صفحه نخست > دیدگاه > کرزی از بحرانی شدن اوضاع چه سود می برد؟

کرزی از بحرانی شدن اوضاع چه سود می برد؟

فرهاد خرمی
شنبه 12 جنوری 2013

زمان خواندن: (تعداد واژه ها: )

همرسانی

مدتیست حامد کرزی به دنبال متشنج ساختن اوضاع افغانستان است، از آوردن تروریستان به صحنه قدرت گرفته تا رویا رویی با قدرت های منطقه یی و جهانی تا دامن زدن اختلافات قومی در کشور ...و سیاست های غلط دیگر که عواقب خطر ناک برای کشور و مردم دارد. حالا سوال اینجاست رئیس جمهور دانسته این سیاست را دنبال میکند یا از نفهمی؟ آیا کرزی منافغ خود را در بحران افغانستان میداند؟ یا در پی چیزی دیگریست.

مدتیست حامد کرزی به دنبال متشنج ساختن اوضاع افغانستان است، از آوردن تروریستان به صحنه قدرت گرفته تا رویا رویی با قدرت های منطقه یی و جهانی تا دامن زدن اختلافات قومی در کشور ...و سیاست های غلط دیگر که عواقب خطر ناک برای کشور و مردم دارد. حالا سوال اینجاست رئیس جمهور دانسته این سیاست را دنبال میکند یا از نفهمی؟ آیا کرزی منافغ خود را در بحران افغانستان میداند؟ یا در پی چیزی دیگریست.

در سال 2001 میلادی که رژیم تروریستی طالبان در حال فرو پاشی بود، هواپیما ها آمریکایی بسته های غذایی می انداختند، جنگنده ها مصروف بمباردمان پایگاه های طالبان و القاعده بودند، و دولت آمریکا در یک بسته رئیس جمهور و تیم اش را که اصلا در صحنه سیاسی نبودند به ارگ کابل انداخت، یادم است که خارج از افغانستان بودم و منتظر بودم تا در تلویزیون چهره رئیس جمهور ساخت آمریکا را نشان دهند، چند لحظه بعد یک فرد بزرگ سن دیدم با دستار سیاه ولی به انگلیسی حرف میزد و از مبارزه با تروریست میگفت، در پشت سرش محافظین آمریکایی ایستاده بودند.سران مجاهدین و دیگر جناح های سیاسی مرتب کف میزدند.... بیشتر ده سال است که این مرد در راس نظام هست، نظامی که اگر کمک های نظامی ،مالی و سیاسی غرب نباشد کرزی کلاه و چپن اش را نگه داشته نمیتواند چه برسد به نگه داری و مدیریت حکومت.

در این روز های سرد زمستان بحث خروج نیرو های ناتو از افغانستان داغ است، در میان نگرانی فعالان مدنی، مدافعین حقوق بشر و حقوق زن، و اقلیت های قومی و مذهبی که چند قرن استبداد و استعمار را گذارندند یک نفر ظاهرا برای خروج این نیرو ها لحظه شماری دارد، و حتی خواهان خروج نیرو های غربی قبل از معیاد معین است، و در عین حال شیفته برگشت گروه های تروریستی یا به باور کرزی افغان های ناراضی به دولت است. این بخش از سیاست های کرزی و تیم اش است که منافع قبیله ای و سمتی خود را در آن میبینند، در دوره جنگ های داخلی داکتر نجیب الله در دفتر سازمان ملل در کابل منتظر بود تا گروه های مسلح پشتون وارد کابل شده و قدرت را به او بازگردانند، در کمال نا باوری شخص داکتر نجیب الله طالبان به مجرد وارد شدن به کابل وی و براردش به قتل رساندند. وضع امروز و برنامه کرزی بی شباهت به این ماجرا نیست، چند سالیست کرزی با دعوت گروه های تندرو پشتون همانند: طالبان، شبکه حقانی، حزب اسلامی و... در پی بازگشت آنهاست، شرایط این گروه ها برای ائتلاف با تیم کرزی خروج نیرو های خارجی از افغانستان است که کرزی عملا در پی اجرا آن است، تا جایی که در ملاقت اخیر کرزی از واشنگتن ایشان نقش سخنگوی طالبان را دارند تا رئیس جهمور کشور و رئیس جمهور آمریکا در کمال نا امیدی اعلان کرد که بهتر است عساکر خارجی از افغانستان خارج شوند، مورد دیگر بحث قومی ساختن حکومت است ، که در چند سال اخیر افراد زیاد از اقوام غیر پشتون از پست های بلند دولتی کنار رفته و جایی خود را با افراد متعلق به پشتون عوض کردند، و برنامه اوغانیسم برای جعل هویت غیر پشتون ها در مرحله نهایی رسیده، و قرار شناسنامه های با جعل هویت بیشتر از 70% مردم توضیع گردد.

با این اوضاع چی برداشت میتوان داشت؟ آیا کرزی به دنبال ایجاد حکومت قبیله ای با ائتلاف گروه ها تندرو مانند: حزب اسلامی، طالبان و شبکه حقانی نیست؟ اظهارات کرزی و برنامه که در حال اجرا است از اثر ضعف و نفهمی تیم حاکم است
یا برنامه از قبل طرح شده برای ایجاد حکومت قبیله ای و به حاشیه بردن غیر پشتون ها؟؟
از بحران کشور و به قدرت رسیدن گروه های تروریستی چی کسی سود میبرد؟؟ نباید صدای خود را بلند کرد؟ چرا بار دیگر تراژیدی نسل کشی و استبداد قبیله ای را تجربه کنیم؟ چرا از این تاریکی قبیله گرایی ، افراطیت وجهالت بیرون نشویم؟ اگر امروز اقدام نکنید، فردا دیر است!!!!

پایـــــــنده باد آزادی
فرهاد خُرمی

آنلاین :
آنتولوژی شعر شاعران جهان برای هزاره
آنتولوژی شعر شاعران جهان برای هزاره

مجموعه شعر بی نظیر از 125 شاعر شناخته شده ی بین المللی برای مردم هزاره

این کتاب را بخرید
Kamran Mir Hazar Youtube Channel
حقوق بشر، مردم بومی، ملت های بدون دولت، تکنولوژی، ادبیات، بررسی کتاب، تاریخ، فلسفه، پارادایم و رفاه
سابسکرایب

تازه ترین ها

اعتراض

ملیت ها | هزاره | تاجیک | اوزبیک | تورکمن | هندو و سیک | قرقیز | نورستانی | بلوچ | پشتون/افغان | عرب/سادات

جستجو در کابل پرس