm namikonad,

 • The mass grave of horror

  One next to the other, the skulls of registered unemployed from a mass grave in Afghanistan lined up ...

  Afghan security forces have discovered this place of horror in Mazar-i-Sharif in the north of the country . The tomb is at least 100 corpses. The aufgereihten skull is only the beginning.

  The Afghan authorities suspect more than 100 deaths in the tomb. Residents believe that the victims were members of the Hazara tribe.

  A shop owner: "These were all innocent people who were killed by the Taliban."

  In Afghanistan are often mass graves discovered in the state was three decades of war, and even today it is important not to rest

  Original link in German

  http://www.bild.de/BILD/news/v...

 • از کسی پرسیدند:چرا خوش هستی؟ او ګفت: عروسی فلان شخص است. باز پرسیدند: بتو چه؟ جواب داد: مرا هم خبر کرده اند(یعنی من به نوبه خود از این عروسی فایده میبرم). نمیدانم تا کی باید مرکب وار از پی دیګران رفت، بدون اینکه دانست کجا و چرا؟ برادر عزیز نقل قول کننده(نویسنده که نیستی)، انتحاریون پشتون نی، تاجک، هزاره، ازبک و یا هم ترکمن، پشه ای،براهوی و یا هم هندو و سکه، مهم این نیست که شما چی را نقل نموده اید، مهم اینست که شما دیده و دانسته با تبر بیګانګان به ریشه ای خود میکوبید. خواهش میکنم، عقده کشایی را کنار بګذارید،مردم به کجاها رسیدند و ما هنوز هم موش وار هرسوراخ را جستجو میکنیم تا مګر علیه یک برادر خود زهری ماری راپیدا نموده و اورا ګزندی برسانیم. بهتر بود عوض نقل قول، ان نوشته را خوانده و از فکر خود، و با منطق والای افغانی راه حلی را پیشنهاد مینمودید.

  • سلام جناب بنده خدا. اگر شما براستی خیرخواه این ملت هستید چرا آنقدر شهامت ندارید تا با نام اصلی تان پیام بگذارید؟ همت والای افغانی که شما آنرا می دانید اینست که در طول دوسال گذشته دولت باهمت افغانستان سخت در تلاش بوده تا وجود حتا یک انتحاری پشتون را انکار کند. وقت ما نپذیریم و احساس و اعتراف نکینم که در بخش از بدن ما نشانه های از یک غده سرطانی دیده میشود چگونه در صدد دوا و علاج آن بیرون خواهیم شد؟ غیرت قبیله هر مرض و سرطانی را پرده می پوشاند بی خبر از آنکه در پشت آن لایه ها زخها گندیده تر می شوند و روزی آن پیکر را نابود خواهد نمود.

   سلام به دوستی که لینک گوردسته جمعی را گذاشته. دوست عزیز لطفا آن متن فرانسوی را ترجمه نمایید...

  • سلام چرا پیامک مرا نمایش ندادید آقای میر هزار !!!!
   پیام من که کدام توهین یا دروغ نبود!

 • to all my POashtun brothers and sisters! i should say that yes this tragic analysis is true, the only reason in my opinion of such a hatful phenomenon is that most of our politicians and writers have not been honest to us.the only people who can fight this darkness is the commited Pushton youths. we need to learn from the past and we need to clean our society not only from such viruses such as socied attack, but only from the rooten beliefs and custom that can house such things. we need to internalize our pains a little and adopt a more divese point of view regarding our coutry and countrymen.

 • دوستان سلام براي همه شما:شماچرا اينقدر سرتان رابه درد مياوريد؟
  چندقبل گفته شده بود كه (طالب يعني پشتون.)شايدهمين قدركافي باشد

