بالاک اوج می گیرد!

علی جواد دهقان
جمعه 11 آپریل 2008

زمان خواندن: (تعداد واژه ها: )

همرسانی

وقتی در ابتدای فصل جاری خوزه مورینیو از تیم چلسی انگلیس جدا شد همه در انتظار سرنوشت ناخوشایندی برای این تیم لندنی بودند. تیم چلسی از شانس بد در حالی مورینیو را از خود جداشده می دید که باید در گامهای آغازین پس از این جدایی به مصاف منچستریونایتدی می رفت که در طول این چند سال گذشته از مورینیو زخمهای زیادی خورده بود اما گرانت و یارانش با شکست خفیفی در مقابل منچستر بازی را تمام کردند. بعد از آن بازی بود که بسیاری انتظار داشتند تا این نمایش با گرانت تا به انتهای فصل ادامه داشته باشد و چلسی را در جدال برای کسب موقعیتی آبرومند در لیگ برتر ببینیم ولی اکنون که به هفته های پایانی رقابتهای لیگ برتر نزدیک می شویم چلسی را بعنوان رقیب عمده منچستریونایتد در رده دوم جدول مشاهده می کنیم و از سویی دیگر شاهد حضور آنها در مرحله نیمه نهایی لیگ قهرمانان هستیم.

چلسی توانست بعد از صعود از بازیهای گروهی به مصاف المپیاکوس برود و آنها را شکست داده و به مرحله یک چهارم نهایی پا بگذارد. در نیمه نهایی حریف آنها یک تیم ترک بود؛ فنرباغچه. این تیم در بازی رفت در خاک ترکیه حریف سرسختی نشان داد و بسیاری فکر می کردند که چلسی در استامفورد بریج با تیم تحت هدایت زیکوی برزیلی دچار مشکل شود ولی اینگونه نشد و آنها با نتیجه دو بر صفر و در نهایت با نتیجه سه بر دو به مرحله نیمه نهایی برسند و در آنجا بعنوان حریف تیم لیورپول شناخته شوند. جالب است که بدانید دیدار لیورپول و چلسی نیز کم کم به یک دیدار سنتی در لیگ قهرمانان تبدیل شده است. چلسی با مورینیو در سالهای 2005 و 2007 به مصاف لیورپول رافائل بنیتز رفت ولی از میدان نبرد ناکام برگشت و اکنون نوبت یک مربی گمنام تر رسیده است و باید دید چه می شود؟ اما نکته مهم تر در این میان نمایش خوب میشائیل بالاک آلمانی بود که توانست در بازی برگشت چلسی مقابل فنرباغچه در دقیقه چهارم بازی گل اول تیمش را به ثمر برساند و امیدها را به اردوی آبی پوشان بازگرداند و گل دقیقه 87 فرانک لمپارد تیر خلاصی بود که بر پیکر فنرباغچه شلیک شد. نمایش خوب میشاییل بالاک همان چیزی بود که هواداران آبی پوشان لندنی از ابتدای فصل گذشته تا بدینجا انتظارش را می کشیدند ولی تاکنون موفق به دیدن آن نشده بودند. بالاک که همراه با شوچنکو به استامفورد بریج پا گذاشت انتظار می رفت تا همراه با مربی بزرگی همچون مورینیو دیگر چلسی را بر روی زمین نبینیم ولی هیچ وقت پیش بینی ها به نتیجه نرسید و نه شوچنکو، شوچنکوی میلان شد و نه بالاک، بالاک گذشته! این دو حتی گهگاهی مورد غضب مورینیو نیز قرار می گرفتند. بالاک در فصل گذشته در همین زمان دچار مصدومیت نیز شده بود و مجبور شد که به مدت هشت ماه از میادین فوتبال دور بماند. نمایش ضعیف او تا پیش از مصدومیتش سبب شده بود تا بسیاری عمر قهرمانی او را تمام شده بدانند ولی اکنون می بینیم که بالاک دوباره به روزهای عالی خود بازگشته است و شاید بتواند در این فصل سرتاسر عجیب و غریب برای چلسی با آنها به قهرمانی هم برسد!

بالاک می گوید: من فکر می کنم برای باشگاه و من عالی خواهد بود اگر ما بتوانیم قهرمانی را کسب کنیم. این دلیل آن است که من در اینجا هستم. من می خواهم این رقابتها را ببرم. مردم قهرمانی هایی را که شما کسب می کنید به یاد می آورند نه رسیدن شما به نیمه نهایی یا یک چهارم نهایی را.

بالاک 31 ساله در فصل 2002ـ2001 در حالی برای تیم بایرلورکوزن توپ می زد که مشخص شده بود او فصل بعد را به تیم بایرن مونیخ خواهد رفت و آن فصل آخرین فصل حضور او در تیم لورکوزن بود. آن تیم رویایی لورکوزن که زیرنظر کلاوس تاپ مولر نمایشهای درخشانی از خود ارایه داده بود در جام حذفی آلمان و لیگ قهرمانان اروپا به فینال رسیده بود و در بوندسلیگا نیز در صدر جدول تنها بورسیا دورتموند را بعنوان رقیب خود می دید. ولی در نهایت بالاک و ستارگان دیگر لورکوزن همچون راملوف، الیور نویل، باشتورک و اشنایدر هر سه رقابت را با عنوان نایب قهرمانی ترک کردند. پایانی کاملاً ناامیدکننده!

چلسی در حالی قرار است به مصاف لیورپول در مرحله نیمه نهایی لیگ قهرمانان برود که مابین دو دیدار رفت و برگشت آنها دیداری حساس را با منچستریونایتد در لیگ برتر خواهند داشت که می تواند تا حدودی تکلیف قهرمانی لیگ برتر را نیز مشخص کند و هم اینکه توان آنها را به تحلیل ببرد. بالاک می گوید: شما در تمام سال به سختی کار می کنید تا به این موقعیت برسید و بنابراین شما باید کارهایتان را درست انجام دهید. شما باید این بازیها را ببرید تا به عنوان قهرمانی برسید.

یکی از مشکلات چلسی در فصل جاری مصدومیتها و همچنین برگزاری جام ملتهای آفریقا بود که هر دو سبب شد تا چلسی برخی از بازیکنانش را بواسطه آنها از دست بدهد. بالاک با اشاره به آن روزها می گوید: ما یک فصل خیلی مشکل را با مصدومیت ها و جام ملتهای آفریقا داشته ایم اما ما هنوز در موقعیت خوبی هستیم. شمار زیادی از بازیکنان که مصدوم بودند اکنون برای بقیه فصل آماده هستند بنابراین من انتظار یک تیم چلسی قوی را در طول چند هفته آینده دارم. کار کردن بعد از مورینیو همیشه سخت است. مسئله این نیست که مربی بعدی چه کسی است. این برای او و همچنین برای آورام گرانت نیز مشکل است اما من فکر می کنم او کارش را در طول چند هفته گذشته خوب انجام داده است. ما نتیجه های خوبی گرفته ایم.

کاپیتان تیم ملی آلمان که امید دارد بر خلاف فصل آخری که در بایرلورکوزن گذراند فصل را با خوشی به پایان برساند می گوید: من خوشحالم که دوباره گل زدم اما مهمترین چیز این است که تیم پیروز شد. اکنون ما دو بازی بزرگ دیگر (مقابل لیورپول) داریم. ما انتظار داریم به مانند سال پیش باشد اما ما مسابقه دوم را در خانه داریم و این به ما اعتماد به نفس بیشتری می دهد.

گفتنی است که یورو 2008 بلافاصله بعد از پایان بازیهای باشگاهی و لیگ قهرمانان اروپا از راه می رسد و بالاک می تواند با ارائه نمایشهای خوب خود نوید بازگشت یک ستاره را به فوتبال ملی آلمان بدهد.

آنتولوژی شعر شاعران جهان برای هزاره
آنتولوژی شعر شاعران جهان برای هزاره

مجموعه شعر بی نظیر از 125 شاعر شناخته شده ی بین المللی برای مردم هزاره

این کتاب را بخرید
Kamran Mir Hazar Youtube Channel
حقوق بشر، مردم بومی، ملت های بدون دولت، تکنولوژی، ادبیات، بررسی کتاب، تاریخ، فلسفه، پارادایم و رفاه
سابسکرایب

تازه ترین ها

اعتراض

ملیت ها | هزاره | تاجیک | اوزبیک | تورکمن | هندو و سیک | قرقیز | نورستانی | بلوچ | پشتون/افغان | عرب/سادات

جستجو در کابل پرس