 • سلام به تمام خواننده ګان این موضوع:
  اکثریت این تبصره ها را خواندم، به واقعیت که اکثریت برادران بیدون اینکه اندکی به اندیشند، تهمت می بندند که تمام پشتونها انتحاری هستند، به هر صورت یکی از دوستان نوشته اند که اګر در بامیان، و ولایات شمال مثل ولایات پشتون نشین بمباری های بی جا، کشتن مردم بی ګناه، چور و چپاول آنها و صد ها فاجعه دیګر رخ میداد پس شاید اینها مجبور میشدند به خاطر نجات خود دست به کاری بیشتر از انتحار بزنند ، به نظر من فعلا یک شبکه ضد پشتون به بی چشمی و بسیار به سرعت در تلاش است تا این قوم را از بین ببرد، چونکه توسط خط دیورند در ابتدا آنها را به دو دسته تقسیم نمودند و حال هزار راه دیګر را با استفاده از اشخاص جاه طلب و تشنه قدرت جستجو کرده و آن نقشه قبلی را تعقیب و عملی مینمایند.
  آیا قبل از طالبان، جنایت کاران جمعیتی - گلبدینی - دوستمی - وحدتی - سیافی - حرکتی و ... بدتر از طالبان در حق این ملت ستم و استبداد روا نداشته اند؟؟ مگر بدتر از انتحار با میخ بر فرق کوبیدن، تجاوز جمعی، رقص مرده، زنده در کانتینر سوزاندن، در پشت موتر بستن و .... را بر هموطنان مظلوم ما عملی نکرده اند؟ به نظرم جنایات بالا بسیار وحشیانه تر نسبت به حملات انتحاری بوده اند. در حمله انتحاری قربانی تقریبا بدون شکنجه به قتل میرسد در حالیکه جهادی ها (که در بالا ذکر شده اند) شیوه هایی را انتخاب میکردند که قربانی اول زجر بکشد و به گفته مردم "زجرکش" شود.
  واقعا چرا امروز اینها مردمان شرفزاده هستند که تمامی جنایات را در مقابل قوم پشتون مرتکب شدند در آن زمان خو به ګفته شما انتحاری هم نبود چرا این همه واقع شد؟
  رقص مرده!میخ کوبیدن در جمجمه ها!،ولادت زنها در نزد چشمان جانیان!! کانتینرهای که زیر آن حریق میشد وانسان کباب میشد!!داشهایی دشت برچی و فاجعه هایی دشت برچی که انسانیت از تحریری آن عاجز است !! سینمایی بریکوت و نوامیس مردم! علوم اجتماعی وزنان حمل دار! چور دزدی غارت و و و ! را صرف مزاری نکرد!!! این ظهور دوباره چنګیز بود که اولاده اش برایی شادساختن روحش تکرار کرد!
  آیا این همه از یاد مردم رفته که امروز شما مردم پشتون را سزاوار این همه میدانید؟؟؟ یا اینکه کینه و حسد که در مقابل اینها دارید؟ اګر شما به عوض کلمه من کلمه ما را استعمال میکردید یعنی پشتون را نیز برادر میدانستید و هر حمله خارجی ها و ظلم داخلی ها را بالای آن ها یکجا با ایشان محکوم می نمودید بیدون شک که امروز پشتون خود را تنها احساس نه میکرد و به خاطر دفاع از خود چنین نه میشد.
  همه شاهد هستند که هر روز بالای ولایات کنرو نورستان از پاکستان باران راکت میبارد آیا کدام یکی از نهضت های اقوام غیر پشتون صدای خود را بلند کرد و این کار را محکوم کرد؟
  هی افسوس باز قوم پشتون را ملامت و سزاوار تمام جنایاتی میدانید که در این سه یا چهار دهه توسط اقوام غیر پشتون صورت ګرفته.
  با معذرت از تمام اقوام پر عزت افغانستان، البته موضوع که بحث کردم حقایقی است که بعضی از خود غرض ها اصلا آن را پنهان میسازند و تمام تهمت را به یک قوم می بندند که نباید این طور شود، چونکه مثل این موضوع شبکه ضد پشتون هزارها موضوع دیګر را مطرح ساخته تا این قوم را در مقابل اقوام دیګر منفور سازند، مجبور شدم امروز یک چیزی در مقابل شان بنویسم.
  به خداوند لایزال و بی نیاز دست عجزوعزر بلند میکنم و میخواهم تا در بین تمام اقوام افغانستان اتفاق و اتحاد را تعمیر نماید تا همه دست به دست هم داده ملت مظلوم و ستم کشیده را خدمت نمایند و کشور سوخته خود را شګوفان و آباد نمایند. آمین

Kamran Mir Hazar Youtube Channel
حقوق بشر، مردم بومی، ملت های بدون دولت، تکنولوژی، ادبیات، بررسی کتاب، تاریخ، فلسفه، پارادایم و رفاه
سابسکرایب

تازه ترین ها

اعتراض

ملیت ها | هزاره | تاجیک | اوزبیک | تورکمن | هندو و سیک | قرقیز | نورستانی | بلوچ | پشتون/افغان | عرب/سادات

جستجو در کابل پرس